Թուրքական ապրանքների ազդեցությունը հայկական շուկայում
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում Թուրքիան բացահայտ ռազմական և քաղաքական աջակցություն էր ցուցաբերում Ադրբեջանին։ Հայաստանում այս առիթով խորացող դժգոհությունների ֆոնին Հայաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց 2021 թվականի հունվարի 1-ից կես տարով արգելել թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծումը Հայաստան։ Եվ չնայած ԵԱՏՄ պայմանագրի համաձայն երրորդ երկրներից ներմուծվող ապրանքների արգելքը կարող է լինել առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով, սակայն ենթադրվում է, որ ժամկետի ավարտից հետո այն կրկին կերկարաձգվի։
Այս որոշումը, չնայած ողջունվեց հասարակության լայն շերտերի կողմից, սակայն առաջ բերեց մի շարք հարցեր, որոնց պատասխանները դեռևս անհայտ են։
Մասնավորապես, ամենից կարևոր խնդիրը թուրքական էժան ապրանքների փոխարինման հարցն է, որի լուծման հեռանկարները դեռևս անորոշ են։
Եկեք տեսնենք, թե իրականում ինչ դերակատարում ունեն Թուրքիան և թուրքական ապրանքները հայկական շուկայում։ Այդ նպատակով կուսումնասիրենք վերջին 20 տարում Հայաստան ներմուծված թուրքական ապրանքների վիճակագրությունը։
Դինամիկան
Մինչև 2005 թվականը Թուրքիայից Հայաստան ներմուծվող ապրանքների ընդհանուր ծավալը տատանվում էր 38-ից 40 մլն դոլարի շրջանակներում։
Սկսած 2005 թվականից Վիճակագրական կոմիտեն ներմուծվող ապրանքների դեպքում վարում է միանգամից երկու վիճակագրություն․ ըստ ներմուծման երկրի և ըստ ապրանքի ծագման երկրի։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ կառավարությունը արգելք է սահմանել թուրքական ծագման ապրանքների նկատմամբ՝ կխոսենք թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման մասին։
Ի դեպ, թուրքական ծագմամբ ապրանքների տեսակարար կշիռն ավելին է, քան հենց Թուրքիայից ներմուծված ապրանքներինը։
Ինչպես նշեցինք, մինչև 2005 թվականը Թուրքիայից ներմուծվող ապրանքների տեսակարար կշիռը բավական փոքր էր՝ 38-40 մլն դոլար, սակայն սկսած 2005 թվականից թուրքական ապրանքների ներմուծումը կտրուկ աճեց և 2008 թվականին հասավ իր պատմական առավելագույնին՝ 268 մլն դոլար։ Այսպիսի ցուցանիշ գրանցվել է նաև նախորդ տարի։
Գրաֆիկից պարզ է դառնում, որ 2009 և 2015 թվականներին թուրքական ապրանքների ներմուծումը կտրուկ անկում է ապրել։
Առաջին դեպքում պատճառը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամն էր, որի հետևանքով Հայաստանի տնտեսությունը ավելի քան 14 տոկոս անկում գրանցեց, իսկ ներմուծվող ապրանքների ծավալը, որպես հետևանք, 25-տոկոսանոց անկում ապրեց։
2015-ին թուրքական ապրանքների ներմուծման նվազումը կրկին կապված էր այլ գործոնների հետ։ Այս անգամ հիմնական պատճառը ռուսական ռուբլու արժեզրկումն էր։ Ինչպես գիտենք, հայրենի տնտեսությունը մեծապես կախված է ռուսական շուկայից, և վերջինիս գնողունակության նվազմանը զուգահեռ՝ նվազում է նաև Հայաստանից դեպի ՌԴ արտահանումը։ Երկիր ներհոսող գումարների նվազմանը գումարվում է նաև մասնավոր տրասֆերտների նվազումը։ Ռուսաստանից փոխանցվող մասնավոր տրասֆերտները նվազեցին մոտ կես միլիարդ դոլարով, ինչը հանգեցրեց նաև մեր երկրի գնողունակության անկմանը, որի հետևանքով դեպի Հայաստան ներմուծման ծավալները նվազեցին 26․5 տոկոսով։ Սա, բնականաբար, իր ազդեցությունն ունեցավ նաև ներմուծվող թուրքական ապրանքների վրա։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստան ներմուծվող ապրանքների մեջ թուրքական ծագմամբ արտադրանքի մասնաբաժինը բավական մեծ է՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանն ու Թուրքիան նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատել միմյանց հետ։
