Կորոնավիրուսի ազդեցությունը արտաքին առևտրի վրա
2020 թվականն աշխարհում սկսվեց Նոր կորոնավիրուսի համաճարակով, որը սկզբում Չինաստանին, ապա և ամբողջ աշխարհին ստիպեց գնալ տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտների սահմանափակումների։ Հայաստանը ևս բացառություն չէր, և մարտի կեսերից երկրում հայտարարվեց արտակարգ դրության ռեժիմ, որը պահպանվում է մինչ օրս։
Այս սահմանափակումներն էական ազդեցություն ունեցան տնտեսության, մասնավորապես՝ արտաքին առևտրի վրա։
Ազդեցությունն արտահանման վրա
Եթե հունվար ամսին դեռևս հատուկենտ երկրներ էին զգում վիրուսի հետևանքները, ապա փետրվար ամսից արդեն Հայաստանում սկսեցին նկատվել դրա բացասական հետևանքները։ Դրա ապացույցն է այն, որ այս տարվա հունվար ամսին արտահանումը ավելի քան 20 տոկոսով գերազանցել էր նախորդ տարվա հունվարի ցուցանիշը (ինչը ընդհանուր տնտեսական աճի արդյունք էր)։ Փետրվար ամսից սկսած, սակայն, այն սկսեց նվազել և արդեն մարտ ամսին (արտակարգ դրության ռեժիմի մասին որոշումից հետո) արտահանումը սկսեց էականորեն զիջել 2019-ի արտահանման ծավալներին։
Արտահանման նվազումը շարունակվեց նաև ապրիլ ամսին՝ նախորդ տարվա համեմատ մոտ 28․5 տոկոսով։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ մայիս ամսին արտահանման նվազումը թեև շարունակվում է, սակայն ոչ այն տեմպերով, ինչպես նախորդող ամիսներին։ Մայիս ամսին Հայաստանից արտահանվել է ավելի քան 192 մլն դոլարի արտադրանք, ինչը մոտ 16 մլն-ով կամ 7․8 տոկոսով պակաս է 2019-ի մայիսի ցուցանիշից։
Արտահանման աշխարհագրությունը
Այս տարվա առաջին 5 ամիսներին Հայաստանից արտահանվել է մոտ 886 մլն դոլարի արտադրանք։ Համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է մոտ 78 մլն դոլարով կամ 8․1 տոկոսով։ Նախորդ տարվա հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանից արտահանվել էր 964 մլն դոլարի արտադրանք։
Արտահանված ապրանքների 25 տոկոսը (221․6 մլն դոլար) բաժին է ընկնում ԵԱՏՄ անդամ երկրներին, որտեղ, բնականաբար, խոշորագույն գործընկերը Ռուսաստանի Դաշնությունն է։ Այս երկիր է արտահանվել հայկական ապրանքների 24․1 տոկոսը (213․2 մլն դոլար)։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանված ապրանքները կազմում էին արտահանման 26․7 տոկոսը (257․3 մլն դոլար), իսկ դեպի Ռուսաստան՝ 25․9 տոկոսը (249․5 մլն դոլար)։
Հայաստանից դեպի Ռուսաստան և ԵԱՏՄ այլ երկրներ արտահանվող ապրանքներից շարունակում են գերակշռող մնալ ալկոհոլային խմիչքները, ծխախոտը, պատրաստի սնունդը, տեքստիլ արտադրանքը, պտուղ-բանջարեղենը և այլն:
Արտահանման ծավալները նվազել են նաև դեպի Եվրամիության անդամ երկրներ։ Այս տարի դեպի ԵՄ անդամ երկրներ արտահանվել է 180․5 մլն դոլար արժեքով արտադրանք (20․4 տոկոս), մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այս ուղղությամբ արտահանվել էր 226․3 մլն դոլարի արտադրանք (23․5 տոկոս)։
ԵՄ անդամ երկրներից Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներ շարունակում են մնալ Բուլղարիան՝ 71․3 մլն դոլար (8 տոկոս), Նիդեռլանդները՝ 49․4 մլն դոլար (5․6 տոկոս), Գերմանիան՝ 20․4 մլն դոլար (2․3 տոկոս), Իտալիան՝ 13․9 մլն դոլար (1․6 տոկոս) և Բելգիան՝ 12․1 մլն դոլար (1․4 տոկոս)։ Բացառությամբ Բուլղարիայի, որտեղ արտահանվող ապրանքների ծավալն ավելացել է 6․3 տոկոսային կետով, մյուս եվրոպական երկրներ արտահանումն էականորեն նվազել է նախորդ տարվա հունվար-մայիս ժամանակահատվածի համեմատ։
