Հայաստանն Ադրբեջանին և Թուրքիային կապող երկաթուղիների ներկա վիճակը
Արցախյան վերջին պատերազմի ավարտը տրվեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությամբ, որի 9-րդ կետում ասվում է. «Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են»։ Երկու ամիս անց՝ այս տարվա հունվարի 11-ին ընդունված երեք երկրների ղեկավարների երկրորդ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ ստեղծվեց եռակողմ աշխատանքային խումբ, որի գերակայություններն են երկաթուղային և ճանապարհային հաղորդակցությունները։
Երկրորդ եռակողմ հայտարարությունից հետո ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը հրապարակեց տարածաշրջանի տրանսպորտային կապերի սպասվող ապաշրջափակման հնարավոր տարբերակը պատկերող քարտեզ։
Հաշվի առնելով այն, որ վերոնշյալի համատեքստում մեծացել է Հայաստանի երկաթուղային ցանցի հանդեպ հետաքրքրությունը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց ուսումնասիրել Հայաստանի տարածքում երկաթուղային ցանցի չգործող կամ ապամոնտաժված հատվածները։
Հայաստանի ներկայիս տարածքում առաջին երկաթուղին շահագործվել է ցարական ժամանակաշրջանում՝ 1899 թվականին, երբ իրար կապվեցին Կովկասի վարչական կենտրոնը՝ Թիֆլիսը և Ալեքսանդրապոլը՝ Գյումրին (այն անցնում է այժմյան Վանաձորով)։ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը զգալիորեն ընդլայնվեց և էլեկտրաֆիկացվեց սովետական ժամանակաշրջանում՝ հատկապես ետպատերազմյան տարիներին։ 1985 թվականի դրությամբ Խորհրդային Հայաստանն ուներ ընդհանուր օգտագործման 760 կմ շահագործվող երկաթուղի։
Այսօր, ըստ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը շահագործող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության վերջին տվյալների, Հայաստանի երկաթուղային գծերի ընդհանուր երկարությունը մոտ 1250 կմ է, որից 760 կմ-ը կազմում են գլխավոր ուղիները։ Ընկերությունն այսօր շահագործում է երկաթգծի մոտ 690 կմ հատվածը։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ երկաթգծերի քարտեզը
Երկաթգծի չշահագործվող, լքված և ապամոնտաժված հատվածները
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Հայաստանի երկաթուղային ցանցը փաստացի շրջափակման մեջ է հայտնվել՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից տասնամյակներ տևած ամբողջական շրջափակման պատճառով։ Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի տարածքի երկաթգծերի զգալի մասը կամ ուղղակի լքվել է կամ, որոշ դեպքերում՝ նաև ապամոնտաժվել։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կողմից տրամադրված տվյալներից տեղեկանում ենք, որ Հայաստանի երկաթուղային ցանցում կա երեք չշահագործվող հատված՝
1. Երասխ – Ադրբեջանի (Նախիջևանի) հետ պետական սահման,
2. Գյումրի – Ախուրյան – Թուրքիայի հետ պետական սահման,
3. Դիլիջան – Իջևան- Ադրբեջանի հետ պետական սահման։
Երասխի հատվածը, որը Երևան-Բաքու երկաթուղու մաս էր կազմում, չի գործում ավելի քան 30 տարի՝ կապված արցախյան հակամարտության ժամանակ հայ-ադրբեջանական բախումներով։ Այդ ժամանակվանից փաստացի շփման գիծ ձևավորվեց Հայաստանի և Նախիջևանի միջև, և երկաթուղու աշխատանքը կասեցվեց։ Այսօր Երասխից Նախիջևանի Սադարակ բնակավայր ընկած շուրջ 4 կմ հատվածը ամբողջությամբ ապամոնտաժված է։ Դրա մի քանի հարյուր մետրն է գտնվում Հայաստանի տարածքում։
