Թուրքական ապրանքների ազդեցությունը հայկական շուկայում
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում Թուրքիան բացահայտ ռազմական և քաղաքական աջակցություն էր ցուցաբերում Ադրբեջանին։ Հայաստանում այս առիթով խորացող դժգոհությունների ֆոնին Հայաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց 2021 թվականի հունվարի 1-ից կես տարով արգելել թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծումը Հայաստան։ Եվ չնայած ԵԱՏՄ պայմանագրի համաձայն երրորդ երկրներից ներմուծվող ապրանքների արգելքը կարող է լինել առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով, սակայն ենթադրվում է, որ ժամկետի ավարտից հետո այն կրկին կերկարաձգվի։
Այս որոշումը, չնայած ողջունվեց հասարակության լայն շերտերի կողմից, սակայն առաջ բերեց մի շարք հարցեր, որոնց պատասխանները դեռևս անհայտ են։
Մասնավորապես, ամենից կարևոր խնդիրը թուրքական էժան ապրանքների փոխարինման հարցն է, որի լուծման հեռանկարները դեռևս անորոշ են։
Եկեք տեսնենք, թե իրականում ինչ դերակատարում ունեն Թուրքիան և թուրքական ապրանքները հայկական շուկայում։ Այդ նպատակով կուսումնասիրենք վերջին 20 տարում Հայաստան ներմուծված թուրքական ապրանքների վիճակագրությունը։
Դինամիկան
Մինչև 2005 թվականը Թուրքիայից Հայաստան ներմուծվող ապրանքների ընդհանուր ծավալը տատանվում էր 38-ից 40 մլն դոլարի շրջանակներում։
Սկսած 2005 թվականից Վիճակագրական կոմիտեն ներմուծվող ապրանքների դեպքում վարում է միանգամից երկու վիճակագրություն․ ըստ ներմուծման երկրի և ըստ ապրանքի ծագման երկրի։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ կառավարությունը արգելք է սահմանել թուրքական ծագման ապրանքների նկատմամբ՝ կխոսենք թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման մասին։
Ի դեպ, թուրքական ծագմամբ ապրանքների տեսակարար կշիռն ավելին է, քան հենց Թուրքիայից ներմուծված ապրանքներինը։
Ինչպես նշեցինք, մինչև 2005 թվականը Թուրքիայից ներմուծվող ապրանքների տեսակարար կշիռը բավական փոքր էր՝ 38-40 մլն դոլար, սակայն սկսած 2005 թվականից թուրքական ապրանքների ներմուծումը կտրուկ աճեց և 2008 թվականին հասավ իր պատմական առավելագույնին՝ 268 մլն դոլար։ Այսպիսի ցուցանիշ գրանցվել է նաև նախորդ տարի։
Գրաֆիկից պարզ է դառնում, որ 2009 և 2015 թվականներին թուրքական ապրանքների ներմուծումը կտրուկ անկում է ապրել։
Առաջին դեպքում պատճառը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամն էր, որի հետևանքով Հայաստանի տնտեսությունը ավելի քան 14 տոկոս անկում գրանցեց, իսկ ներմուծվող ապրանքների ծավալը, որպես հետևանք, 25-տոկոսանոց անկում ապրեց։
2015-ին թուրքական ապրանքների ներմուծման նվազումը կրկին կապված էր այլ գործոնների հետ։ Այս անգամ հիմնական պատճառը ռուսական ռուբլու արժեզրկումն էր։ Ինչպես գիտենք, հայրենի տնտեսությունը մեծապես կախված է ռուսական շուկայից, և վերջինիս գնողունակության նվազմանը զուգահեռ՝ նվազում է նաև Հայաստանից դեպի ՌԴ արտահանումը։ Երկիր ներհոսող գումարների նվազմանը գումարվում է նաև մասնավոր տրասֆերտների նվազումը։ Ռուսաստանից փոխանցվող մասնավոր տրասֆերտները նվազեցին մոտ կես միլիարդ դոլարով, ինչը հանգեցրեց նաև մեր երկրի գնողունակության անկմանը, որի հետևանքով դեպի Հայաստան ներմուծման ծավալները նվազեցին 26․5 տոկոսով։ Սա, բնականաբար, իր ազդեցությունն ունեցավ նաև ներմուծվող թուրքական ապրանքների վրա։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստան ներմուծվող ապրանքների մեջ թուրքական ծագմամբ արտադրանքի մասնաբաժինը բավական մեծ է՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանն ու Թուրքիան նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատել միմյանց հետ։
