Տեղի է ունեցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մասին Reforms.am կայքի շնորհանդես-ասուլիսը
Այսօր՝ հունիսի 2-ին, Մեդիա կենտրոնում տեղի ունեցավ ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ստեղծած Reforms.am կայքի շնորհանդես-ասուլիսը։
Reforms.am-ը տեղեկատվական հարթակ է Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների բովանդակության և ընթացքի մասին։
Միջոցառմանը ելույթներով են հանդես եկել և լրագրողների հարցերին պատասխանել ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի (USAID Armenia) տնօրեն Ջոն Ալեյոն, ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։
Մասնավորապես, ողջունելով Reforms.am-ի նախաձեռնությունը՝ Ջոն Ալեյոն կարևորեց ժողովրդավարության կայացման գործում քաղաքացիների դերակատարումը, որի համար անհրաժեշտ է, որ քաղաքացիները իրազեկված լինեն կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների մասին։
Քրիստինե Գրիգորյանը, իր հերթին, նշեց, որ նախաձեռնությունը կարևոր է քաղաքացիների իրազեկվածության բարձրացման և բարեփոխումների իրականացման նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության առումներով։
«Հայաստանում տարիներ շարունակ տեղի են ունենում բարեփոխումներ, բայց հանրության լայն շերտեր այդքան էլ տեղյակ չեն, թե ինչն է փոխվում, և որպեսզի հանրության համար առավել հասկանալի դարձնենք բարեփոխումները, 2 տարի առաջ ծագեց համապատասխան կայք ստեղծելու գաղափարը»,- իր խոսքում նշեց ԻՔՄ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։

2 июня в Медиацентре состоялась пресс-конференция и презентация сайта Reforms.am, созданного «Союзом информированных граждан» при поддержке Посольства США.
Reforms.am – это информационная платформа о содержании и ходе реформ, проводимых в Армении в различных областях.
На мероприятии выступили директор USAID/Армения Джон Айело, первый заместитель министра юстиции РА Кристине Григорян и координатор программ «Союза информированных граждан» Даниел Иоаннисян.
В частности, приветствуя инициативу Reforms.am, Джон Айело придал важность роли граждан в установлении демократии, для чего гражданам необходимо знать о реформах, проводимых правительством.
Кристине Григорян, в свою очередь, отметила, что инициатива важна с точки зрения повышения осведомленности граждан и общественного контроля над проведением реформ.
«В течение многих лет в Армении проводятся реформы, однако широкая общественность не очень осведомлена о том, что меняется. Чтобы сделать реформы более понятными для общества, два года назад возникла идея создания соответствующего сайта», – сказал коориданор программ «Союза информированных граждан» Даниел Иоаннисян.