Կորոնավիրուսի ազդեցությունը արտաքին առևտրի վրա
2020 թվականն աշխարհում սկսվեց Նոր կորոնավիրուսի համաճարակով, որը սկզբում Չինաստանին, ապա և ամբողջ աշխարհին ստիպեց գնալ տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտների սահմանափակումների։ Հայաստանը ևս բացառություն չէր, և մարտի կեսերից երկրում հայտարարվեց արտակարգ դրության ռեժիմ, որը պահպանվում է մինչ օրս։
Այս սահմանափակումներն էական ազդեցություն ունեցան տնտեսության, մասնավորապես՝ արտաքին առևտրի վրա։
Ազդեցությունն արտահանման վրա
Եթե հունվար ամսին դեռևս հատուկենտ երկրներ էին զգում վիրուսի հետևանքները, ապա փետրվար ամսից արդեն Հայաստանում սկսեցին նկատվել դրա բացասական հետևանքները։ Դրա ապացույցն է այն, որ այս տարվա հունվար ամսին արտահանումը ավելի քան 20 տոկոսով գերազանցել էր նախորդ տարվա հունվարի ցուցանիշը (ինչը ընդհանուր տնտեսական աճի արդյունք էր)։ Փետրվար ամսից սկսած, սակայն, այն սկսեց նվազել և արդեն մարտ ամսին (արտակարգ դրության ռեժիմի մասին որոշումից հետո) արտահանումը սկսեց էականորեն զիջել 2019-ի արտահանման ծավալներին։
Արտահանման նվազումը շարունակվեց նաև ապրիլ ամսին՝ նախորդ տարվա համեմատ մոտ 28․5 տոկոսով։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ մայիս ամսին արտահանման նվազումը թեև շարունակվում է, սակայն ոչ այն տեմպերով, ինչպես նախորդող ամիսներին։ Մայիս ամսին Հայաստանից արտահանվել է ավելի քան 192 մլն դոլարի արտադրանք, ինչը մոտ 16 մլն-ով կամ 7․8 տոկոսով պակաս է 2019-ի մայիսի ցուցանիշից։
Արտահանման աշխարհագրությունը
Այս տարվա առաջին 5 ամիսներին Հայաստանից արտահանվել է մոտ 886 մլն դոլարի արտադրանք։ Համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է մոտ 78 մլն դոլարով կամ 8․1 տոկոսով։ Նախորդ տարվա հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանից արտահանվել էր 964 մլն դոլարի արտադրանք։
Արտահանված ապրանքների 25 տոկոսը (221․6 մլն դոլար) բաժին է ընկնում ԵԱՏՄ անդամ երկրներին, որտեղ, բնականաբար, խոշորագույն գործընկերը Ռուսաստանի Դաշնությունն է։ Այս երկիր է արտահանվել հայկական ապրանքների 24․1 տոկոսը (213․2 մլն դոլար)։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանված ապրանքները կազմում էին արտահանման 26․7 տոկոսը (257․3 մլն դոլար), իսկ դեպի Ռուսաստան՝ 25․9 տոկոսը (249․5 մլն դոլար)։
Հայաստանից դեպի Ռուսաստան և ԵԱՏՄ այլ երկրներ արտահանվող ապրանքներից շարունակում են գերակշռող մնալ ալկոհոլային խմիչքները, ծխախոտը, պատրաստի սնունդը, տեքստիլ արտադրանքը, պտուղ-բանջարեղենը և այլն:
Արտահանման ծավալները նվազել են նաև դեպի Եվրամիության անդամ երկրներ։ Այս տարի դեպի ԵՄ անդամ երկրներ արտահանվել է 180․5 մլն դոլար արժեքով արտադրանք (20․4 տոկոս), մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այս ուղղությամբ արտահանվել էր 226․3 մլն դոլարի արտադրանք (23․5 տոկոս)։
ԵՄ անդամ երկրներից Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներ շարունակում են մնալ Բուլղարիան՝ 71․3 մլն դոլար (8 տոկոս), Նիդեռլանդները՝ 49․4 մլն դոլար (5․6 տոկոս), Գերմանիան՝ 20․4 մլն դոլար (2․3 տոկոս), Իտալիան՝ 13․9 մլն դոլար (1․6 տոկոս) և Բելգիան՝ 12․1 մլն դոլար (1․4 տոկոս)։ Բացառությամբ Բուլղարիայի, որտեղ արտահանվող ապրանքների ծավալն ավելացել է 6․3 տոկոսային կետով, մյուս եվրոպական երկրներ արտահանումն էականորեն նվազել է նախորդ տարվա հունվար-մայիս ժամանակահատվածի համեմատ։
