Հանրաքվեի միջազգային արձագանքը
Դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած Սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքն ու արդյունքները տարաբնույթ քննարկումների առիթ են դարձել Հայաստանում եւ կարելի է փաստել, որ հասարակությունը, մեղմ ասած, թերահավատորեն է վերաբերվում դրա անցկացման թափանցիկությանն ու հրապարակված պաշտոնական արդյունքների ճշմարտացիությանը:
Հանրաքվեի անցկացման ընթացքում արձանագրվել են բազմաթիվ խախտումներ՝ սկսած դիտորդների ու լրագրողների նկատմամբ ճնշումներից, մինչեւ լցոնումներ եւ բազմակի քվեարկություններ: Այս իրավախախտումները եղել են այնքան ակնհայտ, որ Սահմանադրական հանրաքվեից արդեն գրեթե տասը օր է անցել, բայց դրանց շուրջ քննարկումները դեռ շարունակվում են հասարակության լայն շերտերում:
Բնականաբար՝ հանրաքվեն եղել է նաեւ միջազգային դիտորդական կառույցների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ուշադրության կենտրոնում: Քննարկենք ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի արձագանքը հանրաքվեին:
Եվրոպա
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) պատվիրակությունը, օրինակ, ընդհանրապես հանդես է եկել կարծիքով, որ Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների հասարակական պահանջ չի էլ եղել: ԵԽԽՎ պատվիրակությունը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Հայաստանում սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը «պայմանավորված էր ոչ թե Հայաստանի հասարակության կարիքներով, այլ քաղաքական շահերով…»: Միեւնույն ժամանակ՝ ԵԽԽՎ պատվիրակությունը նշել է, որ հանրաքվեի անցկացման ընթացքում եղել են բազմակի քվեարկությունների, ընտրացուցակների անճշտությունների, ընտրակաշառքների վերաբերյալ ահազանգեր:
Դեկտեմբերի 10-ին հրապարակվել է նաեւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության՝ ԵՄ անդամ երկրների անունից տարածված հայտարարությունը, որում նշում է, որ առանց ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների թափանցիկ քննության եւ դրանց հաստատման դեպքում խախտումների շտկման` դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեն կհանդիսանա մեկ այլ բաց թողնված հնարավորություն՝ Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացման եւ դրանց ամբողջականության ապահովման տեսանկյունից:
Իր հերթին, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին լիարժեքորեն քննել ընտակեղծիքների մասին տեղեկությունները: «Մենք իշխանություններին ընտրակեղծիքների վերաբերյալ պնդումների լիարժեք քննության կոչ ենք անում, որպեսզի հանրաքվեի գործընթացը արժանահավատ լինի» :
Սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքում տեղ գտած անօրինությունների մասին ավելի կոշտ է արտահայտվել Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական հարթակի ներկայացուցիչ Լենե Վետելանդը. «Հանրաքվերի արդյունքները չեն արտացոլում հայ ժողովրդի կամքը եւ չեն կարող համարվել օրինական: Մենք հիասթափված ենք ինչպես քարոզարշավից, այնպես էլ բուն հանրաքվեից: Հանրապետական կուսակցությունը ճնշում է գործադրել ինչպես քվեարկողների, այնպես էլ լրագրողների վրա», – մասնավորապես՝ հայտարարել է նա:
ԱՄՆ
Սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել նաեւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը: Մասնավորապես՝ ամերիկյան կողմը, թեեւ գոհունակություն է հայտնում «ՀՀ ժողովրդին ու կառավարությանը բաց բանավեճից հետո դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի խաղաղ անցկացման կապակցությամբ», բայց եւ այնպես, ընդգծում է, որ անհրաժեշտ է անցկացնել ընտրակեղծիքների մասին անաչառ քննություն. «Քաղաքական կուսակցությունների ու անկուսակցական դիտորդների արժանահավատ հաղորդումներն ընտրախախտումների վերաբերյալ, այնուամենայնիվ, մտահոգիչ են եւ պետք է լիարժեք հետաքննվեն…»:
Հետաքրքրիր է, որ արդեն դեկտեմբերի 14-ին ԱՄՆ դեսպանատունը նոր հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ ամերիկյան կողմը շարունակում է հետեւել դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի հետ կապված քվեների վերահաշվարկի ընթացքին և կոչ է արել իրավապահներին՝ հանրաքվեի կեղծիքների մասով քննությունները վարել թափանցիկ ու հրապարակային: Բացի սա՝ ԱՄՆ դեսպանությունը, փաստացի, հայտարարել է, որ սահմանադրական հանրաքվեի անաչառ ընթացքին խոչընդոտած անձանց նկատմամբ կարող են կիրառվել պատժամիջոցներ. «ԱՄՆ-ն աշխարհով մեկ պայքարում է կոռուպցիայի դեմ, դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի անաչառ անցկացմանն ուղղակիորեն միջամտած անձանց մասին հրապարակումներում տեղ գտած տեղեկությունները կարող են նաեւ կիրառվել ԱՄՆ դեսպանատան կողմից՝ դեսպանության ծրագրերում ու միջոցառումներում մասնակիցների ներգրավումը դիտարկելիս»:
ԱՊՀ
Այս ամենով հանդերձ, սակայն, քչերը կզարմանան, որ Հայաստանում անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքի վերաբերյալ բացառապես դրական գնահատականներ է հնչեցրել ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը: «Քարոզարշավի մթնոլորտը եղել է ազատ, իսկ հանրաքվեի քվեարկությունն անցել է հանգիստ»,- մասնավորապես՝ հայտարարել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Եվգենի Սլոբոդան՝ ընդգծելով, որ ամեն ինչ անցել է օրինականության սահմանում ու խաղաղ: Միեւնույն ժամանակ, նշենք, որ պաշտոնական Մոսկվայի կամ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության կողմից հանրաքվեի անցկացման եւ արդյունքների վերաբերյալ որեւէ մեկնաբանություն չի հնչել:
ԱՊՀ դիտորդների այս մոտեցումը զարմանալի չի այն պատճառով, որ Հայաստանը, ժողովրդավարական լուրջ խնդիրներով հանդերձ, հանդիսանում է ԱՊՀ՝ առավել ժողովրդավար երկրներից մեկը, իսկ դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեն, Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի նման երկրների դիտակետից, իրապես բավականին ժողովրդավար էր:
Հ.Գ. Երեկվա դրությամբ ՔԿ եւ ՀՔԾ վարույթում է գտնվում 17 քրեական գործ՝ կապված ընտրախախտումների հետ: Մի շարք իրավապաշտպաններ եւ փաստաբաններ, սակայն, կարծիք են հայտնում են, որ այս գործընթացն ընդամենը իմիտացիոն բնույթ է կրում եւ նպատակ է հետապնդում որոշակիորեն մեղմել Արեւմուտքի, մեղմ ասած, ոչ դրական գնահատականները սահմանադրական հանրաքվեի նկատմամբ:

- Внешняя политика, Выборы
Ход и результаты прошедшего 6-го декабря Конституционного референдума стали предметом разнородных обсуждений в Армении и можно зафиксировать, что общество, мягко говоря, относится с недоверием к прозрачности его проведения и правдивости опубликованных результатов.