Դեպի այս երկրներ Հայաստանից արտահանվում են գլխավորապես թանկարժեք ու կիսաթանկարժեք քարեր, մետաղներ և դրանցից պատրաստված իրեր, մանածագործական իրեր և այլն։
Եթե նախորդ տարվա առաջին 5 ամիսներին Հայաստանից արտահանված ապրանքների 48․5 տոկոսն էր ուղևորվում ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներ, ապա այս տարի արդեն այս ուղղությամբ արտահանվել է ապրանքների կեսից ավելին՝ 53․3 տոկոսը։ Այս երկրներ արտահանումը դրամային արտահայտությամբ կազմել է 472․8 մլն դոլար, ինչը 1 տոկոսով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ չհանդիսացող՝ Հայաստանի առևտրային գործընկերներից կարելի է առանձնացնել Շվեյցարիան՝ 166․6 մլն դոլար (18․8 տոկոս), Չինաստանը՝ 80․5 մլն դոլար (9․1 տոկոս), Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ 64․7 մլն դոլար (7․3 տոկոս), Իրաքը՝ 57․6 մլն դոլար (6․5 տոկոս), Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը՝ 34․5 մլն դոլար (3․9 տոկոս), Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները՝ 23․4 մլն դոլար (2․6 տոկոս) և Վրաստանը՝ 20․4 մլն դոլար (2․3 տոկոս)։
Հատկանշական է դեպի ԱՄԷ արտահանվող ապրանքների մոտ 2․5 անգամ և դեպի Իրան արտահանման 35 տոկոսանոց աճը։
Դեպի այս երկրներ Հայաստանից արտահանվում է հիմնականում հումք և խտանյութ, ժամացույցներ և ժամացույցի մասեր, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր ու մետաղներ, շինանյութ, պլաստմասսե և ապակյա իրեր, ծխախոտ, քաղցրավենիք, կենդանիներ և այլն։
Արտահանման կառուցվածքը
Չնայած տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից բնական պաշարների արտահանումից կախվածության նվազման մասին խոստումներին՝ կորոնավիրուսի պայմաններում հանքահումքային արտադրանքի արտահանումը ոչ միայն չի նվազել նախորդ տարվա համեմատ, այլ նաև ավելացել է։ Ինչպես տեսնում ենք գրաֆիկում՝ եթե նախորդ տարվա առաջին 5 ամիսներին այս արտադրատեսակի արտահանումը զբաղեցնում էր ընդհանուրի 26․7 տոկոսը (257․4 մլն դոլար), ապա այս տարվա նույն ժամանակահատվածում Հայաստանից արտահանվել է 307 մլն դոլարի հումք և խտանյութ, ինչը կազմում է ընդհանուր արտահանման 34․6 տոկոսը։
Մյուս բոլոր խոշոր ապրանքային խմբերի դեպքում արտահանումը նվազել է ոչ միայն բացարձակ արժեքով, այլ նաև արտահանման կառուցվածքում ունեցած մասնաբաժնով։
Օրինակ՝ պատրաստի սննդի մասնաբաժինը նվազել է և այս տարի կազմել է արտահանման 22․7 տոկոսը (200․8 մլն դոլար) նախորդ տարվա 23․2 տոկոսի դիմաց (224 մլն դոլար)։ Նույն պատկերն է թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի դեպքում։ Նախորդ տարի այս ապրանքախմբի արտահանման ծավալը կազմել էր 165․5 մլն դոլար, իսկ այս տարի արդեն 114․2։ Այլ կերպ ասած՝ այս ապրանքային խմբի արտահանման ծավալները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 31 տոկոսով։
Փոքր-ինչ ավելացել է բուսական ծագման արտադրանքի արտահանումը։ Եթե նախորդ տարվա առաջին 5 ամիսներին արտահանվել էր ընդհանուր 36․1 մլն դոլար արժողությամբ բուսական ծագման արտադրանք, ապա այս տարի այն կազմել է 37․7 մլն դոլար։
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ արտահանման մասով կորոնավիրուսի հետևանքները Հայաստանում սկսեցին նկատվել դեռևս փետրվար ամսից, և տարվա առաջին 5 ամիսների արդյունքում արդեն ունենք 8․1 տոկոս արտահանման անկում։
