ՀԱՊԿ՝ դաշինք առանց հավաքական նպատակների ու արժեքների
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր հատվածներում ստեղծված իրավիճակը նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արդյունավետության շուրջ քննարկումների առիթ է դարձել։
Մայիսի 12-ից, ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածք՝ Սյունիքի մարզի Սև լճի հատվածում առաջ գալով շուրջ 3.5 կիլոմետր։ Ադրբեջանցիները խախտել են Հայաստանի սահմանը նաև Գեղարքունիքի մարզում՝ Վերին Շորժայի հատվածում՝ նույնպես զգալի առաջ գալով։
Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը մայիսի 14-ին հայտարարեց, իսկ մայիսի 15-ին պաշտոնապես դիմեց ՀԱՊԿ՝ կազմակերպության կանոնադրության 2-րդ հոդվածով նախատեսված գործընթացները սկսելու համար։
ՀԱՊԿ կանոնադրության երկրորդ հոդվածը, մասնավորապես, նախատեսում է, որ եթե անդամ երկրներից որևէ մեկի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և կայունությունը վտանգվում են, անդամներն անմիջապես գործարկում են համատեղ խորհրդակցությունների մեխանիզմը՝ իրենց դիրքորոշումները համակարգելու, առաջացած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով, այդ երկրին օգնություն տրամադրելու միջոցներ են ձեռնարկում և զարգացնում:
ՀԱՊԿ-ն, սակայն, սույն հոդվածի պատրաստման պահի՝ մայիսի 24-ի դրությամբ դեռևս ոչ մի գործնական միջամտություն կամ հասցեական հայտարարություն չի արել։
Ի՞նչ է ՀԱՊԿ-ը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ստեղծվել է 1992 թ. մայիսի 15-ին Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների կողմից: 1993 թ. սեպտեմբերին պայմանագրին միացել էին Ադրբեջանը, Բելառուսը և Վրաստանը: Սակայն հետագայում Վրաստանն ու Ադրբեջանը հրաժարվել են անդամակցությունը երկարաձգելուց: Կազմակերպությունից հեռացել է նաև Ուզբեկստանը: Ներկայում կազմակերպության անդամներն են Հայաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Տաջիկստանը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը:
ՀԱՊԿ-ն, ըստ էության, ստեղծվել է Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ձևավորված անկախ պետությունների համար անվտանգային ընդհանուր միջավայր ստեղծելու համար՝ որպես այլընտրանք այն անվտանգային միջավայրի, որը կար Խորհրդային Միության կազմում։ Կազմակերպության հռչակված նպատակներն են խաղաղության, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդումը, անդամ-պետությունների անկախության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հավաքական պաշտպանությունը։ Ընդ որում, առաջնահերթությունը տրվում է վերոնշյալ նպատակների իրագործման քաղաքական միջոցներին։
ՀԱՊԿ գաղափարախոսության հիմքում ոչ թե հավաքական հակազդեցությունն է որևէ կոնկրետ սպառնալիքի, այլ պարզապես նախկին խորհրդային երկրների համագործակցությունը ռազմական ու ռազմաքաղաքական ոլորտում։ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունները չունեն ընդհանուր թշնամիներ, հակառակորդներ, սպառնալիքներ կամ արժեքներ։ Այն, ինչ, ենթադրենք, սպառնում է ՀԱՊԿ անդամ Տաջիկստանին, չի սպառնում, օրինակ, Հայաստանին, իսկ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները նույնը չեն, ասենք, Ղազախստանի համար։ Ավելին, ՀԱՊԿ անդամ-պետություններից շատերը՝ նույն Ղազախստանը կամ Բելառուսը, շատ ավելի ամուր կապեր ու փոխադարձ շահեր ունեն Հայաստանի հակառակորդ Ադրբեջանի, քան հենց Հայաստանի հետ։