В ходе референдума были зафиксированы многочисленные нарушения, начиная с давления на наблюдателей и журналистов до вбросов бюллетеней и многократных голосований. Эти правонарушения были настолько очевидны, что хотя со дня референдума прошло почти десять дней, но обсуждения по этому вопросу в широких слоях общества все еще продолжаются.
Естественно, референдум находился в центре внимания международных наблюдательных структур, правозащитных организаций, дипломатических представительств. Рассмотрим реакцию ЕС, США и России на референдум.
Европа
Например, делегация Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) вовсе выступила с мнением, что общественного требования Конституционных изменений в Армении и не было. Делегация ПАСЕ, в частности, заявила, что проведение Конституционного референдума в Армении «было обусловлено не нуждами общества Армении, а политическими интересами…». В то же время делегация ПАСЕ отметила, что в ходе референдума имели место сигналы о многократных голосованиях, неточностях в избирательных списках, избирательных взятках.
10 декабря было опубликовано заявление делегации ЕС в Армении, распространенное от имени стран-членов ЕС, в котором отмечается, что без прозрачного расследования сообщений о нарушениях и, в случае их подтверждения, их коррекции референдум 6-го декабря станет еще одной упущенной возможностью в аспекте роста общественного доверия к избирательным процессам в Армении и обеспечения их целостности.
В свою очередь, руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский в интервью радиостанции «Свобода» призвал власти РА провести полноценное расследование данных о фальсификациях: «Мы призываем власти полноценно расследовать утверждения о фальсификациях, чтобы процесс референдума стал достоверным».
О противозаконных действиях, имевших место в ходе конституционного референдума, еще более жестко высказался представитель Европейской платформы демократических выборов Лене Вестеланд: «Результаты референдума не отражают волю армянского народа и не могут считаться законными. Мы разочарованы как в агитации, так и в самом референдуме. Республиканская партия оказывала давление как на голосующих, так и на журналистов», – в частности, заявил он.
США
Заявление о конституционном референдуме распространило также посольство США в РА. В частности, американская сторона хоть и выражает свое удовлетворение «Народу и правительству Армении в связи с мирным проведением конституционного референдума 6-го декабря после открытых прений», но в то же время подчеркивает, что необходимо провести справедливое расследование фальсификаций: «Достоверные сообщения политических партий и беспартийных наблюдателей о нарушениях, тем не менее, являются тревожными и должны быть поностью расследованы…».
Интересно, что уже 14-го декабря посольство США распространило новое заявление, в котором говорится, что американская сторона продолжает следить за ходом пересчета голосов и призвало правоохранительные органы проводить расследования фальсификаций на референдуме открыто и публично. Кроме того, посольство США фактически заявило, что по отношению к лицам, препятствовавшим справедливому ходу конституционного референдума, могут быть применены санкции: «США по всему миру ведет борьбу с коррупцией, и сведения из публикаций о лицах, напрямую вмешавшихся в справедливое проведение референдума, могут быть использованы посольством США при рассмотрении привлечения участников в программах и мероприятиях посольства».
СНГ
Наряду во всем этим, однако, немногие удивятся тому, что о ходе конституционного референдума в Армении наблюдательной миссией СНГ были даны исключительно положительные оценки. «Атмосфера агитации была свободной, а голосование проходило спокойно», – в частности, заявил руководитель наблюдательной миссии СНГ Евгений Слобода, подчеркнув, что все прошло мирно и в рамках законности. В то же время отметим, что официальной Москвой или посольством РФ в РА каких-либо комментарий о проведении и результатах референдума озвучено не было.
Указанный подход наблюдателей СНГ неудивителен по той причине, что Армения, при всех своих проблемах в сфере демократии является одной из наиболее демократических стран СНГ, а референдум 6 декабря с точки зрения России, Беларуси или Казахстана и вправду был довольно демократичным.
P.S. По состоянию на вчерашний день в ведении Следственного комитета РА и Особой Следственной службы РА находятся 17 уголовных дел, связанных с фальсификациями. Ряд правозащитников и адвокатов, однако, считают, что этот процесс носит всего лишь имитационный характер и преследует цель некоторым образом смягчить, мягко говоря, неположительные оценки конституционного референдума со стороны Запада.