Դեպի այս երկրներ Հայաստանից արտահանվում են գլխավորապես թանկարժեք ու կիսաթանկարժեք քարեր, մետաղներ և դրանցից պատրաստված իրեր, մանածագործական իրեր և այլն։
Եթե նախորդ տարվա առաջին 5 ամիսներին Հայաստանից արտահանված ապրանքների 48․5 տոկոսն էր ուղևորվում ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներ, ապա այս տարի արդեն այս ուղղությամբ արտահանվել է ապրանքների կեսից ավելին՝ 53․3 տոկոսը։ Այս երկրներ արտահանումը դրամային արտահայտությամբ կազմել է 472․8 մլն դոլար, ինչը 1 տոկոսով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ չհանդիսացող՝ Հայաստանի առևտրային գործընկերներից կարելի է առանձնացնել Շվեյցարիան՝ 166․6 մլն դոլար (18․8 տոկոս), Չինաստանը՝ 80․5 մլն դոլար (9․1 տոկոս), Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ 64․7 մլն դոլար (7․3 տոկոս), Իրաքը՝ 57․6 մլն դոլար (6․5 տոկոս), Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը՝ 34․5 մլն դոլար (3․9 տոկոս), Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները՝ 23․4 մլն դոլար (2․6 տոկոս) և Վրաստանը՝ 20․4 մլն դոլար (2․3 տոկոս)։
Հատկանշական է դեպի ԱՄԷ արտահանվող ապրանքների մոտ 2․5 անգամ և դեպի Իրան արտահանման 35 տոկոսանոց աճը։
Դեպի այս երկրներ Հայաստանից արտահանվում է հիմնականում հումք և խտանյութ, ժամացույցներ և ժամացույցի մասեր, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր ու մետաղներ, շինանյութ, պլաստմասսե և ապակյա իրեր, ծխախոտ, քաղցրավենիք, կենդանիներ և այլն։
Արտահանման կառուցվածքը
Չնայած տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից բնական պաշարների արտահանումից կախվածության նվազման մասին խոստումներին՝ կորոնավիրուսի պայմաններում հանքահումքային արտադրանքի արտահանումը ոչ միայն չի նվազել նախորդ տարվա համեմատ, այլ նաև ավելացել է։ Ինչպես տեսնում ենք գրաֆիկում՝ եթե նախորդ տարվա առաջին 5 ամիսներին այս արտադրատեսակի արտահանումը զբաղեցնում էր ընդհանուրի 26․7 տոկոսը (257․4 մլն դոլար), ապա այս տարվա նույն ժամանակահատվածում Հայաստանից արտահանվել է 307 մլն դոլարի հումք և խտանյութ, ինչը կազմում է ընդհանուր արտահանման 34․6 տոկոսը։
Մյուս բոլոր խոշոր ապրանքային խմբերի դեպքում արտահանումը նվազել է ոչ միայն բացարձակ արժեքով, այլ նաև արտահանման կառուցվածքում ունեցած մասնաբաժնով։
Օրինակ՝ պատրաստի սննդի մասնաբաժինը նվազել է և այս տարի կազմել է արտահանման 22․7 տոկոսը (200․8 մլն դոլար) նախորդ տարվա 23․2 տոկոսի դիմաց (224 մլն դոլար)։ Նույն պատկերն է թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի դեպքում։ Նախորդ տարի այս ապրանքախմբի արտահանման ծավալը կազմել էր 165․5 մլն դոլար, իսկ այս տարի արդեն 114․2։ Այլ կերպ ասած՝ այս ապրանքային խմբի արտահանման ծավալները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 31 տոկոսով։
Փոքր-ինչ ավելացել է բուսական ծագման արտադրանքի արտահանումը։ Եթե նախորդ տարվա առաջին 5 ամիսներին արտահանվել էր ընդհանուր 36․1 մլն դոլար արժողությամբ բուսական ծագման արտադրանք, ապա այս տարի այն կազմել է 37․7 մլն դոլար։
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ արտահանման մասով կորոնավիրուսի հետևանքները Հայաստանում սկսեցին նկատվել դեռևս փետրվար ամսից, և տարվա առաջին 5 ամիսների արդյունքում արդեն ունենք 8․1 տոկոս արտահանման անկում։
Արտահանման ծավալների կտրուկ աճ է գրանցել հանքահումքային արտադրանքը, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 19․2 տոկոսով։ Մյուս գրեթե բոլոր ապրանքատեսակների դեպքում արտահանման ծավալների անկում է գրանցվել, որոշների դեպքում անկումն արտահայտվել է նույնիսկ երկնիշ թվերով։
