Եռակողմ հայտարարության 40 օրերը․ անորոշ դրույթներ ու չկատարված պահանջներ
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությամբ դադարեցվեցին սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական կողմի սանձազերծած ռազմական գործողությունները։
Հայտարարության ընդունումից անցել է արդեն շուրջ 40 օր, սակայն դրա որոշ դրույթներ դեռևս չեն կատարվել ամբողջությամբ, իսկ որոշ կետերի շուրջ էլ դեռևս շարունակում է անորոշություն պահպանվել։
9 կետերը
Մասնավորապես, այդ հայտարարության 9 կետերով նախատեսվում էր, որ
1․ Նոյեմբերի 10-ին, մոսկովյան ժամանակով 00։00-ից հակամարտության գոտում պետք է հաստատվի ամբողջական հրադադար և ավարտվեին բոլոր ռազմական գործողությունները, իսկ կողմերը պետք է կանգ առնեն այն դիրքերում, որտեղ այդ պահին գտնվում էին,
9․ Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը պետք է ապաշրջափակվեն: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև` երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունը պետք է իրականացնեն ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Բացի սա, կողմերի համաձայնությամբ, պետք է ապահովվի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները կապող տրանսպորտային նոր ուղիների շինարարությունը։
40 օրերը
Ինչպես արդեն նշեցինք, այս հայտարարության ստորագրումից հետո անցել է արդեն ավելի քան 40 օր։ Այս ժամանակահատվածում, բնականաբար, չէին կարող արդեն իսկ իրականացված լինեին հայտարարությունում տեղ գտած այնպիսի դրույթներ, ինչպիսին են նոր ճանապարհների շինարարությունները։ Սակայն, դրա հետ մեկտեղ, 40 օրը խելամիտ ժամկետ է թվում այլ դրույթների համար, որոնց մի մասն իրականացվել է կամ մասնակիորեն, կամ չի իրականացվել ընդհանրապես։
Այսպես, ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին հանձնվելիք տարածքներին, ապա այդ առումով հայտարարության դրույթները կատարվել են ամբողջությամբ։ Ըստ հայտարարության, Ադրբեջանին են հանձնվել Աղդամի, Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները (Քելբաջարի շրջանը փոխադարձ համաձայնությամբ, նոյեմբերի 15-ի փոխարեն հանձնվեց նոյեմբերի 25-ին):
Սակայն նույն հայտարարության առաջին կետի համաձայն, հակամարտող կողմերի ուժերը պետք է կանգ առնեին իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Նոյեմբերի 10-ի՝ Մոսկվայի ժամանակով 00։00 դրությամբ հայկական ուժերը կանգ էին առել Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերում, ինչպես նաև Դիզափայտ լեռան վրա։ Այսինքն, այդ տարածքները պետք է շարունակեին մնալ Արցախի Հանրապետության վերահսկողության ներքո։ Սակայն Հադրութի շրջանի՝ հայկական վերահսկողության տակ մնացած այդ վերջին գյուղերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը շարունակում է անորոշ մնալ։ Դեկտեմբերի 13-ին ադրբեջանական հատուկջոկատայինները դիրքավորվել էին Հին Թաղերի և Խծաբերդի մոտակայքում, իսկ մի քանի ժամ տևած մարտերից հետո նրանց հաջողվել էր մտնել Հին Թաղեր գյուղ։ Մարտերի ժամանակ մահացել են հայկական բանակի առնվազն 9 զինծառայողներ, առկա են մի քանի տասնյակ գերևարվածներ: Թե ի՞նչ կլինի այդ գյուղերի ճակատագիրը՝ դեռևս պարզ չէ։ Հետաքրքրական է, որ այդ տարածքները բացակայում էին ռուս խաղաղապահների տեղակայման՝ ՌԴ ՊՆ հրապարակած քարտեզում, սակայն այնուհետև դրանք հայտնվել էին, ապա և նորից հեռացվել քարտեզից։
Ի դեպ, ռուս խաղաղապահների տեղակայման մասով։ Ըստ հայտարարության դրույթների, ռուս խաղաղապահները պետք է տեղակայվեին «Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով»։ Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով, սակայն, ռուս խաղաղապահները չեն տեղակայվել, իսկ շփման գծի հսկողությունը, ըստ էության, շարունակում է իրականացնել Արցախի Պաշտպանության բանակը։ Այս համատեքստում ուշադրության է արժանի հայտարարության 4-րդ կետը, ըստ որի՝ ռուս խաղաղապահները պետք է տեղակայվեն  «Հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ»: Այս դրույթը պարունակում է մի շարք անորոշություններ, քանի որ չի նշվում, թե որտեղ պետք է տեղակայվեն խաղաղապահները՝ «Հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ»։ Եվ ապա՝ անորոշ է նաև հարցը, թե որտեղի՞ց պետք է դուրս բերվեն այդ ուժերը՝ շփման գծի երկայնքի՞ց, թե՞ Ադրբեջանին հանձնված երեք շրջաններից (ինչն արդեն արվել է)։
