Հակահամաճարակային միջոցառումները Հայաստանում և Վրաստանում. համեմատական վերլուծություն
Վերջին օրերին Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված անձանց թիվն աճում է երկրաչափական պրոգրեսիայով։ Միևնույն ժամանակ, հարևան երկրում՝ Վրաստանում, կորոնավիրուսային հիվանդությամբ վարակման դեպքերի թիվը նվազում է։ Այս հանգամանքը սոցիալական ցանցերում և մեդիայում ակտիվ քննարկման պատճառ դարձավ։
Ըստ այդմ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց ուսումնասիրել Հայաստանի և Վրաստանի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի փորձը։
Մանրամասն անդրադարձել ենք հարցին, թե ինչ կանխարգելման միջոցներ են ձեռնարկել երկու երկրները, ներկայացրել ենք Հայաստանի Էջմիածնի հայտնի դեպքը՝ համեմատելով Վրաստանի Մառնեուլիի դեպքի հետ, համեմատել ենք երկու երկրներում արտակարգ դրության ժամանակ մտցված սահմանափակումները, ցույց ենք տվել, թե ինչպիսի ռազմավարությամբ են վերացվել արտակարգ դրության ժամանակ սահմանված արգելքները, ինչպես նաև ներկայացրել ենք միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կանխատեսումները Հայաստանի և Վրաստանի տնտեսությունների վերաբերյալ։
Ուսումնասիրության արդյունքում եկել ենք եզրակացության, որ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում Հայաստանի ձախողման հիմնական պատճառներից էր ժամանակի սխալ կառավարումը։ Հայաստանում կորոնավիրուսի առաջին դեպքի գրանցման ու վարակի նոր օջախների բռնկման միջև ընկած ժամանակահատվածը (գրեթե կես ամիս), կարող էր ավելի նպատակահարմար օգտագործել վիրուսի կանխարգելման միջոցառումներ ձեռնարկելու համար։
Բացի այդ, կորոնավիրուսի արագ տարածմանը նպաստել են քաղաքացիների կողմից կարանտինային խիստ պայմաններին չենթարկվելը, ոստիկանության թույլ վերահսկողությունը, միջմարզային երթուղու գործարկումը և կառավարության գործիքակազմի մասնակի օգտագործումը։

Противоэпидемические мероприятия в Армении и Грузии: сравнительный анализ
В последние дни число зараженных коронавирусом в Армении растет в геометрической прогрессии. В то же время, в соседней Грузии количество случаев заражения коронавирусной инфекцией уменьшается. Это обстоятельство стало поводом для активных дискуссий в медиа и социальных сетях.
Поэтому «Союз информированных граждан» решил изучить опыт Армении и Грузии в борьбе с коронавирусом.
Мы подробно рассказали о том, какие меры профилактики приняли обе страны, представили известный эчмиадзинский случай в Армении, сравнив его со случаем в грузинском городе Марнеули, сравнили ограничения, введенные обеими странами в период чрезвычайного положения, показали, по какой стратегии отменялись запреты, установленные во время чрезвычайного положения, а также прогнозы авторитетных международных организаций об экономике Армении и Грузии.
Изучив вопрос, мы пришли к заключению, что одной из основных причин поражения Армении в борьбе с распространением коронавируса стало неправильное распоряжение временем. Период между первым зарегистрированным случаем коронавируса в Армении и появлением новых очагов (почти полмесяца) можно было использовать более целесообразно для принятия профилактических мер против вируса.
Кроме того, быстрому распространению коронавируса поспособствовало неподчинение граждан строгим карантинным правилам, слабый полицейский контроль, запуск межобластных маршрутов и лишь частичное использование инструментария правительства.