Ալիևի տարածքային նկրտումները ու դրանց արձագանքը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում ռազմական շքերթի ժամանակ իր ելույթում հայտարարեց, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի առնվազն մի մասը Ադրբեջանի «պատմական հողերն» են։
«Իրականում, Հայաստանի ագրեսիվ քաղաքականությունը սկսվել է 1980-ական թվականների վերջում։ Այդ ժամանակ 100,000 ադրբեջանցիներ, որոնք ապրում էին այժմյան Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, վտարվել են իրենց հայրենի հողերից։ Զանգեզուրի, Գոյչայի և Իրավանի շրջանները մեր պատմական հողերն են»,- հայտարարել էր Ալիևը։ (Ադրբեջաներենում Զանգեզուր, Գոյչա և Իրավան տեղանունները կիրառվում են Սյունիքի, Գեղարքունիքի և Երևանի համար)
Սա, սակայն, առաջին անգամը չէ, որ Ալիևը փաստացի տարածքային պահանջներ է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետությանը։ Նա նմանատիպ հայտարարություններ բազմիցս է արել իր նախագահության ընթացքում։
Ալիևի նախորդ հայտարարությունները
Ալիևը տարբեր տարիների տարատեսակ հարթակներում խոսել է Հայաստանի տարածքի՝ «պատմական ադրբեջանական» հողեր լինելու մասին։ Ստորև բերում ենք մի քանի այդպիսի օրինակ, որոնցում երևում է, թե ինչպես է այս ծավալապաշտական (էքսպանսիոնիստական) միտքը վերափոխվել նրա հայտարարություններում։
2010-ին կառավարության նիստում Ալիևը ասել էր. «Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ երկրորդ հայկական պետությունը ստեղծվի ադրբեջանական հողերի վրա։ Առաջին հայկական պետությունը ստեղծվել է 1918-ին ադրբեջանական հողերի՝ Երևանի խանության և Զանգեզուրի շրջանի վրա»։ Չորս տարի անց՝ 2014-ին, Աղդամի շրջանում տեղակայված զորամաս այցելության ժամանակ Ալիևը հայտարարել էր. «Երևանի խանությունը, Զանգեզուրը, Գոյչան՝ բոլորն էլ մեր պատմական հողերն են։ Մենք՝ ադրբեջանցիներս, պետք է վերադառնանք այս հողեր և մենք կանենք դա։ Մենք պետք է վերականգնենք մեր տարածքային ամբողջականությունը»։
2018-ին իշխող «Յենի Ազերբայջան» կուսակցության համաժողովի ժամանակ Ալիևը հայտարարել էր. «Ես նաև պետք է նշեմ, որ մենք պետք է չմոռանանք և մենք չենք մոռանում մեր պատմական հողերի մասին։ Սա պետք է լինի ուղեցույց մեր ապագա գործունեության համար։ Մենք հիմա էլ աշխատում ենք այդ ուղղությամբ այսօր։ Մեր պատմական հողերը Երևանի խանությունը, Զանգեզուրը և Գոյչան են։ Երիտասարդ սերունդը և ամբողջ աշխարհը պետք է իմանա սա։ … Էրիվանը մեր պատմական հողն է, և մենք՝ ադրբեջանցիներս, պետք է վերադառնանք այդ պատմական տարածքներ։ Սա է մեր քաղաքական և ռազմավարական նպատակը, և մենք պետք է աստիճանաբար հասնենք դրան»։
Այս տարվա հունիսին Թարթառ քաղաքում օլիմպիական համալիրի բացման ժամանակ Ալիևը հայտարարել էր, թե իբր Երևանը 1918-ին «նվիրվել է» Հայաստանին՝ մի բան, որը «աններելի է և չպետք է մոռացվի»։ «Զանգեզուրը՝ մեր պատմանական հողը, նույնպես փոխանցվել է Հայաստանին։ Զանգեզուրի փոխանցմամբ աշխարհագրական բաժանում տեղի ունեցավ մեծ թյուրքական աշխարհում, և Ադրբեջանի հիմնական մասը կորցրեց սահմանը Թուրքիայի հետ»։
Հայկական կողմի արձագանքները
2018-ին Ալիևի հայտարարությանը պատասխանել էր այն ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Վերջինս այն մեկնաբանել էր Արցախյան հակամարտության լուծման համատեքստում։ «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կարող է հանգուցալուծվել միայն ու միայն մի պարագայում, եթե Ադրբեջանը հրաժարվի իր առավելապաշտական, անիրատեսական ակնկալիքներից բանակցությունների արդյունքների առումով: Մինչև նրանք դրանից չհրաժարվեն, այլ շարունակեն մնալ անուրջների մեջ և զառանցել Երևանը կամ Զանգեզուրը գրավելու մասին, որևէ հույս չենք կարող տածել, որ խնդիրը կարող է լուծվել»,- ասել էր Սարգսյանը։
Դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում ռազմական շքերթի ժամանակ ՀՀ տարածքի մասին խոսքերին անդրադարձել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը։ Նա խստորեն դատապարտել էր Ալիևի հնչեցրած «սադրիչ հայտարարությունները»։ «Հայաստանի հանդեպ տարածքային նկրտումների վերաբերյալ բարձրաձայնումը լրջագույն կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի պատրաստակամությունը խաղաղության հաստատման հարցում և նպատակաուղղված վտանգում է տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը»,- նշել էր վարչապետի խոսնակը։
Միջազգային արձագանքը
Միջազգային կառույցները և երրորդ երկրները հիմնականում անտեսել են Ալիևի հայտարարությունները ՀՀ տարածքի՝ «պատմական ադրբեջանական» հող լինելու և դրանք «վերադարձնելու» մասին ուղղակի կամ անուղղակի խոսքերը։
Բաքվում ռազմական շքերթի ժամանակ հայտարարություններին երրորդ երկրներից անդրադարձել է միայն Ռուսաստանը։ Այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան, մասնավորապես, նշել էր, որ քաղաքական հայտարարությունները չպետք է չեղարկեն մարտական գործողությունների դադարացնելուն ուղղված ջանքերը։
Ադրբեջանական ազգայնական դիսկուրսը՝ ՀՀ տարածքի շուրջ
Ադրբեջանական ազգայնական շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հաճախ անվանվում է «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Ազգայնական շրջանակների այս թեզը նաև մուտք է գործել Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչություն։ Դեռ 2007-ին Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությունը հրապարակել էր անգլերեն մի գիրք՝ «Արևմտյան Ադրբեջանի հուշարձանները» (The Monuments of Western Azerbaijan) վերնագրով։ Գրքում Հայաստանի տարածքում գտնվող տարբեր պատմական և հնագիտական հուշարձաններ, ինչպիսին են Գառնիի տաճարը, Էջմիածնի մայր տաճարը, Օձունի և Երերույքի եկեղեցիները, ներկայացվում են որպես թյուրքական կամ աղվանական, իսկ հայերի ներկայությունը, ըստ գրքի, ՀՀ տարածքում սկսվել է միայն 15-րդ դարում։
Հատկանշական է, որ գրքի առաջաբանում մեջբերված են Իլհամ Ալիևի հոր՝ Հեյդար Ալիևի խոսքերը ՀՀ տարածքի մասին, որոնք նա ասել է 1997-ին։ «Վերջին երկու դարում՝ էթնիկ զտումների և ջարդերի պատճառով … ադրբեջանցիները համակարգված կերպով վտարվել են մեր հայրենի հողերից, որտեղ մեր ժողովուրդը ապրել է հազարավոր տարիներ։ Այս տարածքում, որը հիմա կոչվում է Հայաստան, կան հազարավոր ադրբեջանական պատմական և մշակութային հուշարձաններ, որոնք քանդվել կամ ոչնչացվել են»։
Վերջերս էլ՝ հոկտեմբերի 20-ին, Բաքվում Թուրքիայի խորհրդարանի պատվիրակության և Ադրբեջանի արտգործնախարարի հանդիպման ժամանակ պատին փակցված է եղել Ադրբեջանի մի քարտեզ, որում Ադրբեջանի մաս է ներկայացված ՀՀ տարածքի զգալի մասը՝ Սյունիքը, Վայոց Ձորը, Տավուշը։
Քարտեզում, ամենայն հավանականությամբ, պատկերված է Ադրբեջանի 1918-20 թթ. Հանրապետությունը։ Ավելի ճիշտ՝ այդ հանրապետության կողմից իրենը համարվող տարածքների քարտեզը։
Ադրբեջանում տասնամյակներ իշխանավարած հայր ու որդի Հեյդար և Իլհամ Ալիևները ուղղակի կամ անուղղակի տարածքային պահանջներ են ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետությանը։ Վերջին տարիներին, սակայն, Իլհամ Ալիևը բացահայտ կերպով խոսում է արդեն Երևան և Սյունիք «վերադառնալու» մասին։

Aliyev’s territorial ambitions and their response
The President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated in his speech during the military parade in Baku on December 10 that at least a part of the territory of the Republic of Armenia is the “historical lands” of Azerbaijan.
“In fact, Armenia’s aggressive policy began in the late 1980s. At that time, 100,000 Azeris living in the territory of the present-day Republic of Armenia were expelled from their native lands. “Zangezur, Goycha and Iravan regions are our historical lands,” Aliyev stated. (In Azerbaijani, the toponyms Zangezur, Goycha and Iravan are used for Syunik, Gegharkunik and Yerevan).
