Հայաստանի հին և նոր Ազգային անվտանգության ռազմավարությունների համեմատական վերլուծություն
Հուլիսի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունվել է երկրի Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը: Փաստաթղթի շուրջ աշխատանքները սկսվել էին դեռ 2019 թվականին: Դրանց մասնակցել են երկու տասնյակից ավել պետական գերատեսչությունների աշխատակիցներ, ինչպես նաև փորձագիտական դաշտի մի շարք ներկայացուցիչներ:
Համաշխարհային զարգացումները
Հայաստանի նախորդ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունն ընդունվել էր 2007 թվականին` Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավարման վերջին տարում: Սերժ Սարգսյանի նախագահության ընթացքում ռազմավարությունը չէր թարմացվել: Մինչդեռ 2007 թվականից ի վեր աշխարհում և տարածաշրջանում փոփոխվել են ինչպես մարտահրավերները, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական ընդհանուր իրավիճակը: Վերջին 13 տարիների ընթացքում աշխարհում և տարածաշրջանում տեղի են ունեցել մի շարք շրջադարձային իրադարձություններ, որոնք չէին կարող ազդեցություն չունենալ անվտանգության ոլորտում Հայաստանի մոտեցումների վրա:
2007 թվականի փետրվարին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Վլադիմիր Պուտինի հայտնի ելույթով մեկնարկեց Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև դիմակայության նոր փուլը, որը զգալիորեն նվազեցրեց մանևրի դաշտը Հայաստանի համար: Դրան հետևած 2008 թվականի ռուս-վրացական հնգօրյա պատերազմը ևս լրջագույն մարտահրավեր էր Հայաստանի և տարածաշրջանային կայունության համար: 2007 թվականից հետո Հայաստանը հասցրել է անդամակցել նոր միջազգային կազմակերպության` Եվրասիական  տնտեսական միությանը, փոխել կառավարման համակարգը և կատարել ժողովրդավարական անցում:
Վերջին 13 տարիների ընթացքում փոխվել է նաև Ադրբեջանի մարտավարությունը Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում: Բաքուն այդ ընթացքում հսկայական միջոցներ էր ծախսում արդիական սպառազինության ձեռքբերման համար, որը այնուհետև օգտագործվում էր հայկական կողմերի նկատմամբ ռազմական ճնշում գործադրելու միջոցով բանակցային սեղանին առավելություն ստանալու նպատակով: Այս մարտավարությունը առավել հայտնի է «ռազմական դիվանագիտություն» անվանմամբ և իր գագաթնակետին էր հասել 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ:
Այս ընթացքում զգալիորեն փոփոխվել են նաև համաշխարհային քաղաքական ու տնտեսական տենդենցները: Տնտեսական ճգնաժամները և գլոբալիզացիայի արդյունքում արդյունաբերական աշխատատեղերի արտահոսքը դեպի ավելի էժան աշխատուժի շուկա ունեցող երկրներ արևմտյան հասարակություններում ստեղծել են այնպիսի տրամադրություններ, որոնցից օգտվել են ձախ և աջ ուղղվածություն ունեցող պոպուլիստական շարժումները և գործիչները: Դա, իր հերթին, սկիզբ է դրել իզոլյացիոնիստական մոտեցումների տարածմանը արևմտյան մայրաքաղաքներում, ինչը իր արտացոլումն է ունեցել նաև մեր տարածաշրջանում` վտանգելով գոյություն ունեցող աշխարհաքաղաքական բալանսը:
Այս ամենի ֆոնին ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության ընդունումը կենսական անհրաժեշտություն էր դարձել Հայաստանի Հանրապետության համար: Ակնհայտ է նաև, որ ներհայաստանյան և միջազգային նման արմատական տեղաշարժերի արդյունքում պիտի փոխվեին նոր ռազմավարության մեջ տեղ գտած մոտեցումները և շեշտադրումները: Այդ առումով հետաքրքրական է իրականացնել 2007 և 2020 թվականներին ընդունված փաստաթղթերի համեմատական վերլուծություն:
Ի՞նչն է մնացել նույնը
Թե 2007 թվականի, թե 2020 թվականի փաստաթղթերում Հայաստանի գլխավոր անվտանգային սպառնալիքներից մեկն են համարվում Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությունը և դրա հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի հավանականությունը, ինչպես նաև Թուրքիայի ուղղակի կամ անուղղակի մասնակցությունը հակամարտությանը:
Երկու փաստաթղթերում էլ որպես սպառնալիքներ են դիտարկվում ռազմավարական դաշինքների թուլացումը և դրանց անդամ պետությունների միջև տարաձայնությունների խորացումը: Խոսքը, բնականաբար, վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին: Հատկանշական է, որ և՛ հին, և՛ նոր ռազմավարությունների մեջ շեշտվում է ՀՀ դաշնակից համարվող երկրների կողմից Հայաստանի շահերին հակասող գործողությունների անթույլատրելիությունը: Հին և նոր ռազմավարությունների մեջ ազգային անվտանգության սպառնալիքներ են համարվում նաև ահաբեկչությունն ու անդրազգային հանցավորությունը, տարածաշրջանային ծրագրերից Հայաստանի մեկուսացումը, երկրի ներսում ժողովրդագրական խնդիրները, սոցիալական անհավասարությունն ու աղքատությունը:
Հիմնական փոփոխությունները
2020 թվականի ռազմավարության մեջ տեղ գտած նոր սպառնալիքներն արտացոլում են Հայաստանում և աշխարհում վերջին 13 տարիների ընթացքում տեղի ունեցած փոփոխությունները: Այսպես, Հայաստանի անվտանգային միջավայրի համար լուրջ մարտահրավերներ են համարվում միջազգային անվտանգային համակարգերի թուլացման միտումները, խոշոր տերությունների միջև մրցակցության աճը, սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմների թուլացումը և սպառազինությունների մրցավազքի ուժեղացումը, բազմակողմանի հարթակների թուլացումը, հակամարտություններն ուժի կիրառմամբ լուծելու ձգտումը և այդ ամենի արդյունքում տարածաշրջանային որոշ պետությունների հավակնությունների աճը:
Նոր ռազմավարության հիմք հանդիսացող գլխավոր սկզբունքներն են ինքնիշխանությունը, ինքնաբավությունը և համահայկականությունը: Փաստաթղթի ներածության 1.1 կետում, մասնավորապես, ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության (ԱԱՌ) գլխավոր նպատակը Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ և առաջանցիկ զարգացման ու բարեկեցության ապահովման համար ուղենիշների սահմանումն է՝ հիմնվելով անկախ, ինքնիշխան և հզոր Հայաստանի Հանրապետության վրա՝ որպես այս նպատակի իրագործման երաշխավոր և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի հայրենիք»: Այս սկզբունքները կարմիր թելով անցնում են ողջ տեքստի միջով: Ինքնիշխանության վրա առանձնահատուկ շեշտադրությունը նոր փաստաթղթի գլխավոր տարբերությունն է հնից:
Այսպես, արտաքին քաղաքականությանը նվիրված բաժնում 2007 թվականի փաստաթղթի մեջ նշվում է, որ Հայաստանն իր արտաքին անվտանգության ռազմավարությունն իրականացնում է` առաջնորդվելով երկու հիմնական սկզբունքով. փոխլրացում և ներգրավվածություն: Նոր ռազմավարության մեջ ասվում է, որ Հայաստանն իր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները իրականացնում է երեք հիմնարար սկզբունքների հիման վրա. ինքնիշխանության, համահայկականության և փոխգործակցության: Հին փաստաթղթի պարագայում տեսնում ենք, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը դիտարկվում է որպես ուժային կենտրոնների միջև մանևրելու ունակություն, և մեծ հաշվով արձանագրվում է, որ այդ կենտրոնների պահվածքն ու դիրքորոշումներն են կանխորոշում Հայաստանի գործողություններն արտաքին քաղաքական դաշտում: Նոր ռազմավարության մեջ երկրի արտաքին քաղաքականության գլխավոր սկզբունքները հայաստանակենտրոն են: Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է կարևորել միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցությունը, սակայն այդ փոխգործակցության մեջ առաջնային սկզբունք է անվանում Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Նոր ռազմավարության մեջ արտաքին քաղաքականության վեկտորը չի փոխվել: Ե՛վ հին, և՛ նոր փաստաթղթերի մեջ Հայաստանն առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս Ռուսաստանի հետ ռազմավարական հարաբերություններին, ինչպես նաև Ռուսաստանի առաջնորդությամբ գործող միջազգային կազմակերպություններին անդամակցությանը: Միևնույն ժամանակ կարևորվում է սերտ համագործակցությունը ԱՄՆ-ի, Եվրամիության, արևմտյան այլ կառույցների, ինչպես նաև տարածաշրջանային երկրների հետ (մասնավորապես՝ Իրանի և Վրաստանի):
