Եռակողմ հայտարարության 40 օրերը․ անորոշ դրույթներ ու չկատարված պահանջներ
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությամբ դադարեցվեցին սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական կողմի սանձազերծած ռազմական գործողությունները։
Հայտարարության ընդունումից անցել է արդեն շուրջ 40 օր, սակայն դրա որոշ դրույթներ դեռևս չեն կատարվել ամբողջությամբ, իսկ որոշ կետերի շուրջ էլ դեռևս շարունակում է անորոշություն պահպանվել։
9 կետերը
Մասնավորապես, այդ հայտարարության 9 կետերով նախատեսվում էր, որ
1․ Նոյեմբերի 10-ին, մոսկովյան ժամանակով 00։00-ից հակամարտության գոտում պետք է հաստատվի ամբողջական հրադադար և ավարտվեին բոլոր ռազմական գործողությունները, իսկ կողմերը պետք է կանգ առնեն այն դիրքերում, որտեղ այդ պահին գտնվում էին,
9․ Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը պետք է ապաշրջափակվեն: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև` երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունը պետք է իրականացնեն ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Բացի սա, կողմերի համաձայնությամբ, պետք է ապահովվի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները կապող տրանսպորտային նոր ուղիների շինարարությունը։
40 օրերը
Ինչպես արդեն նշեցինք, այս հայտարարության ստորագրումից հետո անցել է արդեն ավելի քան 40 օր։ Այս ժամանակահատվածում, բնականաբար, չէին կարող արդեն իսկ իրականացված լինեին հայտարարությունում տեղ գտած այնպիսի դրույթներ, ինչպիսին են նոր ճանապարհների շինարարությունները։ Սակայն, դրա հետ մեկտեղ, 40 օրը խելամիտ ժամկետ է թվում այլ դրույթների համար, որոնց մի մասն իրականացվել է կամ մասնակիորեն, կամ չի իրականացվել ընդհանրապես։
Այսպես, ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին հանձնվելիք տարածքներին, ապա այդ առումով հայտարարության դրույթները կատարվել են ամբողջությամբ։ Ըստ հայտարարության, Ադրբեջանին են հանձնվել Աղդամի, Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները (Քելբաջարի շրջանը փոխադարձ համաձայնությամբ, նոյեմբերի 15-ի փոխարեն հանձնվեց նոյեմբերի 25-ին):
Սակայն նույն հայտարարության առաջին կետի համաձայն, հակամարտող կողմերի ուժերը պետք է կանգ առնեին իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Նոյեմբերի 10-ի՝ Մոսկվայի ժամանակով 00։00 դրությամբ հայկական ուժերը կանգ էին առել Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերում, ինչպես նաև Դիզափայտ լեռան վրա։ Այսինքն, այդ տարածքները պետք է շարունակեին մնալ Արցախի Հանրապետության վերահսկողության ներքո։ Սակայն Հադրութի շրջանի՝ հայկական վերահսկողության տակ մնացած այդ վերջին գյուղերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը շարունակում է անորոշ մնալ։ Դեկտեմբերի 13-ին ադրբեջանական հատուկջոկատայինները դիրքավորվել էին Հին Թաղերի և Խծաբերդի մոտակայքում, իսկ մի քանի ժամ տևած մարտերից հետո նրանց հաջողվել էր մտնել Հին Թաղեր գյուղ։ Մարտերի ժամանակ մահացել են հայկական բանակի առնվազն 9 զինծառայողներ, առկա են մի քանի տասնյակ գերևարվածներ: Թե ի՞նչ կլինի այդ գյուղերի ճակատագիրը՝ դեռևս պարզ չէ։ Հետաքրքրական է, որ այդ տարածքները բացակայում էին ռուս խաղաղապահների տեղակայման՝ ՌԴ ՊՆ հրապարակած քարտեզում, սակայն այնուհետև դրանք հայտնվել էին, ապա և նորից հեռացվել քարտեզից։
Ի դեպ, ռուս խաղաղապահների տեղակայման մասով։ Ըստ հայտարարության դրույթների, ռուս խաղաղապահները պետք է տեղակայվեին «Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով»։ Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով, սակայն, ռուս խաղաղապահները չեն տեղակայվել, իսկ շփման գծի հսկողությունը, ըստ էության, շարունակում է իրականացնել Արցախի Պաշտպանության բանակը։ Այս համատեքստում ուշադրության է արժանի հայտարարության 4-րդ կետը, ըստ որի՝ ռուս խաղաղապահները պետք է տեղակայվեն  «Հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ»: Այս դրույթը պարունակում է մի շարք անորոշություններ, քանի որ չի նշվում, թե որտեղ պետք է տեղակայվեն խաղաղապահները՝ «Հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ»։ Եվ ապա՝ անորոշ է նաև հարցը, թե որտեղի՞ց պետք է դուրս բերվեն այդ ուժերը՝ շփման գծի երկայնքի՞ց, թե՞ Ադրբեջանին հանձնված երեք շրջաններից (ինչն արդեն արվել է)։
