Հայաստանի արտաքին կապերը՝ մեկ ինտերակտիվ քարտեզում․ ԻՔՄ նոր նախագիծը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», նպատակ ունենալով խթանել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության լուսաբանումն ու հանրության շրջանում մեր երկրի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումը, պատրաստել է հատուկ ինտերակտիվ քարտեզ։
Քարտեզում, ըստ այդմ, ներկայացված են աշխարհի երկրները՝ Հայաստանի հետ դրանց ունեցած հարաբերությունների վերաբերյալ հակիրճ տեղեկություններով։ Մասնավորապես, քարտեզում կան տվյալներ Հայաստանի հետ տարբեր երկրների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու տարեթվի, դիվանագիտական ներկայացուցչության, Հայաստանի հետ ունեցած առևտրաշրջանառության, երկկողմ ստորագրված փաստաթղթերի քանակի, այդ երկրի բնակչության, ՀՆԱ-ի և ժողովրդավարության ցուցանիշի վերաբերյալ։
Քարտեզը, ինչպես նշվեց վերը, ինտերակտիվ է։ Այսինքն, ամեն երկրի պատկերի վրա քլիք անելիս բացվում է հատուկ պատուհան, որտեղ և զետեղված է համապատասխան տեղեկատվությունը։ Քարտեզը նախատեսված է ինչպես լայն հանրության, այնպես էլ լրագրողների համար, որոնք կարող են տեղեկություններն օգտագործել համապատասխան երկրների հետ հարաբերությունների մասին իրենց նյութերը պատրաստելիս:
Այդ տեղեկությունների համար որպես աղբյուր է հանդիսացել գլխավորապես Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։ Բացի դա, տեղեկատվության աղբյուր են հանդիսացել նաև Համաշխարհային բանկը և Freedom House-ը, համապատասխանաբար՝ ՀՆԱ-ի և ժողովրդավարության ցուցանիշի վերաբերյալ տվյալների համար։
Հարկ է նշել, որ քարտեզի տվյալների բազան առաջիկայում ընդլայնվելու և շարունակաբար թարմացվելու է՝ ընդգրկելով տվյալներ նաև այլ ոլորտների վերաբերյալ։

Armenia’s foreign relations in one interactive map: A new project by Union of Informed Citizens
The Union of Informed Citizens has prepared a special interactive map with the aim of promoting the coverage of Armenia’s foreign policy and raising public awareness about our country’s foreign policy.
The map shows the countries of the world with brief information about their relations with Armenia. In particular, the map contains data on the date of establishment of diplomatic relations with Armenia, diplomatic missions, trade turnover with Armenia, number of bilateral documents, population of that country, GDP and democracy index.
As mentioned above, the map is interactive. When you click on each country, a window opens, where the relevant information can be found. The map is intended for both the general public and journalists, who can use the information to prepare media content on Armenia’s relations with respective countries.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has served as the main source for the information. In addition, the World Bank and Freedom House were used as sources of information for the data on the GDP and Democracy Index, respectively.
It should be noted that the database in the map will be expanded and continuously updated in the near future, incorporating data on other areas as well.