Սակայն հին ռազմավարության մեջ օգտագործված բառապաշարի մեջ զգացվում է ինքնիշխանության դեֆիցիտ: Դա հատկապես ակնառու է Ռուսաստանի Դաշնության հետ երկկողմ հարաբերությունների մասին բաժնում: 2007 թվականի փաստաթղթի մեջ հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին փոքր հատվածում երկու անգամ  նշվում է, որ Ռուսաստանը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի անվտանգության ապահովման հարցում: Նոր փաստաթղթի մեջ նմանատիպ ձևակերպումներ չկան: Հայաստանը շարունակում է արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից համարել Ռուսաստանի հետ «ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերությունների կայուն խորացումն ու ընդլայնումը քաղաքական, առևտրատնտեսական, պաշտպանական, անվտանգային և մշակութահումանիտար ոլորտներում», սակայն շեշտում է, որ այդ հարաբերությունները պետք է հիմնված լինեն միմյանց շահերը փոխադարձաբար հաշվի առնելու և իրավահավասարության սկզբունքների վրա:
Արցախը
Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության քննադատները, որոնք հիմնականում ՀՀ նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչներն ու նրանց աջակիցներն են, թիրախավորում են հատկապես փաստաթղթի՝ Արցախյան հիմնահարցին նվիրված հատվածը: Գլխավոր քննադատությունն այն է, որ 2007 թվականի ռազմավարության մեջ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» վերտառությամբ բաժին կար, իսկ նոր փաստաթղթում Արցախի և Արցախյան հիմնահարցի մասին խոսվում է «Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և Արցախի անվտանգության ապահովումը» գլխում: Սա, իհարկե, բավականին թույլ փաստարկ է, քանի որ գոյություն չունի Արցախի անվտանգության առանձին խնդիր: Գոյություն ունի Հայաստանի անվտանգության խնդիր, ինչի բաղկացուցիչ մասն են նաև Արցախն ու Արցախյան հիմնահարցը: Հայ-ադրբեջանական սահմանի վերջին բախումներն այս թեզի լավագույն ապացույցն են:
Բացի այդ, Արցախի խնդրի ներառումը Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ գլխում արտացոլում է նաև ՀՀ կառավարության կողմից վերջին երկու տարում արցախյան ուղղությամբ իրականացվող քաղաքականության էությունը: Այդ քաղաքականությունը կարելի է անվանել «դե յուրե` ստատուս քվոյի պահպանում, դե ֆակտո` ինտեգրման խորացում»: Այսինքն, ՀՀ իշխանություններն Արցախի հետ կապված իրավաքաղաքական հարցերում կտրուկ քայլեր չեն ձեռնարկում, սակայն փոխում են իրողությունները տեղում` խորացնելով Արցախի ինտեգրացիան Հայաստանի Հանրապետության հետ: Այս քաղաքականությունը արտահայտվում է արցախյան և հայաստանյան տարբեր գերատեսչությունների համագործակցության աննախադեպ խորացմամբ, երկու երկրների անվտանգության խորհուրդների արդեն իսկ ավանդական դարձած համատեղ նիստերով, ՀՀ կառավարության կողմից Արցախը Հայաստանին կապող նոր ռազմավարական ճանապարհի կառուցմամբ և այլն:
Ինչ վերաբերում է արցախյան հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ արտահայտված թեզերին, ապա նոր ռազմավարությունն այս հարցում ևս 2007 թվականի փաստաթղթի համեմատ մի քայլ առաջ է գնացել: Երկու փաստաթղթերում էլ խոսվում է այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի անվտանգության երաշխավորն է: Թե՛ հին, թե՛ նոր ռազմավարությունների մեջ հստակ նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը սատար է կանգնելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը: Սակայն եթե հին ռազմավարության մեջ նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է աշխարհագրական կապ ունենա Հայաստանի հետ, ապա նոր ռազմավարության մեջ խոսվում է Հայաստանի Հանրապետության հետ «ապահով, անվտանգ և բազմազանեցված փոխկապակցվածության համակարգի» մասին: Ակնհայտ է, որ հին փաստաթղթում նկատի է ունենվում Մադրիդյան սկզբունքներով և դրանց բաղադրիչներով նախատեսվող Լաչինի միջանցքը, իսկ նորում խոսքը գնում է ոչ թե միջանցքների, այլ տարբեր հատվածներում Արցախը Հայաստանի հետ կապող բազմաթիվ ենթակառուցվածքների կառուցման անհրաժեշտության և լեգիտիմության մասին: Նոր փաստաթղթի մեջ նշվում է նաև, որ  Արցախը պետք է ունենա անվտանգության համար անհրաժեշտ պաշտպանական գծեր: Սա նշանակում է, որ ՀՀ իշխանությունները պատրաստ չեն անվտանգության իրական երաշխիքները փոխանակել անվտանգության մասին սին խոստումներով: Այդպիսի ուղերձ է պարունակում նաև Արցախի անվտանգության վերաբերյալ հատվածի վերջում տեղադրված Տիգրանակերտի ամրոցի նկարը: Նկարի ընտրությունը, անշուշտ, պատահական չէ: Տիգրանակերտի ամրոցը գտնվում է ազատագրված Աղդամի մոտակայքում: Եվ սա ուղիղ ակնարկ է Սերժ Սարգսյանի «Աղդամը մեր հայրենիքը չէ» հայտնի հայտարարությանը:
Նոր ռազմավարության կարևոր կետերից է նաև Հայաստանի կողմից Արցախում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանի պարտականությունների ստանձնումը: Սա բոլորովին նոր մոտեցում է Արցախի նկատմամբ, որի նպատակը ժողովրդավարական լեգիտիմության միջոցով վերջինիս միջազգային սուբյեկտայնության բարձրացումն է: Նոր ռազմավարության մեջ ժողովրդավարությունը համարվում է Հայաստանի անվտանգության ապահովման գլխավոր երաշխիքներից մեկը: Այս մոտեցումն ունի փաստական հենք, քանի որ բազմաթիվ հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ կայացած ժողովրդավարություններն ավելի կայուն են, քան ոչ ժողովրդավարական ռեժիմները, և պատերազմների դեպքում հաջողության ավելի մեծ հավանականություն ունեն:
Ավելի լայն է
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը շատ ավելի խոր և համապարփակ փաստաթուղթ է: Նոր ռազմավարության մեջ դիտարկվել են ժամանակակից աշխարհում գոյություն ունեցող բոլոր տեսակի սպառնալիքները և առաջարկվել են լուծումներ: Ի տարբերություն 2007 թվականի ռազմավարության, նոր փաստաթղթի մեջ արձանագրվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության ազգային շահերը և ներկայացվել դրանց պաշտպանության բոլոր ռազմական և ոչ ռազմական մեխանիզմները: Սակայն ամենակարևորն այն է, որ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը ձևական բնույթ չունենա, այլ իրավամբ դառնա ուղենիշային փաստաթուղթ անվտանգության քաղաքականության ոլորտում աշխատող բոլոր պետական կառույցների համար, ինչպես նշված է եզրափակիչ դրույթների 8.1 և 8.2 կետերում:

На заседании Совета национальной безопасности РА 10 июля была принята новая Стратегия национальной безопасности страны. Работы над документом начались еще в 2019 году. В них приняли участие более двух десятков сотрудников государственных ведомств, а также ряд представителей экспертного сообщества.
Мировые события
Предыдущая Стратегия национальной безопасности Армении была принята в 2007 году – в последний год президентства Роберта Кочаряна. Во время президентства Сержа Саргсяна Стратегия не обновлялась. Между тем с 2007 года в регионе и мире изменились как вызовы, так и общая геополитическая ситуация. За последние 13 лет в мире и в регионе произошел ряд поворотных событий, которые не могли не повлиять на подходы Армении в сфере безопасности.
В феврале 2007 года знаменитое выступление Владимира Путина на Мюнхенской конференции по безопасности положило начало новому этапу противостояния между Россией и Западом, который значительно сузил для Армении поле для маневров. Последовавшая за этим пятидневная российско-грузинская война 2008 года также стала серьезным вызовом для Армении и региональной стабильности. С 2007 года Армении удалось присоединиться к новой международной организации – Евразийскому экономическому союзу, изменить свою систему управления и осуществить демократический переход.
За последние 13 лет изменилась также тактика Азербайджана в контексте карабахского конфликта. За это время Баку тратил огромные средства на приобретение современного вооружения, которое затем использовалось с целью получения преимущества за столом переговоров путем оказания военного давления на армянские стороны. Кульминацией этой тактики, более известной как «военная дипломатия», стала Апрельская война 2016 года.