Ազդեցությունը ներմուծման վրա
Այժմ դիտարկենք դեպի Հայաստան ներմուծումը, համեմատենք նախորդ տարվա ցուցանիշների հետ, ինչպես նաև տեսնենք, թե ինչպես է փոխվել ներմուծման աշխարհագրությունն ու ապրանքային կառուցվածքը։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, այս տարվա հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստան են ներմուծվել 1 մլրդ 652․8 մլն դոլարի ապրանքներ, ինչը 12․8 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ Նախորդ տարի ներմուծվել էին մոտ 1 մլրդ 900 մլն դոլար արժողությամբ ապրանքներ։
Գրաֆիկում տեսնում ենք, որ հունվար ամսին, երբ դեռ համաճարակը չէր հասցրել էապես ազդել համաշխարհային տնտեսության վրա, Հայաստանում արտահանման ծավալները գերազանցում էին նախորդ տարվա ցուցանիշը մոտ 4 տոկոսով։
Սակայն արդեն փետրվար ամսից սկսեց նկատվել կորոնավիրուսի ազդեցությունը, որն առավել նկատելի դարձավ մարտ ամսից։ Սրան առավելապես նպաստեցին նաև արտակարգ դրության ռեժիմն ու տնտեսության լոքդաունը, ինչի հետևանքով ներմուծումը մարտ ամսին նվազեց 12․2, իսկ արդեն ապրիլ ամսին՝ 30․3 տոկոսով։ Մայիս ամսին Հայաստան են ներմուծվել 312․6 մլն դոլարի ապրանքներ, մինչդեռ նախորդ տարվա մայիս ամսին ներմուծվել էին մոտ 400 մլն դոլարի ապրանքներ։
Ներմուծման աշխարհագրությունը
Ինչպես նշեցինք, այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին մոտ 13 տոկոսով կամ ավելի քան 240 մլն դոլարով նվազել է այլ երկրներից ապրանքների ներմուծումը, սակայն ԱՊՀ երկրների դեպքում պատկերն այլ է։ Եթե նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում ԱՊՀ անդամ երկրներից Հայաստանը գնել էր ընդհանուր 650 մլն դոլար արժողությամբ ապրանքներ (ներմուծման 34․3 տոկոսը), ապա այս տարի ներմուծման ծավալները կազմել են ավելի քան 713 մլն դոլար (43․2 տոկոսը)։ Այստեղ, բնականաբար, ներմուծվող ապրանքների մեծ մասը գալիս է ԵԱՏՄ անդամ երկրներից` 656․6 մլն դոլար (39․7 տոկոս), իսկ ավելի կոնկրետ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից։ Ռուսաստանից նախորդ տարվա այս ժամանակահատվածում Հայաստանը ներմուծել էր 572 մլն դոլարի ապրանքներ, իսկ այս տարի ցուցանիշն ավելացել է մոտ 11 տոկոսով՝ կազմելով 634 մլն դոլար (ներմուծման 38․4 տոկոսը)։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից Հայաստանը հիմնականում ներմուծում է նավթամթերք և գազ, փայտանյութ, սնունդ, հացահատիկ, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր և մետաղներ և այլն։
Ի հակադրություն ԵԱՏՄ անդամ երկրներից ապրանքների ներմուծման ծավալների աճի՝ Եվրամիության անդամ երկրներից այս տարվա հունվար-մայիս ժամանակահատվածում ներմուծվել են մոտ 330 մլն դոլարի ապրանքներ, ինչն ավելի քան 60 մլն դոլարով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ ԵՄ անդամ երկրներից այս տարի ներմուծված ապրանքները կազմում են ներմուծման ընդամենը 19․9 տոկոսը։ Այս երկրներից Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներն են Գերմանիան՝ 68․2 մլն դոլար (ընդհանուր ներմուծման 4․1 տոկոսը), Իտալիան՝ 59․1 մլն դոլար (3․6 տոկոս), Ֆրանսիան՝ 30․4 մլն դոլար (1․8 տոկոս), Նիդեռլանդները` 25․5 մլն դոլար (1․5 տոկոս) և Բելգիան՝  19․7 մլն դոլար (1․2 տոկոս)։ Այս շարքում, բացառությամբ թերևս Ֆրանսիայի, որտեղից ունեցել ենք ներմուծման մոտ 25 տոկոսանոց աճ, մյուս երկրներից ներմուծման ծավալները զգալիորեն պակաս են նախորդ տարվա ցուցանիշներից։
