Աղմուկ «Իսկանդերի» շուրջ. պնդումների ժողովածու և իրականություն
2020 թվականի արցախյան պատերազմի ընթացքում լայնորեն քննարկվում էր Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» բալիստիկ հրթիռային համակարգի գործածման հնարավորությունը։ Պատերազմի թոհուբոհի մեջ սոցիալական ցանցերում անգամ հարցումներ էին արվում այդ խնդրի շուրջ։ Պատերազմից հետո արդեն լայն քննարկումներ սկսվեցին հայկական քաղաքական և ռազմական ներկա և նախկին պաշտոնյաների կողմից՝ պատերազմի ժամանակ «Իսկանդերի» գործածման և դրա արդյունավետության շուրջ։ Այդ քննարկումների գագաթնակետը եղավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի փետրվարի 23-ի հայտարարությունը այն մասին, որ արձակված «Իսկանդերը» չի պայթել կամ պայթել է 10 տոկոսով: Այս հոդվածում իմի են բերվում վերջին ամիսներին այս զինատեսակի շուրջ ծավալված հանրային և քաղաքական քննարկումները՝ բոլոր մանրամասներով։
«Իսկանդերը»՝ Հայաստանում
Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» ձեռք բերելու մասին առաջին անգամ տեղեկություն ստացվեց 2013-ի հունիսին, երբ ՀՀ պաշտպանության նախարարության անանուն աղբյուրները հաստատել էին, որ Հայաստանում են գտնվում «Իսկանդերի» մի քանի համալիրներ: Ռուսական ռազմական աղբյուրները 2015-ին հայտնեցին, որ բանակցությունները դեռ շարունակվում են, և «Իսկանդերները» Հայաստան կմատակարարվեն 2016-ին։ Արդեն 2016-ի սեպտեմբերին՝ Հայաստանի անկախության 25-ին ամյակին նվիրված զորահանդեսի փորձի ժամանակ, Երևանի փողոցներում առաջին անգամ երևացին «Իսկանդեր» կայանքները։ Սեպտեմբերի 21-ին «Իսկանդեր» համալիրները մեծ շուքով ներկայացվեցին Երևանի հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցող զորահանդեսին։
Երկու «Իսկանդեր» կայանքներ 2016 թվականի սեպտեմբերի 21-ի զորահանդեսի ժամանակ
Ռուսական ռազմական աղբյուրներն այդ ժամանակ հայտնեցին, որ Ռուսաստանը Հայաստանին է մատակարարել «Իսկանդերի» մեկ դիվիզիոն՝ չորս կայանքներով։ Դեռ 2015-ին ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի հատկացրած 200 միլիոն դոլար վարկով ձեռք է բերվելու նաև հեռահար սպառազինություն։ Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության ուսումնասիրությունների միջազգային ինստիտուտի (SIRPI) տվյալների բազայի, Հայաստանը Ռուսաստանից «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգերը պատվիրել է դեռ 2013-ին, և Ռուսաստանը դրանք Հայաստանին է մատակարարել 2016-ին։ Ընդհանուր առմամբ, ըստ SIPRI-ի, Հայաստանը ձեռք է բերել չորս «Իսկանդեր» համալիր և 25 հրթիռ։ Հայաստանի զինանոցում եղած տարբերակը «Իսկանդեր-Է»-ն է, որն ունի մինչ 280 կմ հեռավորության վրա թիրախը շատ մեծ ճշգրտությամբ (մի քանի մետր) խոցելու կարողություն։
«Իսկանդերի»՝ արդեն Հայաստանում գտնվելու փաստի հաստատումից հետո նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «Իսկանդերը» հարկադրված միջոց է՝ մեր տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակն ինչ-որ կերպ հավասարակշռելու համար։ «Իմ կարծիքով՝ այս դեպքում «Իսկանդերը» հակաթույն է»,- ասել էր Սարգսյանը։ Այդ ժամանակվանից սկսած՝ «Իսկանդերը» հայկական քաղաքական դիսկուրսում ներկայացվում էր որպես Ադրբեջանին սանձող և Արցախի և Հայաստանի դեմ հետագա ագրեսիան կանխող միջոց։ Այսպես, օրինակ, 2018-ին ՊՆ-ի «Զինուժ» հաղորդումը «Իսկանդեր» և «Սկադ» համալիրները ներկայացնում էր որպես «գերհզոր զինատեսակներ, որոնք սթափեցնում և սանձում են հակառակորդին»։