Գյումրիից դեպի Թուրքիայի հետ պետական սահմանն ընկած շուրջ 13 կմ հատվածը ևս փաստացի լքված է արդեն շուրջ 30 տարի։ Վերջին գնացքն այստեղով անցել է 1993 թվականին, երբ Թուրքիան վերջնականապես փակեց ՀՀ-ի հետ սահմանը։ Ըստ մի ուսումնասիրության՝ այդ հատվածի առնվազն 0.7 կմ-ն ապամոնտաժված է։ 2009 թվականի հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման նախաշեմին խոսակցություններ եղան այդ հատվածը վերանորոգելու և վերագործարկելու շուրջ, սակայն հայ-թուրքական սահմանը այդպես էլ չբացվեց, և Գյումրի-Կարս երկաթգիծը չվերագործարկվեց։ Գործն այն ժամանակ հասել էր նրան, որ Գյումրի-Ախուրյան հատվածում վերանորոգման աշխատանքներ էին տարվել։
Դիլիջանից Իջևանով դեպի Ադրբեջանի հետ պետական սահման հատվածը, որը բացվել է 1980-ականների սկզբներին, ամբողջությամբ լքված վիճակում է։ Այս հատվածը Երևան-Բաքու այլընտրանքային ուղու մաս էր։ Իջևանից հետո երկաթգիծը շարունակվում էր դեպի Ադրբեջանի Աղստաֆայի շրջան և Կիրովաբադ-Եվլախ ճանապարհով հասնում Բաքու։ Այստեղով վերջին գնացքը անցել է 1992-ին։ Այն տեղ-տեղ քանդված է կամ թալանված։ Հաղարծին գյուղի տարածքում, օրինակ, երկաթգծի մի հատվածը սողանքի պատճառով ավերվել է, իսկ երկաթգծի էլեկտրական լարերը և այլ պարագաներ ապամոնտաժվել են։ 2020 թվականին ոստիկանությունը հայտնեց, որ մի քաղաքացի ապամոնտաժել և գողացել է երկաթգծի ռելսերի փայտե 18 հենակ։ Ըստ 2016-ին «Առավոտ» օրաթերթում հրապարակված հոդվածի՝ «ներկայումս թալանված են երկաթգծի ոչ միայն լարերը, այլ նաև էլեկտրասյուներ, կայարանների և կիսակայարանների շենքեր»։ Երկաթգծի Իջևանի կայարանի մնացորդներին օրերս անդրադարձել է «Սիվիլնեթը»:
Ամբողջությամբ ապամոնտաժված է Երևան-Բաքու երկաթգծի Մեղրիով անցնող շուրջ 40 կմ հայաստանյան հատվածը։ Մեղրիով վերջին գնացքն անցել է 1992-ի ապրիլին։ Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը, 2016-ին այցելելով Մեղրի, գրել էր. «40-կիլոմետրանոց երկաթգծից ոչինչ չի մնացել։ Երկաթյա ռելսերը և ինժեներական ամբողջ համակարգը ուղղակի գոյություն չունեն»։ Իսկ Factor.am-ի լրագրող Ռոբերտ Անանյանը, այս հունվարին այցելելով տեղանք, նշել էր, որ Մեղրու երկաթգծի ռելսերն ապամոնտաժված են, իսկ շենքերն ու թունելները՝ կիսաքանդ։ Ըստ ԱԺ նախկին պատգամավոր Դավիթ Մաթևոսյանի, որը Մեղրիի շրջանից էր, Մեղրիի երկաթուղին սկսվեց ապամոնտաժվել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավարման շրջանում՝ 2003-ից։ Ըստ Հանրային հեռուստաընկերության լրատվական ծառայության կողմից հրապարակված հետաքննության, այն ապամոնտաժվել է պաշտպանության նախարարության պատվերով՝ 2003-ին, երբ նախարար էր Սերժ Սարգսյանը, և վաճառվել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին։ 2018-ի հոկտեմբերին Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն տարածեց, որում նշվում է, որ ըստ նախնական քննության տվյալների, Կապան-Մեղրի հատվածը, 2008-ին կոնցեսիոն պայմանագրով հանձնված լինելով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին, 2010-2011 թվականների ընթացքում «ամբողջությամբ ապամոնտաժվել և հափշտակվել է»: Նախկին երկաթգծի փոխարեն (հանված ռելսերի և հենակների տեղը) այժմ անցնում է Մեղրիից դրանից դեպի արևելք գտնվող Նռնաձոր գյուղ գնացող գրունտային ճանապարհը:
Հայաստանի երկաթուղային ցանցի այլ հատվածներ ևս փաստացի անգործ վիճակում են։ Դրանցից ամենանշանակալին Հրազդան-Ֆիոլետովո-Դիլիջան հատվածն է։ Չնայած ըստ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կայքում տեղադրված տեղեկատվության «Դիլիջան» կայարանը շահագործվում է, Հրազդան-Դիլիջան հատվածը չի գործում։
Այսպիսով, Հայաստանի երկաթուղային ցանցի զգալի մասը՝ Հրազդան-Իջևան-Ադրբեջանի հետ սահման և Գյումրի-Թուրքիայի հետ սահման հատվածներն այսօր գտնվում են լքված վիճակում, իսկ Երևան-Բաքու երկաթուղու Մեղրու հատվածն ամբողջությամբ ապամոնտաժված է։
