ԱՄՆ կողմից Ցեղասպանության ճանաչումն ու ռուսական քարոզչամեքենան
2021 թվականի ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն իր ուղերձում ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ կատարելով իր նախընտրական խոստումը։
Այս իրադարձությունը լայնորեն լուսաբանվեց և քննարկվեց ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներում և փորձագիտական շրջանակների կողմից։ Կրեմլի պաշտոնական դիրքորոշումը հայտնեց ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը․ վերջինս լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ «դա (Ցեղասպանության ճանաչումը,- խմբ․) ԱՄՆ-ի ներքին գործն է»։
Հատկանշական է, որ Ռուսաստանը պաշտոնապես որևէ ուղերձ չհղեց հայ ժողովրդին այդ օրվա կապակցությամբ։ Փոխարենը, ամբողջ թափով գործի դրված ռուսական քարոզչամեքենան խիստ քննադատության ենթարկեց Բայդենի վարչակարգի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման փաստը՝ գեներացնելով բազմաթիվ քարոզչական թեզեր։ Դրանցից ամենատարածվածները ներկայացված են ստորև։
«Որտեղ էր ԱՄՆ-ն 44-օրյա պատերազմի ընթացքում», «ԱՄՆ-ն թքած ունի հայերի վրա»
Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստն առաջինը քննադատեց «Ռուսաստանն այսօր» (Russia Today) պետական լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը՝ ճանաչումը ներկայացնելով որպես «փշրանք», որն ավելի քան մեկ դար անց նետվել էր հայերին։ Սիմոնյանը նաև դաշտ նետեց մանիպուլյատիվ հարցադրումը, թե «որտե՞ղ էր ԱՄՆ-ն Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում»։
«Որտե՞ղ ես եղել, Ամերիկա, այս աշնանը։ Մատդ մատիդ տվե՞լ ես։ Ո՛չ։ Եվ սա այն ամենն է, ինչ պետք է իմանալ հայերի հանդեպ ամերիկյան վերնախավի վերաբերմունքի մասին։ Այն չկա։ Ոչ լավ, ոչ վատ»,- գրել էր Սիմոնյանը՝ ավելի ուշ իր տելեգրամյան ալիքում «արդարություն պահանջողներին» կոչ անելով փոխարենը ճանաչել Ղրիմը։
Ռուսական դաշնային «Ռոսիա» հեռուստաալիքով հեռարձակվող «Երեկոն Սոլովյովի հետ» հաղորդման ընթացքում Մոսկվայի պետական համալսարանի Համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի դեկան Անդրեյ Սիդորովն էլ հայտարարել էր․  «Ամերիկացիները, վստահեցնում եմ ձեզ, անկեղծ ասած թքած ունեն հայերի վրա, Հայաստանի վրա»։ Միևնույն ժամանակ, սակայն, նա նշել էր, որ Հարավային Կովկասում ռուսական ազդեցության հետ հակադրության մեջ Հայաստանը կարևոր օբյեկտ է ԱՄՆ-ի համար։
Իսկ «Նատիվի» (իսրայելական պետական կառույց, որը զբաղվում է նախկին ԽՍՀՄ-ում և Արևելյան Եվրոպայում բնակվող հրեաների հարցերով) նախկին ղեկավար, ՌԴ իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության անդամ Օլեգ Տկաչին պատկանող «Օլմա մեդիագրուպ» ընկերության երկար տարիների վերլուծաբան Յակով Քեդմին «զոհերի հիշատակին ուղղված վիրավորանք» է անվանել Բայդենի ուղերձը։ Քաղաքագետը նույնպես ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն ոչինչ չի արել հայերի համար Արցախում Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում։
Կրեմլյան քարոզիչներին ձայնակցել են նաև Հայաստանում՝ անտեսելով փաստը, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից է։ Օրինակ, «5-րդ ալիքի» եթերում հաղորդավարը բարձրաձայնել է իր ենթադրությունները, թե Բայդենը «հավանաբար մեղավոր չի զգացել իրեն» 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները չդատապարտելու համար (այնինչ, Բայդենը նախագահ է դարձել պատերազմից հետո)։
«Ցեղասպանության ճանաչմամբ ԱՄՆ-ն աջակցում է Փաշինյանին»