Քննարկման առարկա է նաև Լաչինի միջանցքի հարցը։ Ադրբեջանը, ի հեճուկս հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների, չի ապահովել «Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային և բեռնատար միջոցների երթևեկության անվտանգությունը երկու ուղղություններով»: Մասնավորապես, հայտարարության ստորագրումից ընդամենը մեկ օր անց Բերձոր-Շուշի ճանապարհին (Լաչինի միջանցքում) գերեվարվել էին «Նոր Հայաստան Հայրենիք-Սփյուռք» բարեգործական ՀԿ հիմնադիր-նախագահ Գևորգ Սուջյանն ու իր ընկերները։ Ներկայում միջանցքը վերահսկվում է ռուս խաղաղապահների կողմից։
Նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության ամենացավոտ հանգամանքներից մեկը, թերևս, ադրբեջանական գերության մեջ մեծաթիվ հայ զինվորականների գտնվելու փաստն էր։ Ըստ հայտարարության, կողմերը պետք է իրականացնեին ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում։
Հայկական կողմի պնդմամբ, սակայն, Ադրբեջանը արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում այդ գործընթացը լիովին իրականացնելու համար։ Չնայած և հայկական կողմը, և ադրբեջանական կողմը հայտարարել են, որ համաձայն են գերիների՝ բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով փոխանակմանը, ադրբեջանական գերության մեջ են շարունակում մնալ բազմաթիվ հայեր։ Գերիների մեծ խումբ՝ 44 հոգի, Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձել միայն դեկտեմբերի 14-ին, իսկ մյուս գերիների վերադարձի ժամկետներ սույն հոդվածի պատրաստման պահին դեռ չեն հնչել։
Դեռևս պարզ չեն մանրամասները՝ կապված նաև ռուս-թուրքական խաղաղապահ կենտրոնի ստեղծման մասին, որը, ըստ որոշ տեղեկությունների, պետք է տեղակայվի ադրբեջանական Բարդա քաղաքում։
Անորոշություն է նաև հայտարարության յոթերորդ կետի շուրջ, ըստ որի՝ «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո պետք է վերադառնան Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ»։
Այս դրույթն առնվազն երկու հարց է առաջ բերում՝ արդյո՞ք խոսքը գնում է Արցախի՝ հայկական վերահսկողության տակ մնացած տարածքներ ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի մասին, և/կամ արդյո՞ք խոսքը գնում է Ադրբեջանի կողմից օկուպացված՝ Արցախի մաս կազմող բնակավայրեր, ինչպիսին են Շուշին ու Հադրութը, հայ փախստականների վերադարձի մասին։
Առկախված է մնում նաև հայտարարության 9-րդ կետը, ըստ որի՝ «Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են»: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքով կարող է տարածք բացվել դեպի Ռուսաստան, թե՞ սա նշանակում է միայն, որ Հայաստանը պարտավոր է լինելու ճանապարհներ տրամադրել Ադրբեջանին Նախիջևանի հետ կապ հաստատելու համար՝ պարզ չէ։ Սակայն հարկ է նկատել, որ հայկական ու ադրբեջանական կողմերը դեռևս տեղորոշում են միջպետական սահմանները, որն ուղեկցվում է որոշակի լարվածությամբ, և տնտեսական ու տրանսպորտային կապերը ապաշրջափակելու մասին հայտարարություններ գոնե ադրբեջանական կողմից չեն հնչել։
Այսպիսով, փորձելով ամփոփել անորոշ դրույթներով ու հարցերով լի այս հայտարարության իրականացման ուղղությամբ շուրջ 40 օր տևած գործընթացները, կարող ենք արձանագրել, որ վերոնշյալ անորոշությունները, հայտարարությունում Հայաստանի համար կարևոր հարցերում ժամկետների բացակայությունը, Ադրբեջանի կողմից դրույթների խախտումներն ու դրանց կապակցությամբ ադեկվատ արձագանքների բացակայությունը ապակայունացնում են ստեղծված առանց այն էլ հեղհեղուկ ու պայթյունավտանգ իրավիճակը։

9 ноября 2020 года совместным заявлением лидеров Армении, Азербайджана и России были прекращены боевые действия, развязанные азербайджанской стороной 27 сентября.
С момента принятия заявления прошло около 40 дней, однако некоторые его положения еще не реализованы в полной мере, а по некоторым пунктам сохраняется неопределенность.
В частности, 9 пунктов этого заявления предусматривали, что:
- Объявляется о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта с 00 часов 00 минут по московскому времени 10 ноября 2020 года. Азербайджанская Республика и Республика Армения, далее именуемые Сторонами, останавливаются на занимаемых ими позициях.2. Агдамский район возвращается Азербайджанской Республике до 20 ноября 2020 года.3. Вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора развертывается миротворческий контингент Российской Федерации в количестве 1960 военнослужащих со стрелковым оружием, 90 бронетранспортеров, 380 единиц автомобильной и специальной техники.