Ըստ բեռնափոխադրումներ իրականացնող «Ապավեն» ընկերության տրամադրած տվյալների, երկաթգծի Մեղրիի հատվածի վերանորոգումը (ավելի ճիշտ՝ կառուցումը) կարժենա 250 մլն դոլար, Իջևանինը՝ 450 մլն դոլար, Ախուրյանինը՝ 16 մլն դոլար, իսկ Երասխինը՝ 5 մլն դոլար: Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի ղեկավարությամբ գործող աշխատանքային խմբում դեռևս չի քննարկվել երկաթուղիների վերականգման ծախսերի բաշխման հարցը:
Ամենայն հավանականությամբ, քննարկվում է միմիայն Մեղրիի ու Երասխի երկաթուղու հատվածների վերանորոգումը, քանի որ Հրազդան-Իջևան-Ադրբեջան երկաթգծի վերանորոգումը չափազանց թանկ է (դրա լքված հատվածի երկարությամբ ու 8 կմ-անոց թունելով պայմանավորված): Իսկ Ախուրյանի երկաթգծի շահագործումը պայմանավորված է հայ-թուրքական սահմանի բացմամբ, որը, կարծես, տեսանելի ապագայում նախատեսված չէ:

The current state of the railways connecting Armenia to Azerbaijan and Turkey
The end of the last war in Artsakh was given by the trilateral statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, signed on November 9, 2020. The Point 9 of the statement stipulates: “All economic and transport links in the region shall be unblocked.” Two months later, according to the second trilateral statement of the leaders of the three countries adopted on January 11, 2021, a trilateral working group was set up, the priorities of which are rail-road communications.
After the second trilateral announcement, the Russian “Kommersant” newspaper published a map depicting the possible unblocking of the transport links in the region.
Taking into account that in the above-mentioned context the interest in the Armenian railway network has increased, the Union of Informed Citizens decided to study the non-functioning or dismantled parts of the railway network in the territory of Armenia.
The first railway in the present-day territory of Armenia was operated during the tsarist period, in 1899, when the administrative center of the Caucasus, Tbilissi (Georgia) and Alexandropol – the present-day Gyumri were connected (it passes through present-day Vanadzor).
The railway network of Armenia was significantly expanded and electrified during the Soviet period, especially in the post-war years. As of 1985, Soviet Armenia had a 760 km general-purpose railway.
Today, according to the latest data provided by the South Caucasus Railway Company, which operates the Armenian railway network, the total length of Armenian railway lines is about 1250 km, of which 760 km are the main roads. Today the company operates about 690 km of the railway.
Map of the railways of “South Caucasus Railway” CJSC
Unused, abandoned and dismantled sections of the railway
After the collapse of the Soviet Union, the Armenian railway network came under de facto blockade due to decades of complete blockade by Azerbaijan and Turkey. During the last three decades, most of the railways in Armenia have either been abandoned or, in some cases, dismantled.
According to the data provided by the South Caucasus Railway CJSC, there are three non-operated sections in the Armenian railway network:
1. Yeraskh – State border with Azerbaijan (Nakhichevan region),
2. Gyumri – Akhuryan – State border with Turkey,
3. Dilijan – Ijevan – State border with Azerbaijan.
The Yeraskh section, which was part of the Yerevan-Baku railway, has not been operating for more than 30 years due to the Armenian-Azerbaijani clashes during the Artsakh conflict.