Ռուսաստանյան փորձագիտական շրջանակները Բայդենի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը կապում էին նաև ներհայաստանյան քաղաքական զարգացումների հետ։ Ակտիվորեն շրջանառում էին թեզը, թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ Բայդենը «սիրաշահում է հայաստանյան իշխանություններին», սպասվող արտահերթ ընտրություններում աջակցություն հայտնում Նիկոլ Փաշինյանի վարչակարգին։
Նման կարծիք է հայտնել ռուսաստանցի արևելագետ, «Ռոսիա» հեռուստաընկերության քաղաքական-վերլուծական նախագծերի մշտական բանախոսներից Եվգենի Սատանովսկին, որը պնդել է, թե «հնարավոր է՝ դա պետք էր Փաշինյանին ընտրություններից առաջ աջակցելու համար»։
«Երեկոն Սոլովյովի հետ» հաղորդման ընթացքում ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայի դոցենտ Վլադիմիր Ավատկովը վստահություն է հայտնել, որ սրանով ԱՄՆ-ն ամրապնդում է իր դիրքերը Հայաստանում՝ առաջիկայում սպասվող արտահերթ ընտրությունների ֆոնին։
«(ԱՄՆ-ն,- խմբ․) Նպատակ է հետապնդում ամրապնդվել Հայաստանում, որտեղ, ինչպես Դուք (դիմում է հաղորդավարին,- խմբ․) շատ ճիշտ նկատեցիք, գտնվում է իր ամենամեծ դեսպանատունը։ Ֆրանսիայի անհաջողությունների ֆոնին, անհաջողություն ասելով՝ ես նկատի ունեմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ, ամերիկացիները փորձում են վերականգնել ու ուժեղացնել իրենց ազդեցությունը (ՀՀ-ում անցկացվելիք,- խմբ․) առաջիկա ընտրություններում»,- ասել է Ավատկովը։
Այս թեզը նույնպես վերարտադրվել է հայաստանյան մեդիայում․ «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության ղեկավար Գառնիկ Իսագուլյանն անգամ պնդել է, որ Բայդենն Էրդողանի հետ պայմանավորվել է ճանաչել Ցեղասպանությունը, քանի որ դրանով «կաջակցեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ֆինանսավորվող Փաշինյանին» նախընտրական շրջանում։
«ԱՄՆ-ն պատժում է Թուրքիային ՌԴ-ի հետ մերձեցման համար»
Բայդենի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման լուրը ռուսաստանյան հեռուստաեթերում ներկայացվել է հիմնականում ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների համատեքստում։
Մասնավորապես, դաշնային «Ռոսիա 24»-ի լուրերի թողարկման ընթացքում մեկնաբանը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ն վերջին շրջանում «անում է ամեն ինչ, որպեսզի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրաժարվի ՌԴ-ի հետ բարիդրացիական հարաբերություններից»։ Նույն հեռուստաընկերության լուրերի մեկնաբան Դմիտրի Կիսիլյովն էլ նկատում է՝ ԱՄՆ-ն «պատժում է Թուրքիային ինքնուրույն արտաքին քաղաքականության և, հատկապես, ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնման համար»։
Հակառուսականության ալիք, ՌԴ ազդեցության թուլացում ու «սորոսականներ»
Թեմայի շուրջ վերլուծություններում և քննարկումներում կարմիր գծի պես անցնում էին  Հայաստանում հակառուսական հերթական ալիքի բարձրացման, դեպի Արևմուտք հանրության կողմնորոշման վերաբերյալ մտահոգությունները։
Այս համատեքստում ռուսաստանյան քարոզչամեքենան նորից թիրախավորեց և պիտակավորեց հայաստանյան քաղաքացիական հասարակությանը, հասարակական կազմակերպություններին։
Օրինակ՝ «Սոլովյով LIVE» հաղորդման ընթացքում քաղաքագետ Սիմյոն Բաղդասարովը նախ համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանում այս հարցը շահարկելու են ընդդեմ ՌԴ-ի, հօգուտ՝ ԱՄՆ-ի։
