Ռուս-արաբական ապատեղեկատվությունը Հայաստանում
Օրերս տարբեր լրատվամիջոցներ հանդես եկան հրապարակումներով, ըստ որոնց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագել է Հայաստանում գործող ռուսական 102-րդ ռազմակայանը 7000 հազարանոց զորամիավորմամբ և ծանր մարտատեխնիկայով համալրելու հրամանագիր:
Ընդ որում նյութի հեղինակ EurAsiaDaily կայքը առ այսօր facebook սոցիալական ցանցում վճարովի հիմունքներով (facebook-ի վճարովի գովազդի ծառայությամբ) տարածում է այդ նյութը՝ տեղեկատվությունը ներկայացնելով որպես փաստական իրողություն:
EADaily
Ու թեև արդեն մե շաբաթ է այդ նյութը հրապարակել է, սակայն այն որևէ կերպ չի հաստատվել, նման հրամանագրի մասին որևէ տեղեկատվություն չկա Կրեմլի պաշտոնական կայքում, իսկ Հայաստան բերվել են ռուսական միմիայն 6 ուղղաթիռներ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց գնալ այդ հրապարակման հետքերով և պարզել դրա իսկությունը:
Եվրասիական հետքը
Այսպիսով, EADaily-ն, հղում կատարելով լիբանանական Al Mayadeen հեռուստաալիքի «աղբյուրի» վրա, հայտնում է, որ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով Հայաստանում տեղակայվելու են 7000 զինվորականներ, ովքեր «սերտորեն համագործակցելու են Սիրիական Լաթաքիայում գործող ռուսաստանյան ռազմակայանի հետ»: Ընդ որում, չի նշվում, թե ինչպե՞ս են Հայաստանում «տեղակայվելիք» զորքերը համագործակցելու Սիրիայում գտնվող ռուսաստանյան զորամիավորումների հետ:
Համացանցում կատարելով հայերեն, ռուսերեն, թուրքերեն ու արաբերեն որոնումներ, պարզ է դառնում, որ նյութը առաջինը հրապարակվել է EADaily-ում, ապա վերջինիս հղումով այլ կայքերում: Իսկ EADaily-ն, ինչպես նշեցինք, հղում էր տվել լիբանանական Al Mayadeen հեռուստաալիքի «աղբյուրի» վրա:
Ու թեև այդ նյութը, իրականին գոնե մի չնչին մասով մոտ լինելու դեպքում լրատվամիջոցների համար, մեղմ ասած, շատ կարևոր է, սակայն այդ տեղեկատվությունը տեղ չգտավ ռուսական որևէ հեղինակավոր ԶԼՄ-ում (որոնք հաճախ Կրեմլին մոտիկ կանգնած իրական աղբյուրներ ունեն):
Հետևապես դժվար է ասել, թե լիբանանական հեռուստաալիքը այդ ի՞նչ աղբյուր կարող է ունենալ Կրեմլում, որը չունեն ռուսական հեղինակավոր ԶԼՄ-ները… Այլ կերպ ասած, կարելի է պնդել, որ կամ լիբանանական Al Mayadeen-ը նման հրապարակում չի ունեցել, կամ էլ այն հորինվածք է եղել:
Ու թեև այդ նյութի՝ Հայաստանում տարածման համար ջանքեր ու գումարներ ծախսում է EADaily-ին, որը, վստահ ենք, գիտակցում է դրա ապատեղակատվական բնույթը, սակայն չի բացառվում, որ տեղեկատվությունը գալիս է Al Mayadeen-ից (ինչը պարզել չհաջողվեց):
Հեզբոլլահի ու ալ Ասադի հետքը
Բանն այն է, որ համաարաբական սփռմամբ Al Mayadeen-ը, ըստ լիբանանական անկախ աղբյուրների, պատկանում է հարևան Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի զարմիկ, բիզնեսմեն Ռամի Մախլուֆին: Մախլուֆը բավականին հայտնի է արաբական աշխարհում և իր ունեցվածքը գերազանցում է 5 միլիարդ դոլարը:
Ու թեև հեռուստաալիքի ղեկավարությունը հրաժավրում է հայտնել  սեփականատիրոջ անունը, սակայն նշվում է, որ նա «արաբ գործարար է»:
Al Mayadeen-ը, ըստ ուսումնասիրությունների, բացի ալ Ասադի թիմից, ֆինանսավորվում է նաև շիա-մահմեդականների «խմբակցության» այլ անդամների կողմից, ինչպիսիքն են Լիբանանում գործող (և շատ ազդեցիկ) «Հեզբոլլահ» խմբավորումը ու Իրանը:
Մասնավորապես, շիաների կողմից այդ ֆինանսավորման պատճառն է լրատվական դաշտում հակակշռել Al Jazeera-ին, սյունի-մահմեդական ուղղվածությամբ սաուդյան Al Arabiya-ին և արևմտյան Sky News Arabia և BBC Arabic Television հեռուստաալիքներին:
Ինչևիցե, պարզ է, որ ենթադրաբար Բաշար ալ Ասադի զարմիկին պատկանող և շիա-մահմեդականներին սատարող Al Mayadeen հեռուստաալիքը կարող է հրապարակումներ անել, որոնցով փորձի ամեն կերպ ցուցանել, որ սյունի-մահմեդական Թուրքիայի դեմ պայքարում իրենց աջակցում է նաև Ռուսաստանը… Այդ թվում, իբր Հայաստանից զորքով «նեղելու» միջոցով:
Սակայն խնդրահարույցն այն է, որ EurAsia Daily ռուսական կայքի միջոցով այդ հրապարակումը մուտք է գործում հայկական լրատվական դաշտ և սկսում լայնամաշտաբ ապատեղեկատվության առիթ դառնալ:

На днях различные СМИ вышли в свет с публикациями, согласно которым Президент РФ Владимир Путин подписал указ о пополнении 102-й российской военной базы в Армении 7000-ной группировкой войск и тяжелой боевой техникой.
