ՏԿԱԻՆ-ի օտարերկրյա գրանտերը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը: Այս անգամ կանդրադառնանք ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից ստացված դրամաշնորհներին:
ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ը վերջին 2005-2014թթ.-ին ընթացքում այլ պատությունների պետական և Եվրամիության մարմինների կողմից ստացել է 6.2 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ և մոտ 9.5 մլն ԱՄՆ դոլարի համարժեք գույք: Այսպիսով վերջին 10 տարիների ընթացքում ըստ մեզ հատկացված տեղեկությունների ՏԿԱԻՆ-ը ստացել է 15.7 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ:
2010թ.-ին Ճապոնիայի կողմից ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ին ստացել է 28 հրշեջ մեքենաներ և դրանց պահեստամասեր՝ շուրջ 8.3 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
Շվեցարիայի զարգացման  և համագործակցության գործակալության (SDC) կողմից 2010թ. «Արձագանք. Բուժմիավորումներ» անվանումով դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ՏԿԱԻՆ-ին է հատկացվել 26.6 հազար ԱՄՆ դոլար: Նույն գործակալության կողմից 2013թ.-ին հատկացվել է 750.0 հազար ԱՄՆ դոլար «Աջակցություն տարածաշրջանային արագ արձագանքման թիմերին» ծրագրի իրականացման համար: Եթե այս դրամաշնորհներին գումարենք Շվեցարիայի կողմից ՏԿԱԻՆ-ին հատկացված անհատույց գույքը, ապա կստացվի, որ գումարային Շվեցարիան հատկացրել է մոտ 1.2 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
2011-2013թթ.-ին Եվրոպական տարբեր կառույցներից ՏԿԱԻՆ-ը ստացել է 489.7 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ: Մասնավորապես, ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակից 2011թ. 279.8 հազար դոլար «Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի իրականացման գնահատման հետազոտություն» ծրագրի համար, Եվրամիության «Յոթերորդ շրջանակային ծրագիր Մարի Կյուրի հիմնադրամ»-ից 2011-2012թթ.-ին 47.5 հազար դոլար «Երկրաշարժերի կանխատեսման հնարավորության, սեյսմիկության և կլիմայի փոփոխության կորելյացիայի համալիր հետազոտում» ծրագրի և Եվրոպական հանձնաժողովի Եվրոպական օգնության զարգացման և համագործակցության հարցերով գլխավոր վարչության (DEVCO) կողմից 2012թ.-ին 162.3 հազար դոլար «Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում կենսաբանական ռիսկերի հակազդման կարողությունների ուժեղացում» ծրագրի համար:
ՀՀ  տարածքային կառավարման (ներկայումս՝ ՀՀ ՏԿԱԻՆ) նախարարությունը համագործակցելով Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ կազմակերպել է «Կոտայքի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարում» ծրագրի միջոցառումներ: Ծրագրի նպատակն է Հրազդանում կառուցել ԵՄ չափանիշներին համապատասխան տարածաշրջանային աղբավայր ՀՀ Կոտայքի մարզի 7 և ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սևանի քաղաքային համայնքների համար: Ծրագրի դրամաշնորհային միավորը կազմում է մոտ 4.7 մլն ԱՄՆ դոլար:
tkain 1
ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ը 2006-2014 թվականների ընթացքում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի (UNDP) կողմից  ստացել 434.0 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գույք, որը հիմականում համակարգչային տեխնիկա է:
ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից և Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունից ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ը անհատույց ստացել է համապատասխանաբար 167.3, 127.7 և 192.7 հազար դոլար արժողությամբ գույք:
Այլ պետություններից ստացվել է  մոտ 179.0 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ կամ անհատույց գույք: Մասնավորապես՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության նախագծերի զարգացման հիմնադրամի կողմից (PDF) 2014թ.-ին հատկացվել է 38.0 հազար դոլար «Մշակել և պատրաստել ռադոնային տվյալների չափման ու հավաքման կուտակիչ, ստեղծել տվյալների հավաքման կենտրոնով ցանց» անվանումով ծրագիրն իրականացնելու համար:
Հարկ ենք համարում նշել, որ անհատույց հատկացված գույքի ցանկը բավականին լայն սպեկտր է պարունակում սկսած ճապոնական հրշեջ մեքենաներից վերջացրած էստոնական օրացույցներով ու լեհական մուրճերով: Սակայն ՏԿԱԻՆ-ից ստացված տվյալները միշտ չէ, որ պարունակում են գույքի արժեքը, ուստի կարող ենք պնդել, որ իրականում ներկայացված թվերը մինիմալ են:
Այսպիսով, մեր երկրի փրկարար և տարածքային կառավարման գերատեսչությունը դրամաշնորհային աջակցություն է ստացել Շվեցարիայից, Ֆրանսիայինց, Գերմանիայից, Ճապոնիայից, Էստոնիայից, ԱՄՆ-ից, Չեխիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Բրազիլիայից, Լեհաստանից և տարբեր միջազգային կառույցներից , սակայն, անգամ մի լումայի աջակցություն չի ստացել մեր դաշնակից Ռուսաստանից:

«Союз информированных граждан» продолжает ряд публикаций об иностранных грантах, полученных государственными органами РА. В этот раз рассмотрим гранты, полученные Министерством территориального управления и по чрезвычайным ситуациям (МТУЧС).
