Ալիևի տարածքային նկրտումները ու դրանց արձագանքը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում ռազմական շքերթի ժամանակ իր ելույթում հայտարարեց, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի առնվազն մի մասը Ադրբեջանի «պատմական հողերն» են։
«Իրականում, Հայաստանի ագրեսիվ քաղաքականությունը սկսվել է 1980-ական թվականների վերջում։ Այդ ժամանակ 100,000 ադրբեջանցիներ, որոնք ապրում էին այժմյան Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, վտարվել են իրենց հայրենի հողերից։ Զանգեզուրի, Գոյչայի և Իրավանի շրջանները մեր պատմական հողերն են»,- հայտարարել էր Ալիևը։ (Ադրբեջաներենում Զանգեզուր, Գոյչա և Իրավան տեղանունները կիրառվում են Սյունիքի, Գեղարքունիքի և Երևանի համար)
Սա, սակայն, առաջին անգամը չէ, որ Ալիևը փաստացի տարածքային պահանջներ է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետությանը։ Նա նմանատիպ հայտարարություններ բազմիցս է արել իր նախագահության ընթացքում։
Ալիևի նախորդ հայտարարությունները
Ալիևը տարբեր տարիների տարատեսակ հարթակներում խոսել է Հայաստանի տարածքի՝ «պատմական ադրբեջանական» հողեր լինելու մասին։ Ստորև բերում ենք մի քանի այդպիսի օրինակ, որոնցում երևում է, թե ինչպես է այս ծավալապաշտական (էքսպանսիոնիստական) միտքը վերափոխվել նրա հայտարարություններում։
2010-ին կառավարության նիստում Ալիևը ասել էր. «Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ երկրորդ հայկական պետությունը ստեղծվի ադրբեջանական հողերի վրա։ Առաջին հայկական պետությունը ստեղծվել է 1918-ին ադրբեջանական հողերի՝ Երևանի խանության և Զանգեզուրի շրջանի վրա»։ Չորս տարի անց՝ 2014-ին, Աղդամի շրջանում տեղակայված զորամաս այցելության ժամանակ Ալիևը հայտարարել էր. «Երևանի խանությունը, Զանգեզուրը, Գոյչան՝ բոլորն էլ մեր պատմական հողերն են։ Մենք՝ ադրբեջանցիներս, պետք է վերադառնանք այս հողեր և մենք կանենք դա։ Մենք պետք է վերականգնենք մեր տարածքային ամբողջականությունը»։
2018-ին իշխող «Յենի Ազերբայջան» կուսակցության համաժողովի ժամանակ Ալիևը հայտարարել էր. «Ես նաև պետք է նշեմ, որ մենք պետք է չմոռանանք և մենք չենք մոռանում մեր պատմական հողերի մասին։ Սա պետք է լինի ուղեցույց մեր ապագա գործունեության համար։ Մենք հիմա էլ աշխատում ենք այդ ուղղությամբ այսօր։ Մեր պատմական հողերը Երևանի խանությունը, Զանգեզուրը և Գոյչան են։ Երիտասարդ սերունդը և ամբողջ աշխարհը պետք է իմանա սա։ … Էրիվանը մեր պատմական հողն է, և մենք՝ ադրբեջանցիներս, պետք է վերադառնանք այդ պատմական տարածքներ։ Սա է մեր քաղաքական և ռազմավարական նպատակը, և մենք պետք է աստիճանաբար հասնենք դրան»։
Այս տարվա հունիսին Թարթառ քաղաքում օլիմպիական համալիրի բացման ժամանակ Ալիևը հայտարարել էր, թե իբր Երևանը 1918-ին «նվիրվել է» Հայաստանին՝ մի բան, որը «աններելի է և չպետք է մոռացվի»։ «Զանգեզուրը՝ մեր պատմանական հողը, նույնպես փոխանցվել է Հայաստանին։ Զանգեզուրի փոխանցմամբ աշխարհագրական բաժանում տեղի ունեցավ մեծ թյուրքական աշխարհում, և Ադրբեջանի հիմնական մասը կորցրեց սահմանը Թուրքիայի հետ»։
Հայկական կողմի արձագանքները
2018-ին Ալիևի հայտարարությանը պատասխանել էր այն ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Վերջինս այն մեկնաբանել էր Արցախյան հակամարտության լուծման համատեքստում։ «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կարող է հանգուցալուծվել միայն ու միայն մի պարագայում, եթե Ադրբեջանը հրաժարվի իր առավելապաշտական, անիրատեսական ակնկալիքներից բանակցությունների արդյունքների առումով: Մինչև նրանք դրանից չհրաժարվեն, այլ շարունակեն մնալ անուրջների մեջ և զառանցել Երևանը կամ Զանգեզուրը գրավելու մասին, որևէ հույս չենք կարող տածել, որ խնդիրը կարող է լուծվել»,- ասել էր Սարգսյանը։
Դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում ռազմական շքերթի ժամանակ ՀՀ տարածքի մասին խոսքերին անդրադարձել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը։ Նա խստորեն դատապարտել էր Ալիևի հնչեցրած «սադրիչ հայտարարությունները»։ «Հայաստանի հանդեպ տարածքային նկրտումների վերաբերյալ բարձրաձայնումը լրջագույն կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի պատրաստակամությունը խաղաղության հաստատման հարցում և նպատակաուղղված վտանգում է տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը»,- նշել էր վարչապետի խոսնակը։