Քննարկման առարկա է նաև Լաչինի միջանցքի հարցը։ Ադրբեջանը, ի հեճուկս հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների, չի ապահովել «Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային և բեռնատար միջոցների երթևեկության անվտանգությունը երկու ուղղություններով»: Մասնավորապես, հայտարարության ստորագրումից ընդամենը մեկ օր անց Բերձոր-Շուշի ճանապարհին (Լաչինի միջանցքում) գերեվարվել էին «Նոր Հայաստան Հայրենիք-Սփյուռք» բարեգործական ՀԿ հիմնադիր-նախագահ Գևորգ Սուջյանն ու իր ընկերները։ Ներկայում միջանցքը վերահսկվում է ռուս խաղաղապահների կողմից։
Նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության ամենացավոտ հանգամանքներից մեկը, թերևս, ադրբեջանական գերության մեջ մեծաթիվ հայ զինվորականների գտնվելու փաստն էր։ Ըստ հայտարարության, կողմերը պետք է իրականացնեին ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում։
Հայկական կողմի պնդմամբ, սակայն, Ադրբեջանը արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում այդ գործընթացը լիովին իրականացնելու համար։ Չնայած և հայկական կողմը, և ադրբեջանական կողմը հայտարարել են, որ համաձայն են գերիների՝ բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով փոխանակմանը, ադրբեջանական գերության մեջ են շարունակում մնալ բազմաթիվ հայեր։ Գերիների մեծ խումբ՝ 44 հոգի, Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձել միայն դեկտեմբերի 14-ին, իսկ մյուս գերիների վերադարձի ժամկետներ սույն հոդվածի պատրաստման պահին դեռ չեն հնչել։
Դեռևս պարզ չեն մանրամասները՝ կապված նաև ռուս-թուրքական խաղաղապահ կենտրոնի ստեղծման մասին, որը, ըստ որոշ տեղեկությունների, պետք է տեղակայվի ադրբեջանական Բարդա քաղաքում։
Անորոշություն է նաև հայտարարության յոթերորդ կետի շուրջ, ըստ որի՝ «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո պետք է վերադառնան Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ»։
Այս դրույթն առնվազն երկու հարց է առաջ բերում՝ արդյո՞ք խոսքը գնում է Արցախի՝ հայկական վերահսկողության տակ մնացած տարածքներ ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի մասին, և/կամ արդյո՞ք խոսքը գնում է Ադրբեջանի կողմից օկուպացված՝ Արցախի մաս կազմող բնակավայրեր, ինչպիսին են Շուշին ու Հադրութը, հայ փախստականների վերադարձի մասին։
Առկախված է մնում նաև հայտարարության 9-րդ կետը, ըստ որի՝ «Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են»: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքով կարող է տարածք բացվել դեպի Ռուսաստան, թե՞ սա նշանակում է միայն, որ Հայաստանը պարտավոր է լինելու ճանապարհներ տրամադրել Ադրբեջանին Նախիջևանի հետ կապ հաստատելու համար՝ պարզ չէ։ Սակայն հարկ է նկատել, որ հայկական ու ադրբեջանական կողմերը դեռևս տեղորոշում են միջպետական սահմանները, որն ուղեկցվում է որոշակի լարվածությամբ, և տնտեսական ու տրանսպորտային կապերը ապաշրջափակելու մասին հայտարարություններ գոնե ադրբեջանական կողմից չեն հնչել։
Այսպիսով, փորձելով ամփոփել անորոշ դրույթներով ու հարցերով լի այս հայտարարության իրականացման ուղղությամբ շուրջ 40 օր տևած գործընթացները, կարող ենք արձանագրել, որ վերոնշյալ անորոշությունները, հայտարարությունում Հայաստանի համար կարևոր հարցերում ժամկետների բացակայությունը, Ադրբեջանի կողմից դրույթների խախտումներն ու դրանց կապակցությամբ ադեկվատ արձագանքների բացակայությունը ապակայունացնում են ստեղծված առանց այն էլ հեղհեղուկ ու պայթյունավտանգ իրավիճակը։

On November 9, 2020, a joint statement of the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia put an end to the hostilities unleashed by the Azerbaijani side on September 27.