Հայաստանի հակառակորդ Ադրբեջանը, նույնպես լինելով նախկին խորհրդային հանրապետություն, հանդիսանում է նաև Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ստեղծված Անկախ պետությունների համագործակցության՝ ԱՊՀ անդամ։ Այս կառույցի անդամները միմյանց հետ ունեն օրգանիկ կապեր՝ պայմանավորված նախկին կայսրության կազմում ընդհանուր պատմությամբ, պատմամշակութային ընդհանրություններով և տնտեսական հարաբերություններով։ Նման միջավայրը, անշուշտ, էլ ավելի է, այսպես ասած, մեղմում հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների «աչքերում» և ավելի մշուշոտ դարձնում Հայաստանի ակնկալիքներն այս կառույցից՝ Ադրբեջանի հետ ունեցած խնդիրների կարգավորման հարցում։
Հատկանշական է, որ օրերս ռուսական «Նովայա գազետա» թերթին տված հարցազրույցում ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլ Բորդյուժան բառացի ընդգծել էր, որ «հավաքական ուժերի կիրառումը ցանկացած պետության դեմ, որը նախկինում եղել է ԽՍՀՄ կազմում, ամենածայրահեղ միջոցն է։ Միշտ պետք է ձգտել լուծել հակամարտությունը քաղաքական միջոցներով, ինչը և հիմա տեղի է ունենում»։
Ավելին, վերջերս «Իզվեստիային» տված հարցազրույցում Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն նշել է, որ ՀԱՊԿ-ի դռները միշտ բաց են Ադրբեջանի համար, ինչին, նրա խոսքով, խոչընդոտում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը։ «Երբ դրանք (հարաբերությունները,- խմբ․) հաստատվեն, իսկ դա, մենք հուսով ենք, վաղ թե ուշ կլինի, ապա այդ հարցը կարող է գործնական հարթություն բերվել՝ այս կամ այն կերպով»։
Ընդհանուր առմամբ՝ ՀԱՊԿ-ի ընդլայնումը՝ այդ թվում Ադրբեջանի հաշվին, ձեռնտու է Ռուսաստանին, որը այդ կերպ նաև ցույց է տալիս աշխարհին, որ ունի դաշնակիցներ և պահպանում է այն ազդեցությունը, որն ուներ Խորհրդային Միության ժամանակ։
Ի տարբերություն
Աշխարհում գործող ամենաարդյունավետ ռազմաքաղաքական կառույցն է համարվում Հյուսիսատլանտյան դաշինքը՝ ՆԱՏՕ-ն, որի մաս են կազմում Եվրոպայի գրեթե բոլոր պետությունները, Թուրքիան, ինչպես նաև ԱՄՆ-ն և Կանադան։
ՆԱՏՕ-ն ստեղծվել է 1949 թվականի ապրիլի 4-ին։ Ի սկզբանե կառույցի անդամ են հանդիսացել ԱՄՆ-ն, Կանադան, Իսլանդիան, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Բելգիան, Նիդերլանդները, Լյուքսեմբուրգը, Նորվեգիան, Դանիան, Իտալիան և Պորտուգալիան։ ՆԱՏՕ-ի ստեղծման նպատակն է եղել Եվրոպայի պաշտպանությունը Խորհրդային Միության ազդեցությունից։ Այժմ կազմակերպության հռչակած նպատակներից է ՆԱՏՕ անդամ ցանկացած պետության դեմ ցանկացած ագրեսիայի զսպումը։
Ի տարբերություն ՀԱՊԿ-ի, ՆԱՏՕ-ն ստեղծվել է ոչ թե որպես այլընտրանք որևէ նախկին անվտանգային համակարգի, այլ որպես պաշտպանության միջոց կոնկրետ մարտահրավերից։ Ընդ որում, այդ մարտահրավերն ընդհանուր է եղել կառույցի անդամ-պետությունների համար։
Հետագայում, իհարկե, կառույցի ընդլայնմանը զուգահեռ (ի դեպ, ի տարբերություն ՀԱՊԿ-ի՝ ՆԱՏՕ-ն մշտապես ընդլայնվում է, այլ ոչ՝ փոքրանում), առաջացել են բազմաթիվ շահերի բախումներ կառույցի ներսում, ինչպես, օրինակ, Թուրքիայի և Հունաստանի դիմակայությունը՝ հատկապես Կիպրոսի հարցում, ինչը, սակայն, չի ազդել կառույցի միասնականության վրա։ Դա, մասնավորապես, դրսևորվել է Հարավլավիայում, Աֆղանստանում, Իրաքում ՆԱՏՕ-ի ուժերի միասնական գործողություններով և միասնական դիրքորոշումներով։ Բացի դա, պակաս կարևոր չեն այս կառույցի անդամ-պետությունների դավանած արժեքները, և, թերևս, բացի Թուրքիայից մյուս բոլոր երկրները միմյանց են կապում ընդհանուր մշակութային, պատմամշակութային և ժողովրդավարական արժեքները։