Միջազգային արձագանքը
Միջազգային կառույցները և երրորդ երկրները հիմնականում անտեսել են Ալիևի հայտարարությունները ՀՀ տարածքի՝ «պատմական ադրբեջանական» հող լինելու և դրանք «վերադարձնելու» մասին ուղղակի կամ անուղղակի խոսքերը։
Բաքվում ռազմական շքերթի ժամանակ հայտարարություններին երրորդ երկրներից անդրադարձել է միայն Ռուսաստանը։ Այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան, մասնավորապես, նշել էր, որ քաղաքական հայտարարությունները չպետք է չեղարկեն մարտական գործողությունների դադարացնելուն ուղղված ջանքերը։
Ադրբեջանական ազգայնական դիսկուրսը՝ ՀՀ տարածքի շուրջ
Ադրբեջանական ազգայնական շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հաճախ անվանվում է «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Ազգայնական շրջանակների այս թեզը նաև մուտք է գործել Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչություն։ Դեռ 2007-ին Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությունը հրապարակել էր անգլերեն մի գիրք՝ «Արևմտյան Ադրբեջանի հուշարձանները» (The Monuments of Western Azerbaijan) վերնագրով։ Գրքում Հայաստանի տարածքում գտնվող տարբեր պատմական և հնագիտական հուշարձաններ, ինչպիսին են Գառնիի տաճարը, Էջմիածնի մայր տաճարը, Օձունի և Երերույքի եկեղեցիները, ներկայացվում են որպես թյուրքական կամ աղվանական, իսկ հայերի ներկայությունը, ըստ գրքի, ՀՀ տարածքում սկսվել է միայն 15-րդ դարում։
Հատկանշական է, որ գրքի առաջաբանում մեջբերված են Իլհամ Ալիևի հոր՝ Հեյդար Ալիևի խոսքերը ՀՀ տարածքի մասին, որոնք նա ասել է 1997-ին։ «Վերջին երկու դարում՝ էթնիկ զտումների և ջարդերի պատճառով … ադրբեջանցիները համակարգված կերպով վտարվել են մեր հայրենի հողերից, որտեղ մեր ժողովուրդը ապրել է հազարավոր տարիներ։ Այս տարածքում, որը հիմա կոչվում է Հայաստան, կան հազարավոր ադրբեջանական պատմական և մշակութային հուշարձաններ, որոնք քանդվել կամ ոչնչացվել են»։
Վերջերս էլ՝ հոկտեմբերի 20-ին, Բաքվում Թուրքիայի խորհրդարանի պատվիրակության և Ադրբեջանի արտգործնախարարի հանդիպման ժամանակ պատին փակցված է եղել Ադրբեջանի մի քարտեզ, որում Ադրբեջանի մաս է ներկայացված ՀՀ տարածքի զգալի մասը՝ Սյունիքը, Վայոց Ձորը, Տավուշը։
Քարտեզում, ամենայն հավանականությամբ, պատկերված է Ադրբեջանի 1918-20 թթ. Հանրապետությունը։ Ավելի ճիշտ՝ այդ հանրապետության կողմից իրենը համարվող տարածքների քարտեզը։
Ադրբեջանում տասնամյակներ իշխանավարած հայր ու որդի Հեյդար և Իլհամ Ալիևները ուղղակի կամ անուղղակի տարածքային պահանջներ են ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետությանը։ Վերջին տարիներին, սակայն, Իլհամ Ալիևը բացահայտ կերպով խոսում է արդեն Երևան և Սյունիք «վերադառնալու» մասին։

Территориальные амбиции Алиева и реакция на них
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении на военном параде в Баку 10 декабря заявил, что по крайней мере часть территории Республики Армения является «историческими землями» Азербайджана.
«В действительности агрессивная политика Армении началась в конце 1980-х годов. В то время 100 тысяч азербайджанцев, проживавших на территории нынешней Республики Армения, были изгнаны с земель своих прадедов. Зангезурский, Гейчанский и Иреванский районы являются нашими историческими землями», – заявил Алиев (в азербайджанском языке топонимы Зангезур, Гейча и Иреван используются для наименования Сюника, Гегаркуника и Еревана).
Однако это не первый случай, когда Алиев предъявляет территориальные требования к Республике Армения. Во время своего президентства он неоднократно выступал с подобными заявлениями.
Прежние заявления Алиева
В разные годы с различных платформ Алиев говорил о том, что территория Армении является «исторической азербайджанской» землей. Ниже приводим несколько примеров того, как эта экспансионистская мысль преобразовывалась в его заявлениях.