Ինչ վերաբերում է այս տարվան, ապա Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է այս տարվա հոկտեմբեր ամսվա տվյալները, ըստ որոնց՝ 2020-ի առաջին 10 ամիսներին Հայաստան է ներմուծվել 178 մլն դոլար արժողությամբ թուրքական ծագմամբ ապրանք, ինչը կազմում է ներմուծման 4․9 տոկոսը։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է 32 մլն դոլարով։
Ապրանքատեսակները
Հայաստանը Թուրքիայից ներմուծում է հիմնականում տրիկոտաժ և բամբակյա գործվածքներ, նավթամթերք, լվացող և քիմիական այլ միջոցներ, էլեկտրական սարքեր, ցիտրուսային մրգեր և այլն։
Սրանք այլ երկրների արտադրանքի համեմատ ավելի էժան են, և դրա շնորհիվ այդ ապրանքները մեր երկրում բավական մրցունակ են։ Այդ իսկ պատճառով կառավարության որոշումը, որով արգելվում է դրանց ներմուծումը Հայաստան, առաջ է բերում մի քանի խնդիրներ, որոնց լուծման տարբերակները երկուսն են՝ այլ երկրներից ներմուծում կամ տեղական արտադրության կազմակերպում։
Այլ երկրներից ներմուծման գործընթացը կազմակերպելու համար թուրքական ապրանքների ներմուծմամբ զբաղվող տնտեսվարողները շատ կարճ ժամանակ ունեն՝ այլ մատչելի աղբյուրներ որոնելու, դրանց հետ բիզնես կապեր հաստատելու, ներմուծման գործընթացը կազմակերպելու և այլնի համար։ Բացի դա, թուրքական ապրանքները Հայաստանում գնային առումով մրցունակ էին նաև տրանսպորտային ծախսերի շնորհիվ, ինչը այլ՝ աշխարհագրական դիրքի պատճառով հեռու գտնվող երկրներից ներմուծվող ապրանքների դեպքում բավական խնդրահարույց է։
Տեղական արտադրության խթանումը ևս խնդրի լուծման տարբերակներից մեկն է։ Իհարկե, այս ապրանքներից շատերն ունեն հայկական փոխարինողներ, ինչպիսիք են լվացող միջոցները և այլ քիմիական արտադրանքը, պտուղ-բանջարեղենը, գործվածքները և այլն, սակայն հումքի ձեռքբերման կամ արտադրության կազմակերպման վրա կատարված ծախսերը շատ հաճախ ավելի բարձր են, քան թուրքական ապրանքների դեպքում, ինչը բավական մեծ խնդիրներ է առաջացնում արտադրողների համար իրացման առումով, իսկ ցածր գնողունակություն ունեցող քաղաքացիների համար՝ սպառման առումով։
Այս խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է պետական լուրջ օժանդակություն՝ արտադրությունը Հայաստանում հնարավորինս ցածր ինքնարժեքով կազմակերպելու համար (հումքի ներմուծում, հարկերից որոշակի ժամանակով ազատում կամ նվազեցում, նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրում և այլն)։
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ կառավարության այս որոշումը ծանր դրության մեջ է դնելու թուրքական ապրանքներ ներմուծող տնտեսվարողներին՝ հաշվի առնելով նաև կորոնավիրուսի ու պատերազմի ծանր հետևանքները։ Այնուամենայնիվ, կարող ենք պնդել, որ այս խնդիրը լուծելու դեպքում հայրենի տնտեսությունը ամբողջովին կազատվի ոչ բարեկամ երկրից ունեցած տնտեսական կախվածությունից։

The Impact of Turkish Goods on the Armenian market
During the war unleashed against Artsakh by Azerbaijan on September 27, Turkey openly provided military and political assistance to Azerbaijan. In the light of growing discontent in Armenia on this occasion, the Armenian government decided to ban the import of goods of Turkish origin to Armenia for six months starting from January 1, 2021. Although according to the EAEU Treaty the ban on goods imported from third countries can be for a maximum of 6 months, it is assumed that after the end of the term it will be extended.