«Իսկանդերի» գործածումը 2020-ի պատերազմում
2020 թվականի պատերազմի վերջին օրը՝ նոյեմբերի 9-ին, համացանցում հայտնվեց հայկական կողմից «Իսկանդերի» հրթիռների արձակումը պատկերող տեսանյութ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», ուսումնասիրելով տեսանյութը, պարզեց, որ տեսանյութում, իրոք, պատկերված է «Իսկանդերի» հրթիռների արձակումը։
Այս տարվա մարտի սկզբին անանուն բարձրաստիճան ադրբեջանցի պաշտոնյան Middle East Eye կայքին հայտնել էր, որ հայկական կողմը արձակել է առնվազն մեկ «Իսկանդեր» հրթիռ Բաքվի ուղղությամբ, բայց այն խոցվել է իսրայելական արտադրության Barak 8 հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից։ Այս հայտարարության իսկությունը ստուգելն անհնար է։
Հետպատերազմական հայտարարություններ
Պատերազմի ավարտից օրեր անց՝ նոյեմբերի 19-ի ասուլիսում, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը, որը պատերազմի ժամանակ զբաղեցնում էր ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնը, պատասխանելով «Իսկանդերի» կիրառման մասին հարցին, նշեց. «Ես գիտեմ, որ կրակել է, բայց թե որտեղի վրա, չեմ ասի»։
«Իսկանդերի» գործածման մասին ավելի ուշ՝ փետրվարի 17-ին, հայտարարեց նաև նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որը պնդեց, որ ունի հավաստի տեղեկություններ, որ «Իսկանդերը» կիրառվել է պատերազմի վերջին շրջանում՝ Շուշիի ուղղությամբ։ Սարգսյանը նաև հայտարարեց, որ «Իսկանդերը» պետք էր կիրառել դեռ պատերազմի չորրորդ-հինգերորդ օրերին, երբ Ադրբեջանը հսկայական քանակով կենդանի ուժ և զինտեխնիկա էր կուտակել Հորադիզում և այլ հատվածներում։ ««Իսկյանդարը» հենց դրա համար ա»,- ասել էր Սարգսյանը։
Փաշինյանի հայտարարությունը և դրա արձագանքները Հայաստանում
«Իսկանդերի» շուրջ հայտարարություններից ամենավիճահարույցը և ամենաքննարկվածը դարձավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը փետրվարի 23-ին տված հարցազրույցի ժամանակ։ Պատասխանելով Սերժ Սարգսյանի քննադատությանը՝ Փաշինյանը հայտարարեց. «…Մերժվածը (Սերժ Սարգսյանը,- խմբ․) պետք է որ բազմաթիվ հարցերի պատասխան իմանա և չտա հարցեր, որոնց պատասխանն ինքը գիտի: Իսկ գուցե պատասխանե՞ն՝ ինչո՞ւ կրակած «Իսկանդերը» չի պայթել կամ պայթել է, օրինակ՝ 10 տոկոսով»։
Փաշինյանի հայտարարությունը Պաշտպանության նախարարությունից չմեկնաբանեցին, իսկ Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց. «Ինձ էլ է հետաքրքրում՝ մեր վերջին գոնե 15 տարվա սպառազինության ձեռքբերումները ճի՞շտ են եղել, թե՞ սխալ, աշխատո՞ղ են, թե՞ ոչ: Պատկերացնու՞մ եք՝ եթե պարոն Փաշինյանի կասկածները ճիշտ դուրս գան»։
Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, որի օրոք է ձեռք բերվել «Իսկանդերը», Փաշինյանին պատասխանեց. ««Իսկանդերը», երբ որ ընդունվել է, բարձր մակարդակի երկկողմանի հանձնել են, ու խնդիր չպետք է լինի «Իսկանդերի» մեջ»։ Ինչ վերաբերում է «Իսկանդերի» կիրառմանը պատերազմի ժամանակ, Օհանյանը նշել էր. «Իմ տեղեկությունները ինչպես յուրաքանչյուր քաղաքացի էսպես սոցիալական ցանցերից են։ Ես չունեմ այդ տեղեկությունը»։ Փաշինյանին նաև արձագանքեց 2017-18 թթ. պաշտպանության փոխնախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Արտակ Զաքարյանը, որը նշեց. ««Իսկանդերը» չէր կարող խոտանված լինել»։
Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը Փաշինյանի հայտարարությանն արձագանքեց հետևյալ կերպ. «Զուտ տեխնիկապես հնարավոր է (որ «Իսկանդերը» 10 տոկոսով պայթի,- խմբ.)… Ինձ շատ հետաքրքիր է՝ ո՞նց են հաշվարկել, որ 10 տոկոսն է պայթել, արդյո՞ք հաշվարկել են առհասարակ… Որովհետև դա միայն կարող է հաշվարկել նա, որի վրա կրակել են: Վստահ եմ՝ այդ մարդը, որը հայտարարել է, որ «Իսկանդերի» կրակոցից միայն 10 տոկոս է պայթել, իր վրա չեն կրակել, ինքն այդտեղ չի եղել…»։ Հակոբյանը նաև հայտարարեց, որ վստահ է, որ «Իսկանդերը» մարտունակ է եղել և որ այդ զինատեսակի 10 տոկոս արդյունավետության մասին տեղեկություն Փաշինյանին կարող էր տրամադրել միայն Ադրբեջանը։
Ռուսաստանահայ լրագրող, «Իզվեստիա» թերթի խմբագրության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Գաբրելյանովն իր հերթին ներկայացրեց պատերազմի ժամանակ Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Օնիկ Գասպարյանի հետ ունեցած զրույցից հատվածներ «Իսկանդերի» գործածման մասին: Ըստ Գաբրելյանովի, Գասպարյանը իրեն ասել է, որ պատերազմի երրորդ օրը նա որոշել էր «Իսկանդերը» գործածել երկու ռազմավարական օբյեկտների՝ Բաքու-Ջեյհան նավթամուղի և մեկ այլի վրա, ինչը Փաշինյանը կտրականապես արգելել էր։ «Միակ անգամն ինձ թույլատրվեց օգտագործել «Իսկանդերը» դեպի Շուշի քաղաք: Ես այն կիրառեցի: Մենք օգտվեցինք դրանից և կարողացանք մի քանի տանկ մտցնել քաղաք: Երկու օր անց հրաման եկավ ինձ՝ թողնել Շուշին և նահանջել»,- գրել էր Գաբրելյանովը՝ մեջբերելով Օնիկ Գասպարյանի խոսքերը։
Yerevan Today լրատվական կայքը փետրվարի 24-ին հրապարակեց Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ գեներալ Տիրան Խաչատրյանի արձագանքը Փաշինյանի հայտարարությանը։ Ըստ կայքի, հարցը լսելուց հետո Խաչատրյանը երկար ծիծաղել է, հետո պատասխանել. «Իհարկե՝ հնարավոր չէ… ո՞նց, «Իսկանդե՞րը»… Մեկ կրակո՞ցը… 10 տոկոսո՞վ… Կներեք սա լուրջ չէ (ծիծաղում է), չի կարելի նման բաներ խոսել, եզրահանգումներ անել: Չի կարելի առհասարակ հարցեր տալ այդ զինատեսակի մասին հեռախոսով և էդպես մակերեսորեն գնահատականներով եզրահանգումներ անել, լուրջ չէ:  Ես չգիտեմ՝ ով ինչ է ասել, բայց դա հնարավոր չէ (նորից ծիծաղում է)»։ Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն տարածեց՝ պնդելով, որ հոդվածում լրագրողն ակնհայտորեն ամբողջապես չի ներկայացրել և, փաստացի, խեղաթյուրել է հեռախոսազրույցի բովանդակությունը՝ ընթերցողների մոտ առաջացնելով թյուրըմբռնում, ինչը կարելի է որակել որպես տեղեկատվական սադրանք: Չնայած այս հայտարարությանը՝ Տիրան Խաչատրյանը նույն օրը աշխատանքից ազատվեց։ Ի դեպ, Տիրան Խաչատրյանը պատերազմի ժամանակ Փաշինյանի կողմից արժանացել էր Հայաստանի ազգային հերոսի կոչման։
Ռուսաստանի արձագանքը և Փաշինյանի հետքայլը
