ԵԽԽՎ-ում հայ գերիների հարցի «դեմն» ու «կողմը»․ քվեարկություն և քննարկումներ
Ապրիլի 19-ին «Հայ ռազմագերիների և տեղահանված անձանց մասին» հարցն առանձին քվեարկությամբ ընդգրկվեց Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հերթական լիագումար նստաշրջանի օրակարգում։
Հարցը նախապես ընդգրկված էր ընթացիկ հարցերի փաթեթի մեջ, սակայն Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Սամադ Սեյիդովի միջնորդությամբ դրա համար առանձին քվեարկություն անցկացվեց։ Քվեարկության արդյունքում հայ ռազմագերիների մասին հարցն ընդգրկվեց  ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի օրակարգ՝ 93 կողմ, 21 դեմ և 18 ձեռնպահ ձայներով։
Ստորև ներկայացված ինֆոգրաֆիկայում արտացոլված է այն երկրների քվեարկության պատկերը, որոնց պատվիրակության մեջ եղել են դեմ կամ ձեռնպահ ձայներ։
Հատկանշական է, որ ռուսաստանյան պատվիրակությունից հարցի օրակարգ ներառվելուն կողմ քվեարկող չի եղել․ փոխարենը դեմ է քվեարկել 5, ձեռնպահ՝ 7 պատվիրակ։ Ավելի  ուշ, ի պատասխան Instagram-ի իր էջում հետևորդներից մեկի հարցի,  ՌԴ պատվիրակներից Սերգեյ Պախոմովը պատվիրակության քվեարկության արդյունքները մեկնաբանել էր որպես «տեխնիկական խափանում»։
«Այդ հարցի վերաբերյալ քվեարկության ժամանակ մեր ամբողջ պատվիրակության մոտ տեխնիկական խափանում է եղել: Մենք նույնպես այնքան էլ չենք հավատում զուգադիպություններին: Արդեն համապատասխան դիմումներ ենք ներկայացրել»,- գրել է Պախոմովը:
Հարցին դեմ են քվեարկել նաև Ադրբեջանի ամբողջ պատվիրակությունը, Սերբիայից և Հունգարիայից՝ 1-ական, իսկ Թուրքիայի պատվիրակությունից՝ 8 պատվիրակ։ Հատկանշական է, որ թուրքական պատվիրակությունից մեկ հոգի կողմ է քվեարկել․ նա Թուրքիայի Միլլի մեջլիսի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP) ծագումով քուրդ պատգամավոր Ֆելեքնաս Ուջան է։
Գերիների վերադարձի կոչեր, ականապատված տարածքների խնդիրը․ ինչի մասին էին ելույթները
Հարցի վերաբերյալ քննարկումը (3։03։00) ծավալուն ելույթով բացեց ֆրանսիացի պատվիրակ Ալեն Միլոնը, որը հղում անելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներին, կոչ արեց Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ ազատ արձակել նրանց։
«Ես լսել եմ  հայտարարություններ, որտեղ հայ զինվորները ներկայացվել են որպես ահաբեկիչներ, ես տեսել եմ այդ անտանելի տեսանյութերը, ինչպես և դուք, ես տեսել եմ ռազմավարի պուրակի ստեղծումը»,- ասել է նա։
Ամբողջ ավստրիական պատվիրակության անունից հայ ռազմագերիներին ազատելու կոչ արեց նաև պատվիրակ Շտեֆան Շենախը։ Նա ձայնակցելով իր ֆրանսիացի գործընկերոջը, շեշտեց, որ կողմերի միջև խաղաղության և հաշտության համար անհրաժեշտ է «հարգանք ունենալ պատերազմի զոհերի հիշատակի հանդեպ»։
«Զինծառայողների մեծ թիվ կա, որոնք շարունակում են պահվել Ադրբեջանում․․․ Դիմում եմ Ադրբեջանի ղեկավարությանը, եկե՛ք դադարենք առևտուր անելը, էական չէ հայ ռազմագերիները գերեվարվել են զինադադարից առաջ, թե հետո, հարկավոր է պարզապես նրանց տուն թողնել, առանց որևէ «բայց»-ի», – ասել է ավստրիացի պատվիրակը։
Ֆրանսիացի մեկ այլ պատգամավոր՝  Ալեքսանդրա Լուին, անդրադարձավ գերիների հանդեպ ադրբեջանական իշխանությունների անմարդկային, դաժան վերաբերմունքին։ Նա շեշտեց, որ ՄԻԵԴ-ը հարցում է արել Ադրբեջանին, թե ինչպիսի պայմաններում են նրանք պահվում, սակայն պատասխան չի ստացել։
Պատվիրակությունից Բեռնար Ֆուրնիեն էլ շեշտեց, որ Եվրոպայի խորհուրդը չպետք է ունենա այնպիսի անդամ երկրներ, որոնք չեն կատարում ՄԻԵԴ-ի պահանջները։
