Ռուս-արաբական ապատեղեկատվությունը Հայաստանում
Օրերս տարբեր լրատվամիջոցներ հանդես եկան հրապարակումներով, ըստ որոնց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագել է Հայաստանում գործող ռուսական 102-րդ ռազմակայանը 7000 հազարանոց զորամիավորմամբ և ծանր մարտատեխնիկայով համալրելու հրամանագիր:
Ընդ որում նյութի հեղինակ EurAsiaDaily կայքը առ այսօր facebook սոցիալական ցանցում վճարովի հիմունքներով (facebook-ի վճարովի գովազդի ծառայությամբ) տարածում է այդ նյութը՝ տեղեկատվությունը ներկայացնելով որպես փաստական իրողություն:
EADaily
Ու թեև արդեն մե շաբաթ է այդ նյութը հրապարակել է, սակայն այն որևէ կերպ չի հաստատվել, նման հրամանագրի մասին որևէ տեղեկատվություն չկա Կրեմլի պաշտոնական կայքում, իսկ Հայաստան բերվել են ռուսական միմիայն 6 ուղղաթիռներ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց գնալ այդ հրապարակման հետքերով և պարզել դրա իսկությունը:
Եվրասիական հետքը
Այսպիսով, EADaily-ն, հղում կատարելով լիբանանական Al Mayadeen հեռուստաալիքի «աղբյուրի» վրա, հայտնում է, որ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով Հայաստանում տեղակայվելու են 7000 զինվորականներ, ովքեր «սերտորեն համագործակցելու են Սիրիական Լաթաքիայում գործող ռուսաստանյան ռազմակայանի հետ»: Ընդ որում, չի նշվում, թե ինչպե՞ս են Հայաստանում «տեղակայվելիք» զորքերը համագործակցելու Սիրիայում գտնվող ռուսաստանյան զորամիավորումների հետ:
Համացանցում կատարելով հայերեն, ռուսերեն, թուրքերեն ու արաբերեն որոնումներ, պարզ է դառնում, որ նյութը առաջինը հրապարակվել է EADaily-ում, ապա վերջինիս հղումով այլ կայքերում: Իսկ EADaily-ն, ինչպես նշեցինք, հղում էր տվել լիբանանական Al Mayadeen հեռուստաալիքի «աղբյուրի» վրա:
Ու թեև այդ նյութը, իրականին գոնե մի չնչին մասով մոտ լինելու դեպքում լրատվամիջոցների համար, մեղմ ասած, շատ կարևոր է, սակայն այդ տեղեկատվությունը տեղ չգտավ ռուսական որևէ հեղինակավոր ԶԼՄ-ում (որոնք հաճախ Կրեմլին մոտիկ կանգնած իրական աղբյուրներ ունեն):
Հետևապես դժվար է ասել, թե լիբանանական հեռուստաալիքը այդ ի՞նչ աղբյուր կարող է ունենալ Կրեմլում, որը չունեն ռուսական հեղինակավոր ԶԼՄ-ները… Այլ կերպ ասած, կարելի է պնդել, որ կամ լիբանանական Al Mayadeen-ը նման հրապարակում չի ունեցել, կամ էլ այն հորինվածք է եղել:
Ու թեև այդ նյութի՝ Հայաստանում տարածման համար ջանքեր ու գումարներ ծախսում է EADaily-ին, որը, վստահ ենք, գիտակցում է դրա ապատեղակատվական բնույթը, սակայն չի բացառվում, որ տեղեկատվությունը գալիս է Al Mayadeen-ից (ինչը պարզել չհաջողվեց):
Հեզբոլլահի ու ալ Ասադի հետքը
Բանն այն է, որ համաարաբական սփռմամբ Al Mayadeen-ը, ըստ լիբանանական անկախ աղբյուրների, պատկանում է հարևան Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի զարմիկ, բիզնեսմեն Ռամի Մախլուֆին: Մախլուֆը բավականին հայտնի է արաբական աշխարհում և իր ունեցվածքը գերազանցում է 5 միլիարդ դոլարը:
Ու թեև հեռուստաալիքի ղեկավարությունը հրաժավրում է հայտնել  սեփականատիրոջ անունը, սակայն նշվում է, որ նա «արաբ գործարար է»:
Al Mayadeen-ը, ըստ ուսումնասիրությունների, բացի ալ Ասադի թիմից, ֆինանսավորվում է նաև շիա-մահմեդականների «խմբակցության» այլ անդամների կողմից, ինչպիսիքն են Լիբանանում գործող (և շատ ազդեցիկ) «Հեզբոլլահ» խմբավորումը ու Իրանը:
Մասնավորապես, շիաների կողմից այդ ֆինանսավորման պատճառն է լրատվական դաշտում հակակշռել Al Jazeera-ին, սյունի-մահմեդական ուղղվածությամբ սաուդյան Al Arabiya-ին և արևմտյան Sky News Arabia և BBC Arabic Television հեռուստաալիքներին:
Ինչևիցե, պարզ է, որ ենթադրաբար Բաշար ալ Ասադի զարմիկին պատկանող և շիա-մահմեդականներին սատարող Al Mayadeen հեռուստաալիքը կարող է հրապարակումներ անել, որոնցով փորձի ամեն կերպ ցուցանել, որ սյունի-մահմեդական Թուրքիայի դեմ պայքարում իրենց աջակցում է նաև Ռուսաստանը… Այդ թվում, իբր Հայաստանից զորքով «նեղելու» միջոցով:
Սակայն խնդրահարույցն այն է, որ EurAsia Daily ռուսական կայքի միջոցով այդ հրապարակումը մուտք է գործում հայկական լրատվական դաշտ և սկսում լայնամաշտաբ ապատեղեկատվության առիթ դառնալ:

Russian-Arabic Misinformation in Armenia
Recently different media publications claimed that Russian President Vladimir Putin has signed a decree on replenishing the 102nd Russian Military Base in Armenia with 7000 troops and heavy military equipment.
Moreover, EurAsiaDaily, the source website of the news item, continues disseminating that news on Facebook through a paid advertising service till today presenting that information as reality.
EADaily
And though a week has already passed since the publication of that material, it has not been confirmed in any way, there is no information about such a decree in Kremlin’s official website, and only 6 Russian helicopters have been brought to Armenia.
Thus, “Union of Informed Citizens” NGO tried to track that publication and check its originality.
Eurasian Trace
So, citing the Lebanese Al Mayadeen TV “source”, EADaily informs that 7000 troops will be dispatched in Armenia by Vladimir Putin’s decree and “will closely cooperate with the Russian military base in Syrian Latakia”. Moreover, it is not mentioned how the troops “to be dispatched” in Armenia are going to cooperate with Russian troops in Syria.
If we do Google search in Armenian, Russian, Turkish and Arabic on the internet, it becomes clear that the material was first published in other websites citing the latter. And as we have already mentioned, EADaily had cited the “source” of Lebanese Al Mayadeen TV.
And though that news item would be important for media in case of being a little close to reality, it cannot be found in any of the Russian leading media (which often have real sources close to Kremlin).
Hence, it is difficult to say what source a Lebanese TV channel could have in Kremlin, one that even the Russian leading media do not have. In other words, we can claim that either the Lebanese Al Mayadeen has not had such a publication, or it has been invented.
And though it is EADaily that spares no effort and money to disseminate that material in Armenia (and we are sure it realizes that it is a misinformation), we cannot exclude that the information comes from Al Mayadeen (it was not possible to find it out).
Hezbollah’s and Assad’s Trace
The point is that according to Lebanese independent sources, Al Mayadeen (with pan-Arabic coverage) belongs to Syrian President Bashar al-Assad’s nephew, businessman Rami Mahluf. Mahluf is quite famous in the Arab world and his possessions are estimated to exceed 5 billion USD.
And though the channel’s leadership refuses to name its owner, it is mentioned that the latter is an “Arab businessman”.
Studies claim that apart from Assad’s team, Al Mayadeen is also funded by other members of Shia-Muslims “faction”, such as “Hezbollah” group, which operates in Lebanon and is very influential, and Iran.
In particular, the cause of that funding by the Shiite is to counterbalance Al Jazeera, Saudi Al Arabiya with Sunni-Muslim orientation, Western Sky News Arabia, and BBC Arabic Television TV channels.
Anyway, it is clear that Al Mayadeen TV channel, which belongs to Bashar al-Assad’s nephew and supports Shia-Muslims, may have publications in which they may try to show that Russia also supports them in the fight against Sunni-Muslim Turkey… And this support may include supposedly “oppressing” Turkey through their troops in Armenia.
But the problematic aspect is that the publication enters the Armenian media field through the Russian website EurAsia Daily and starts to cause large-scale misinformation.