Այսպիսով, ներկա իրավիճակում ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի ակնկալիքները չպետք է լինեն չափից դուրս մեծ կամ լավատեսական։ ՀԱՊԿ-ը, դատելով և՛ իր հռչակած նպատակներից, և՛ այն միջավայրից, որում ստեղծվել և գործում է, չի կարողանալու կոշտ դիրքորոշումներ արտահայտել հօգուտ Հայաստանի։ Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների առանձին դիրքորոշումներին, ապա դրանց դեպքում ևս առաջնային կդիտվեն «խորհրդային անցյալն» ու պատմաքաղաքական ընդհանրությունները, քան պայմանագրային պարտավորությունները։ Հետևաբար, ՀԱՊԿ-ը միանգամայն անարդյունավետ է Հայաստանի համար Ադրբեջանի դեմ հակամարտությունում։

Ситуация, сложившаяся в последние дни на разных участках границы Армении и Азербайджана, стала поводом для дискуссий по вопросу эффективности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Как известно, 12 мая вооруженные силы Азербайджана вторглись на международно признанную территорию Республики Армения и углубились примерно на 3,5 километра на участке озера Сев Лич Сюникской области. Кроме того, границу Армении азербайджанцы нарушили и в Гегаркуникской области, на участке Верин Шоржа, где тоже значительно продвинулись в глубь страны.
Армения в такой ситуации 14 мая объявила о намерении, а 15 мая – уже официально обратилась в ОДКБ для запуска процессов, предусмотренных статьей 2 устава организации.
Вторая статья устава ОДКБ, в частности, предусматривает, что если территориальная целостность, суверенитет, безопасность и стабильность одной из стран-участниц оказывается под угрозой, члены организации немедленно запускают механизм совместных совещаний для координации своих позиций и устранения возникшей угрозы, принимают и развивают меры по оказанию помощи этой стране.
Однако на момент написания данной статьи – на 24 мая – от ОДКБ не было ни какого-либо практического вмешательства, ни адресных заявлений.
Что из себя представляет ОДКБ
Организация Договора о коллективной безопасности создана 15 мая 1992 года главами Армении, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана и Узбекистана. В сентябре 1993 года к договору присоединились Азербайджан, Беларусь и Грузия. Однако в дальнейшем Грузия и Азербайджан отказались продлевать свое членство. Покинул организацию и Узбекистан. В настоящее время в организации состоят Армения, Россия, Беларусь, Таджикистан, Казахстан и Киргизия.
По сути, ОДКБ была сформирована для создания общей среды безопасности для независимых государств после развала Советского Союза, как альтернатива среде безопасности, существовавшей в СССР. Своими целями организация провозгласила укрепление мира, международной и региональной безопасности и стабильности, защиту независимости, территориальной целостности и суверенитета государств-членов. Причем приоритет отдается политическим мерам реализации вышеуказанных целей.