«Իսկանդերի» խոտանված լինելու մասին Փաշինյանի հայտարարությունը քննադատության արժանացավ Ռուսաստանում։ ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Վիկտոր Զավարզինը Փաշինյանի հայտարարությունը բնութագրեց որպես «բացարձակ սուտ»։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը փետրվարի 25-ին հայտարարություն տարածեց, որում հերքեցին Փաշինյանի պնդումը, թե արցախյան պատերազմի ժամանակ «Իսկանդեր» է գործածվել։ «Ըստ ամենայնի, ՀՀ վարչապետ պարոն Նիկոլ Փաշինյանին մոլորության մեջ են գցել, որի արդյունքում նա օգտագործել է ոչ ճշգրիտ տեղեկատվություն»,- ասվում էր ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։ Հայտարարության մեջ նաև նշվում էր, որ «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգը բազմիցս փորձարկվել և հաջողությամբ գործածվել է Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումների դեմ գործողություններում, և դա լիարժեք հիմք է տալիս պնդելու, որ Ռուսաստանում արտադրված «Իսկանդերը» իր դասի մեջ լավագույնն է աշխարհում:
Ռուսաստանի ՊՆ հայտարարությունից հետո Փաշինյանը հետքայլ արեց իր նախորդ հայտարարությունից։ Մարտի 1-ին վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը հայտնեց, որ Փաշինյանը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել և այլ հարցերի շարքում քննարկել են նաև Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» համակարգի կիրառման վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությունը։ «Հայաստանի վարչապետն առկա փաստերի և տվյալների համադրության արդյունքում եկել է եզրակացության, որ իրեն այս իրավիճակի առնչությամբ ճիշտ չի զեկուցվել»,- ասվում էր հաղորդագրության մեջ։ Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը գոհունակություն հայտնեց այս առիթով։
Այս ամենից հետո Մովսես Հակոբյանը նշեց, որ պնդում է, որ «Իսկանդերը» պատե­րազմի ժամանակ կրակել է։ «Ես չգիտեմ, թե ռուսական կողմը ինչու է նման հայտարարու­թյամբ հանդես եկել, չեմ կարող մեկնաբանել: Ձեր առաջ շարքային զինվոր չի կանգնած, չէ՞, որ չճշտված ին­ֆորմացիա հրապարակի»,- ասել էր Հակոբյանը։
Մարտի 3-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը հարց ուղղեց Փաշինյանին՝ ի վերջո, «Իսկանդեր» գործածվե՞լ է պատերազմի ժամանակ, թե՞ ոչ։ Հարցին պատասխանեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ նշելով, որ «Իսկանդերի» վերաբերյալ հայտարարության առնչությամբ բոլոր պարզաբանումները տրվել են վարչապետի մամուլի խոսնակի կողմից և որ ավելացնելու բան չկա։
Հայկական կողմից «Իսկանդերի» գործածումը մեկնաբանեց նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որը պնդեց, որ պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանը չի գրանցել «Իսկանդեր» հրթիռների արձակում։
Ռուսական տեսանյութը՝ Սիրիայում հիվանդանոց թիրախավորելու ապացույց
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը, պատասխանելով Փաշինյանի հայտարարությանը, նաև ապացույցներ էր ներկայացրել «Իսկանդերի» արդյունավետության մասին։ Որպես ապացույց հրապարակված մի տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է Սիրիայում «Իսկանդերը» ճշգրիտ կերպով խոցում թիրախը։ Սիրիայով զբաղվող հետաքննող լրագրողները, տեսանյութում պատկերվող շինությունը տեղորոշելով, պարզեցին, որ դրանում երևում է, թե ինչպես է խոցվում Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Ազազ քաղաքի հիվանդանոցը։ ՌԴ ՊՆ-ն չէր նշել, թե երբ է տեսանյութը նկարահանվել, սակայն տեսանյութում, ամենայն հավանականությամբ, երևում է 2016-ի փետրվարին Ազազի հիվանդանոցի խոցումը։ Այպիսով, փորձելով պատկերավոր ապացուցել «Իսկանդերի» արդյունավետությունը, Ռուսաստանը ակամայից հրապարակել է իր զինված ուժերի կողմից հիվանդանոցի թիրախավորումը․ մի բան, որը Ռուսաստանը նախկինում հերքել էր։