About 40 days have passed since the statement was adopted, but some of its provisions have not been fully implemented yet, and uncertainty remains on some of the clauses.
The nine clauses
The nine clauses of the statement are as follows:
1․ A complete ceasefire shall be established and all hostilities shall be stopped in the Nagorno-Karabakh conflict zone as of 00:00 Moscow time on November 10, 2020. The Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, hereinafter referred to as the Parties, shall remain at their current positions.
2․ Aghdam region shall be returned to the Republic of Azerbaijan until November 20, 2020.
3․ Peacekeeping troops of the Russian Federation shall be deployed along the line of contact in Nagorno-Karabakh and along the Lachin corridor, including 1,960 servicemen with firearms, 90 armored personnel carriers, 380 units of motor vehicles and special equipment.
4. The peacekeeping troops of the Russian Federation shall be deployed in parallel with the withdrawal of the Armenian armed forces. The peacekeeping troops of the Russian Federation shall stay there for a period of 5 years, with automatic extension for the next 5-year periods, if none of the Parties declares of its intention to terminate the application of this provision 6 months before the expiration of the preceding period.
5․ A peacekeeping center shall be deployed to monitor the ceasefire with a view to increasing the effectiveness of control over the implementation of the agreements reached by the Parties to the conflict.
6․ The Republic of Armenia shall return the Kelbajar region to the Republic of Azerbaijan by November 15, 2020, and the Lachin region by December 1, 2020. The Lachin corridor (5 km wide), which will provide for communication between Nagorno-Karabakh and Armenia and at the same time will not affect the city of Shushi, shall remain under the control of the peacekeeping troops of the Russian Federation. A plan for the construction of a new route along the Lachin corridor shall be determined within the next three years, providing communication between Nagorno-Karabakh and Armenia, with the subsequent redeployment of Russian peacekeeping troops to protect this route. The Republic of Azerbaijan shall guarantee traffic safety for citizens, vehicles and goods in both directions along the Lachin corridor.
7․ Internally displaced persons and refugees shall return to Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the control of the Office of the UN High Commissioner for Refugees.
8․ An exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead shall be be carried out.
9․ All economic and transport links in the region shall be unblocked. The Republic of Armenia shall guarantee the safety of transport links between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic with a view to organizing the unimpeded movement of citizens, vehicles and goods in both directions. Control over transport communication shall be exercised by the Border Guard Service bodies of the FSS of Russia. The Parties agree that the construction of new transport communications linking the Nakhichevan Autonomous Republic with the western regions of Azerbaijan shall be provided.
The 40 days
As it has already been mentioned, more than 40 days have passed since the signing of the statement. It goes without saying that some of the provisions of the statement, such as the construction of new roads, could not have been implemented during this period. Nevertheless, 40 days seems a reasonable time for implementation of other provisions, some of which have been implemented either partially or not at all.
Thus, as for the territories to be handed over to Azerbaijan, the provisions of the statement have been fulfilled in full. Aghdam, Kelbajar and Lachin regions were handed over to Azerbaijan (based on mutual agreement, the Kelbajar region was handed over on November 25 instead of November 15) in compliance with relevant provisions of the statement.
