Որ երկրներ մուտքի թույլտվություն ունեն ՀՀ քաղաքացիները կորոնավիրուսի պայմաններում
Կորոնավիրուսով պայմանավորված սահմանափակումները ողջ աշխարհում շարունակվում են։ Պարբերաբար կրկնվող լոքդաուններին զուգահեռ՝ որոշ երկրներ փոխում են տվյալ երկիր մուտքերի և ելքերի քաղաքականությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունը վերացրել է դեպի Հայաստան մուտքի արգելքները, սակայն պարտադիր է, որ կա՛մ մուտք գործելուց առավելագույնը 72 ժամ առաջ հանձնել կորոնավիրուսի ՊՇՌ թեստ, կա՛մ այն հանձնել օդանավակայանում։
Իսկ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը բազմաթիվ երկրներ շարունակում է արգելված մնալ կամ թույլատրվում է միայն բացառիկ դեպքերում՝ կախված տվյալ երկրի վարած քաղաքականությունից։
Ստորև ներկայացնում ենք, թե որ երկրներ մուտքի իրավունք ունեն Հայաստանի քաղաքացիները և որ դեպքերում։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ մուտքի արգելքը վերացված է՝ բացառությամբ մի քանի երկրների քաղաքացիների և այն անձանց, որոնք ԱՄՆ մուտք գործելուց առաջ գտնվել են այդ երկրներում։ Այսպես, ՀՀ քաղաքացիները առանց արգելքի կարող են մուտք գործել ԱՄՆ, եթե վերջին երկու շաբաթների ընթացքում չեն այցելել Իրան, Շենգեն գոտի, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա և մի քանի այլ երկրներ։
Օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքը Կանադա սահմանափակված է՝ բացառությամբ մի շարք դեպքերի․ մուտք գործել կարող են ՀՀ այն քաղաքացիները, որոնք Կանադայի քաղաքացիություն ունեցող անձի ընտանիքի անդամ են, ունեն Կանադայում ապրելու կամ աշխատելու իրավունք։ Որոշ դեպքերում մուտքը թույլատրվում է նաև միջազգային ուսանողներին։
Մուտքի սահմանափակումներ չկան դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։ Հայ-իրանական ցամաքային սահմանը, սակայն, բաց է միայն բեռնափոխադրումների համար։
Եվրոպական Միությունն ունի որոշակի միասնական հայեցակարգ՝ տեղաշարժի սահմանափակումների վերաբերյալ։ ԵՄ Անդամ երկրները, սակայն, իրենք են կարգավորում երրորդ երկրների մուտքը։ Օրինակ, Հայաստանը բարձր ռիսկայնության գոտում է՝ ըստ Գերմանիայի կարգավորումների, ըստ այդմ՝ երկիր մուտք գործելու դեպքում պարտադիր է 10-օրյա ինքնամեկուսացումը։
Ֆրանսիա ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել միայն առանձին դեպքերում։ Ավստրիա մուտք գործելու համար ՀՀ քաղաքացիները պարտավոր են հանձնել կորոնավիրուսի թեստ և անցնել 10-օրյա մեկուսացման շրջան։
Սահմանափակումներն Իտալիայում ավելի խիստ են․ երրորդ երկրների քաղաքացիները (այդ թվում՝ ԵՄ անդամ) Իտալիա մուտք գործել կարող են միայն հատուկ դեպքերում։ Իսպանիա մուտք գործելու համար անհրաժեշտ է հանձնել կորոնավիրուսի ՊՇՌ թեստ։
Առանձին դեպքերում ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել մի շարք երկրներ՝ Պորտուգալիա, Լեհաստան, Շվեդիա, Նիդեռլանդներ, Խորվաթիա և այլն։
Միայն բացառիկ դեպքերում ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել Չեխիա։ Ռումինիա մուտք գործելու համար պարտադիր է մինչև երկու շաբաթ ինքնամեկուսացումը։
Դանիա մուտք գործել երրորդ երկրների քաղաքացիները կարող են կոնկրետ դեպքերում, պարտադիր է կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխանը։ Տեղաշարժի 14-օրյա սահմանափակման պայմանով թույլատրվում է ՀՀ քաղաքացիների (ոչ ԵՄ անդամ երկրների քաղաքացիների) մուտքը դեպի Իռլանդիա։ Հայաստանի քաղաքացիների համար նոյեմբերի 23-ից վերացվել է Շվեյցարիա մուտք գործելու դեպքում անհրաժեշտ տասնօրյա կարանտինը, այսինքն՝ ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել Շվեյցարիա առանց լրացուցիչ սահմանափակումների։
