Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հայտարարությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտման մասին
2021 թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը, խախտելով պետական սահմանը և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածք՝ որոշ հատվածներում խորանալով  մինչև 3․5 կիլոմետր: Նշված տարածքի՝ Հայաստանի Հանրապետության անվիճելի մաս լինելը հաստատված է ոչ միայն պաշտոնական Երևանի հրապարակած տեղեկությունների, այլև անկախ լրատվամիջոցների փաստահենք հրապարակումներով:
Կարևոր է արձանագրել, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախագահի ու այլ պաշտոնյաների կողմից Սյունիքի մարզի նկատմամբ տարածքային նկրտումների և դրա մի մասի գրավման՝ տարիներ տևած և վերջերս հաճախակիացած հրապարակային սպառնալիքներին զուգահեռ: Այս ներխուժումը շեշտակի սրում է իրավիճակը 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո ձևավորված որոշակի կայունացումից հետո։
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները ստեղծված իրավիճակը  համարում են ոչ միայն ուղղակի սպառնալիք Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից պատերազմական գործողությունների սկսման, Հայաստանի անվիճելի մաս հանդիսացող տարածքի օկուպացիայի և այդ տարածքներում ապրող բնակչության ֆիզիկական գոյության համար, այլև՝ տարածաշրջանի անվտանգությանն ուղղված անմիջական մարտահրավեր։
Արձանագրում ենք, որ՝
1.  Հայաստանի Հանրապետությունը բոլոր օրինական ակնկալիքներն ունի, որպես  Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ, իր տարածքային ամբողջականության խախտման այս դեպքի վերաբերյալ ստանալու ՀԱՊԿ-ի կողմից քաղաքական և ռազմական հակազդում՝ համաձայն պայմանագրի 2-րդ և 4-րդ հոդվածների, այնինչ մինչ օրս ՀԱՊԿ անդամ-երկրներից որևէ մեկը չի դատապարտել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտումը և չի պահանջել Ադրբեջանի իշխանություններից դուրս բերել իրենց զորքերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից:
2. Թեև ՀԱՊԿ առանցքային անդամ-պետություն Ռուսաստանի Դաշնությունը բազմաթիվ երկկողմ պայմանագրերով ստանձնած պարտավորություններ ունի ապահովելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը, իսկ ռուսական 102-րդ ռազմաբազան հենակետեր ունի նաև Սյունիքի մարզում, սակայն մինչ օրս որևէ տեսանելի քայլ (օրինակ՝ ուժի ցուցադրություն) չի կատարել և չի հանդես եկել ՀՀ տարածքային ամբողջականության վերականգման կամ դրա աջակցության վերաբերյալ պաշտոնական հայտարարությամբ, չի դատապարտել Ադրբեջանի կառավարության ակնհայտ ագրեսիվ գործողությունները։
3. Ադրբեջանի կառավարության գործողություններն ակնհայտորեն հակասում են ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի 4-րդ մասին, ինչպես նաև «Միջազգային անվտանգության ամրապնդման մասին» ՄԱԿ-ի ԳԱ հռչակագրի 4-րդ և 5-րդ կետերին։
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններս գտնում ենք, որ․
1․ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության պաշտպանության, հնարավոր պատերազմական գործողությունների կանխարգելման, ինչպես նաև բնակչության ֆիզիկական պաշտպանության և անվտանգության ապահովման հարցում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պարտավոր են անհապաղ համախմբել ողջ պաշտպանական և անվտանգային ներուժն ու միջոցները։
2․ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը խախտելու, ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությանը սպառնալու հարցով պետք է դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ կիրառելու ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ նախատեսված գործողություններ և ընդունելու անհրաժեշտ որոշումներ:

Заявление гражданского общества о нарушении территориальной целостности Армении
С 12 мая 2021 года вооруженные силы Азербайджанской Республики, нарушив государственную границу и устав ООН, вторглись на международно признанную территорию Республики Армения, продвинувшись на некоторых участках до 3,5 километров. То, что указанная территория является неоспоримой частью Республики Армения, подтверждается не только сведениями, опубликованными официальным Ереваном, но и публикациями независимых средств массовой информации, основанными на фактах.
Важно констатировать, что вторжение азербайджанских вооруженных сил на территорию Республики Армения происходит в свете территориальных претензий президента и других официальных лиц Азербайджана на Сюникскую область и их публичных угроз захвата части этой области, продолжающихся месяцами. Это вторжение резко обостряет ситуацию после некоторой стабилизации после подписания трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года.
Нижеподписавшиеся НПО считают нынешнюю ситуацию не только прямой угрозой для Республики Армения начать военные действия со стороны Азербайджана, оккупацией территории, которая является неоспоримой частью Армении, физическим существованием населения, проживающего на этих территориях, но и непосредственный вызов региональной безопасности.
Констатируем, что:
1. Республика Армения является членом Организации Договора о коллективной безопасности, и нарушение территориальной целостности Армении должно было получить достойный политический и военный отпор ОДКБ (согласно статьям 2 и 4 договора), между тем как ни одна из стран-участниц ОДКБ до сих пор не осудила нарушение территориальной целостности Армении и не потребовала от Азербайджана вывести войска с территории Армении;
2. несмотря на то, что Россия, помимо членства в ОДКБ, по многочисленным двусторонним договорам приняла на себя обязательства по защите территориальной целостности Армении, и в Армении (в том числе в Сюникской области) расположены ее подразделения вооруженных сил, она до сих пор не предприняла ни одного видимого шага (например, демонстрации силы) по восстановлению территориальной целостности или по оказанию поддержки в этом вопросе, не сделала никаких заявлений и не осудила явно агрессивные действия со стороны правительства Азербайджана;
3. действия руководства Азербайджана явно противоречат части 2 статьи 4 Устава ООН, а также пунктам 4 и 5 декларации Генеральной Ассамблеи ООН «Об укреплении международной безопасности».
На основании вышеизложенного мы, организации гражданского общества, считаем, что:
1․ По вопросу защиты территориальной целостности Армении, предотвращения новой войны, а также обеспечения физической защиты и бесопасности населения власти Армении обязаны немедленно консолидировать весь потенциал и средства защиты в сфере безопасности.
2. По вопросу нарушения властями Азербайджана территориальной целостности Республики Армения и угрозе безопасности граждан Армении следует обратиться в Совет Безопасности ООН для осуществления действий, предусмотренных Уставом ООН, и принятия необходимых решений.