За этот период существенно изменились также мировые политические и экономические тенденции. Экономические кризисы и отток промышленных рабочих мест в страны с более дешевыми рынками труда вследствие глобализации создали такие настроения в западных обществах, которыми воспользовались левые и правые популистские движения и деятели. Это, в свою очередь, привело к распространению изоляционистских подходов в западных столицах, что отразилось и на нашем регионе, поставив под угрозу существующий геополитический баланс.
На фоне всего этого принятие новой Стратегии национальной безопасности стало жизненной необходимостью для Республики Армения. Очевидно также, что в результате столь коренных внутриармянских и международных сдвигов должны были измениться подходы и акценты новой Стратегии. В связи с этим представляет интерес проведение сравнительного анализа документов, принятых в 2007 и 2020 годах.
Что осталось прежним?
Одними из главных угроз безопасности Армении как в документах 2007 года, так и 2020 года считаются воинственная политика Азербайджана и вероятность вследствие этого военной агрессии против Республики Армения и Республики Арцах, а также прямое или косвенное участие Турции в конфликте.
В обоих документах в качестве угроз рассматриваются ослабление стратегических союзов и углубление разногласий между их государствами-членами. Естественно, речь идет об ОДКБ. Примечательно, что и в старой и в новой Стратегиях подчеркивается недопустимость действий, противоречащих интересам Армении, со стороны стран, считающихся союзниками Армении. В старой и новой Стратегиях угрозами национальной безопасности считаются также терроризм и транснациональная преступность, изоляция Армении от региональных программ, демографические проблемы внутри страны, социальное неравенство и бедность.
Основные изменения
Новые угрозы в Стратегии 2020 года отражают изменения, произошедшие в Армении и в мире за последние 13 лет. Так, серьезными вызовами для среды безопасности Армении считаются тенденции ослабления систем международной безопасности, рост конкуренции между крупными державами, ослабление режимов контроля над вооружениями и услиление гонки вооружений, ослабление многосторонних платформ, стремление разрешать конфликты силой и рост вледствие всего этого амбиций некоторых региональных государств.
Главные принципы, лежащие в основе новой стратегии, – суверенитет, самодостаточность и панармянство. Пункт 1.1 введения документа, в частности, гласит: «Главной целью Стратегии национальной безопасности Республики Армения является установление ориентиров для обеспечения безопасного развития и благополучия граждан Армении и Республики Армения, основываясь на независимой, суверенной и мощной Республике Армения, как гаранта реализации этой цели и Родины армянского народа, разбросанного по всему миру». Эти принципы проходят красной нитью по всему тексту. Особый акцент на суверенитете – главное отличие нового документа от старого.
Так, в разделе, посвященном внешней политике, в документе 2007 года отмечается, что Армения реализует свою стратегию внешней безопасности, руководствуясь двумя основными принципами – взаимодополняемость и вовлеченность. В новой Стратегии говорится, что Армения реализует свои внешнеполитические приоритеты на основе трех основных принципов – суверенитет, панармянство и взаимодействие. В случае старого документа мы видим, что внешняя политика Республики Армения рассматривается как способность маневрирования между силовыми центрами, и, по большому счету, констатируется, что поведение и позиции этих центров предопределяют действия Армении на внешнеполитическом поле. Главные принципы внешней политики страны в новой Стратегии ориентированы на Армению. Республика Армения продолжает придавать важность сотрудничеству с международными партнерами, однако называет приоритетным принципом в этом сотрудничестве суверинитет Армении.
В новой Стратегии вектор внешней политики не изменился. И в старых, и в новых документах Армения придает особую важность стратегическим отношениям с Россией, а также членству в международных организациях, действующих под предводительством России. В то же время придается важность тесному сотрудничеству с США, Европейским союзом, другими западными структурами, а также с региональными странами (в частности, с Ираном и Грузией).
Однако в словарном запасе, использованном в старой Стратегии, чувствуется дефицит суверенитета. Особенно это заметно в разделе, посвященном двусторонним отношениям с Российской Федерацией. В документе 2007 года, в небольшой части об армяно-российских отношениях, дважды кратко отмечается, что Россия играет ключевую роль в вопросе обеспечения безопасности Армении. В новом документе таких формулировок нет. Армения продолжает рассматривать «углубление и расширение стратегических и союзнических отношений с Россией в политической, торговой, экономической, оборонной, культурной и гуманитарной сферах и сфере безопасности» как один из своих внешнеполитических приоритетов, однако подчеркивает, что эти отношения должны основываться на принципах равноправия и взаимного уважения интересов друг друга.