Արտահանման ծավալների կտրուկ աճ է գրանցել հանքահումքային արտադրանքը, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 19․2 տոկոսով։ Մյուս գրեթե բոլոր ապրանքատեսակների դեպքում արտահանման ծավալների անկում է գրանցվել, որոշների դեպքում անկումն արտահայտվել է նույնիսկ երկնիշ թվերով։
Ազդեցությունը ներմուծման վրա
Այժմ դիտարկենք դեպի Հայաստան ներմուծումը, համեմատենք նախորդ տարվա ցուցանիշների հետ, ինչպես նաև տեսնենք, թե ինչպես է փոխվել ներմուծման աշխարհագրությունն ու ապրանքային կառուցվածքը։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, այս տարվա հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստան են ներմուծվել 1 մլրդ 652․8 մլն դոլարի ապրանքներ, ինչը 12․8 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ Նախորդ տարի ներմուծվել էին մոտ 1 մլրդ 900 մլն դոլար արժողությամբ ապրանքներ։
Գրաֆիկում տեսնում ենք, որ հունվար ամսին, երբ դեռ համաճարակը չէր հասցրել էապես ազդել համաշխարհային տնտեսության վրա, Հայաստանում արտահանման ծավալները գերազանցում էին նախորդ տարվա ցուցանիշը մոտ 4 տոկոսով։
Սակայն արդեն փետրվար ամսից սկսեց նկատվել կորոնավիրուսի ազդեցությունը, որն առավել նկատելի դարձավ մարտ ամսից։ Սրան առավելապես նպաստեցին նաև արտակարգ դրության ռեժիմն ու տնտեսության լոքդաունը, ինչի հետևանքով ներմուծումը մարտ ամսին նվազեց 12․2, իսկ արդեն ապրիլ ամսին՝ 30․3 տոկոսով։ Մայիս ամսին Հայաստան են ներմուծվել 312․6 մլն դոլարի ապրանքներ, մինչդեռ նախորդ տարվա մայիս ամսին ներմուծվել էին մոտ 400 մլն դոլարի ապրանքներ։
Ներմուծման աշխարհագրությունը
Ինչպես նշեցինք, այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին մոտ 13 տոկոսով կամ ավելի քան 240 մլն դոլարով նվազել է այլ երկրներից ապրանքների ներմուծումը, սակայն ԱՊՀ երկրների դեպքում պատկերն այլ է։ Եթե նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում ԱՊՀ անդամ երկրներից Հայաստանը գնել էր ընդհանուր 650 մլն դոլար արժողությամբ ապրանքներ (ներմուծման 34․3 տոկոսը), ապա այս տարի ներմուծման ծավալները կազմել են ավելի քան 713 մլն դոլար (43․2 տոկոսը)։ Այստեղ, բնականաբար, ներմուծվող ապրանքների մեծ մասը գալիս է ԵԱՏՄ անդամ երկրներից` 656․6 մլն դոլար (39․7 տոկոս), իսկ ավելի կոնկրետ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից։ Ռուսաստանից նախորդ տարվա այս ժամանակահատվածում Հայաստանը ներմուծել էր 572 մլն դոլարի ապրանքներ, իսկ այս տարի ցուցանիշն ավելացել է մոտ 11 տոկոսով՝ կազմելով 634 մլն դոլար (ներմուծման 38․4 տոկոսը)։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից Հայաստանը հիմնականում ներմուծում է նավթամթերք և գազ, փայտանյութ, սնունդ, հացահատիկ, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր և մետաղներ և այլն։
Ի հակադրություն ԵԱՏՄ անդամ երկրներից ապրանքների ներմուծման ծավալների աճի՝ Եվրամիության անդամ երկրներից այս տարվա հունվար-մայիս ժամանակահատվածում ներմուծվել են մոտ 330 մլն դոլարի ապրանքներ, ինչն ավելի քան 60 մլն դոլարով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ ԵՄ անդամ երկրներից այս տարի ներմուծված ապրանքները կազմում են ներմուծման ընդամենը 19․9 տոկոսը։ Այս երկրներից Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներն են Գերմանիան՝ 68․2 մլն դոլար (ընդհանուր ներմուծման 4․1 տոկոսը), Իտալիան՝ 59․1 մլն դոլար (3․6 տոկոս), Ֆրանսիան՝ 30․4 մլն դոլար (1․8 տոկոս), Նիդեռլանդները` 25․5 մլն դոլար (1․5 տոկոս) և Բելգիան՝  19․7 մլն դոլար (1․2 տոկոս)։ Այս շարքում, բացառությամբ թերևս Ֆրանսիայի, որտեղից ունեցել ենք ներմուծման մոտ 25 տոկոսանոց աճ, մյուս երկրներից ներմուծման ծավալները զգալիորեն պակաս են նախորդ տարվա ցուցանիշներից։
