Կայացավ «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում․ 44-օրյա պատերազմ» սեմինարը
2021 թվականի փետրվարի 13-14-ին Աղվերանում տեղի ունեցավ «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում․ 44-օրյա պատերազմ» սեմինարը։
Այս սեմինարը 10-րդն էր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման»՝ լրագրողների համար կազմակերպած «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում» խորագրով միջոցառումների շարքից և առաջինը՝ 44-օրյա պատերազմից հետո։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, Հանրային խորհրդի նախագահ, քաղաքագետ, Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը, ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Սուրեն Սահակյանը։
Քննարկումը տեղի ունեցավ off-the-record ռեժիմով։ Միջոցառման ընթացքում լրագրողները հնարավորություն ստացան հարցեր ուղղել բանախոսներին ինչպես Արցախյան երկրորդ պատերազմի պատճառների, այնպես էլ գրանցված հետևանքների վերաբերյալ։

13-14 февраля 2021 года в Агверане состоялся семинар на тему «Внешняя политика и освещение: 44-дневная война».
Этот семинар стал 10-м в серии мероприятий под названием «Внешняя политика и овещение», организованных «Союзом информированных граждан» для журналистов, и первым после 44-дневной войны.
В ходе семинара выступили представитель Республики Армения в Европейском суде по правам человека Егише Киракосян, председатель Общественного совета, политолог, руководитель Армянского института международных отношений и безопасности Степа Сафарян, исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Айкак Аршамян, председатель
Постоянной комиссии НС РА по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян и заместитель министра обороны РА Сурен Саакян.
Обсуждение проходило в режиме off-the-record. В ходе мероприятия журналисты имели возможность задать докладчикам вопросы о причинах и последствиях второй Арцахской войны.