Հայաստանը դուրս է մղվում ԵՄ Արևելյան գործընկերությունից
Ամիսներ տևած սպասումից հետո նոյեմբերի 18-ին ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին և Եվրամիության ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը Բրյուսելում հանդես եկան հայտարարությամբ ԵՄ հարևանության քաղաքականության վերաբերյալ: «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայում» վերնագիրը կրող փաստաթղթում Հայաստանը ոչ մի անգամ չի հիշատակվում: Չեն հիշատակվում նաև Ադրբեջանն ու Բելառուսը, մինչդեռ Մոլդովան, Վրաստանն ու Ուկրաինան հիշատակվում են բազմիցս: Մասնավորապես, այս երկրների վերաբերյալ փաստաթղութը շեշտում է Մոլդովայի, Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ էներգետիկ շուկայի ինտեգրումն ընդլայնելու ԵՄ պատրաստակամությունը:
Արդյո՞ք այս փաստաթուղթը փաստացի նշանակում է, որ Հայաստանն այլևս Արևելյան գործընկերության մաս չի կազմում: Այս հարցը դեռևս հստակ պատասխան չունի: Կա երկու հնարավոր տարբերակ։ Առաջին տարբերակի համաձայն, Հայաստանն այլևս չի դիտարկվում որպես Եվրամիության ակտիվ գործընկեր: Ըստ այդ տարբերակի՝ երկար մտորումներից հետո Արևմուտքը հաշտվել է Հայաստանի՝ Ռուսաստանին ինտեգրվելու որոշման հետ: Այս առումով ուշագրավ է, որ վերջերս Հայստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին lragir.am-ին տրված հարցազրույցում նշել էր, որ ԵՄ-ն լուրջ է վերաբերվում  ՀՀ ինքնիշխանությանը և երբեք Հայաստանին բարդ ընդրություն չի պարտադրելու: Ըստ այդմ՝ կարելի է ակնկալել ԵՄ-Հայաստան համագործակցության կտրուկ կրճատում:
Ըստ երկրորդ տարբերակի՝ այս փաստաթղթում Հայաստանի մասին հիշատակման բացակայությունը պայմանավորված է նրանով, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համար նոր ձևաչափ է մշակվում: 2013 թվականից մինչ օրս այդ նոր ձևաչափի մասին բազմիցս խոսվել է, այդուհանդերձ, դեռևս պարզ չէ, թե ինչպիսին պետք է լինի այն: Մեկ բան, սակայն, պարզ է՝ նոր ձևաչափն այլևս Արևելյան գործընկերությունը չէ: Հրապարակված փաստաթուղթը փաստացի բոլորի համար հստակեցրեց Արևելյան գործընկերության հին ձևաչափի ավարտը: Այժմ ԵՄ-ի համար կա երեք առաջնային գործընկեր Արևելյան հարևանության վեց երկրների թվում, և այդ երկրների թվին Հայաստանը չի պատկանում: Թե ինչպես կզարգանան ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները՝ ներկայումս պարզ չէ, սակայն այս դեպքում ևս ուշագրավ է դեսպան Սվիտալսկու վերոհիշյալ հարցազրույցը, որի ընթացքում նա հիշեցրել էր, որ ԵՄ-ն Հայաստանի ամենամեծ դոնորն ու ներդրողն է, արտահանման ամենամեծ շուկան: «Միայն կես միլիարդ եվրո հատկացվել է Հայաստանի զարգացման համար, և դրա դիմաց Եվրոպան ոչինչ չի պահանջում»: Այդուհանդերձ, ըստ դեսպանի, ցավալի է, որ այդ գործողությունների պատասխանը սուտն է դառնում: Ու թեև դրանից հետո դեսպանը հայտարարել է. «Մենք շարունակելու ենք աշխատանքը և ավելի մեծ ջանքեր ենք գործադրելու, որպեսզի ցույց տանք իրական պատկերը», ակնհայտ է դառնում, որ Եվրամիությունն, ի վերջո, հոգնել է ՀՀ կառավարության մանիպուլացիոն մարտավարությունից:
Մասնավորապես՝ վաղուց արդեն մեր երկրի կառավարությունը սովորություն է դարձրել պնդել, որ ՀՀ ամենախոշոր տնտեսական գործընկերը Ռուսաստանն է, երբ իրականում դա այդպես չէ: Մասնավորապես, այս տարվա մայիսին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Վաշինգտոն փոստ» թերթին տրված հարցազրույցում, փորձելով արդարացնել ԵՏՄ-ին միանալու Հայաստանի որոշումը, նշել էր, որ «Մենք չենք կարող վաճառել հայկական կոնյակը Փարիզում, սակայն այն լավ վաճառվում ենք Ռուսաստանի Դաշնությունում»: Ըստ նախագահի՝ Հայաստանը պրագմատիկ որոշում է կայացրել, սակայն նմանօրինակ պնդումները տնտեսական ցուցանիշների փաստացի աղավաղում են: Նախքան ԵՏՄ-ին միանալը 2013թ. Հայաստանը ԵՄ երկրներ մոտ 121 միլիոն դոլար արժողությամբ ավելի է ապրանք արտահանել, քան Ռուսաստան: Նախագահ Սարգսյանի նմանօրինակ հայտարարություններն ավելի շուտ ներքին լսարանի համար են նախատեսված: Հաշվի առնելով ԵՄ-ից Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը և Ռուսաստանում տնտեսական ճգնաժամը՝ ճիշտ կլիներ, եթե ՀՀ կառավարությունը մի քիչ ավելի զգույշ լիներ նմանօրինակ հայտարարություններ ու քաղաքական ընտրություններ կատարելիս:
Փաստացի այսօր ականատես ենք լինում ՀՀ կառավարության՝ տվյալների հետ մանիպուլացիաներ անելու ու ոչ ադեկվատ քաղաքական քայլերի հետևանքներին: Որևէ համագործակցություն չի կարող միակողմանի լինել, ու քանի դեռ ՀՀ-ն խոսքերի մակարդակում պնդում է, որ պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ, սակայն իրականում խոչընդոտում է ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունների խորացմանը երկրի ներսում ԵՄ-ի մասին թյուր ինֆորմացիա տարածելով, կարելի է ակնկալել միայն և միայն Եվրոպայի հետ հարաբերությունների վատթարացում: ԵՄ-ի կողմից հրապարակված փաստաթուղթը հուշում է, որ ժամանակն է վերանայելու նմանօրինակ վերաբերմունքը:

После длившегося месяцы ожидания 18-го ноября Верховный комиссар ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерика Могерини и комиссар по вопросам расширения и соседства Йоханнес Хан в Брюсселе выступили с заявлением по политике соседства ЕС. В документе, носящем название «Пересмотр политики европейского соседства» Армения не упоминается ни разу. Не упоминаются также Азербайджан и Беларусь, между тем Грузия, Украина и Молдова упоминаются многократно. В частности, по этим странам в документе подчеркивается готовность ЕС к расширению интеграции энергетического рынка с Молдовой, Грузией и Украиной.
Означает ли этот документ, что Армения фактически уже не является частью Восточного партнерства? Этот вопрос пока не имеет четкого ответа. Есть два возможных варианта – согласно первому, Армения более не рассматривается как активный партнер Евросоюза. По этому варианту Запад уже смирился с решением Армении об интеграции с Россией. Примечательно, что недавно руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский в интервью lragir.am отметил, что ЕС относится серьезно к суверенитету Армении и никогда не будет навязывать Армении трудный выбор. Посему можно ожидать резкого сокращения сотрудничества ЕС-Армения.
По второму варианту, отдутствие упоминания об Армении в указанном документе обусловлено тем, что для отношений ЕС-Армения разрабатывается новый формат. С 2013-го года и до сих пор об этом новом формате говорилось многократно, однако, пока неясно, каким он должен быть. Одна вещь, однако, ясна – новый формат – это не Восточное партнерство. Опубликованный документ для всех прояснил, что старый формат Восточного партнерства фактически закончен. Ныне ЕС имеет трех приоритетных партнеров из 6-и стран Восточного партнерства, и Армения к ним не относится. Как будут развиваться отношения между ЕС и Арменией, пока неясно, однако в данно случае также интересно упомянутое интервью посла, в котором он напомнил, что ЕС является самым крупным донором и инвестором Армении, самым крупным рынком экспорта. «Только полмиллиарда евро выделено на развитие Армении, и взамен этого европа ничего не требует». Однако, по мнению посла, горько, что ответом на эти действия становится ложь. И хотя после этого посол заявил: «Мы будем продолжать работу и прилагать больше усилий, чтобы показать реальную картину», становится очевидным, что Евросоюз, в конце концов, устал от манипуляционной тактики армянского правительства.
В частности, давно уже для нашего правительства стало обычаем утверждать, что самым крупным экономическим партнером РА является Россия, когда на самом деле это не так. В частности, в мае этого года Президент РА Серж Саргсян в интервью газете «Вашингтон пост», пытаясь оправдать решение Армении о присоединении к ЕАЭС, отметил, что мы не можем продть армянский коньяк в Париже, но он хорошо продается в Российской Федерации. По мнению Президента, Армения приняла прагматичное решение, однако, подобные утверждения являются фактическим искажением экономических показателейДо присоединения к ЕАЭС в 2013 году Армения экспортировала в страны ЕС товаров стоимостью на 121 млн. долларов США больше, чем в Россию. Подобные заявления Президента Саргсяна скорее предназначены для внутренней аудитории. Учитывая экономическую зависимость Армении от ЕС и экономический кризис в России, было бы правильным, чтобы Правительство РА было бы более осторожным, делая подобные заявления и политические выборы.
Фактически мы сегодня являемся свидетелями последствий манипуляций данных со стороны Правительства РА и неадекватных политических шагов. Какое-либо сотрудничество не может быть односторонним, и пока РА на уровне слов утверждает, что готово сотрудничать сотрудничество с ЕС, но на деле препятствует углублению отношений ЕС-РА посредством распространения лживой информации, то можно ожидать только ухудшения отношений с Европой. Опубликованный ЕС документ подсказывает, что пришло время пересмотреть подобный подход.