В основу идеологии ОДКБ положено не коллективное противодействие какой-либо конкретной угрозе, а лишь сотрудничество бывших советских республик в военной и военно-политической сфере. У государств-членов ОДКБ нет общих врагов, противников, угроз или ценностей. То, что угрожает, скажем, члену ОДКБ Таджикистану, не представляет, к примеру, угрозы для Армении, а вызовы, с которыми сталкивается Армения, отличны от вызовов Казахстана. Более того, у многих государств-членов ОДКБ, тех же Казахстана или Беларуси, значительно более крепкие связи и взаимные интересы с противником Армении Азербайджаном, чем с самой Арменией.
Противник Армении Азербайджан, который также является бывшей советской республикой, состоит и в Содружестве независимых государств – СНГ, созданном после развала Советского Союза. Членов этой структуры объединяют органические связи, обусловленные общей историей в составе бывшей империи, историко-культурной общностью и экономическими отношениями. Такая среда, безусловно, еще больше смягчает армяно-азербайджанский конфликт «в глазах» государств-членов ОДКБ и делает ожидания Армении от этой структуры в вопросе урегулирования проблем с Азербайджаном более туманными.
Примечательно, что на днях в интервью российской «Новой газете» генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа буквально подчеркнул, что «применение коллективных сил против любого государства, входившего ранее в СССР, — самая крайняя мера. Всегда надо стремиться решить конфликт политическими средствами, что сейчас и происходит».
Более того, в недавнем интервью «Известиям» замминистра иностранных дел России Андрей Руденко отметил, что двери ОДКБ всегда открыты для Азербайджана, чему, по его словам, препятствует отсутствие дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном. «Когда они (отношения, – ред.) будут установлены – мы надеемся, что это рано или поздно произойдет, – тогда и этот вопрос может встать в практическую плоскость в том или ином виде».
В общем, расширение ОДКБ, в том числе за счет Азербайджана, выгодно России, которая тем самым показывает миру наличие союзников и сохранение влияния, бывшего у нее во времена Советского Союза.
В отличие
Самой эффективной военно-политической структурой в мире считается Североатлантический альянс – НАТО, – в состав которого входят почти все европейские государства, Турция, а также США и Канада.
НАТО создан 4 апреля 1949 года. Изначально в структуру входили США, Канада, Исландия, Великобритания, Франция, Бельгия, Нидерланды, Люксембург, Норвегия, Дания, Италия и Португалия. Целью создания НАТО была защита Европы от влияния Советского Союза. Сегодня одна из целей, провозглашенных организацией – сдерживание любой агрессии против любого государства-члена НАТО.
В отличие от ОДКБ, НАТО создан не в качестве альтернативы какой-либо бывшей системе безопасности, а как средство защиты от конкретного вызова. Причем этот вызов был общим для государств-членов структуры.
В дальнейшем, конечно, параллельно расширению структуры (в отличие от ОДКБ, НАТО постоянно расширяется, а не уменьшается) появились многочисленные столкновения интересов и внутри самой структуры, как, например, противостояние Турции и Греции, особенно в вопросе Кипра, однако это не повлияло на единство структуры. Что проявилось, в частности, едиными действиями и едиными позициями сил НАТО в Югославии, Афганистане, Ираке. Кроме того, не менее важны ценности государств-членов этой структуры: всех их, разве что, кроме Турции, связывают общие культурные, историко-культурные и демократические ценности.
Таким образом, в сложившейся ситуации Армении не стоит связывать большие надежды и оптимистические ожидания с ОДКБ. Организация, судя как по провозглашенным ею целям, так и по среде, в которой она создана и действует, не сможет выступить с жесткими позициями в пользу Армении. Что касается отдельных позиций государств-членов ОДКБ, то в их случае приоритет будет отдаваться «советскому прошлому» и историко-политическим общностям, а не договорным обязательствам. Следовательно, Организация Договора о коллективной безопасности абсолютно неэффективна для Армении в конфликте с Азербайджаном.