ԵՄ անդամ երկրներից Հայաստանը ներմուծում է սննդամթերք, դեղորայք, մեքենաներ, տեքստիլ արդյունաբերության ապրանքներ, քիմիական արտադրանք, օծանելիք և այլն։
ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ չհանդիսացող այլ երկրներից այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստան է ներմուծվել մոտ 610 մլն դոլարի ապրանք, ինչն ավելի քան 240 մլն դոլարով կամ 28․6 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվանից։ Այլ երկրներից ներմուծված ապրանքների ծավալը ներմուծման կառուցվածքում նվազել է՝ 45 տոկոսից դառնալով 36․9 տոկոս։
Այս երկրներից են Չինաստանը՝ 144․2 մլն դոլար (8․7 տոկոս), Վրաստանը՝ 103․2 մլն դոլար (6․2 տոկոս), Իրանը՝ 98․9 մլն դոլար (6 տոկոս), Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ 43․9 մլն դոլար (2․7 տոկոս), Թուրքիան՝ 34․8 մլն դոլար (2․1 տոկոս) և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները՝ 19․5 մլն դոլար (1․2 տոկոս)։ Նշված բոլոր երկրներից ներմուծման ծավալների նվազումը արտահայտվում է երկնիշ թվերով, իսկ, օրինակ, ԱՄՆ-ի դեպքում ապրանքների ներմուծման ծավալները նվազել են ավելի քան 4 անգամ (պատճառը նախորդ տարի մեծ քանակությամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն էր ամերիկյան շուկաներից)։
Այս երկրներից Հայաստանը գնում է հիմնականում նավթամթերք, քիմիական նյութեր և պլաստմասսա, սև մետաղներ, բնական քարեր, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր ու մետաղներ, սարքեր և սարքավորումներ, էլեկտրական և կենցաղային տեխնիկա, հագուստ, սնունդ և այլն։
Ներմուծման կառուցվածքը
Նախորդ տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստան ներմուծվող ապրանքախմբերի ցանկում ամենից մեծ բաժինն ուներ «սարքեր, սարքավորումներ» ապրանքային խումբը՝ մոտ 312 մլն դոլար արժողությամբ։ Այս տարի արդեն այդ ապրանքախմբի ներմուծման ծավալները նվազել են մինչև 271 մլն դոլարի, ինչը կազմում է ներմուծման 16․4 տոկոսը։ Այս տարվա հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանն ամենից շատ կարիք է ունեցել հանքահումքային արտադրանքի, իսկ ավելի կոնկրետ՝ նավթի, գազի և այլ էներգակիրների։ Այս տարի ներմուծվել է 316 մլն դոլարի հանքահումքային արտադրանք, ինչը 11 մլն դոլարով կամ 3․6 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվանից։ Բացի սրանից, ավելի քան 16 տոկոսով աճել է պատրաստի սննդի ներմուծումը։ Եթե նախորդ տարվա առաջին հինգ ամիսներին ներմուծվել էր մոտ 132 մլն դոլարի սնունդ, ապա այս տարի արդեն ներմուծվել է 153․5 մլն դոլարի պատրաստի սնունդ։
Մյուս բոլոր խոշոր ապրանքային խմբերում ներմուծման ծավալներն էականորեն կրճատվել են, որոշների դեպքում նույնիսկ երկնիշ թվերով։ Հատկապես ակնառու է վերգետնյա տրանսպորտային միջոցների ներմուծման ծավալների մոտ 2․5 անգամ և վերջին ամիսներին բազմաթիվ անգամներ քննարկված՝ թանկարժեք քարերի ու մետաղների ներմուծման ծավալների կրկնակի կրճատումը։

Влияние коронавируса на внешнюю торговлю
2020 год начался с эпидемии нового коронавируса, которая вынудила сначала Китай, а затем и весь мир пойти на ограничения практически во всех секторов экономики. Армения не стала исключением, и в середине марта в стране было объявлено чрезвычайное положение, которое сохраняется до сих пор.