«Հայաստանի բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը ռուսամետ է, դե իհարկե կա նաև մի փոքր շերտ, մենք նրանց անվանում ենք «սորոսյատա», որը ունի ամերիկամետ կեցվածք։ Ահա նրանք խաղարկելու են այս խաղաքարտը, այդ թվում նրանցից ոմանք իշխանության շարքերում են»,- ասել է Բաղդասարովը՝ նշելով, որ աշխարհաքաղաքական խաղ է գնում Հարավային Կովկասից ՌԴ-ն դուրս մղելու ուղղությամբ, իսկ Բայդենի գործողությունները հենց այս տեսանկյունից պետք է վերլուծել։
ՌԴ պաշտպանության նախարարության «Զվեզդա» հեռուստաալիքով հեռարձակվող «Ամերիկյան բլուրներ» հաղորդման ընթացքում Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Եգորչենկովը նույնպես խոսել է հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության մասին՝ որպես Արևմուտքի գործիքի։ Նա պնդում է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է այդ լծակով առաջ տանել իր  հետաքրքրությունները Հայաստանում՝ նվազեցնելով Հարավային Կովկասում ՌԴ ազդեցությունը։

Признание США Геноцида армян и российская пропагандистская машина
В своем послании 24 апреля 2021 года президент США Джо Байден признал Геноцид армян, выполнив свое предвыборное обещание.
Это событие широко освещалось и обсуждалось в российских СМИ и экспертных кругах. Официальную позицию Кремля выразил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков․ Последний заявил в беседе с журналистами, что «это (признание Геноцида – ред.) – внутренний вопрос США».
Примечательно, что в тот день никакого официального послания России армянскому народу не было. Вместо этого задействованная на полную мощность российская пропагандистская машина резко раскритиковала тот факт, что режим Байдена признал Геноцид, породив многочисленные пропагандистские тезисы. Наиболее распространенные из них представлены ниже.
«Где были США во время 44-дневной войны?», «США плевать на армян»
Факт признания Байденом Геноцида армян первой раскритиковала главный редактор государственного информационного агентства Russia Today Маргарита Симоньян, которая охарактеризовала это признание как «подачку», брошенную армянам более века спустя. Симоньян задалась также манипулятивным вопросом: «Где были США во время второй Арцахской войны?»․
«Где ты была, Америка, этой осенью? Хоть бровкой ты пошевелила? Нет. И это все, что нужно знать об отношении элиты США к армянам. Его нет, отношения. Ни хорошего, ни плохого. Никакого», – написала Симоньян, призвав позднее в своем Telegram-канале «тех, кто требует справедливости» признать Крым.
В свою очередь декан факультета мировой политики МГУ Андрей Сидоров в программе «Вечер с Соловьевым» на российском федеральном телеканале «Россия» заявил: «Американцам, уверяю вас, честно говоря, плевать на армян, на Армению». В то же время, однако, он отметил, что в отличие от российского влияния на Южном Кавказе, Армения является потенциальным объектом для США.
Политолог Яков Кедмин, на протяжении многих лет работающий в компании «Олма медиагруп», принадлежащей бывшему члену партии РФ «Единая Россия», бывшему руководителю службы «Натив» (израильская государственная организация, занимающаяся вопросами евреев в бывшем СССР и Восточной Европе) Олегу Ткачеву, назвал послание Байдена «оскорблением памяти жертв». Политолог также подчеркнул, что США ничего не сделали для армян во время войны, развязанной Азербайджаном в Арцахе при поддержке Турции.