В 2005-2014 годах МТУЧС РА от иностранных государств и органов Евросоюза получило денежных грантов на сумму 6.2 млн. долларов США, а также имущество на 9.5 млн. долларов США. Таким образом, согласно предоставленной нам инфорации, за последние 10 лет МТУЧС получило грантов на сумму 15.7 млн. долларов США.
В 2010 году МТУЧС получило от Правительства Японии 28 пожарных машин и запчасти к ним общеей стоимостью в 8.3 млн. долларов США.
Агентством развития и сотрудничества Швейцарии (SDC) в 2010 году в рамках грантовой программы «Отклик: Медобъединения» МТУЧС было предоставлено 26.6 тыс. долларов США. Тем же агентством в 2013 году было выделено 750 тыс. долларов США на реализацию программы «Содействие группам быстрого реагирования». Если к этим грантам приплюсуем безвозмездно предоставленное Швейцарией МТУЧС имущество, то получится, что суммарно Швейцария МТУЧС предоставила грантов на сумму 1.2 млн. долларов США.
В 2011-2013 годах МТУЧС от различных европейских структур получило грантов на сумму 489.7 тыс. долларов США. В частности, в 2011 году армянский офис ОБСЕ предоставил 279.8 тыс. долларов США на реализацию программы «Исследование оценки Нубарашенского кладбища ядохимикатов», «Фонд Марии Кюри Седьмой рамочной программы Евросоюза» в 2011-2012 годах предоставил 47.5 тыс. долларов на реализацию программы «Возможность прогноза землетрясений, комплексное исследование корреляции изменения климата», а Главным управлением по вопросам развития европейской помощи и сотрудничества Европейский комиссии в 2012 году было выделено 162.3 тыс. долларов США на осуществление программы «Усиление навыков по противодействию биологическим рискам в странах Южного Кавказа и Центральной Азии».
Министерство территориального управления РА (ныне МТУЧС) в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития организовало мероприятия в рамках программы «Управление жесткими бытовыми отходами Котайкской области». Целью программы является строительство в Раздане соответствующую критериям ЕС региональную мусорную свалку для 7 общин Котайской области и для города Севан. Сумма гранта на осуществление указанной программы составляет примерно 4.7 млн. долларов США.
В 2006-2014 годах МТУЧС получило от Программы развития ООН (UNDP) имущества на сумму 434 тыс. долларов США – в основном компьютерную технику.
От США, Германии и Всемирной метеорорлогической организации МТУЧС РА безвозмездно получило имущество на сумму 167.3, 127.7 և 192.7 тыс долларов США соответственно.
От других государств получено грантов или имущества (безвозмездно) на сумму примерно 179 тыс. долларов США. В частности, Фонд развития проектов Черноморского экономического сотрудничества (PDF) в 2014 году вуделил 38 тыс. долларов на осуществление проекта «Разработка и изготовление коллектора по измерению и сбору радонных данных, создание сети с центром сбора данных».
Считаем нужным отметить, что список безвозмездно предоставленного имущества достаточно широк – от японских пожарных машин до эстонских календарей и польских молотков. Однако полученные из МТУЧС данные не во всех случаях содержат стоимость имущества, посему можем утверждать, что на самом деле представленные цифры минимальны.
Таким образом, Министерство территориального управления и по чрезвычайным ситуациям нашей страны получило содействие от Швейцарии, Франции, Германии, Японии, Эстонии, США, Чехии, Великобритании, Бразилии, Польши и различных международных структур, однако не получило ни копейки от нашего союзника – России.