Эти ограничения оказали значительное влияние на экономику, в частности, на внешнюю торговлю.
Влияние на экспорт
Если в январе лишь некоторые страны ощущали на себе последствия вируса, то в феврале отрицательные последствия стали наблюдаться уже в Армении. Доказательством тому является то, что в январе этого года экспорт превысил показатель января прошлого года более чем на 20% (что было результатом общего экономического роста). Однако, начиная с февраля, он начал снижаться, уже в марте (после принятия решения о введении чрезвычайного положения) экспорт начал существенно уступать объемам экспорта за 2019 год.
Снижение экспорта продолжилось также в апреле – примерно на 28.5% по сравнению с предыдущим годом.
Согласно данным, опубликованным Статистическим комитетом, снижение экспорта в мае хотя и продолжается, однако не такими темпами, как в предыдущие месяцы. В мае из Армении было экспортировано продукции на сумму более 192 миллионов долларов, что примерно на 16 миллионов (7.8%) меньше показателя мая 2019 года.
География экспорта
За первые 5 месяцев текущего года из Армении было экспортировано продукции на сумму около 886 миллионов долларов. Для сравнения отметим, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель снизился примерно на 78 миллионов долларов или на 8.1%. В январе-мае прошлого года из Армении было экспортировано продукции на сумму 964 миллиона долларов.
25% экспортируемых товаров (221.6 млн долларов) приходится на страны-члены ЕАЭС, где, разумеется, крупнейшим партнером является Российская Федерация. В эту страну было экспортировано 24.1% армянских товаров (213. 2 млн долларов). В аналогичном периоде прошлого года экспорт в страны-члены ЕАЭС составлял 26.7% от общего объема экспорта (257.3 млн долларов), а в Россию – 25.9% (249.5 млн долларов).
Среди товаров, экспортируемых из Армении в Россию, в другие страны ЕАЭС, продолжают доминировать алкогольные напитки, табак, готовые продукты питания, текстильные изделия, фрукты и овощи и т.д.
Объемы экспорта в страны-члены ЕС также снизились. В этом году в страны-члены ЕС была экспортирована продукция на сумму 180.5 миллионов долларов (20.4%), тогда как в аналогичном периоде прошлого года в этом направлении была экспортирована продукция на сумму 226.3 миллиона долларов (23.5%)
Основными торговыми партнерами Армении из стран-членов ЕС продолжают оставаться Болгария – 71.3 млн долларов (8%), Нидерланды – 49.4 млн долларов (5.6%), Германия – 20.4 млн долларов (2.3%), Италия – 13.9 млн долларов (1.6%), Бельгия – 12.1 млн долларов (1.4%). За исключением Болгарии, где объем экспортируемых товаров увеличился на 6.3 процентных пункта, экспорт в другие европейские страны значительно сократился по сравнению с январем-маем прошлого года.
Из Армении в эти страны в основном экспортируются драгоценные и полудрагоценные камни, металлы и изделия из них, текстильные изделия и т. д.
