Կայացավ «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում․ 44-օրյա պատերազմ» սեմինարը
2021 թվականի փետրվարի 13-14-ին Աղվերանում տեղի ունեցավ «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում․ 44-օրյա պատերազմ» սեմինարը։
Այս սեմինարը 10-րդն էր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման»՝ լրագրողների համար կազմակերպած «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում» խորագրով միջոցառումների շարքից և առաջինը՝ 44-օրյա պատերազմից հետո։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, Հանրային խորհրդի նախագահ, քաղաքագետ, Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը, ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Սուրեն Սահակյանը։
Քննարկումը տեղի ունեցավ off-the-record ռեժիմով։ Միջոցառման ընթացքում լրագրողները հնարավորություն ստացան հարցեր ուղղել բանախոսներին ինչպես Արցախյան երկրորդ պատերազմի պատճառների, այնպես էլ գրանցված հետևանքների վերաբերյալ։

“Foreign Policy and Media Coverage: The 44-day war” seminar held on February 13-14
“Foreign Policy and Media Coverage: The 44-day war” seminar was held in Aghveran on February 13-14, 2021.
The seminar was the 10th in a series of events entitled “Foreign Policy and Media Coverage” organized by the Union of Informed Citizens NGO for journalists, and the first event following the 44-day war in Artsakh.
Representative of the Republic of Armenia before the European Court of Human Rights Yeghishe Kirakosyan, Chairman of the Public Council, political scientist, head of the Armenian Institute for International and Security Affairs Styopa Safaryan, Executive Director of the Hayastan All-Armenian Fund Haykak Arshamyan, Chairman of the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly of the Republic of Armenia Andranik Kocharyan, and Armenian Deputy Minister of Defense Suren Sahakyan talked at the event.
The discussions were held in the off-the-record mode. During the event, the journalists had the opportunity to ask questions to the speakers about the causes and outcomes of the second war in Artsakh.