Պաուլո Պիսկոն՝ Պորտուգալիայից, ևս ընդգծեց, որ ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը չի կատարել իր պարտավորությունները՝ չի վերադարձրել հայ ռազմագերիներին։
«Իսկ որտե՞ղ են այժմ Թուրքիան և Ռուսաստանը, նրանք, ի՞նչ է, պատերազմի դաշնակիցներ են, թե խաղաղության հաստատման»,- ասել է պորտուգալացի պատգամավորը՝ հավելելով, որ խնդիրը միայն Հայաստանինը չէ, այլ նաև ամբողջ Եվրոպայինը, քանի որ Ադրբեջանը խախտում է միջազգային մարդասիրական նորմերը։
Ֆինլանդիայից Կիմմո Կիլյունենն անդրադարձավ ոչ միայն ռազմագերիներին ազատ արձակելու անհրաժեշտությանը, այլ նաև խոսեց Արցախում «հարուստ մշակութային ժառանգության պահպանման» մասին։ Ֆին պատվիրակը հույս հայտնեց նաև, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան համաձայնության գալ նաև Արցախի ականապատված տարածքների տեղորոշման և քարտեզների փոխանակման հարցում։
Հայ ռազմագերիներին անահապաղ ազատելու կոչով հանդես եկան նաև պատվիրակներ Փոլ Գավանը՝ Իռլանդիայից, Ջոն Հոուելը՝ Մեծ Բրիտանիայից։
Իտալացի պատգամավոր Ռոբերտո Ռամպին պնդեց, որ Արցախյան կոնֆլիկտը պետք է անցյալ դառնա, և համոզմունք հայտնեց, որ հաշտությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր է։
Ադրբեջանական պատվիրակությունից Քամալ Ջաֆարովն իր «խորը հիասթափությունը» հայտնեց հարցն օրակարգ բերելու կապակցությամբ։ Նա պնդեց, որ վեհաժողովն «օգտագործվում է հայաստանյան իշխանությունների կողմից նախընտրական նպատակներով՝ ցույց տալու համար սեփական ժողովրդին, որ աշխատում են»։ Նա նաև մեղադրեց ՀՀ-ին «ռևանշի պատրաստվելու» և ականապատված տարածքների քարտեզները Ադրբեջանին չտրամադրելու համար։
Մեկ այլ ադրբեջանցի պատվիրակ Ռաֆայել Հուսեյնովը շարունակում էր պնդել, որ Շիրակի մարզից «հայ զինծառայողներն ահաբեկիչներ են, ռազմական հանցագործներ», որոնց «թիրախը Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությունն էր»։
Քննարկումը եզրափակեց Ադրբեջանի ռազմավարական դաշնակից Թուրքիայի պատվիրակ Մեհմեդ Էքիրը՝ պնդելով, որ «հայկական օկուպացիայի հետևանքով Ադրբեջանը կրել է լուրջ պատմական, քաղաքական, մշակութային և տնտեսական վնասներ»։ Նա նաև պնդել է, որ պատերազմը «սանձազերծել է ՀՀ-ն, որը պարբերաբար սադրիչ գործողություններ էր իրականացնում ադրբեջանական խաղաղ բնակչության նկատմամբ»։
Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից ՌԴ պատվիրակությունից որևէ պատգամավոր ելույթ չունեցավ հարցի վերաբերյալ։
Հայաստանյան պատվիրակությունից ելույթ ունեցան ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանը և իմքայլական Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով նաև Ադրբեջանում մոլեգնող հայատյացությանը և դրա հետևանքներին։
Ստորև ներկայացված ինֆոգրաֆիկայում արտացոլված է ԵԽԽՎ-ում հայ գերիների հարցի վերաբերյալ պատվիրակների ելույթների քանակական և բովանդակային պատկերը

Voting in the PACE on the issue of Armenian captives
On April 19, the issue of “Armenian prisoners of war and displaced persons” was included in the agenda of the regular plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
It was initially included in the package of current affairs debate, but a separate vote was held on the issue due to the motion submitted by the representative of Azerbaijan Samad Seyidov. As a result of the voting, the issue of Armenian prisoners of war was included in the agenda of the PACE plenary session with 93 votes in favor, 21 against and 18 abstentions.