Притом, автор материала – сайт EurAsiaDaily до сих пор в социальной сети facebook на платной основе (посредством услуги платной рекламы на facebook) распространяет данный материал, представляя информацию как фактическую реальность.
И хотя уже неделя, как этот материал опубликован, но он каким-либо образом не был подтвержден, информация о подобном указе отсутствует на официальном сайте Кремля, а в Армению переброшено всего лишь 6 российских вертолетов.
«Союз информированных граждан» решил пойти по следам этой публикации и выяснить ее правдивость.
Евразийский след
Итак, EADaily, ссылаясь на «источник» ливанского телеканала «Аль-Майяден», сообщает, что по указу Владимира Путина в Армении будут размещены 7000 военнослужащих, которые будут «тесно сотрудничать с действующей в Латакии российская базой». Притом, не указывается, каким образом «размещаемые» в Армении войска будут сотрудничать с действующими в Сирии российскими формированиями.
Проведя в интернете поиск на армянском, русском, турецком и арабском языках, стало ясно, что материал изначально был опубликован на EADaily, затем со ссылкой на последний на других сайтах. А EADaily, как отметили, ссылалось на «источник» ливанского телеканала «Аль-Майяден».
И хотя указанный материал, при хотя бы незначительной близости к действительности был бы, мягко говоря, очень важным для СМИ, однако, эта информация не была размещена в каком-либо авторитетном СМИ (которые часто имеют реальные источники, близкие к Кремлю).
Следовательно, трудно сказать, какого рода источник в Кремле мог иметь ливанский телеканал, какового не имеют российские СМИ… Другими словами, можно утверждать, что либо ливанский телеканал «Аль-Майяден» подобной информации не публиковал, либо она была вымышленной.
И хотя на распространение этого материала в Армении усилия и средства тратит EADaily, который, уверены, осознает его дезинформационный характер, однако, не исключено, что информация исходит от телеканала «Аль-Майяден» (этого выяснить не удалось).
След «Хезболлах» и аль-Асада
Дело в том, что телеканал «Аль-Майяден», имеющий панарабскую трансляцию, согласно независимым ливанским источникам, принадлежит племяннику Президента соседней Сирии Башара аль-Асада, бизнесмену Рами Махлуфу. Махлуф довольно известен в арабском мире и его состояние превышает 5 млрд. долларов.
И хотя руководство телеканала отказывается сообщить имя своего владельца, однако отмечается, что он является «арабским бизнесменом».
Согласно исследованиям, «Аль-Майяден», кроме команды аль-Асада, финансируется также другими челнами «фракции» мусульман-шиитов, каковыми являются функционирующая в Ливане (и очень влиятельная) группировка «Хезболлах» и Иран.
В частности, причиной указанного финансирования со стороны шиитов противодействие катарскому телеканалу «Аль-Джазира», саудовскому телеканалу «Аль-арабия», имеющему суннитскую направленность, и западным Sky News Arabia և BBC Arabic Television.
Тем самым становится ясно, что, предположительно, принадлежащий племяннику Башара аль-Асада и поддерживающий шиитов телеканал «Аль-Майяден» может делать публикации, в которых будет пытаться всемерно показать, что в борьбе с суннитской Турцией их поддерживает также Россия. В том числе будто «натиском» войск из Армении.
Однако, проблемным является то, что эта публикация посредством российского сайта EurAsia Daily поступает на армнское информационное поле и начинает становится поводом для широкомасштабной дезинформации.