ԵՄ անդամ երկրներից Հայաստանը ներմուծում է սննդամթերք, դեղորայք, մեքենաներ, տեքստիլ արդյունաբերության ապրանքներ, քիմիական արտադրանք, օծանելիք և այլն։
ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ չհանդիսացող այլ երկրներից այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստան է ներմուծվել մոտ 610 մլն դոլարի ապրանք, ինչն ավելի քան 240 մլն դոլարով կամ 28․6 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվանից։ Այլ երկրներից ներմուծված ապրանքների ծավալը ներմուծման կառուցվածքում նվազել է՝ 45 տոկոսից դառնալով 36․9 տոկոս։
Այս երկրներից են Չինաստանը՝ 144․2 մլն դոլար (8․7 տոկոս), Վրաստանը՝ 103․2 մլն դոլար (6․2 տոկոս), Իրանը՝ 98․9 մլն դոլար (6 տոկոս), Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ 43․9 մլն դոլար (2․7 տոկոս), Թուրքիան՝ 34․8 մլն դոլար (2․1 տոկոս) և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները՝ 19․5 մլն դոլար (1․2 տոկոս)։ Նշված բոլոր երկրներից ներմուծման ծավալների նվազումը արտահայտվում է երկնիշ թվերով, իսկ, օրինակ, ԱՄՆ-ի դեպքում ապրանքների ներմուծման ծավալները նվազել են ավելի քան 4 անգամ (պատճառը նախորդ տարի մեծ քանակությամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն էր ամերիկյան շուկաներից)։
Այս երկրներից Հայաստանը գնում է հիմնականում նավթամթերք, քիմիական նյութեր և պլաստմասսա, սև մետաղներ, բնական քարեր, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր ու մետաղներ, սարքեր և սարքավորումներ, էլեկտրական և կենցաղային տեխնիկա, հագուստ, սնունդ և այլն։
Ներմուծման կառուցվածքը
Նախորդ տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստան ներմուծվող ապրանքախմբերի ցանկում ամենից մեծ բաժինն ուներ «սարքեր, սարքավորումներ» ապրանքային խումբը՝ մոտ 312 մլն դոլար արժողությամբ։ Այս տարի արդեն այդ ապրանքախմբի ներմուծման ծավալները նվազել են մինչև 271 մլն դոլարի, ինչը կազմում է ներմուծման 16․4 տոկոսը։ Այս տարվա հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանն ամենից շատ կարիք է ունեցել հանքահումքային արտադրանքի, իսկ ավելի կոնկրետ՝ նավթի, գազի և այլ էներգակիրների։ Այս տարի ներմուծվել է 316 մլն դոլարի հանքահումքային արտադրանք, ինչը 11 մլն դոլարով կամ 3․6 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվանից։ Բացի սրանից, ավելի քան 16 տոկոսով աճել է պատրաստի սննդի ներմուծումը։ Եթե նախորդ տարվա առաջին հինգ ամիսներին ներմուծվել էր մոտ 132 մլն դոլարի սնունդ, ապա այս տարի արդեն ներմուծվել է 153․5 մլն դոլարի պատրաստի սնունդ։
Մյուս բոլոր խոշոր ապրանքային խմբերում ներմուծման ծավալներն էականորեն կրճատվել են, որոշների դեպքում նույնիսկ երկնիշ թվերով։ Հատկապես ակնառու է վերգետնյա տրանսպորտային միջոցների ներմուծման ծավալների մոտ 2․5 անգամ և վերջին ամիսներին բազմաթիվ անգամներ քննարկված՝ թանկարժեք քարերի ու մետաղների ներմուծման ծավալների կրկնակի կրճատումը։

Coronavirus impact on foreign trade
The year 2020 started with the COVID-19 pandemic all over the world. It first forced China, then the rest of the world, to impose restrictions on almost every sector of the economy. Armenia was not an exception – a state of emergency was declared in the country in mid-March, which is still maintained.
These restrictions had a significant impact on the economy, particularly on foreign trade.