Հունաստան մուտք գործելու համար ԵՄ և Շենգեն գոտու անդամ չհամարվող երկրների քաղաքացիները (այդ թվում՝ ՀՀ) պարտավոր են ներկայացնել երկիր մուտք գործելուց առավելագույնը 72 ժամ առաջ ստացված կորոնավիրուսի PCR թեստի բացասական պատասխանը հաստատող փաստաթուղթ։ Կիպրոս մուտք գործելու համար ևս ՀՀ քաղաքացիները և թռիչքից առաջ երկու շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում գտնված անձիք պարտավոր են հանձնել ՊՇՌ թեստ, ինչպես նաև երկու շաբաթ ինքնամեկուսանալ երկրի տարածքում։
Էստոնիա մուտք գործել կարելի է աշխատանքի և կրթության նպատակներով` 10-օրյա պարտադիր մեկուսացման պահանջով։ ՀՀ քաղաքացիները կարող են Լատվիա մուտք գործել առանց սահմանափակումների։ Լիտվա մուտք գործել ՀՀ քաղաքացիները կարող են միայն առանձին դեպքերում՝ աշխատանքի, կրթության և այլն։
Միացյալ Թագավորություն մուտք գործելու համար Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ ևս արգելք չկա։ Երկիրը, սակայն, պարբերաբար թարմացնում է այն երկրների ցանկը, որտեղից Մեծ Բրիտանիա մուտք գործելու դեպքում 10-օրյա ինքնամեկուսացման պահանջ կա։ Վերջին թարմացմամբ Հայաստանը այդ ցանկում ներառված չէ։ Միևնույն ժամանակ, Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերված կորոնավիրուսի նոր և առավել վտանգավոր մուտացիայի պատճառով մի շարք երկրներ խստացնում են սահմանափակումները Միացյալ Թագավորության և այնտեղ այցելած քաղաքացիների նկատմամբ։
Չինաստանի դեպքում սահմանափակումները վերաբերում են մի քանի երկրների (Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Ուկրաինա, Ռուսաստան և այլն)։ Օտարերկրյա քաղաքացիները կարող են այցելել Չինաստան աշխատանքային վիզայի առկայության պարագայում, ինչպես նաև անձնական նպատակներով։
Իսրայելը ևս չունի առանձնահատուկ սահմանափակումներ երկիր մուտք գործելու համար՝ բացառությամբ Պաղեստինի քաղաքացիների։ Բաց են և՛ ցամաքային, և՛ օդային ուղիները։
Ուկրաինան ամեն շաբաթ թարմացնում է այն «Կանաչ» երկրների ցանկը, որոնց քաղաքացիներն առանց որևէ արգելքի կարող են մուտք գործել երկիր։ Դեկտեմբերի 25-ի դրությամբ Հայաստանն այդ ցանկում չէ․ այսինքն՝ Ուկրաինա մուտքի դեպքում ՀՀ քաղաքացին կա՛մ պետք է հանձնի PCR թեստ, կա՛մ երկու շաբաթով ինքնամեկուսանա՝ երկիր մուտք գործելուց հետո։ Օտարերկրյա, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների համար մուտքը սահմանափակված չէ նաև Լիբանանի դեպքում։ Պարտադիր է, սակայն, բացասական PCR թեստի առկայությունը։
Հատուկ դեպքերում Հայաստանի քաղաքացիները կարող են մուտք գործել նաև Արգենտինա։ Դրա համար պարտադիր է կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխանը։
Ռուսաստանի Դաշնությունը օդային սահմանները սեպտեմբերին բացել էր ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար՝ բացառությամբ Հայաստանի։ Պատճառը երկրում կորոնավիրուսային համավարակի վիճակն էր։ Ներկայում Հայաստանից Ռուսաստան և հակառակ ուղղությամբ իրականացվում են միայն չարտերային թռիչքներ։
Վրաստանը սահմանները փակել էր դեռ տարեսկզբին։ Ամռան ամիսներին երկիրը բացեց սահմանները որոշ երկրների համար, սակայն վարակի երկրորդ ալիքի բռնկումից հետո սահմանները կրկին փակվեցին։ Այժմ օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքը Վրաստան արգելվում է՝ բացառությամբ հատուկ դեպքերի։ Ցամաքային սահմանով դեպի Վրաստան սահմանը բաց է միայն բեռնափոխադրումների համար։
Նշենք, որ երկրները որոշակի պարբերականությամբ թարմացնում և փոփոխում են սահմանափակումների իրենց քաղաքականությունը, ինչի հետևանքով նաև Հայաստանի քաղաքացիների մուտքը դեպի տարբեր երկրներ կարող է կրկին թույլատրվել կամ արգելվել։

Which countries can RA citizens travel to under coronavirus conditions?