However, this is not the first time that Aliyev actually presents territorial claims to the Republic of Armenia. He has made similar statements many times during his presidency.
Aliyev’s previous statements
Aliyev spoke on various platforms in different years about the territory of Armenia being “historical Azerbaijani” lands. Here are some examples of how this expansionist thought has changed in his statements.
At the government session in 2010, Aliyev said: “We cannot allow the creation of a second Armenian state on Azerbaijani lands. The first Armenian state was established in 1918 on the Azerbaijani lands, in the Erivan Khanate and Zangezur region.” Four years later, in 2014, during a visit to a military unit located in the Aghdam region, Aliyev stated: “Erivan Khanate, Zangezur, Goychan are all our historical lands. We, the Azerbaijanis, must return to these lands and we will do it. We must restore our territorial integrity.”
In 2018, during the conference of the ruling “Yeni Azerbaijan” party, Aliyev stated: “I must also mention that we must not forget and we do not forget about our historical lands. This should be a guide for our future activities just as we are working in this direction today. Our historical lands are the Erivan Khanate, Zangezur and Goycha. The younger generation and the whole world must know this… Erivan is our historical land and we, the Azerbaijanis, must return to these historical lands. This is our political and strategic goal, and we must gradually approach it.”
In June of this year, during the opening of the Olympic complex in the city of Tartar, Aliyev stated that Yerevan was “gifted” to Armenia in 1918, something that is “unforgivable and should not be forgotten”. “Our ancient land of Zangezur was also transferred to Armenia. With the transfer of Zangezur, a geographical division of the great Turkic world occurred and the main part of Azerbaijan was deprived of the border with Turkey.”
The responses of the Armenian side
In 2018, the then President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan responded to Aliyev’s statement. The latter commented on it in the context of the settlement of the Artsakh conflict. “The Nagorno-Karabakh conflict can be resolved solely under one condition, if Azerbaijan gives up on its maximalist, unrealistic expectations in terms of the outcome of negotiations. Unless they give up on that, but continue to daydream, to rave about capturing Yerevan or Zangezur, we can have no hope that the problem can be resolved,” said Sargsyan.
Prime Minister Nikol Pashinyan’s press secretary Mane Gorgyan responded to the words about the territory of the Republic of Armenia stated at the military parade in Baku on December 10. She strongly condemned the “provocative statements” made by Aliyev. “The voicing of territorial ambitions towards Armenia seriously questions Azerbaijan’s readiness to establish peace and deliberately endangers regional peace and security,” the PM’s spokesman said.
International response
International organizations and third countries have largely ignored Aliyev’s statements about the territory of the Republic of Armenia being “historic Azerbaijani” land, and the direct or indirect words about returning them.
Only Russia among third countries responded to the statements during the military parade in Baku. Maria Zakharova, spokeswoman for the country’s Foreign Ministry, said in particular that political statements should not undermine the efforts to end hostilities.
Azerbaijani nationalist discourse on the territory of the Republic of Armenia
Within Azerbaijani nationalist circles, the territory of the Republic of Armenia is often referred to as “Western Azerbaijan”. This thesis of nationalist circles also penetrated into the official propaganda of Azerbaijan. Back in 2007, the Ministry of Culture of Azerbaijan published an English book entitled “The Monuments of Western Azerbaijan.” The book presents various historical and archeological monuments in Armenia, such as Garni Cathedral, Etchmiadzin Cathedral, Odzun-Yereruyk churches, as Turkik or Aghvanian, and the presence of Armenians in the territory of Armenia began only in the 15th century according to the book.
It is noteworthy that the preface of the book quotes the words of Ilham Aliyev’s father, Heydar Aliyev, about the territory of the Republic of Armenia, which he said in 1997. “In the last two centuries, due to ethnic cleansing and massacres… Azeris have been systematically expelled from our native lands, where our people have lived for thousands of years.” In this area, which is now called Armenia, there are thousands of Azerbaijani historical and cultural monuments that have been ruined or destroyed.”
Recently, on October 20, during a meeting of the Turkish parliamentary delegation and the Azerbaijani Foreign Minister in Baku, a map of Azerbaijan was posted on the wall, where a large part of the territory of Armenia: Syunik, Vayots Dzor, Tavush are presented as part of Azerbaijan.
The map, in all probability, shows the Republic of Azerbaijan of 1918-20. Or rather, the map of the territories considered to be its by that republic.
Father and son Heydar and Ilham Aliyevs, who ruled Azerbaijan for decades, presented direct or indirect territorial claims to the Republic of Armenia. In recent years, however, Ilham Aliyev has been openly talking about “returning” to Yerevan and Syunik.