Since then, a de facto line of contact has been established between Armenia and Nakhichevan, and the railway has been suspended.
Today, the 4 km section from Yeraskh to Sadarak settlement in Nakhichevan has been completely dismantled. Several hundred meters of this section is in the territory of Armenia.
The 13 km section of the state border from Gyumri to Turkey has actually been abandoned for about 30 years.
The last train passed through here in 1993, when Turkey finally closed the border with Armenia.
According to a study, at least 0.7 km of that section has been dismantled.
On the eve of the signing of the Armenian-Turkish protocols in 2009, there were talks about repairing and reopening that section, but the Armenian-Turkish border was not opened, and the Gyumri-Kars railway was not reopened. In fact, at that time some repair works had been carried out in the Gyumri-Akhuryan section.
The section connecting Dilijan to the state border of Azerbaijan through Ijevan, which opened in the early 1980s, is completely abandoned. This section was part of the alternative Yerevan-Baku route.
After Ijevan, the railway continued to the Aghstafa region of Azerbaijan, reaching Baku via the Kirovabad-Yevlakh road.
The last train passed here in 1992. The section has been destroyed or looted in some places.
In the area of Haghartsin village, for example, a part of the railway was destroyed due to a landslide, and the electric wires of the railway and other items were dismantled.
In 2020, the police reported that a citizen had dismantled and stolen 18 wooden supports of railway rails.
According to an article published in “Aravot” daily in 2016, “at present, not only the railway wires, but also electric poles, station and semi-station buildings have been looted.” The remains of Ijevan railway station have recently been covered by Civilnet.
Recently the “Civilnet” covered a reportage on the remains of Ijevan railway station
About 40 km of the Armenian section of the Yerevan-Baku railway passing through Meghri has been completely dismantled.
The last train through Meghri passed in April 1992. Journalist Tatul Hakobyan, visiting Meghri in 2016, wrote: “There is nothing left of the 40-kilometer railway. The iron rails and the whole engineering system simply do not exist.”
Meanwhile, Factor.am journalist Robert Ananyan, visiting the place this January, mentioned that the rails of the Meghri railway have been dismantled, and the buildings and tunnels are half-destroyed. According to former MP Davit Matevosyan, who was from the Meghri region, the Meghri railway began to be dismantled during Robert Kocharyan’s tenure in 2003.
According to the investigation published by the press service of the Public Television, it was dismantled by the order of the Ministry of Defense, in 2003, when Serzh Sargsyan was the Minister. It was sold to the Zangezur Copper and Molybdenum Combine.
In October 2018, the Investigative Committee issued a statement stating that according to the preliminary investigation, the Kapan-Meghri section, having been handed over to the South Caucasus Railway CJSC under a concession agreement in 2008, was “completely dismantled and stolen” in 2010-2011.
Instead of the former railway (the place of the removed rails and supports) the soil road leading from Meghri to the village of Nrnadzor to the east now passes.
Other parts of the Armenian railway network are not fully operating. The most significant of them is the Hrazdan-Fioletovo-Dilijan section. Although according to the information posted on the website of the South Caucasus Railway CJSC, the Dilijan station is in operatimg, while the Hrazdan-Dilijan section is not operating.
Thus, a significant part of the Armenian railway network, the sections of the border with Hrazdan-Ijevan-Azerbaijan and Gyumri-Turkey, is now abandoned, and the Meghri section of the Yerevan-Baku railway is completely dismantled.
According to the data provided by Apaven Company, the renovation (or rather construction) of the Meghri section of the railway will cost $ 250 million, that of Ijevan- $ 450 million, Akhuryan- $ 16 million, and Yeraskh- $ 5 million. The working group headed by the Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan has not yet discussed the distribution of railway rehabilitation costs.
Most likely, the repair of only the Meghri and Yeraskh railway sections is being discussed, as the repair of the Hrazdan-Ijevan-Azerbaijan railway is very expensive (due to the length of the abandoned section and the 8-kilometer tunnel).
And the operation of the Akhuryan railway is conditioned by the opening of the Armenian-Turkish border, which does not seem to be planned in the foreseeable future.