Որ երկրներ մուտքի թույլտվություն ունեն ՀՀ քաղաքացիները կորոնավիրուսի պայմաններում
Կորոնավիրուսով պայմանավորված սահմանափակումները ողջ աշխարհում շարունակվում են։ Պարբերաբար կրկնվող լոքդաուններին զուգահեռ՝ որոշ երկրներ փոխում են տվյալ երկիր մուտքերի և ելքերի քաղաքականությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունը վերացրել է դեպի Հայաստան մուտքի արգելքները, սակայն պարտադիր է, որ կա՛մ մուտք գործելուց առավելագույնը 72 ժամ առաջ հանձնել կորոնավիրուսի ՊՇՌ թեստ, կա՛մ այն հանձնել օդանավակայանում։
Իսկ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը բազմաթիվ երկրներ շարունակում է արգելված մնալ կամ թույլատրվում է միայն բացառիկ դեպքերում՝ կախված տվյալ երկրի վարած քաղաքականությունից։
Ստորև ներկայացնում ենք, թե որ երկրներ մուտքի իրավունք ունեն Հայաստանի քաղաքացիները և որ դեպքերում։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ մուտքի արգելքը վերացված է՝ բացառությամբ մի քանի երկրների քաղաքացիների և այն անձանց, որոնք ԱՄՆ մուտք գործելուց առաջ գտնվել են այդ երկրներում։ Այսպես, ՀՀ քաղաքացիները առանց արգելքի կարող են մուտք գործել ԱՄՆ, եթե վերջին երկու շաբաթների ընթացքում չեն այցելել Իրան, Շենգեն գոտի, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա և մի քանի այլ երկրներ։
Օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքը Կանադա սահմանափակված է՝ բացառությամբ մի շարք դեպքերի․ մուտք գործել կարող են ՀՀ այն քաղաքացիները, որոնք Կանադայի քաղաքացիություն ունեցող անձի ընտանիքի անդամ են, ունեն Կանադայում ապրելու կամ աշխատելու իրավունք։ Որոշ դեպքերում մուտքը թույլատրվում է նաև միջազգային ուսանողներին։
Մուտքի սահմանափակումներ չկան դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։ Հայ-իրանական ցամաքային սահմանը, սակայն, բաց է միայն բեռնափոխադրումների համար։
Եվրոպական Միությունն ունի որոշակի միասնական հայեցակարգ՝ տեղաշարժի սահմանափակումների վերաբերյալ։ ԵՄ Անդամ երկրները, սակայն, իրենք են կարգավորում երրորդ երկրների մուտքը։ Օրինակ, Հայաստանը բարձր ռիսկայնության գոտում է՝ ըստ Գերմանիայի կարգավորումների, ըստ այդմ՝ երկիր մուտք գործելու դեպքում պարտադիր է 10-օրյա ինքնամեկուսացումը։
Ֆրանսիա ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել միայն առանձին դեպքերում։ Ավստրիա մուտք գործելու համար ՀՀ քաղաքացիները պարտավոր են հանձնել կորոնավիրուսի թեստ և անցնել 10-օրյա մեկուսացման շրջան։
Սահմանափակումներն Իտալիայում ավելի խիստ են․ երրորդ երկրների քաղաքացիները (այդ թվում՝ ԵՄ անդամ) Իտալիա մուտք գործել կարող են միայն հատուկ դեպքերում։ Իսպանիա մուտք գործելու համար անհրաժեշտ է հանձնել կորոնավիրուսի ՊՇՌ թեստ։
Առանձին դեպքերում ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել մի շարք երկրներ՝ Պորտուգալիա, Լեհաստան, Շվեդիա, Նիդեռլանդներ, Խորվաթիա և այլն։
Միայն բացառիկ դեպքերում ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել Չեխիա։ Ռումինիա մուտք գործելու համար պարտադիր է մինչև երկու շաբաթ ինքնամեկուսացումը։
Դանիա մուտք գործել երրորդ երկրների քաղաքացիները կարող են կոնկրետ դեպքերում, պարտադիր է կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխանը։ Տեղաշարժի 14-օրյա սահմանափակման պայմանով թույլատրվում է ՀՀ քաղաքացիների (ոչ ԵՄ անդամ երկրների քաղաքացիների) մուտքը դեպի Իռլանդիա։ Հայաստանի քաղաքացիների համար նոյեմբերի 23-ից վերացվել է Շվեյցարիա մուտք գործելու դեպքում անհրաժեշտ տասնօրյա կարանտինը, այսինքն՝ ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել Շվեյցարիա առանց լրացուցիչ սահմանափակումների։
Հունաստան մուտք գործելու համար ԵՄ և Շենգեն գոտու անդամ չհամարվող երկրների քաղաքացիները (այդ թվում՝ ՀՀ) պարտավոր են ներկայացնել երկիր մուտք գործելուց առավելագույնը 72 ժամ առաջ ստացված կորոնավիրուսի PCR թեստի բացասական պատասխանը հաստատող փաստաթուղթ։ Կիպրոս մուտք գործելու համար ևս ՀՀ քաղաքացիները և թռիչքից առաջ երկու շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում գտնված անձիք պարտավոր են հանձնել ՊՇՌ թեստ, ինչպես նաև երկու շաբաթ ինքնամեկուսանալ երկրի տարածքում։