The infographic below shows the voting of the countries whose delegates voted against or abstained.
It is noteworthy that the Russian delegation did not vote for the inclusion of the issue in the agenda (5 delegates voted against and 7 abstained). Later, in response to a question from one of his followers on his Instagram page, one of the Russian delegates, Sergei Pakhomov interpreted the voting of delegation as a “technical failure.”
“During the voting on this issue, our entire delegation faced a technical issue. We also do not believe in coincidences. We have already submitted relevant appeals,” Pakhomov wrote.
The whole delegation of Azerbaijan, 1 delegate from Serbia, 1 from Hungary, and 8 delegates from the Turkish delegation voted against. It is noteworthy that one person from the Turkish delegation voted for including the issue in the agenda of the PACE plenary session ․ It was Feleknas Uca, a Kurdish MP from the pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP) represented in the Turkish Parliament.
Calls for the return of prisoners, the issue of mined areas: What were the speeches about?
The discussion on the issue (3:03:00) was opened by the French delegate Alain Milon, who referred to the decisions of the European Court of Human Rights on the Armenian prisoners of war in Azerbaijan and called on the Azerbaijani authorities to release them immediately.
“I have heard statements in which Armenian soldiers are presented as terrorists, I have seen those intolerable videos, just like you have, and I have seen the inauguration of the Military Trophies Park,” he said.
On behalf of the entire Austrian delegation, delegate Stefan Schennach called for the release of the Armenian prisoners of war. Just as his French counterpart, he stressed that for peace and reconciliation between the parties it is necessary to “have respect for the memory of the victims of the war.”
“There is a large number of servicemen who are still being held in Azerbaijan. I appeal to the leadership of Azerbaijan, let’s stop trading, it does not matter whether the Armenian prisoners of war were captured before or after the ceasefire. We simply have to allow them go home without any ‘but’,” said the Austrian delegate.
Another French MP, Alexandra Louis, referred to the inhuman, cruel treatment of the prisoners of war by the Azerbaijani authorities. He stressed that the ECHR has inquired Azerbaijan about the conditions they are being held in, but has not received any answer.
Another member of the delegation, Bernard Fournier, stressed that the Council of Europe should not have member states that do not meet the requirements of the ECHR.
Paulo Pisco from Portugal emphasized that, unlike Armenia, Azerbaijan did not fulfill its obligations, did not return the Armenian prisoners of war.
“And where are Turkey and Russia now? Are they allies in war or in peace?” the Portuguese MP said, adding that it is not only Armenia’s problem, but also that of whole of Europe, as Azerbaijan violates international humanitarian norms.
Kimmo Kiljunen from Finland spoke not only about the need to release prisoners of war, but also about the “preservation of a rich cultural heritage” in Artsakh. The Finnish delegate also expressed hope that Armenia and Azerbaijan will be able to reach an agreement on the location of the mined territories of Artsakh and the exchange of maps. The Finnish delegate also expressed hope that Armenia and Azerbaijan will be able to reach an agreement on the location of the mined territories of Artsakh and the exchange of maps.
Delegates Paul Gavan from Ireland and John Howell from Great Britain called for the immediate release of the Armenian prisoners of war.
Italian MP Roberto Rampi insisted that the Artsakh conflict should become a thing of the past, and expressed confidence that reconciliation between Armenia and Azerbaijan is possible.
Kamal Jafarov from the Azerbaijani delegation expressed his “deep disappointment” over bringing the issue to the agenda. He claimed that the assembly was “being used by the Armenian authorities for pre-election purposes to show its own people that they are working.” He blamed Armenia for “preparing for revenge” and “not providing” maps of the mined territories to Azerbaijan.
Another Azeri delegate, Rafael Huseynov, continued to claim that “Armenian servicemen from the Shirak Province are terrorists, war criminals” whose “target was the civilian population of Azerbaijan.”
The discussion was concluded by the Turkish delegate Mehmet Eker, who claimed that “due to the Armenian occupation, Azerbaijan has suffered serious historical, political, cultural and economic losses”. He asserted that the war was “unleashed by the Republic of Armenia, which regularly carried out provocative actions against the civilian population of Azerbaijan.”
None of the deputies from the Russian delegation, Armenia’s strategic ally, spoke on the issue.
Speakers from the Armenian delegation included Mikael Melkumyan, a member of the Prosperous Armenia Party (PAP), Ruben Rubinyanfrom My Step Bloc, who referred to the anti-Armenianism raging in Azerbaijan and its implications.
The infographic below shows the picture of the delegates’ speeches at the PACE on the issue of Armenian captives.