However, according to the first clause of the same statement, the forces of the conflicting parties shall have remained at their current positions. As of 00:00 Moscow time on November 10, Armenian forces were stationed in the villages of Khtsaberd and Hin Tagher in the Hadrut region, as well as on Mount Dizapayt. That is, those territories should have remained under the control of the Artsakh Republic. However, the situation around these last villages in the Hadrut region, which remained under Armenian control, remains uncertain. On December 13, the Azerbaijani special forces positioned themselves near the Hin Tagher and Khtsaberd, and after several hours of fighting, they managed to enter the village of Hin Tagher. At least 9 servicemen of the Armenian army died during the battles, and several dozen soldiers have been captured. The fate of those villages is still uncertain. Interestingly, these areas were not on the Russian peacekeeper deployment map published by the Ministry of Defense of the Russian Federation, but then they appeared and were subsequently removed from the map again.
By the way, as regards the deployment of Russian peacekeepers, according to the provisions of the statement, the Russian peacekeepers were to be deployed “along the line of contact in Nagorno Karabakh, and along the Lachin corridor.” However, Russian peacekeepers have not been deployed along the line of contact between Karabakh and Azerbaijan, and, in fact, the control of the line of contact continues to be exercised by the Artsakh Defense Army. In this context, the 4th clause of the statement, according to which the Russian peacekeepers shall be deployed “in parallel with the withdrawal of the Armenian armed forces” is noteworthy. This clause contains a number of uncertainties, as it does not specify where the peacekeepers should be deployed “in parallel with the withdrawal of the Armenian Armed Forces.” And then the question of where these forces should withdraw from, whether from along the line of contact or from the three regions handed over to Azerbaijan (which has already been done), is not clear.
The issue of the Lachin corridor is also a subject of discussion. Contrary to the provisions of the statement, Azerbaijan has not ensured “traffic safety for citizens, vehicles and trucks in both directions along the Lachin corridor”. In particular, just one day after the signing of the declaration, the founder and president of the “New Armenia Homeland-Diaspora” charitable NGO, Gevorg Sujyan, and his friends were captured on the Berdzor-Shushi road (along the Lachin corridor). The corridor is currently controlled by Russian peacekeepers.
One of the most painful circumstances was the fact that a large number of Armenian servicemen were in captivity in Azerbaijan. According to the statement, the parties were to exchange prisoners of war, hostages, other detainees and the bodies of the dead.
However, according to the Armenian side, Azerbaijan creates artificial obstacles to the full implementation of this process. Despite the fact that the Armenian side and the Azerbaijani side have stated that they agree to the exchange of prisoners on the principle of “all for all”, many Armenians remain in captivity in Azerbaijan. A large group of hostages, 44 people, returned to Armenia from Azerbaijan only on December 14, and the dates of return of other hostages had not been announced at the time of writing this article.
The details of the establishment of a Russian-Turkish peacekeeping center, which, according to some information, will be located in the Azerbaijani city of Barda, are still unclear.
There is also an uncertainty around the seventh clause of the statement, according to which “internally displaced persons and refugees shall return to Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the control of the Office of the UN High Commissioner for Refugees “.
This clause raises at least two questions. Is it about the return of Azeri refugees to the Armenian-controlled territories of Artsakh, or is it about the return of Armenian refugees to the Azerbaijani-occupied settlements in Artsakh, such as Shushi and Hadrut?
The 9th clause of the statement, according to which “all economic and transport links in the region shall be unblocked” remains outstanding. Does this mean that a territory can be opened from Armenia to Russia via Azerbaijan, or does it only mean that Armenia will be obliged to provide roads to Azerbaijan to establish contact with Nakhichevan? However, it should be noted that the Armenian and Azerbaijani sides are still locating interstate borders, which is accompanied by some tension, and statements on unblocking economic and transport links have not been made, at least by the Azerbaijani side.
Thus, to summarize the implementation processes of the last 40 days, we can state that the aforementioned uncertainties, lack of deadlines for important issues for Armenia, violations by Azerbaijan and lack of adequate responses to them destabilize the already fragile and explosive situation.