Հայաստանի արտաքին կապերը՝ մեկ ինտերակտիվ քարտեզում․ ԻՔՄ նոր նախագիծը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», նպատակ ունենալով խթանել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության լուսաբանումն ու հանրության շրջանում մեր երկրի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումը, պատրաստել է հատուկ ինտերակտիվ քարտեզ։
Քարտեզում, ըստ այդմ, ներկայացված են աշխարհի երկրները՝ Հայաստանի հետ դրանց ունեցած հարաբերությունների վերաբերյալ հակիրճ տեղեկություններով։ Մասնավորապես, քարտեզում կան տվյալներ Հայաստանի հետ տարբեր երկրների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու տարեթվի, դիվանագիտական ներկայացուցչության, Հայաստանի հետ ունեցած առևտրաշրջանառության, երկկողմ ստորագրված փաստաթղթերի քանակի, այդ երկրի բնակչության, ՀՆԱ-ի և ժողովրդավարության ցուցանիշի վերաբերյալ։
Քարտեզը, ինչպես նշվեց վերը, ինտերակտիվ է։ Այսինքն, ամեն երկրի պատկերի վրա քլիք անելիս բացվում է հատուկ պատուհան, որտեղ և զետեղված է համապատասխան տեղեկատվությունը։ Քարտեզը նախատեսված է ինչպես լայն հանրության, այնպես էլ լրագրողների համար, որոնք կարող են տեղեկություններն օգտագործել համապատասխան երկրների հետ հարաբերությունների մասին իրենց նյութերը պատրաստելիս:
Այդ տեղեկությունների համար որպես աղբյուր է հանդիսացել գլխավորապես Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։ Բացի դա, տեղեկատվության աղբյուր են հանդիսացել նաև Համաշխարհային բանկը և Freedom House-ը, համապատասխանաբար՝ ՀՆԱ-ի և ժողովրդավարության ցուցանիշի վերաբերյալ տվյալների համար։
Հարկ է նշել, որ քարտեզի տվյալների բազան առաջիկայում ընդլայնվելու և շարունակաբար թարմացվելու է՝ ընդգրկելով տվյալներ նաև այլ ոլորտների վերաբերյալ։

Внешнеполитические связи Армении на одной интерактивной карте. Новый проект СИГ
С целью продвижения освещения внешней политики Армении и повышения осведомленности общественности о внешней политике республики «Союз информированных граждан» подготовил специальную интерактивную карту.
На карте представлены страны мира с краткой информацией об их отношениях с Арменией. В частности, карта содержит данные о дате установления дипломатических отношений с Арменией, дипломатических представительствах, товарообороте с Арменией, количестве подписанных двусторонних документов, населении этой страны, ВВП и индексе демократии.
Карта, как уже отмечалось выше, интерактивна. То есть при нажатии на изображение каждой страны открывается специальное окно, где размещена соответствующая информация. Карта предназначена как для широкой общественности, так и для журналистов, которые могут использовать информацию для написания своих статей.
Источником информации в основном является Министерство иностранных дел Армении. Источниками информации об индексе демократии и ВВП стали Freedom House и Всемирный банк соответственно.
Следует отметить, что база данных карты будет расширена и периодечески обновляться, включая все больше данных по другим сферам.