На заседании правительства в 2010 году Алиев сказал: «Мы не можем допустить создания второго армянского государства на азербайджанских землях. Первое армянское государство было создано в 1918 году на азербайджанских землях – в Зангезурском районе и Иреванском ханстве». Четыре года спустя, в 2014 году, во время посещения воинской части, расположенной в Агдамском районе, Алиев заявил: «Иреванское ханство, Зангезур, Гейча – все это наши исторические земли. Мы, азербайджанцы, должны вернуться на эти земли, и мы это сделаем. Мы должны восстановить нашу территориальную целостность».
В 2018 году на конференции правящей партии «Ени Азербайджан» Алиев заявил: «Также должен отметить, что мы не должны забывать и не забываем о наших исторических землях. Это должно быть направлением для нашей будущей деятельности. Мы и сейчас работаем в этом направлении. Наши исторические земли – Иреванское ханство, Зангезур и Гейча. Молодое поколоние и весь мир должны знать об этом… Иреван – это наша историческая земля, и мы должны вернуть азербайджанцев на эту землю. Это наша политическая и стратегическая цель, и мы должны постепенно приближаться к этой цели».
В июне этого года во время открытия олимпийского комплекса в городе Тартар Алиев заявил о том, что якобы «в 1918 году Ереван был подарен Армении, что непростительно и не должно быть забыто». «Зангезур – наша историческая земля – также была передана Армении. Передача Зангезура привела к географическому расколу тюркского мира, и основная часть Азербайджана потеряла границу с Турцией», – сказал Алиев.
Реакция армянской стороны
В 2018 году на заявление Алиева ответил тогдашний президент Республики Армения Серж Саргсян. Последний прокомментировал заявление Алиева в контексте урегулирования арцахского конфликта. «Проблема Нагорного Карабаха может разрешиться только и только в одном случае – если Азербайджан откажется от своих максималистских, нереалистичных ожиданий в плане результатов переговоров. Пока они от этого не отказываются, а продолжают грезить и бредить о захвате Еревана или Зангезура, мы не можем надеяться, что проблема может решиться»,сказал Саргсян.
Слова Алиева о территории Армении, сказанные во время военного парада в Баку 10 декабря, прокомментировала пресс-секретарь премьер-министра Никола Пашиняна Мане Геворкян.  Она решительно осудила «провокационные заявления» Алиева. «Озвучивания территориальных претензий в отношении Армении серьезно ставит под вопрос готовность Азербайджана к установлению мира и целенаправленно ставит под угрозу региональный мир и безопасность», – отметила пресс-секретарь премьер-министра.
Международная реакция
Международные организации и третьи страны в основном проигнорировали заявления Алиева о том, что территория Республики Армения является «исторической азербайджанской» землей, а также прямые или косвенные слова об их «возвращении».
Из третьих стран только Россия коснулась заявления, сделанного во время военного парада в Баку. В частности, пресс-секретарь МИД России Мария Захарова отметила, что политические заявления не должны перечеркивать усилия по прекращению боевых действий.
Азербайджанский националистический дискурс вокруг территории Республики Армения
В азербайджанских националистических кругах территорию Республики Армения часто называют «Западным Азербайджаном». Этот тезис националистических кругов также вошел в официальную пропаганду Азербайджана. Еще в 2007 году Министерство культуры Азербайджана выпустило книгу на английском языке под названием «Памятники Западного Азербайджана» (The Monuments of Western Azerbaijan). В книге различные исторические и археологические памятники Армении, такие как Гарнийский храм, Эчмиадзинский кафедральный собор, церкви Одзун и Ереруйк, представлены как турецкие или агванские, а присутствие армян на территории Армении, согласно книге, отмечается только с 15 века.
Примечательно, что в предисловии к книге цитируются слова отца Ильхама Алиева, Гейдара Алиева, о территории Республики Армения, сказанные им в 1997 году: «В течение последних двух столетий в результате этнических чисток и резни азербайджанцы систематически изгонялись с наших родных земель, где наш народ жил на протяжении тысячелетий. На этой территории, которая сейчас называется Арменией, есть тысячи азербайджанских исторических и культурных памятников, которые были разрушены или уничтожены».
Недавно, 20 октября, во время встречи парламентской делегации Турции и главы МИД Азербайджана в Баку на стене была вывешена карта Азербайджана, на которой большая часть территории Армении – Сюник, Вайоц Дзор, Тавуш – была представлена в составе Азербайджана.
По всей вероятности, на карте представлена Республика Азербайджан в 1918-20гг. Точнее, карта территорий, рассматриваемых этой республикой как свои.
Отец и сын Гейдар и Ильхам Алиевы, возглавляющие Азербайджан на протяжении десятилетий, предъявляли прямые или косвенные территориальные претензии к Республике Армения. Однако в последние годы Ильхам Алиев открыто говорит о «возвращении» уже Еревана и Сюника.