Impact on exports
In January only a number of countries were witnessing the effects of the virus, whereas starting from February the negative effects began to be noticed in Armenia as well.
The proof of that is that in January 2020 the export exceeded the index of January 2019 by more than 20% (which was a result of the general economic growth). From February, however, it began to decline; already in March (after the decision on the state of emergency) exports began to decline significantly in comparison with the exports in 2019.
The decline in exports continued in April – by about 28.5% compared to the previous year.
According to the data published by the RA Statistical Committee, the decline in exports in May continues, but not at the same pace as in previous months. In May 2020,  more than $ 192 million worth of products were exported from Armenia, which is about 16 million or 7.8% less than in May 2019.
Export geography
In the first 5 months of this year, products worth about $ 886 million were exported from Armenia. For comparison it should be noted that compared to the same period last year, this figure decreased by about 78 million dollars or 8․1%. Through January-May 2019, products worth $ 964 million were exported from Armenia.
25% of the goods ($ 221.6 million) are exported to the EEU member states, and here, of course, the largest partner is the Russian Federation. 24․1% of Armenian goods ($ 213․2 million) were exported to this country. In the same period last year, exports to the EEU member states accounted for 26.7% of exports ($ 257.3 million), and to Russia – 25.9% ($ 249-5 million).
Alcoholic beverages, tobacco, ready-made food, textile products, fruits and vegetables, and a namber of other products continue to dominate among the goods exported from Armenia to Russia and to other EEU countries.
Exports to EU member states have also declined. This year, products worth $ 180.5 million (20․4%) were exported to EU member states, while in the same period last year, products worth $ 226․3 million (23․5%) were exported in this direction.
The main trade partners of Armenia from the EU member states are Bulgaria – 71․3 million dollars (8%), the Netherlands – 49․4 million dollars (5․6%), Germany – 20․4 million dollars (2․3%), Italy – 13․9 million dollars (1․6%) and Belgium – 12․1 million dollars (1․4%).
With the exception of Bulgaria, where the volume of exported goods increased by 6․3 percentage, exports to other European countries decreased significantly compared to January-May 2019.
The main products exported from Armenia to these countries are precious and semi-precious stones, metals and items made of them, as well as textile items, etc.
If in the first 5 months of last year 48.5% of the goods exported from Armenia went to non-EEU and non-EU countries, this year more than half of the goods – 53.3% – have been exported in this direction. Exports to these countries in drams amounted to 472-8 million dollars, which is 1% more than last year.
Among Armenia’s trade partners, which are not members of the EEU or EU, are Switzerland – $ 166.6 million (18.8%), China – $ 80.5 million (9.1%), the United Arab Emirates – $ 64.7 million ( 7․3%), Iraq – 57․6 million dollars (6․5%), Islamic Republic of Iran – 34․5 million dollars (3․9%), the United States of America 23․4 million dollars (2․6%) ) and Georgia – 20․4 million dollars (2․3%).
It is noteworthy that the increase in export of good to the UAE is about 2.5 times more, and there is a 35% increase in exports to Iran.
Armenia mainly exports the following products to these countries: raw materials  and concentrate; watches and watch parts; precious and semi-precious stones and metals; construction materials; plastics and glassware; cigarettes, sweets, animals, etc.
Export structure
Despite assurances by various high-ranking officials to reduce dependence on natural resource exports, during the coronavirus pandemic, the export of mineral raw materials not only did not decrease compared to the previous year, but also increased.
As it can be observed in the graph, in the first 5 months of 2019 the export of this product comprised 26.7% ($ 257.4 million) of the total, whereas in the same period of this year $ 307 million worth of raw material and concentrate was exported from Armenia, which is 34.6% of the total export.
In the case of all other large commodity groups, exports decreased not only in absolute terms but also in terms of their share in the export structure.
For example, the share of ready-made food has decreased, this year it made 22․7% of exports (200․8 million dollars) compared to 23․2% of the previous year (224 million dollars).
The same picture is in the case of precious, semi-precious stones, precious metals, and items made of them.
Last year the export volume of this product group was 165.5 million dollars, whereas this year it is already 114․2. In other words, the export volumes of this product group decreased by 31% compared to the same period of the previous year. The export of products of plant origin has slightly increased. If in the first 5 months of last year, products of plant origin worth $ 36.1 million were exported, this year it amounted to $ 37.7 million.
