Հայտարարություն ոստիկանության կողմից միջպետական ճանապարհի փակման վերաբերյալ
Ինչպես հայտնի է, այսօր՝ 2020 թվականի դեկտեմբերի 21-ին, վաղ առավոտից  ոստիկանությունը արգելափակել է Երևան-Մեղրի (Մ2) ավտոճանապարհը՝ Գորիս քաղաքի մատույցներում, և փակ պահել այն առնվազն 6 ժամ:
Մինչ այժմ  ոստիկանությունը որևէ բացատրություն չի ներկայացրել միջպետական ավտոճանապարհի փակման պատճառների ու իրավական հիմքերի մասին, սակայն ակնհայտ է, որ ճանապարհի փակմամբ նպատակ էր հետապնդվում չթողնել քաղաքացիներին մոտենալ «Սյունիքի դարպասներին» (որտեղ վերջիններս մտադիր էին ճանապարհը փակելու միջոցով խոչընդոտել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մուտքը Սյունիքի մարզ):
Նշվածը, սակայն, որևէ կերպ հնարավոր չէ դիտարկել որպես ժամեր շարունակ ոստիկանության կողմից միջպետական նշանակության ավտոճանապարհով երթևեկության փակման իրավաչափ պատճառ: Ավելին, նման գործողությունը հանդիսանում է քաղաքացիների՝ խաղաղ հավաք անցկացնելու իրավունքի խոչընդոտում: Ակնհայտ է, որ նույնիսկ որոշ քաղաքացիների հակաիրավական գործողությունների կանխման նպատակով անգամ ոստիկանության կողմից միջպետական ճանապարհի փակումը չի կարող համարվել ո՛չ իրավաչափ և ո՛չ էլ համաչափ։
Հարկ է արձանագրել, որ այն քաղաքացիները (այդ թվում՝ նախատեսված ցույցի հետ կապ չունեցող), որոնց տեղաշարժվելու իրավունքը սահմանափակվել է, տեղում ծառայություն իրականացնող ոստիկանների կողմից չեն տեղեկացվել սահմանափակման պատճառների ու հիմքերի մասին:
Պետք է հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել քաղաքացիների՝ իրենց իրավունքների իրականացման հանդեպ՝ հաշվի առնելով, որ հատկապես Սյունիքի մարզում երկար տարիներ նրանք զրկված են եղել իրենց իրավունքներից նախորդ իշխանությունների կողմից կիրառված տարբեր բռնաճնշումների հետևանքով։
Հայտարարում ենք, որ վերը նշվածով ոստիկանության կողմից խախտվել են՝
1. ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված ազատ տեղաշարժվելու (40-րդ հոդված) և տեղեկատվություն ստանալու (51-րդ հոդված) իրավունքները, հավաքների ազատությունը (44-րդ հոդված),
2. Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին Եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված հավաքների ազատությունը (11-րդ հոդված) և տեղաշարժի ազատությունը (4-րդ արձանագրության 2-րդ հոդված), տեղեկատվության ազատության և կարծիքի արտահայտման իրավունքը (10-րդ հոդված)
3. «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածով սահմանված մարդու անձեռնմխելիության երաշխիքները և 22-րդ հոդվածով սահմանված իրավունքի սահմանափակման դեպքում դրա հիմքերի ու պատճառների մասին անմիջապես հայտնելու պահանջը:
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները խստորեն դատապարտում են ոստիկանության կողմից ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված ու միջազգային պարտավորություններով ստանձնած մարդու իրավունքների կազմակերպված ոտնահարումը, պահանջում են ոստիկանությունից գործել բացառապես օրինականության սահմաններում՝ ապահովելով մարդու իրավունքների իրականացումը, հատկապես՝ զանգվածային միջոցառումներին ժամանակ։
Միաժամանակ, կոչ ենք անում նաև բոլոր քաղաքացիներին հավաքներն իրականացնել բացառապես խաղաղ ճանապարհով ու զերծ մնալ բռնությունից ու բռնության կոչերից:

Как известно, сегодня, 21 декабря 2020 года, рано утром полиция заблокировала трассу Ереван-Мегри (М2) при въезде в город Горис и держала ее закрытой не менее 6 часов.
Полиция пока не предоставила каких-либо объяснений касательно причин и правовых оснований закрытия межгосударственной трассы, однако очевидно, что дорога была закрыта, чтобы не дать гражданам приблизиться к «воротам Сюника» (где они намеревались путем блокировки трассы воспрепятствовать въезду премьер-министра Никола Пашиняна в Сюник).
Однако вышеуказанное никоим образом не может считаться правомерным основанием для того, чтобы полиция блокировала движение на межгосударственной трассе на несколько часов. Более того, такие действия ограничивают право граждан на проведение мирных собраний. Очевидно, что даже закрытие межгосударственной дороги со стороны полиции с целью предотвращения противоправных действий некоторых граждан нельзя считать правомерным или соразмерным.
Следует отметить, что сотрудники полиции, на месте осуществляющие дежурство, не проинформировали граждан (в том числе не имеющих отношения к запланированному митингу), чье право на передвижение было ограничено, о причинах и основаниях ограничения.
Необходимо проявлять уважение к реализации прав граждан с учетом того, что особенно в Сюникской области жители на протяжении многих лет были лишены своих прав из-за различных репрессий, применяемых прежними властями.
Заявляем, что со стороны полиции были нарушены:
- Право на свободное передвижение, гарантированное Конституцией Республики Армения (статья 40) и право на получение информации (статья 51), свобода собраний (статья 44);
- Гарантированная Европейской конвенцией о защите прав человека и основных свобод (статья 11) свобода собраний и свобода передвижения (статья 2 Протокола № 4), свобода информации и право на свободу выражения мнения (статья 10).
- Гарантии неприкосновенности личности, закрепленные статьей 5 Закона РА «О полиции», и закрепленное статьей 22 требование немедленно сообщить об основаниях и причинах в случае ограничения права.
Нижеподписавшиеся общественные организации решительно осуждают организованное нарушение со стороны полиции прав человека, закрепленных в Конституции Республики Армения и принятых международными обязательствами, требуют от полиции действовать исключительно в рамках закона, обеспечивая реализацию прав человека, особенно во время массовых мероприятий.
В то же время призываем также всех граждан проводить митинги исключительно мирным путем и воздерживаться от насилия и призывов к насилию.