Էստոնիա մուտք գործել կարելի է աշխատանքի և կրթության նպատակներով` 10-օրյա պարտադիր մեկուսացման պահանջով։ ՀՀ քաղաքացիները կարող են Լատվիա մուտք գործել առանց սահմանափակումների։ Լիտվա մուտք գործել ՀՀ քաղաքացիները կարող են միայն առանձին դեպքերում՝ աշխատանքի, կրթության և այլն։
Միացյալ Թագավորություն մուտք գործելու համար Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ ևս արգելք չկա։ Երկիրը, սակայն, պարբերաբար թարմացնում է այն երկրների ցանկը, որտեղից Մեծ Բրիտանիա մուտք գործելու դեպքում 10-օրյա ինքնամեկուսացման պահանջ կա։ Վերջին թարմացմամբ Հայաստանը այդ ցանկում ներառված չէ։ Միևնույն ժամանակ, Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերված կորոնավիրուսի նոր և առավել վտանգավոր մուտացիայի պատճառով մի շարք երկրներ խստացնում են սահմանափակումները Միացյալ Թագավորության և այնտեղ այցելած քաղաքացիների նկատմամբ։
Չինաստանի դեպքում սահմանափակումները վերաբերում են մի քանի երկրների (Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Ուկրաինա, Ռուսաստան և այլն)։ Օտարերկրյա քաղաքացիները կարող են այցելել Չինաստան աշխատանքային վիզայի առկայության պարագայում, ինչպես նաև անձնական նպատակներով։
Իսրայելը ևս չունի առանձնահատուկ սահմանափակումներ երկիր մուտք գործելու համար՝ բացառությամբ Պաղեստինի քաղաքացիների։ Բաց են և՛ ցամաքային, և՛ օդային ուղիները։
Ուկրաինան ամեն շաբաթ թարմացնում է այն «Կանաչ» երկրների ցանկը, որոնց քաղաքացիներն առանց որևէ արգելքի կարող են մուտք գործել երկիր։ Դեկտեմբերի 25-ի դրությամբ Հայաստանն այդ ցանկում չէ․ այսինքն՝ Ուկրաինա մուտքի դեպքում ՀՀ քաղաքացին կա՛մ պետք է հանձնի PCR թեստ, կա՛մ երկու շաբաթով ինքնամեկուսանա՝ երկիր մուտք գործելուց հետո։ Օտարերկրյա, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների համար մուտքը սահմանափակված չէ նաև Լիբանանի դեպքում։ Պարտադիր է, սակայն, բացասական PCR թեստի առկայությունը։
Հատուկ դեպքերում Հայաստանի քաղաքացիները կարող են մուտք գործել նաև Արգենտինա։ Դրա համար պարտադիր է կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխանը։
Ռուսաստանի Դաշնությունը օդային սահմանները սեպտեմբերին բացել էր ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար՝ բացառությամբ Հայաստանի։ Պատճառը երկրում կորոնավիրուսային համավարակի վիճակն էր։ Ներկայում Հայաստանից Ռուսաստան և հակառակ ուղղությամբ իրականացվում են միայն չարտերային թռիչքներ։
Վրաստանը սահմանները փակել էր դեռ տարեսկզբին։ Ամռան ամիսներին երկիրը բացեց սահմանները որոշ երկրների համար, սակայն վարակի երկրորդ ալիքի բռնկումից հետո սահմանները կրկին փակվեցին։ Այժմ օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքը Վրաստան արգելվում է՝ բացառությամբ հատուկ դեպքերի։ Ցամաքային սահմանով դեպի Վրաստան սահմանը բաց է միայն բեռնափոխադրումների համար։
Նշենք, որ երկրները որոշակի պարբերականությամբ թարմացնում և փոփոխում են սահմանափակումների իրենց քաղաքականությունը, ինչի հետևանքով նաև Հայաստանի քաղաքացիների մուտքը դեպի տարբեր երկրներ կարող է կրկին թույլատրվել կամ արգելվել։

В какие страны имеют доступ граждане РА в условиях коронавируса
Ограничения, связанные с коронавирусом, продолжают действовать во всем мире. Параллельно периодически повторяющимся локдаунам некоторые страны изменяют политику въезда на свою территорию и выезда с нее.
Республика Армения отменила запрет на въезд, но установила обязательное условие: сдать ПЦР-тест на коронавирус не более, чем за 72 часа до въезда в страну, либо сдать его прямо в аэропорту.
А вот для граждан Армении доступ во многие страны все еще закрыт либо разрешается только в исключительных случаях, в зависимости от политики данной страны.
Ниже представлены страны, доступ в которые для граждан Армении разрешен, и в каких случаях.
