ՀԿ-ների հայտարարությունը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի լեգիտիմության վերականգմանն ուղղված ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնության վերաբերյալ
Հունիսի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի մի խումբ պատգամավորներ նախաձեռնել են Սահմանադրության 213-րդ հոդվածի փոփոխություններ, որոնցով նախատեսվում է սահմանափակել Սահմանադրական դատարանի դատավորների պաշտոնավարման ժամկետը 12 տարով, իսկ այդ ժամկետից երկար պաշտոնավարած դատավորներին ազատել պաշտոնից: Նախագծով նաև նախատեսվում է դադարեցնել Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը ՍԴ նախագահի պաշտոնում (բայց ոչ ՍԴ դատավորի):
Հայաստանի Հանրապետությունը տարիներ շարունակ զավթված է եղել կոռուպցիոն ռեժիմի կողմից և դատական համակարգը եղել է այդ զավթման և՛ օբյեկտը, և՛ ակտիվ մասնակիցը: Մասնավորապես՝ Սահմանադրական դատարանը տարիներ շարունակ իր որոշումներով լեգիտիմացրել է կեղծված ընտրությունները և անհնարին դարձրել երկրում քաղաքական, հետևաբար՝ նաև տնտեսական ու սոցիալական փոփոխությունները: 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններով նախատեսված էր դատական համակարգի, նաև՝ Սահմանադրական դատարանի որոշ չափով անկախացում, այդ թվում՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորների պաշտոնավարման ժամկետի սահմանափակում և դատարանի նախագահի՝ դատավորների կողմից ընտրություն: Սակայն, միևնույն ժամանակ, կոռումպացված ռեժիմի կողմից ներդրվել էր տվյալ բարեփոխումը փաստացիորեն ի չիք դարձնող դրույթ՝ հետաձգելով նշված փոփոխությունները 17 տարով:
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները ողջունում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մեջ առաջարկվող փոփոխությունը՝ որպես   Սահմանադրական դատարանի լեգիտիմության ապահովմանն ուղղված նախաձեռնություն:
Միևնույն ժամանակ, ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները կարծում են, որ պետության զավթումն ապահոված գործող Սահմանադրությունը չի կարող ապահովել իրավական պետության սկզբունքների ապահովումը, և հորդորում են իշխանություններին սեղմ ժամկետներում նախաձեռնել իշխանությունների տարանջատումն ու փոխզսպումն ապահովող, պետական մարմինների լեգիտիմությունը երաշխավորող սահմանադրական փոփոխություններ:
Մինչ այդ, կոչ ենք անում արագացնել դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները, այդ թվում՝ իրականացնելով դատավորների և իրավապահների լայնածավալ և խորքային վեթինգ, ինչը լեգիտիմ կերպով ձևավորված խորհրդարանի առաքելությունն ու պատասխանատվությունն է՝ թավշյա հեղափոխություն իրականացրած ՀՀ քաղաքացիների հանդեպ:

Группа депутатов Национального Собрания Республики Армения 19 июня инициировала поправки к статье 213 Конституции, которыми предлагается ограничить срок полномочий судей Конституционного суда 12 годами и освободить от должности судей КС, которые прослужили в этой должности дольше этого срока. Проект предусматривает также прекращение полномочий Грайра Товмасяна в качестве председателя КС (но не судьи КС).
На протяжении многих лет Республика Армения была захвачена коррумпированным режимом, и судебная власть была и объектом, и активным участником этого захвата. В частности, Конституционный суд годами легитимировал своими решениями фальсифицированные выборы и сделал невозможными политические и, следовательно, экономические и социальные изменения в стране. Конституционные поправки 2015 года предусматривали независимость судебной власти, а также в некоторой степени Конституционного суда, в том числе ограничение срока полномочий судей Конституционного суда и выборы судьями председателя суда. Однако в то же время коррумпированный режим внедрил положение, которое фактически аннулировало данную реформу, отложив указанные поправки на 17 лет.
Нижеподписавшиеся общественные организации приветствуют предлагаемую поправку к Конституции Республики Армения как инициативу, направленную на обеспечение легитимности Конституционного суда.
В то же время нижеподписавшиеся общественные организации считают, что обеспечившая захват государства действующая Конституция не может обеспечить принципы правового государства, и призывает власти инициировать в кратчайшие сроки поправки к Конституции, обеспечивающие разделение и взаимное сдерживание властей и гарантирующие легитимность государственных органов.
До этого мы призываем ускорить реформы судебно-правовой системы, в том числе провести масштабный веттинг судей и сотрудников правоохранительных органов, что является миссией и ответственностью легитимно сформированного парламента перед осуществившими бархатную революцию гражданами Республики Армения.