Coronavirus-induced restrictions continue worldwide. Along with recurring lockdowns, some countries are changing their entry and exit policies.
The Republic of Armenia has lifted the restrictions to entry to Armenia, but it is obligatory to either take a PCR test 72 hours before entering the country or to take it at the airport.
And the entry of RA citizens to many countries continues to be prohibited or allowed only in exceptional cases, depending on the policy pursued by that country.
Below we present the countries the citizens of Armenia have the right to enter and the conditions of entry.
The ban on entry to the United States has been lifted, except for citizens of a few countries and persons who were in those countries before entering the United States. Thus, Armenian citizens can enter the United States without restrictions if they have not visited Iran, the Schengen area, China, Great Britain and several other countries in the past two weeks.
Entry of foreign nationals to Canada is restricted, except in a number of cases․ Citizens of the Republic of Armenia who are members of the family of a Canadian citizen and have the right to live or work in Canada can enter the country. In some cases, international students are also allowed into the country.
There are no entry restrictions to the Islamic Republic of Iran. However, the Armenian-Iranian land border is open only for cargo transportation.
The European Union has a common concept of movement restrictions. However, it is up to EU member states to regulate entries from third countries. For example, Armenia is in a high-risk zone according to German regulations, and hence, 10-day self-isolation is mandatory when entering the country.
Citizens of the Republic of Armenia can enter France only in certain cases. In order to enter Austria, the citizens of the Republic of Armenia must take a coronavirus test and self-isolate for 10 days.
Restrictions are stricter in Italy․ Third-country nationals (including EU members) can enter Italy only in special cases. To enter Spain, you need to take a PCR test.
In some cases, RA citizens can enter a number of countries: Portugal, Poland, Sweden, the Netherlands, Croatia, and etc.
Only in exceptional cases can RA citizens enter the Czech Republic. To enter Romania, you must self-isolate for up to two weeks.
Citizens of third countries can enter Denmark in special cases, a negative coronavirus test result is mandatory. Citizens of the Republic of Armenia (citizens of non-EU countries) are allowed to enter Ireland under the condition of a 14-day restriction of movement. Since November 23, the ten-day quarantine required for Armenian citizens to enter Switzerland has been lifted, i.e. Armenian citizens can enter Switzerland without additional restrictions.
To enter Greece, citizens of countries that are not members of the EU and Schengen area (including Armenia) must present a document confirming a negative result of the coronavirus PCR test received no later than 72 hours before entering the country. In order to enter Cyprus, the citizens of the Republic of Armenia and persons who were in Armenia within the two weeks before the flight must take a PCR test, as well as self-isolate in the country for two weeks.
You can enter Estonia for work or education purposes with the requirement of 10 days of compulsory isolation. RA citizens can enter Latvia without restrictions. RA citizens can enter Lithuania only in certain cases, for work, education, etc.
There is no restriction for Armenian citizens to enter the United Kingdom. However, the country regularly updates the list of countries for which there is a requirement of 10 days of self-isolation in case of entering Great Britain. According to the latest update, Armenia is not included in that list. At the same time, a number of countries are tightening restrictions on UK citizens visiting the UK due to the new, more dangerous coronavirus mutation.
In the case of China, the restrictions apply to several countries (France, Great Britain, Ukraine, Russia, etc.). Foreign nationals may visit China on a work visa, as well as for personal reasons.
Israel has no special restrictions on entry into the country, except for Palestinian citizens. Both land and air routes are open.
Every week, Ukraine updates the list of “green” countries whose citizens can enter the country without any restrictions. As of December 25, Armenia is not on that list․ It means that in case of entering Ukraine, the citizen of the Republic of Armenia must either take a PCR test or self-isolate for two weeks after entering the country. Entry of foreign citizens, including Armenian citizens, to Lebanon is not restricted. However, a negative PCR test is required.
In special cases, the citizens of Armenia can also enter Argentina. For that, a negative coronavirus test result is mandatory.
The Russian Federation opened its air borders in September for the EEU member states, with the exception of Armenia. The reason was the coronavirus situation in the country. At present, only charter flights are operated from Armenia to Russia and in the opposite direction.
Georgia closed its borders at the beginning of the year. During the summer months, the country opened its borders to some countries, but after the second wave of the outbreak, the borders were closed again. Foreign citizens are now barred from entering Georgia, except in special cases. The land border with Georgia is open only for cargo transportation.
It should be noted that the countries regularly update their restriction policies, and, as a result, the entry of Armenian citizens to different countries may be allowed or prohibited again.