Դանիել Իոաննիսյանի հարցը Արսենի Յացենյուկին
Կիևում նոյեմբերի 19-ից 21-ը ընթանում է Եվրոպական Միության Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության 7-րդ տարեկան ֆորումը, որին մասնակցում են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Մոլդովայի քաղաքացիական հասարակության հարյուրավոր ներկայացուցիչներ:
Այսօր առավոտյան ֆորումի մասնակիցները հյուրընկալեցին Եվրոպական Միության ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հաննին և Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկին:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաներին տրված 3 հարցերից երկուսը հնչեցրեցին Հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչները: Մասնավորապես, «Իրազեկ քաղաքացիենրի միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը հարցրեց, թե ի՞նչ պետք է անեն երկրների կառավարությունները, որպեսզի հակամարտությունները չխանգարեն ժողովրդավարեցման բարեփոխումներին:
Պատասխանելով Իոաննիսյանի հարցին՝ Ուկրաինայի վարչապետը նշեց, որ երկու տարի առաջ տեղի ունեցած արժանապատվության հեղափոխությունը (Եվրոմայդանը), ստիպում էր իրենց իրականացնել բարեփոխումներ՝ ի հեճուկս պատերազմի և դժվարագույն տնտեսական վիճակի: Նա նաև հավելեց, որ Արևելյան գործընկերության երկրներում տեղի ունեցող կոնֆլիկտները (այդ թվում՝ Ղարաբաղյան հակամարտությունը) նախապատրաստվել և ապա դրդվել են Ռուսաստանի կողմից՝ տարածաշրջանում ժողովրդավարեցման գործընթացների խոչընդոտման համար:
Արսենի Յացենյուկը հավելեց, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացումը էլ ավելի կարևոր է դառնում պատերազմի ժամանակ և որ այդ դժվարագույն պայմաններում երկիրը բարեփոխելու համար պետք է, որ իշխանությունները «սեղմեն բռունցքներն ու շարժվեն առաջ»:
Հաջորդ հարցը հնչեցրեց հաշվանդամների իրավունքներով զբաղվող «Յունիսոն» ՀԿ ղեկավար Արմեն Ալավերդյանը, ով եվրոհանձնակատար Յոհաննես Հաննից հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք Եվրոպական Միությունը մտադիր է հետամուտ լինել, որպեսզի Հայաստանում և արևելյան գործընկերության այլ երկրներում պահպանվեն հաշվանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին Եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված կարգավորումները և ստացավ դրական պատասխան:
Հարկ է նաև նկատել, որ Արսենի Յացենյուկի ու Յոհաննես Հաննի՝ 6 երկրների ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ղեկավարության անունից ելույթ ունենալու պատիվը ևս բաժին բաժին հասավ հայաստանցու: Մասնավորապես, «Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամի» ներկայացուցիչ Միքայել Հովհաննիսյանին, ով ներկայացրեց 6 երկրներում Եվրոինտեգրման հետ կապված առկա մարտահրավերները և այն առաջնային խնդիրները, որոնք պետք է լուծվեն:
Մասնավորապես, Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանի համար շատ կարևոր է, որ գաղտնազերծվի ու հրապարակվի ԵՄ-Հայաստան ասոցացման ու խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրի նախագիծը:
Առհասարակ, կարելի է նշել, որ 6 երկրների պատվիրակությւոններից ամենաակտիվը հենց հայկական հասարակական կազմակերպությունների պատվիրակությունն է:

- Внешняя политика, ЕАЭС
С 19 по 21 ноября в Киеве проходит 7-й ежегодный форум Гражданского общества Восточного соседства Европейского Союза, в котором принимают участие сотни преставителей гражданского общества Армении, Азербайджана, Грузии, Украины, Беларуси и Молдовы.
Сегодня утром участники форума приняли комиссара Европейского Союза по вопросам расширения и соседства Иоханнеса Хана и премьера-министра Украины Арсения Яценюка.
2 из 3-х вопросов, адресованных высокопоставленным официальным лицам, озвучили представители армянской делегации. В частности, координатор программ ОО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян спросил, что должны делать правительства стран, чтобы конфликты не мешали реформам по демократизации.
Отвечая на вопрос Иоаннисяна, премьер-министр Украины Арсений Яценюк отметил, что произошедшая два года назад революция достоинства (Евромайдан) заставило их осуществить реформы вопреки войне и тяжелейшей экономической ситуации. Он также добавил, что конфликты, имеющие место в странах Восточного партнерства, (в том числе Карабахский конфликт) были подготовлены и спровоцированы Россией, чтобы воспрепятствовать демократическим процессам в регионе.
Арсений Яценюк добавил, что осуществление демократических реформ становится еще более важным во время войны и что в таких тяжелейших обстоятельствах для реформирования страны необходимо, чтобы власти «сжали кулаки и двигались вперед».
Следующий вопрос озвучил руководитель ОО «Унисон», по проблемам инвалидов Армен Алавердян, поинтересовавшись у еврокомиссара Йоханнеса Хана, намерен ли Европейский Союз быть последовательным в вопросе соблюдения Арменией и другими странами восточного партнерства регулирований, установленных Европейской конвенцией о правах инвалидов и получил положительный ответ.
Следует также заметить, что честь выступления от имени руководства форума гражданского общества на встрече Арсения Яценюка с представителями ОО 6-и стран также досталась представителю Армении – сотруднику Фонда сотрудничества «Евразия» Микаелу Оганесяну, который представил существующие в связи с евроинтеграцией вызовы в 6-и странах и подлежащие решению первоочередные задачи.
В частности, Оганесян отметил, что для Армении очень важно, чтобы был рассекречен и опубликован проект соглашения ЕС-Армения по ассоциации и глубокой и всеобъемлющей свободной торговле.
Вообще можно отметить, что самой активной из делегаций 6-и стран является именно делегация общественных организаций Армении.