This decision, although welcomed by the general public, raised a number of questions, the answers to which are still unknown.
In particular, the most important issue is the replacement of cheap Turkish goods, the solution of which is still uncertain.
Let us have a look at the role Turkey and Turkish goods actually play in the Armenian market. For this purpose, we will study the statistics of Turkish goods imported to Armenia in the last 20 years.
Dynamics
Until 2005, the total volume of goods imported from Turkey to Armenia ranged from $ 38 to $ 40 million.
Since 2005, the Statistical Committee keeps two statistics on imported goods: statistics by country of import and by country of origin of the goods.
Taking into account that the government has imposed a ban on goods of Turkish origin, we will address the import of goods of Turkish origin.
By the way, the specific weight of goods of Turkish origin is more than the goods imported from Turkey.
As mentioned, before 2005 the specific weight of goods imported from Turkey was quite small – 38-40 million dollars, but since 2005 the import of Turkish goods has increased sharply and in 2008 it reached its historical maximum – 268 million dollars. A similar index was recorded last year as well.
The graph shows that in 2009-2015 the import of Turkish goods experienced a sharp decline.
In the first case, the reason was the global economic crisis, as a result of which the Armenian economy recorded a decline of more than 14%, and the volume of imported goods subsequently experienced a 25% decline.
The decrease in the import of Turkish goods in 2015 was again linked to other factors. This time the main reason was the devaluation of the Russian ruble. As we know, the domestic economy is highly dependent on the Russian market, and simultaneous with the decrease in the purchasing power of the latter, the export from Armenia to Russia also decreases. In addition to the decrease in inflows to the country, there is also a decrease in remittances. Private remittances from Russia decreased by about half a billion dollars, which led to a decline in the purchasing power of our country, as a result of which the volume of imports to Armenia decreased by 26-5%. This naturally affected the Turkish imported goods.
In general, the share of goods of Turkish origin imported to Armenia is quite large, especially taking into account that Armenia and Turkey have not even established diplomatic relations.
As for this year, the Statistical Committee has published data for October of this year according to which goods worth of $ 178 million of Turkish origin were imported to Armenia in the first 10 months of 2020, which makes up the 4-9% of imports. Compared to the same period last year, this figure has decreased by $ 32 million.
Products
Armenia mainly imports knitted garments and cotton fabrics, petroleum products, detergents and other chemicals, electrical appliances, citrus fruits, etc. from Turkey.
These are cheaper than the products of other countries due to which they are quite competitive in our country. That is why the decision of the government to ban their import to Armenia raises several issues which have two alternatives solutions: import from other countries or organization of local production.
In order to organize the import process from other countries, the economic entities engaged in the import of Turkish goods have a very short time to search for other available sources, establish business relations with them, organize the import process, and so on. In addition, Turkish goods in Armenia were competitively priced due to transportation costs, which is quite problematic in the case of goods imported from distant countries due to their geographical location.
Promoting local production is one of the solutions to this problem. Of course, many of these products have Armenian substitutes, such as detergents and other chemicals, fruits and vegetables, textiles, etc. but the costs of purchasing raw materials or organizing production are often higher than in the case of Turkish products which generates problems for producers in terms of sales, and for citizens with low purchasing power in terms of consumption.
To resolve this issue serious state support should be in place to organize production in Armenia at the lowest possible cost (import of raw materials, temporary exemption or reduction of taxes, introduction of the latest technologies, etc.).
To sum up, this decision of the government will place the importers of Turkish goods in a difficult situation considering also the severe consequences of the coronavirus and the war. However, it can be stated that in case this issue is resolved, the domestic economy will be completely liberated from economic dependence on a non-friendly country.