6. Республика Армения до 15 ноября 2020 года возвращает Азербайджанской Республике Кельбаджарский район, а до 1 декабря 2020 года – Лачинский район. Лачинский коридор (шириной 5 км), который будет обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и при этом не будет затрагивать г.Шушу, остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации.
Помимо этого, по согласованию Сторон, должно быть обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
40 дней
Как мы уже отметили, с момента подписания этого заявления прошло уже более 40 дней. Конечно, за этот период такие положения заявления, как строительство новых дорог, не могли быть реализованы. Однако, вместе с тем, 40 дней – разумный срок для выполнения других положений, некоторые из которых были выполнены либо частично, либо не выполнены вовсе.
Так, что касается сдаваемых Азербайджану территорий, то положения этого заявления выполнены полностью. Согласно заявлению, Азербайджану были переданы Агдамский, Кельбаджарский и Лачинский районы (по взаимному согласию Кельбаджарский район вместо 15 ноября был передан 25 ноября).
Однако, согласно первому пункту того же заявления, стороны должны остановиться на тех позициях, на которых они были в момент подписания перемирия. 10 ноября в 00:00 по московскому времени армянские силы остановились в селах Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района, а также на горе Дизапайт. То есть
эти территории должны были остаться под контролем Республики Арцах. Однако ситуация вокруг этих оставшихся под контролем Армении последних сел Гадрутского района остается неопределенной. 13 декабря азербайджанский спецназ разместился в районе сел Хин Тагер и Хцаберд, а после нескольких часов боев им удалось войти в село Хин Тагер. В ходе боев погибли как минимум 9 военнослужащих армянской армии, несколько десятков попали в плен. Судьба этих двух сел остается пока неясной. Примечательно, что эти территории не были указаны на карте размещения российских миротворцев, опубликованной Минобороны РФ, однако потом они были добавлены, а затем снова удалены с карты.
Кстати, что касается размещения российских миротворцев. Согласно положениям заявления, российские миротворцы должны были быть размещены «вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора». Однако российские миротворцы не были размещены вдоль линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана, а контроль над линией соприкосновения фактически продолжает осуществляться Армией обороны Арцаха. В этом контексте обращает на себя внимание четвертый пункт заявления, согласно которому российские миротворцы должны быть размещены «параллельно с выводом армянских вооруженных сил». Это положение содержит ряд неопределенностей, поскольку не указывает, где должны быть размещены миротворцы «параллельно с выводомармянских вооруженных сил». Следовательно, неясным остается вопрос, откуда должны быть выведены эти силы: с линии соприкосновения или из трех районов, переданных Азербайджану (что уже было сделано).
Вопрос о Лачинском коридоре также является предметом обсуждения. Азербайджан, вопреки закрепленным в заявлении положениям, не обеспечил «безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях». В частности, буквально через день после подписания заявления на трассе Бердзор-Шуши (в Лачинском коридоре) были взяты в плен основатель-глава благотворительной общественной организации «Новая Армения Родина – Диаспора» Геворк Суджян и его друзья. В настоящее время коридор контролируют российские миротворцы.
Одним из наиболее болезненных обстоятельств подписанного 9 ноября заявления было то, что большое количество армянских военнослужащих находилось в азербайджанском плену. Согласно заявлению, стороны должны произвести обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших
Однако, по утверждению армянской стороны, Азербайджан создает искусственные препятствия для полноценной реализации этого процесса. Несмотря на то, что армянская и азербайджанская стороны заявили о согласии на обмен пленными по принципу «все на всех», в азербайджанском плену продолжают находиться множество армян. Группа пленных из 44 человек вернулась в Армению из Азербайджана только 14 декабря, а даты возвращения остальных пленных на момент написания статьи озвучены не были.
Детали создания российско-турецкого миротворческого центра, который, по некоторым сведениям, будет расположен в азербайджанском городе Барда, пока неясны.
Есть также неопределенность вокруг седьмого пункта заявления, согласно которому «внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев».
Это положение вызывает как минимум два вопроса: речь идет о возвращении азербайджанских беженцев на подконтрольные армянскими силами территории Арцаха и/или речь идет о возвращении армянских беженцев на оккупированные азербайджанцам территории Арцаха, такие как Шуши и Гадрут?
Неопределенным остается также 9-й пункт заявления, согласно которому «разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе». Неясно, означает ли это, что через Азербайджан из Армении в Россию может быть открыта дорога, или это означает только то, что Армения будет обязана предоставить Азербайджану дороги для установления связи с Нахиджеваном? Однако следует отметить, что армянская и азербайджанская стороны все еще устанавливают межгосударственные границы, что сопровождается некоторой напряженностью, и никаких заявлений о разблокировании экономических и транспортных связей, по крайней мере, с азербайджанской стороны сделано не было.
Таким образом, пытаясь обобщить процессы, занявшие около 40 дней для реализации этого заявления, которое полно неопределенных положений и вопросов, мы можем констатировать, что вышеупомянутые неопределенности, отсутствие сроков для важных для Армении вопросов, нарушения положений со стороны Азербайджана и в связи с этим отсутствие адекватных ответов дестабилизирует и без того шаткую и взрывоопасную ситуацию.