В дни арцахской войны 2020 года широко обсуждалась возможность применения Арменией баллистического ракетного комплекса «Искандер». В суматохе войны в социальных сетях даже проводились опросы на эту тему. После войны нее взялись действующие и бывшие армянские политические и военные должностные лица, обсуждая вопрос применения «Искандера» во время войны и его эффективности. Апофеозом обсуждений стало заявление премьер-министра Никола Пашиняна от 23 февраля о том, что выпущенная ракета «Искандера» не разорвалась или разорвалась на 10 процентов. В данной статье обобщаются общественные и политические дискуссии вокруг этого ракетного комплекса за последние месяцы – во всех подробностях.
«Искандер» в Армении
Впервые информация о приобретении Арменией «Искандера» появилась в июне 2013 года, когда анонимные источники министерства обороны РА подтвердили, что в Армении находятся несколько комплексов «Искандер». Российские военные источники в 2015 году сообщили, что переговоры еще продолжаются, и «Искандеры» будут поставлены в Армению в 2016 году. Уже в сентябре 2016 года, во время репетиции парада, посвященного 25-летию независимости Армении, на улицах Еревана впервые показались установки «Искандер». 21 сентября, на параде на площади Республики, с большой помпой были представлены комплексы «Искандер».
Российские военные источники тогда заявили, что Россия поставила Армении один дивизион «Искандер» с четырьмя установками. Еще в 2015 году представитель Минобороны РА Арцрун Ованнисян сообщил, что на выделенный Россией кредит в размере 200 миллионов долларов будет приобретено и дальнобойное оружие. Согласно базе данных Стокгольмского международного института исследования проблем мира (SIPRI), Армения заказала у России ракетные системы «Искандер» еще в 2013 году, и Россия поставила их Армении в 2016 году. В целом, согласно SIPRI, Армения приобрела четыре комплекса «Искандер» и 25 ракет. «Искандер-Э», имеющийся в арсенале Армении, способен поражать цель на расстоянии до 280 км с большой точностью (до нескольких метров).
После того, как факт наличия «Искандера» в Армении был подтвержден, президент Серж Саркисян заявил, что «Искандер» – это вынужденная мера, чтобы как-то уравновесить военную ситуацию в нашем регионе. «По-моему, в данном случае «Искандер» – это противоядие», – сказал тогда Саркисян. С того времени «Искандер» представлялся в армянском политическом дискурсе как средство для усмирения Азербайджана и предотвращения дальнейшей агрессии против Арцаха и Армении. Так, например, в 2018 году передача «Зинуж» представляла комплексы «Искандер» и «Мкад» как «сверхмощное оружие, которое отрезвляет и усмиряет противника».
Использование «Искандера» в войне 2020 года
В последний день войны 2020 года, 9 ноября, в сети появилась видеозапись о запуске армянской стороной ракет «Искандера».