Если за первые 5 месяцев прошлого года 48.5% товаров, экспортируемых из Армении, направлялось в страны, не входящие в ЕАЭС и ЕС, то в этом году в этом направлении было экспортировано более половины товаров – 53.3%. Экспорт в эти страны в денежном выражении составил 472.8 миллионов долларов, что на 1% больше аналогичного показателя прошлого года.
Из торговых партнеров Армении, не входящих в ЕАЭС и ЕС, можно выделить Швейцарию – 166.6 млн долларов (18.8%), Китай – 80.5 млн долларов (9.1%), Объединенные Арабские Эмираты – 64.7 млн долларов ( 7.3%), Ирак – 57.6 млн долларов (6.5%), Исламскую Республику Иран – 34.5 млн долларов (3.9%), США – 23.4 млн долл. (2.6%) ) и Грузию – 20.4 млн долларов (2.3%).
Примечательно, что экспорт товаров в ОАЭ увеличился примерно в 2,5 раза, а в Иран – на 35%.
В эти страны Армения в основном экспортирует сырье и концентраты, часы и детали часов, драгоценные и полудрагоценные камни и металлы, строительные материалы, пластмассу и изделия из стекла, табак, сладости, животных и т. д.
Структура экспорта
Несмотря на обещания различных высокопоставленных должностных лиц снизить зависимость от экспорта природных ресурсов, в условиях пандемии коронавируса экспорт рудно-сырьевой продукции не только не снизился по сравнению с предыдущим годом, но и увеличился. Как видно из графика, если за первые 5 месяцев прошлого года экспорт этого вида продукции составлял 26.7% от общего объема (257.4 млн. долл.), то за аналогичный период этого года из Армении было экспортировано сырья и концентратов на сумму 307 млн. долл., что составляет 34.6% от общего объема экспорта.
В случае всех других крупных товарных групп экспорт снизился не только в абсолютном выражении, но и с точки зрения их доли в структуре экспорта.
Например, снизилась доля готовых продуктов питания и в этом году составила 22.7% об общего объема экспорта (200.8 млн долларов) по сравнению с 23.2% прошлого года (224 млн долларов). Та же картина в случае с драгоценными и полудрагоценными камнями, драгоценными металлами и изделиями из них. В прошлом году объем экспорта этой товарной группы составил 165.5 млн долларов, а в этом году уже 114․2. Другими словами, объемы экспорта этой товарной группы сократились на 31% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Несколько увеличился экспорт продукции растительного происхождения. Если за первые 5 месяцев прошлого года было экспортировано продукции растительного происхождения в целом на сумму 36,1 млн долларов, то в этом году она составила 37.7 млн ​​долларов.
Резюмирия, констатируем, что влияние коронавируса на экспорт стало наблюдаться в Армении еще с февраля, и за первые 5 месяцев текущего года зафиксирован спад экспорта на 8.1%.
Резко увеличился экспорт рудно-сырьевой продукции (на 19.2% по сравнению с предыдущим годом). В случае почти всех других видов товаров зафиксировано снижение объемов экспорта, в некоторых случаях снижение выражалось двузначными цифрами.
Влияние на импорт
Теперь рассмотрим импорт в Армению, сравним с показателями прошлого года, а также посмотрим, как изменились география и структура импорта.
По данным Статистического комитета, в январе-мае этого года в Армению было импортировано товаров на сумму 1 млрд. 652.8 млн. долларов, что на 12.8% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. В прошлом году было импортировано товаров на сумму около 1 млрд. 900 млн долларов.
Как видно из графика, в январе, когда эпидемия еще не оказала существенного влияния на мировую экономику, объемы экспорта в Армении превышали прошлогодний показатель примерно на 4%.
Однако уже в феврале стало наблюдаться влияние коронавируса, которое стало более заметным в марте. Этому способствовали главным образом режим чрезвычайного положения и локдаун экономики, в результате чего импорт в марте снизился на 12.2% и в апреле – на 30.3%. В мае в Армению было импортировано товаров на сумму 312.6 млн долларов, между тем как в мае прошлого года было импортировано товаров на сумму около 400 млн долларов.
