Պուտինը, Արարատ լեռը և կրեմլյան պրոպագանդան
Շաբաթներ առաջ ստիպված ենք եղել հանդես գալ հրապարակմամբ, ուր մանրամասն անրադարձանք EADaily.com կայքի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությանը: Այն ժամանակ, հիշեցենք, կայքը, հղում տալով լիբանանական հեռուստաալիքի վրա, հայտարերել էր, որ Ռուսաստանը Հայաստանում իր զորամիավորումը կլրակազմի 7 հազար զինծառայողներով ու զրահատեխնիկայով… Ընդ որում, կայքն այդ նյութը տարածելու համար գումար չէր խնայում և շռայլորեն օգտվում էր Facebook-ի վճարովի ծառայություններից:
Ցավոք սրտի, շաբաթներ անց տեսնում ենք իրավիճակի գրեթե նույնական կրկնում: Եվ քանի դեռ Ռուսաստանի ազգային արժույթը հերթական հոգեվարքն է ապրում, այդ երկրի քարոզչական օղակները առավել մեծ եռանդով են նետվում գործի:
Այսպիսով, orer.am կայքը, իսկ այնուհետև նաև նախկինում քչերին հայտնի PandaNews.ամ կայքը հանդես է եկել «Պուտինը վերադարձնում է Արարատ լեռը. ՇՏԱՊ!» ռուսալեզու հրապարակմամբ: Կայքերից և ոչ մեկը մյուսի վրա հղում չի տվել: Կարճ որոնում կատարելուց հետո պարզ է դառնում, որ ռուսական համացանցում կան ճիշտ նույնաբովանդակ հարյուրավոր հրապարակումներ, որոնց սկզբնաղբյուրը, ցավոք սրտի, չգտանք: Սակայն այս նյութը, արդեն հազարներով, կա Vkontakte, Odnoklassniki սոցիալական կայքերում ու բլոգերում:
Հրապարակմամբ խոսվում է, թե իբր Ռուսաստանը Գյումրիի ռազմակայանում տեղադրել է S-400 հակաօդային կայաններ և մտադիր է խզել Ղարսի ու Մոսկվայի պայմանագրերը: Տառ առ տառ նույնաբովանդակ նյութը հրապարակած կայքերից յուրաքանչուրը նշում է, որ հենց իր աղբյուրներ են հայտնել տեղեկատվությունը:
Դժվար է ասել, թե այդ Կրեմլին մոտ կանգնած ի՞նչ աղբյուրներ ունեն հիմնականում իրարից նյութեր տանելով զբաղված «լրատվական» կայքերը (ընդ որում՝ բոլորը), սակայն փաստ է, որ տեղեկատվության տարածումը ամենևին պատահական ու ինքնաբուխ չէ:
Այդ մասին է խոսում նաև այն, որ կայքերից շատերը (օրինակ՝ PandaNews-ը) այդ հրապարակումը տարածում էին օգտվելով Facebook-ի վճարովի գովազդի ծառայություններից, որոնք, այդքան էլ էժան չեն: Բացի այդ, ասվածին պետք է գումարել նաև այն, որ դեռևս 2012 թվականից Ռուսաստանում գործում են կազմակերպություններ, որոնց հարյուրավոր աշխատակիցներ հաստիքով զբաղված են պրո-կրեմլյան նյութերի տարածմամբ՝ առաջին հերթին հենց բլոգոլորտում ու ռուսական սոցիալական կայքերում (Odnoklassniki և Vkontakte): Այդ կազմակերպությունների հիմնական գործը, ըստ նախկին աշխատակիցների, Պուտինի, Շոյգու, Մեդվեդևի ու այլ պաշտոնյաների իմիջի բարձրացումն է և Ուկրաինայի, արևմուտքի ու ռուսասական ընդդիմության զրպարտումը:
Սակայն, եթե նախկինում այդ հաստիքավոր բլոգերները աշխատում էին միմիայն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի տարածքում և երբեք չէին մնում հայկական լրատվկան դաշտ, ապա այժմ, ըստ ամենայնի, իրավիճակը փոխվել է: Ու թեև մի համազարկը դեռ պատերազմ չէ, սակայն այնպիսի տպավորություն է, որ կրեմլյան համացանցային պրոպագանդան Հայաստանում ռազմաճակատ է բացում:
Ամենայնդեպս, փաստ է, որ կրեմլյան քարոզչական օղակները արդեն սկսել են առաջին արշավները Հայաստանի վրա: Ընդ որում, սկսել են խոցելով հայ ազգի համար ամենացավոտ տեղերը՝ Արարատ լեռ, Ղարս և այլն: Առանձնապես զարմանալի չի լինի, եթե վաղը ռուսական պրոպագանդան հայտարարի, թե, ասենք, «Երևանում ամերիկացին դեռահաս աղջկա է առևանգել և բռնաբարել» կամ «գերմանացին նորածին հայ երեխա է կերել»: Նմանօրինակ նյութերը մեծ հաջողությամբ տարածվում են տարբեր երկրներում ու արդյունքում անգամ ստանում տեղացի որոշ խմբերի աջակցություն (ինչպես որ եղավ Գերմանիայում իբր «առևանգված ու բռնաբարված» 13 ամյա ռուս աղջկա դեպքում, ում, ինչպես պարզվեց, ոչ առևանգել, ոչ էլ բռնաբարել էին:
Ամեն դեպքում առաջիկայում կտեսնենք, թե որքա՞ն խոցելի է հայրենի լրատվական դաշտը և արդյո՞ք Հայաստանի հանրությունը ունի ապատեղեկատվության դեմ իմունիտետ:

Несколько недель назад мы были вынуждены выступить с публикацией, где подробно рассмотрели распространяемую сайтом EADaily.com дезинформацию. Напомним, что тогда сайт, ссылаясь на ливанскую телекомпанию, опубликовал информацию, согласно которой Россия отправит на свою базу в Армении пополнение в составе 7 тыс. человек и боевой техники. Притом, для распространения этой информации сайт денег не жалел и широко пользовался платными услугами сети «Фейсбук».
К сожалению, спустя несколько недель ситуация повторяется. И пока национальная валюта России переживает очередную агонию, пропагандистские структуры этой страны берутся за дело с еще большим рвением.
Так, сайт orer.am, а затем малоизвестный сайт PandaNews.am опубликовал русскоязычную статью «Путин возвращает гору Арарат. СРОЧНО!». И ни один из сайтов не сослался на другой. После быстрого поиска становится ясно, что в российском интернете есть сотни публикаций с аналогичным содержанием, первоисточник которых, к сожалению, нам найти не удалось. Однако, уже тысячи подобных публикаций есть в социальных сайтах Вконтакте, Одноклассники и в блогах.
В статье пишется, что будто бы Россия на базе в Гюмри развернула зенитно-ракетные комплексы С-400 и намерена расторгнуть Московский и Карсский договора. Каждый из разместивших буквально такой же материал сайтов отмечает, что информацию сообщили именно его источники.
Трудно сказать, какие именно близкие к Кремлю источники есть у сайтов (притом у всех), занимающихся в основном «стыриванием» материалов друг у друга, однако факт, что распространение информации не случайно и не спонтанно.
Об этом свидетельствует и то, что многие сайты (например, PandaNews) распространяли эту информацию, пользуясь отнюдь не дешевыми платными услугами рекламы в сети «Фейсбук». Кроме того, к вышесказанному следует добавить, что еще с 2012 года в России действуют организации, сотни сотрудников которых штатно занимаются распространением прокремлевской информации, в первую очередь в блогосфере и в российских социальных сайтах (Вконтакте, Одноклассники). Основной работой данных организаций, по утверждениям их бывших сотрудников, является укрепление имиджа Путина, Шойгу, Медведева и оклеветание запада и российской оппозиции.
Однако, если раньше эти штатные блоггеры работали исключительно на территории России и Украины и никогда не проникали на армянское информационное поле, то сейчас, по всей видимости, ситуация изменилась. И хотя один залп – это еще не война, однако, складывается впечатление, что кремлевская интернет-пропаганда открывает фронт в Армении.
В любом случае, факт таков, что кремлевские пропагандистские структуры начали первое нашествие на Армению. Притом, начали с того, что затронули самые больные места армянского народа – гора Арарат, Карс и т.д. Не будет удивительным, если завтра российская пропаганда заявит, что, скажем, «В Ереване американец похитил и изнасиловал несовершеннолетнюю девочку» или «немец съел новорожденного армянского ребенка». Они успешно распространяют подобные материалы во многих странах и в результате получают поддержку некоторых местных групп людей (как было в Германии, в случае с «похищенной и изнасилованной» 13-летней русской девочкой, которую, как выяснилось, не похищали и не насиловали).
В любом случае, в дальнейшем будет видно, насколько уязвимо отечетственное информационное поле и имеет ли армянское общество иммунитет против дезинформации.