Ինչ վերաբերում է այս տարվան, ապա Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է այս տարվա հոկտեմբեր ամսվա տվյալները, ըստ որոնց՝ 2020-ի առաջին 10 ամիսներին Հայաստան է ներմուծվել 178 մլն դոլար արժողությամբ թուրքական ծագմամբ ապրանք, ինչը կազմում է ներմուծման 4․9 տոկոսը։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է 32 մլն դոլարով։
Ապրանքատեսակները
Հայաստանը Թուրքիայից ներմուծում է հիմնականում տրիկոտաժ և բամբակյա գործվածքներ, նավթամթերք, լվացող և քիմիական այլ միջոցներ, էլեկտրական սարքեր, ցիտրուսային մրգեր և այլն։
Սրանք այլ երկրների արտադրանքի համեմատ ավելի էժան են, և դրա շնորհիվ այդ ապրանքները մեր երկրում բավական մրցունակ են։ Այդ իսկ պատճառով կառավարության որոշումը, որով արգելվում է դրանց ներմուծումը Հայաստան, առաջ է բերում մի քանի խնդիրներ, որոնց լուծման տարբերակները երկուսն են՝ այլ երկրներից ներմուծում կամ տեղական արտադրության կազմակերպում։
Այլ երկրներից ներմուծման գործընթացը կազմակերպելու համար թուրքական ապրանքների ներմուծմամբ զբաղվող տնտեսվարողները շատ կարճ ժամանակ ունեն՝ այլ մատչելի աղբյուրներ որոնելու, դրանց հետ բիզնես կապեր հաստատելու, ներմուծման գործընթացը կազմակերպելու և այլնի համար։ Բացի դա, թուրքական ապրանքները Հայաստանում գնային առումով մրցունակ էին նաև տրանսպորտային ծախսերի շնորհիվ, ինչը այլ՝ աշխարհագրական դիրքի պատճառով հեռու գտնվող երկրներից ներմուծվող ապրանքների դեպքում բավական խնդրահարույց է։
Տեղական արտադրության խթանումը ևս խնդրի լուծման տարբերակներից մեկն է։ Իհարկե, այս ապրանքներից շատերն ունեն հայկական փոխարինողներ, ինչպիսիք են լվացող միջոցները և այլ քիմիական արտադրանքը, պտուղ-բանջարեղենը, գործվածքները և այլն, սակայն հումքի ձեռքբերման կամ արտադրության կազմակերպման վրա կատարված ծախսերը շատ հաճախ ավելի բարձր են, քան թուրքական ապրանքների դեպքում, ինչը բավական մեծ խնդիրներ է առաջացնում արտադրողների համար իրացման առումով, իսկ ցածր գնողունակություն ունեցող քաղաքացիների համար՝ սպառման առումով։
Այս խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է պետական լուրջ օժանդակություն՝ արտադրությունը Հայաստանում հնարավորինս ցածր ինքնարժեքով կազմակերպելու համար (հումքի ներմուծում, հարկերից որոշակի ժամանակով ազատում կամ նվազեցում, նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրում և այլն)։
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ կառավարության այս որոշումը ծանր դրության մեջ է դնելու թուրքական ապրանքներ ներմուծող տնտեսվարողներին՝ հաշվի առնելով նաև կորոնավիրուսի ու պատերազմի ծանր հետևանքները։ Այնուամենայնիվ, կարող ենք պնդել, որ այս խնդիրը լուծելու դեպքում հայրենի տնտեսությունը ամբողջովին կազատվի ոչ բարեկամ երկրից ունեցած տնտեսական կախվածությունից։

Влияние турецких товаров на рынок Армении
Во время войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября, Турция открыто оказывала Азербайджану военную и политическую помощь. На фоне растущего недовольства в Армении по этому поводу правительство республики приняло решение запретить с 1 января 2021 года ввоз в Армению товаров турецкого происхождения сроком на шесть месяцев. И хотя по Договору о ЕАЭС запрет на ввоз товаров из третьих стран может устанавливаться на срок не более 6 месяцев, однако предполагается, что запрет будет продлен снова после истечения срока.
Это решение, хотя и удостоилось приветствия широкой общественности, вызвало ряд вопросов, ответы на которые пока неизвестны.