Как мы уже отметили, за первые пять месяцев этого года импорт товаров из других стран сократился примерно на 13% или более чем на 240 млн долларов, однако в случае со странами СНГ картина другая. Если за аналогичный период прошлого года Армения приобрела у стран СНГ товаров на общую сумму 650 млн долларов (34.3% от общего объема импорта), то в этом году объем импорта составил более 713 миллионов долларов (43.2%). Естественно, что большая часть импортируемых товаров поступает из стран-членов ЕАЭС – 656.6 миллионов долларов (39.7%). Только из Российской Федерации за аналогичный период прошлого года Армения импортировала товаров на сумму 572 млн долларов, а в этом году этот показатель увеличился примерно на 11%, составив 634 млн долларов (38.4% от общего объема импорта). Из стран-членов ЕАЭС Армения в основном импортирует нефтепродукты и газ, древесину, продукты питания, зерно, драгоценные и полудрагоценные камни, металлы и т. д.
В противовес росту объемов импорта товаров из стран-членов ЕАЭС, в январе-мае текущего года из стран-членов ЕС было импортировано товаров на сумму около 330 миллионов долларов, что на 60 миллионов долларов меньше, чем в прошлом году. Товары, импортируемые из стран-членов ЕС в этом году, составляют всего 19.9% от общего объема импорта. Основными торговыми партнерами Армении из этих стран являются Германия – 68.2 млн долларов (4.1% от общего объема импорта), Италия – 59.1 млн долларов (3.6%), Франция – 30.4 млн долларов (1.8%). Нидерланды – 25.5 млн долларов (1,5%), Бельгия – 19.7 млн долларов (1.2%). В этом диапазоне, за исключением Франции, откуда импорт увеличился на около 25 процентов, объем импорт из других стран значительно ниже, чем в прошлом году.
Из стран-членов ЕС Армения импортирует продукты питания, лекарства, машины, текстильные изделия, химические продукты, парфюмерию и т.д.
За первые пять месяцев этого года из других стран, не входящих в ЕС, в Армению было импортировано товаров на сумму около 610 миллионов долларов, что более чем на 240 миллионов долларов (на 28.6%) меньше, чем в прошлом году. Объем импорта товаров из других стран снизился в структуре импорта с 45% до 36.9%.
К таким странам относятся Китай – 144.2 млн долларов (8.7%), Грузия – 103.2 млн долларов (6.2%), Иран – 98.9 млн долларов (6%), Объединенные Арабские Эмираты – 43.9 млн долалров (2.7%), Турция – 34.8 млн долларов (2.1%), Соединенные Штаты Америки – 19.5 млн долларов (1.2%). Снижение импорта из всех указанных стран выражается двузначными цифрами, а, например, в случае США объемы импорта товаров сократились более чем в 4 раза (причиной стал импорт большого количества автомобилей с американских рынков в прошлом году).
Из этих стран Армения в основном закупает нефтепродукты, химикаты, пластмассу, черные металлы, природные камни, драгоценные и полудрагоценные камни и металлы, устройства и оборудование, электроприборы и бытовую технику, одежду, продукты питания и т. д.
Структура импорта
За первые пять месяцев прошлого года товарная группа «устройства, оборудование» имела наибольшую долю (около 312 миллионов долларов) в списке товарных групп, импортируемых в Армению. В этом году объем импорта этой товарной группы сократился до 271 млн долларов, что составляет 16.4% от общего объема импорта. В январе-мае этого года Армения больше всего нуждалась в рудно-сырьевой продукции, а точнее в нефти, газе и других источниках энергии. В этом году рудно-сырьевой продукции было импортировано на сумму 316 миллионов долларов, что на 11 миллионов долларов или на 3.6% больше, чем в прошлом году. Помимо этого, импорт готовых продуктов питания увеличился более чем на 16%. Если за первые пять месяцев прошлого года было импортировано продовольствия на сумму около 132 миллионов долларов, то в этом году уже было импортировано готовых продуктов на 153.5 миллионов долларов.
Во всех других основных товарных группах объемы импорта значительно сократились, в некоторых случаях даже в двузначных числах. Особенно очевидным является сокращение объема импорта наземных транспортных средств примерно в 2.5 раз и двукратное сокращение объема импорта драгоценных камней и металлов.