Тезисы кремлевских пропагандистов подхватили и в Армении, игнорируя тот факт, что международное признание Геноцида армян является одним из основных направлений внешней политики Армении. Например, в эфире «5-го канала» ведущий высказал предположение, что Байден «по всей вероятности, не чувствовал себя виноватым за то, что не осудил преступные действия Азербайджана во время 44-дневной войны (в то время как Байден стал президентом после войны).
«Признанием Геноцида США поддерживают Пашиняна»
В российских экспертных кругах признание Геноцида Байденом связывали также с внутриполитическими событиями в Армении. Активно тиражировался тезис о том, что признанием Геноцида армян Байден «угождает властям Армении», выражает поддержку Николу Пашиняну на предстоящих внеочередных парламентских выборах.
Подобное мнение высказал один из постоянных докладчиков политико-аналитических проектов телеканала «Россия», российский востоковед Евгений Сатановский, который утверждал, что «может быть, это нужно для поддержки Пашиняна перед выборами».
В программе «Вечер с Соловьевым» доцент Дипломатической Академии МИД России Владимир Аватков выразил уверенность, что этим Соединенные Штаты укрепляют свои позиции в Армении на фоне предстоящих внеочередных выборов.
«США преследуют цель укрепить свои позиции в Армении, где находится крупнейшее посольство Соединенных Штатов. На фоне неуспехов Франции во время конфликта в Нагорном Карабахе американцы пытаются восстановить и усилить свое влияние в отношении Армении на фоне предстоящих выборов», – сказал Аватков.
Этот тезис также был воспроизведен в армянских СМИ. Председатель партии «Национальная безопасность» Гарник Исагулян даже утверждал, что Байден договорился с Эрдоганом о признании Геноцида, поскольку этим в предвыборный период «они поддержат Пашиняна, финансируемого Турцией и Азербайджаном».
«США наказывают Турцию за сближение с Россией»
Новость о признании Байденом Геноцида транслировалась по российскому телевидению в основном в контексте отношений с Россией.
В частности, в эфире выпуска новостей на телеканале «Россия-24» ведущий напомнил, что в последнее время «Вашингтон самыми разными способами пытается отвадить Турции Реджепа Тайипа Эрдогана от добрых отношений с Москвой». Ведущий новостей на том же телеканале Дмитрий Кисилев отметил, что заявление по Геноциду Байдену нужно «как инструмент против Турции, поскольку та ведет себя слишком самостоятельно, покупая, например, не прислушиваясь к США, российские системы ПВО С-400».
Волна русофобии, ослабление влияния России и «соросовцы»
В анализах и дискуссиях по этой теме опасения по поводу подъема очередной антироссийской волны в Армении, ориентированности общества на Запад проходят красной линией.
В этом контексте российская пропагандистская машина снова взяла под прицел армянское гражданское общество и общественные организации.
Например, в программе «Соловьев LIVE» политолог Симен Багдасаров сначала выразил уверенность, что в Армении этим вопросом будут спекулировать против России, в пользу США.
«Абсолютное большинство населения Армении – пророссийское. Ну, есть, конечно, небольшая прослойка – «соросята», которые ориентируются на Соединенные Штаты. Они сейчас будут всячески разыгрывать эту карту, в том числе из тех, кто сейчас реально находятся у власти», – сказал Багдасаров, отметив, что ведется геополитическая игра, направленная на вытеснение России с Южного Кавказа, и действия Байдена следует анализировать с этой точки зрения.
В программе «Американские горки», транслируемой телеканалом Минобороны России «Звезда», директор Института стратегических исследований России Дмитрий Егорченков также охарактеризовал армянское гражданское общество как инструмент Запада. Он утверждает, что США хотят использовать этот рычаг для продвижения своих интересов в Армении, уменьшая влияние России на Южном Кавказе.