В начале марта этого года анонимное высокопоставленное должностное лицо из Азербайджана сообщило сайту Middle East Eye, что армянская сторона запустила, как минимум, одну ракету «Искандер» в направлении Баку, но ракета была сбита системой противовоздушной обороны израильского производства Barak 8. Подлинность этого заявления проверить невозможно.
Послевоенные заявления
Через несколько дней после окончания войны, на пресс-конференции 19 ноября генерал-полковник Мовсес Акопян, который во время войны занимал должность начальника Службы военного контроля МО РА, отвечая на вопрос о применении «Искандера», отметил: «Я знаю, что он стрелял, но в каком направлении, не скажу».
Позже, 17 февраля, о применении «Искандера» заявил и экс-президент Серж Саркисян: по его словам, у него есть достоверные сведения, что «Искандер» применялся в конце войны в направлении Шуши. Саркисян также заявил, что «Искандер» следовало применить на четвертый-пятый день войны, когда в Горадизе и на других участках наблюдалось скопление огромного количества живой силы и военной техники Азербайджана. «Для того и нужен «Искандер», – сказал Саркисян.
Заявление Пашиняна и реакция на него в Армении
Самым спорным и самым обсуждаемым из заявлений, связанных с «Искандером», стало заявление премьер-министра Никола Пашиняна во время интервью 23 февраля. Отвечая на критику Сержа Саркисяна, Пашинян заявил: «…Отвергнутому (Сержу Саркисяну, – ред.) следовало знать ответы на многие вопросы и не задавать вопросов, ответы на которые ему известны. А может, они ответят, почему выстреливший «Искандер» не разорвался или, скажем, разорвался на 10 процентов?»
Министерство обороны не стало комментировать заявление Пашиняна, а председатель комиссии Национального собрания по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян отметил: «Мне тоже интересно, были ли наши закупки вооружения, по крайней мере, за последние 15 лет правильными или нет, рабочими или нет. Представляете, если подозрения господина Пашиняна оправдаются?»
Экс-министр обороны Сейран Оганян, при котором был приобретен «Искандер», ответил Пашиняну: «Когда «Искандер» был принят, его передали на двусторонне высоком уровне, с «Искандером» не должно быть проблем». Что касается применения «Искандера» во время войны, Оганян сказал: «Мои сведения, как и у любого гражданина, получены из социальных сетей. У меня нет этой информации». Пашиняну также ответил Артак Закарян, занимавший в 2017-18 гг. должность замминистра обороны: «Искандер» не мог быть неисправным».
Экс-министр обороны Арцаха и бывший начальник Генерального штаба Вооруженных сил РА Мовсес Акопян ответил на заявление Пашиняна следующее: «Чисто технически возможно (чтобы «Искандер» разорвался на 10 процентов, – ред.)… Мне очень интересно, как они рассчитали, что он разорвался на 10 процентов, да и рассчитывали ли вообще?.. Потому что рассчитать это может только тот, в кого стреляли. Я уверен, тот, кто заявил, что от выстрела «Искандер» разорвался только на 10 процентов, – стреляли не в него, его там не было…». Акопян также выразил уверенность, что «Искандер» был боеспособным, и что информацию об его 10-процентной эффективности Пашиняну мог предоставить только Азербайджан.
Российский журналист армянского происхождения, председатель совета директоров редакции газеты «Известия» Арам Габриелянов, в свою очередь, представил отрывки беседы с Оником Гаспаряном, занимавшим должность начальника Генштаба, о применении «Искандера». По словам Габриелянова, Гаспарян сказал ему, что на третий день войны решил применить «Искандер» в направлении двух военных объектов: нефтепровода Баку-Джейхан и еще одного, но Пашинян категорически запретил. «Единственный раз он разрешил мне использовать «Искандер» в направлении города Шуши. И я применил его. Мы воспользовались этим и смогли ввести в город несколько танков. Через два дня мне пришел приказ: оставить Шуши и отступить», – процитировал Габриелянов слова Оника Гаспаряна.