Арцах
Критики новой Стратегии национальной безопасности, которые в основном являются представителями прежней власти Армении и их сторонниками, особенно нацелены на ту часть документа, которая посвящена Арцахскому вопросу. Основная критика заключается в том, что в стратегии 2007 года был раздел под названием «Нагорно-Карабахская Республика», а в новом документе об Арцахе и Арцахском вопросе говорится в главе «Обеспечение независимости, суверенитета, территориальной целостности Армении и безопасности Арцаха». Это, конечно, довольно слабый аргумент, так как отдельного вопроса безопасности Арцаха не существует. Есть вопрос безопасности Армении, неотъемлемой частью которого являются Арцах и Арцахский вопрос. Недавняя эскаляция на армяно-азербайджанской границе – лучшее доказательство этого тезиса.
Кроме того, включение Арцахского вопроса в раздел о независимости, суверенитете и территориальной целостности Армении отражает суть политики, проводимой правительством Армении в отношении Арцаха в последние два года. Эту политику можно назвать «де-юре – поддержание статус-кво, де-факто – углубление интеграции». Другими словами, власти Армении не предпринимают кардинальных шагов в юридических и политических вопросах, связанных с Арцахом, однако меняют реалии на месте, углубляя интеграцию Арцаха с Республикой Армения. Эта политика отражается в беспрецедентном углублении сотрудничества между различными ведомствами Арцаха и Армении, ставших уже традиционными совместных заседаниях советов безопасности двух стран, строительстве правительством Армении новой стратегической дороги, соединяющей Арцах с Арменией, и так далее.
Что касается тезисов по урегулированию Арцахского вопроса, то новая Стратегия, по сравнению с документом 2007 года, вновь на шаг впереди. В обоих документах говорится, что Республика Армения является гарантом безопасности Арцаха. Как в старой, так и в новой Стратегиях четко указано, что Республика Армения будет поддерживать реализацию права народа Арцаха на самоопределение. Однако, если в старой Стратегии отмечается, что Нагорно-Карабахская Республика должна иметь географическую связь с Арменией, то в новой Стратегии говорится о «безопасной, надежной, диверсифицированной системе межсетевого взаимодействия» с Республикой Армения.
Очевидно, что в старом докумнте речь идет о Лачинском коридоре, предусмотренном Мадридскими принципами и их компонентами, а в новом документе говорится не о коридорах, а о необходимости строительства множества инфраструктур, соединяющих Арцах с Арменией, и легитимности. В новом документе отмечается также, что Арцах должен иметь необходимые линии обороны для обеспечения безопасности. Это означает, что власти Армении не готовы обменять реальные гарантии безопасности на ложные обещания безопасности. Такой посыл несет также фотография крепости Тигранакерт, размещенная в конце раздела, посвященного безопасности Арцаха. Выбор фотографии, безусловно, не случаен. Крепость Тигранакерт находится недалеко от освобожденного Агдама. И это прямой намек на знаменитое заявление Сержа Саргсяна «Агдам не наша родина».
Одним из ключевых пунктов новой Стратегии является также принятие Арменией обязанностей защитника демократии и прав человека в Арцахе. Это совершенно новый подход к Арцаху, цель которого – повысить его международную субъективность через демократическую легитимность. В новой Стратегии демократия считается одной из главных гарантий безопасности Армении. Этот подход имеет фактическую основу, поскольку многочисленные исследования показывают, что устоявшиеся демократии более стабильны, чем недемократические режимы, и в случае войны имеют более высокую вероятность успеха.
Более широкая
В целом новая Стратегия национальной безопасности Армении – документ гораздо более глубокий и всеобъемлющий. В новой Стратегии рассмотрены все виды угроз, существующие в современном мире, и предложены решения. В отличие от Стратегии 2007 года, в новом документе зафиксированы также национальные интересы Республики Армения и представлены все военные и невоенные механизмы их защиты. Однако самое главное заключается в том, чтобы Стратегия национальной безопасности не имела формальный характер, а по праву стала руководством для всех государственных структур, работающих в сфере политики безопасности, как это указано в пунктах 8.1 и 8.2 заключительных положений.