Запрет на въезд в Соединенные Штаты Америки отменен, за исключением граждан нескольких стран и тех, кто до посещения США находился в этих странах. Так, граждане РА могут беспрепятственно въезжать в США, если за последние две недели до этого не бывали в Иране, Шенгенской зоне, Китае, Великобритании и нескольких других странах.
Доступ иностранных граждан в Канаду ограничен, за исключением ряда случаев: посетить эту страну могут граждане РА, являющиеся членами семьи лиц с гражданством Канады, имеющие право на проживание или работу в Канаде. В некоторых случаях разрешается и въезд международных студентов.
Ограничения доступа отсутствуют в Исламской Республике Иран. Однако сухопутная армяно-иранская граница открыта только для грузоперевозок.
В Европейском Союзе действует единая концепция, связанная с ограничениями передвижения. Однако страны-члены ЕС регулируют доступ третьих стран самостоятельно. Например, по меркам Германии, Армения находится в зоне высокого риска, следовательно, для въезда в эту страну необходимо самоизолироваться на 10 дней.
Во Францию граждане Армении могут въезжать только в отдельных случаях. Для въезда в Австрию граждане РА должны сдать тест на коронавирус и провести в изоляции 10 дней.
В Италии с ограничениями строже: граждане третьих стран (в том числе членов ЕС) могут въезжать в Италию только в особых случаях. Для доступа в Испанию необходимо сдать ПЦР-тест на коронавирус.
В отдельных случаях граждане Армении могут получить доступ в ряд стран: в Португалию, Польшу, Швецию, Нидерланды, Хорватию и т.д.
Только в исключительных случаях граждане РА могут въезжать в Чехию. Для въезда в Румынию необходима самоизоляция до двух недель.
В Данию граждане третьих стран могут попасть в конкретных случаях, необходимым условием является отрицательный тест на коронавирус. При условии 14-дневного ограничения передвижения разрешается доступ граждан РА (граждан стран, не являющихся членами ЕС) в Ирландию. Для граждан Армении с 23 ноября отменен десятидневный карантин, действовавший при въезде в Швейцарию, то есть в эту страну граждане РА могут ездить без дополнительных ограничений.
Для въезда в Грецию граждане стран, не являющихся членами ЕС и Шенгенской зоны (в том числе Армении), обязаны представить документ, подтверждающий отрицательный ПЦР-тест на коронавирус, сданный не более чем за 72 часа до въезда в страну. При въезде на Кипр граждане Армении и другие лица, которые провели последние две недели до вылета в эту страну в РА, тоже обязаны сдать ПЦР-тест, а также самоизолироваться на территории страны на две недели.
В Эстонию можно поехать только для работы или учебы, здесь требуется 10-дневная изоляция. А в Латвию граждане Армении могут попасть без ограничений. Зато доступ в Литву для граждан РА разрешен только в отдельных случаях: работа, учеба и т.п.
Для въезда граждан Армении в Соединенное Королевство также нет препятствий. Однако страна регулярно обновляет список стран, для которых при въезде в Великобританию требуется 10-дневная самоизоляция. При последнем обновлении списка Армения не была включена в него. В то же время, из-за новой и наиболее опасной мутации коронавируса, обнаруженной в Великобритании, некоторые страны ужесточают ограничения для Соединенного Королевства и посетивших его граждан.
В случае с Китаем ограничения касаются нескольких стран (Франция, Великобритания, Украина, Россия и т.д.). Иностранные граждане могут посещать Китай при наличии трудовой визы, а также в личных целях.
В Израиле тоже нет особых ограничений для въезда, исключение составляют граждане Палестины. Для остальных открыты как сухопутные, так и воздушные пути.
Украина еженедельно обновляет список «зеленых» стран, граждане которых могут беспрепятственно въезжать в страну. По состоянию на 25 декабря Армении нет в этом списке, то есть при въезде в Украину гражданин РА должен либо сдать ПЦР-тест, либо самоизолироваться на две недели после въезда в страну. Не ограничен доступ для иностранцев, в том числе для граждан Армении, в случае с Ливаном. Однако наличие ПЦР-теста является обязательным условием.
В особых случаях граждане Армении могут въезжать и в Аргентину. Для этого требуется отрицательный результат ПЦР-теста.
Российская Федерация с сентября открыла воздушные границы для всех стран-членов ЕАЭС, кроме Армении. Причиной тому была коронавирусная ситуация в стране. В настоящее время из Армении в Россию и в обратном направлении осуществляются только чартерные рейсы.
Грузия закрыла свои границы еще в начале года. В летние месяцы границы были открыты для некоторых стран, но после повторной вспышки эпидемии они снова закрылись. Сейчас доступ иностранных граждан в Грузию запрещен, за исключением особых случаев. Сухопутная граница страны открыта только для грузоперевозок.
Отметим, что страны периодически обновляют и изменяют свою политику ограничений, вследствие чего и доступ граждан Армении в разные государства может быть снова разрешен или запрещен.