В частности, важнейшим вопросом стала замена дешевых турецких товаров, перспективы решения которого пока неопределенны.
Посмотрим, какую в действительности роль играют Турция и турецкие товары на армянском рынке. Для этого мы изучим статистику импорта турецких товаров в Армению за последние 20 лет.
Динамика
До 2005 года общий объем импорта товаров из Турции в Армению колебался в пределах от 38 до 40 миллионов долларов.
С 2005 года Статистический комитет ведет две статистики по импортируемым товарам: по стране импорта и по стране происхождения продукта.
С учетом того, что правительство ввело запрет на товары турецкого происхождения, мы поговорим об импорте товаров турецкого происхождения.
Кстати, удельный вес товаров турецкого происхождения намного больше, чем товаров, ввезенных из Турции.
Как мы уже отметили, до 2005 года удельный вес товаров, ввозимых из Турции, был довольно небольшой – 38-40 миллионов долларов, однако с 2005 года импорт турецких товаров резко увеличился и в 2008 году достиг исторического максимума – 268 миллионов долларов. Такой показатель был зарегистрирован и в прошлом году.
Из графика становится ясно, что в 2009-2015 годах импорт турецких товаров пережил резкий спад.
В первом случае причиной стал мировой экономический кризис, в результате которого в экономике Армении был зафиксирован спад более чем на 14%, а объем импортируемых товаров, как следствие, сократился на 25%.
Снижение импорта турецких товаров в 2015 году снова связано с другими факторами. На этот раз основной причиной стала девальвация российского рубля. Как известно, экономика Армении во многом зависит от российского рынка, и параллельно со снижением покупательной способности последнего сокращается и экспорт из Армении в Россию. Как известно, отечественная экономика во многом зависит от российского рынка, и параллельно со снижением покупательной способности последнего сокращается и экспорт из Армении в Россию. К уменьшению притока денежных средств в страну прибавлается также спад частных трансфертов. Частные трансферты из России сократились примерно на полмиллиарда долларов, что привело к снижению покупательной способности нашей страны, в результате чего объем импорта в Армению снизился на 26.5%. Это, конечно, сказалось и на импортируемые из Турции товары.
В целом, доля продукции турецкого происхождения, импортируемой в Армению, довольно велика, особенно с учетом того, что между Арменией и Турцией даже нет дипломатических отношений.
Что касается текущего года, то Статистический комитет опубликовал данные за октябрь этого года, согласно которым за первые 10 месяцев 2020 года в Армению было импортировано товаров турецкого происхождения на сумму 178 млн долларов, что составляет 4.9% от объема импорта. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этото показатель снизился на 32 млн доллара.
Виды товаров
Армения импортирует из Турции в основном трикотажные и хлопчатобумажные ткани, нефтепродукты, моющие и другие бытовые средства, электроприборы, цитрусовые и др.
Эти товары намного дешевле, чем продукция других стран. Благодаря этому турецкая продукция довольно конкурентоспособна в нашей стране. По этой причине решение правительства о запрете на их импорт в Армению вызывает ряд проблем, у которых есть два решения: импорт из других стран или организация местного производства.
Для организации процесса импорта из других стран у хозяйствующих субъектов, занимающихся импортом турецких товаров, есть очень мало времени на поиск других доступных источников, установления с ними деловых отношений и т. д. Помимо этого турецкие товары в Армении конкурентоспособными по цене благодаря транспортным расходам, что довольно проблематично для товаров, ввозимых из далеких стран в силу их географического положения.
Продвижение местного производства – одно из решений этой проблемы. Конечно, многие из этих товаров имеют армянские аналоги: моющие средства и другие бытовые средства, фрукты и овощи, текстиль и т. д., однако затраты на закупку сырья или организацию производства часто выше, чем в случае с турецкими товарами, что создает достаточно большие проблемы для производителей с точки зрения реализации, а для граждан с низкой покупательной способностью – с точки зрения потребления.
Для решения этой проблемы требуется серьезная государственная поддержка, которая будет направлена на организацию производства в Армении с минимальной себистоимостью  (импорт сырья, временное освобождение или снижение налогов, внедрение новейших технологий и т. д.).
В заключение отметим, что с учетом тяжелых последствий коронавируса и войны это решение правительства поставит хозяйствующих субъектов, импортирующих турецкие товары, в затруднительное положение. Тем не менее, можем утверждать, что в случае решения этой проблемы, отечественная экономика полностью освободится от экономической зависимости от недружественной страны.