Summing up, it should be noted that the effects of coronavirus on exports in Armenia started to be observed as early as February, and for the first 5 months of the 2020 we already have an 8․1% decline in exports. The export of the mineral raw materials has sharply increased – by 19․2% compared to the previous year. In the case of almost all other products, a decline in exports was registered, in some cases the decline was even expressed in double digits.
Impact on imports
Now let’s look at the import to Armenia, and compare it with the indicators of the previous year, as well as observe how the geography and product structure of the import has changed.
According to the Statistical Committee, goods worth $ 1 billion 652.8 million were imported to Armenia in January-May, 2020,  which is 12-8% less than in the same period last year. Last year, goods worth about 1 billion 900 million dollars were imported.
In the graph we see that in January, when the epidemic had not yet had a significant impact on the world economy, Armenia’s exports exceeded the figures of last year by about 4%.
However, the effect of the coronavirus started to be noticed in February, which became more noticeable in March. This was mainly due to the state of emergency and the lockdown of the economy, as a result of which imports fell by 12․2% in March and by 30․3% in April. In May, goods worth $ 312.6 million were imported to Armenia, while in May of the previous year, goods worth about $ 400 million were imported.
Import geography
As we mentioned, in the first five months of 2020, the import of goods from other countries decreased by about 13% or more than 240 million dollars, but in the case of the Commonwealth of Independent States (CIS) countries the picture is different.
If in the same period last year Armenia bought goods from the CIS member states worth a total of $ 650 million (34.3% of imports), this year the volume of imports amounted to more than 713 million dollars (43.2%). Naturally, most of the imported goods here come from the EEU member states – 656.6 million dollars (39-7%), and more specifically, from the Russian Federation.
In the same period last year, Armenia imported goods worth $ 572 million, and this year the figure increased by about 11% to $ 634 million (38.4% of imports). From the EEU member states, Armenia mainly imports oil products and gas; wood; food; grain; precious and semi-precious stones and metals, etc.
In contrast to the increase in imports from the EEU member states, about $ 330 million worth of goods were imported from EU member states in January-May 2020, which is almost $ 60 million less than last year. Goods imported from EU member states this year account for only 19.9% of imports. Armenia’s main trading partners from these countries are Germany – $ 68․2 million (4․1% of total imports), Italy – $ 59․1 million (3․6%), France – $ 30․4 million (1․8%) , the Netherlands – $ 25.5 million (1.5%) and Belgium – $ 19.7 million (1․2%). In this list, perhaps except for France, where we had a 25 percent increase in imports, imports from other countries are significantly lower than last year.
From EU member states Armenia imports food, medicine, machinery, textile products, chemical products, perfumes, etc.
In the first five months of this year, about $ 610 million worth of goods were imported to Armenia from other non-EU countries, which about $ 240 million or 28.6% less than last year. The volume of goods imported from other countries decreased in the structure of import, from 45% to 36.9%.
These countries are China – $ 144․2 million (8․7%), Georgia – $ 103․2 million (6․2%), Iran – $ 98.9 million (6%), the United Arab Emirates – 43․9 million (2․7%), Turkey – 34․8 million dollars (2․1%) and the United States of America – 19․5 million dollars (1․2%). The decrease in imports from all the mentioned countries is expressed in double digits, whereas, for example, in the case of the USA, the import volumes of goods decreased more than 4 times (the reason was the import of a large number of vehicles from the American markets last year).
From the mentioned countries Armenia mainly buys petroleum products, chemicals, plastics, metals, natural stones, precious and semi-precious stones and metals, devices, electrical appliances, clothes, food, etc.
Import structure
In the first five months of last year, the “devices and equipment” product group had the largest share in the list of product groups imported to Armenia, with a value of about $ 312 million.
This year, the volume of imports of this product group has decreased to $ 271 million, which is 16․4% of imports. During the period January-May 2020, Armenia needed mineral products the most, and more specifically, oil, gas and other energy sources. This year, $ 316 million worth of raw materials were imported, which is $ 11 million or 3.6% more than last year.
In addition, the import of ready-made food has increased by more than 16%. In comparison with last year, when in the first five months of last year about 132-million-dollar worth of food was imported, this year ready-made food worth 153.5 million dollars has already been imported.
In all other major product groups, import volumes have been significantly reduced, in some cases even in double digits. Particularly obvious is the decrease of volume of imports of surface vehicles by about 2.5 times, as well as the decrease of the volume of imports of precious stones and metals, which has been a topic of hot discussion recently.