24 февраля информационный сайт Yerevan Today опубликовал ответ первого заместителя начальника Генштаба, генерала Тирана Хачатряна на заявление Пашиняна. Как пишет автор, Хачатрян, выслушав вопрос, долго смеялся, потом ответил: «Конечно, невозможно… как, «Искандер»?.. Один выстрел?.. На 10 процентов?.. Простите, это несерьезно (смеется), нельзя такое говорить, делать выводы. Вообще нельзя задавать вопросы об этом оружии по телефону и делать выводы по таким поверхностным оценкам, это несерьезно. Я не знаю, кто и что сказал, но это невозможно (снова смеется)». Министерство обороны выступило с заявлением, утверждая, что журналист в статье явно представил не все и фактически исказил содержание телефонного разговора, вызвав у читателя недопонимание, что можно расценивать как информационную провокацию. Несмотря на это заявление, Тиран Хачатрян в тот же день был освобожден от должности. Кстати, во время войны Пашинян присвоил Тирану Хачатряну звание национального героя Армении.
Реакция России и отступление Пашиняна
В России заявление Пашиняна о неисправности «Искандера» встретили в штыки. Вице-председатель комиссии по вопросам обороны Госдумы РФ Виктор Заварзин назвал заявление Пашиняна «абсолютной ложью». Министерство обороны России 25 февраля распространило заявление, в котором опровергалось утверждение Пашиняна о том, что во время арцахской войны использовался «Искандер»: «Судя по всему, премьер-министра Республики Армении, господина Никола Пашиняна ввели в заблуждение, вследствие чего он использовал неточную информацию», – говорится в заявлении Минобороны РФ. Также в заявлении отмечалось, что ракетная система «Искандер» многократно испытывалась и успешно применялась в действиях против террористических группировок в Сирии, и это дает все основания утверждать, что «Искандер», произведенный в России, является лучшим в мире в своем классе.
После заявления Минобороны России Пашинян пошел на попятный. 1 марта пресс-секретарь премьера Мане Геворкян заявила, что Пашинян и президент России Владимир Путин провели телефонный разговор и в числе других вопросов обсудили и заявление Пашиняна о применении Арменией системы «Искандер»: «Премьер-министр Армении, сопоставив имеющиеся факты и данные, пришел к выводу, что ему неверно доложили об этой ситуации», – говорилось в сообщении. Пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков выразил удовлетворенность в связи с этим.
После всего этого Мовсес Акопян отметил, что настаивает на том, что «Искандер» применялся во время войны: «Я не знаю, почему российская сторона выступила с таким заявлением, не могу комментировать. Перед вами стоит не рядовой солдат, не так ли, чтобы публиковать непроверенную информацию», – сказал Акопян.
3 марта в Национальном собрании, во время вопросов-ответов с правительством депутат фракции «Просвещенная Армения» Аркадий Хачатрян спросил Пашиняна, применялся ли, в конце концов, «Искандер» во время войны. На вопрос ответил вице-премьер Тигран Авинян, заметив, что все разъяснения в связи с заявлением об «Искандере» были представлены пресс-секретарем премьера, и добавить здесь нечего.
Применение армянской стороной «Искандера» прокомментировал и президент Азербайджана Ильхам Алиев, заявивший, что Азербайджан во время войны не наблюдал пуска ракет комплекса «Искандер».
Российская видеозапись как доказательство о нацеливании на больницу в Сирии
Министерство обороны России, отвечая на заявление Пашиняна, также представило доказательства эффективности «Искандера». В видеозаписи, опубликованной в качестве доказательства, видно, как «Искандер» в Сирии поражает цель точным ударом. Журналисты-расследователи, занимающиеся Сирией, определив местоположение строения, отображенного в видеозаписи, выяснили, что в видеозаписи показано поражение больницы в городе Азаз, расположенном на севере Сирии. Минобороны РФ не указало, когда была сделана видеозапись, но, скорее всего, в ней представлено поражение больницы Азаза в феврале 2016 года. Таким образом, попытавшись образно доказать эффективность «Искандера», Россия невольно опубликовала доказательство того, что сама же в прошлом опровергала: как ее вооруженные силы взяли под прицел больницу.