Տեղի ունեցավ «Անկախ դիտորդ» դիտորդական առաքելության ասուլիսը
Երեկ՝ հունիսի 18-ին, Երևանի «Հիլթոն» հյուրանոցում տեղի ունեցավ «Անկախ դիտորդ» դիտորդական առաքելության մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցեցին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տնօրեն Արթուր Սաքունցը:
Ներկայացնելով նախընտրական շրջանում դիտորդական առաքելության նախնական դիտարկումները՝ բանախոսներն ուշադրություն հրավիրեցին վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ տեղեկություններին՝ նշելով, որ ի տարբերություն նախկինում տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ արձանագրված դեպքերի, այս անգամ նման ահազանգեր եղել նաև ընդդիմության կողմից վարչական ռեսուրսի չարաշահումների կապակցությամբ:
Բացի սա, բանախոսներն իրենց մտահոգությունը հայտնեցին այն մթնոլորտի առնչությամբ, որի պայմաններում անցել է նախընտրական քարոզարշավը՝ լի ատելության խոսքով, մանիպուլյացիաներով և ոչ պատշաճ բառապաշարով:
Բանախոսները նաև ներկայացրել են բուն քվեարկության օրը դիտորդական առաքելության գործունեությունը, որն իր մեջ ներառելու է թե՛ դիտորդների ներկայություն 300 ընտրատեղամասերում, թե՛ շրջիկ դիտորդների առաքելություն և թե՛ մեդիայի մշտադիտարկում:
Ամփոփվեց նաև հանրային իրազեկման արշավը, որի սահմաններում պատրաստված տեսանյութերն ունեցել են 1․4 միլիոն դիտում, ավելի քան 120 անգամ հեռարձակվել են հեռուստատեսությամբ, իսկ պաստառները փակցվել են 1000-ից ավելի վերելակներում, ինչպես նաև մետրոյի ու ավտոբուսային կանգառներում:
Իսկ «Անկախ դիտորդի»՝ 2021 թ․ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզչության երկարաժամկետ դիտարկման ամփոփմանը կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

Вчера, 18 июня, в гостинице «Хилтон» в Ереване состоялась пресс-конферемция миссии «Независимый наблюдатель», на которой присутствовали координатор программ «Союза информированных граждан» Даниел Иоаннисян и руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц.
Представляя предварительные наблюдения наблюдательной миссии в предвыборный период, спикеры обратили внимание на информацию о злоупотреблении административным ресурсом, отметив, что в отличие от случаев, зарегистрированных во время предыдущих выборов, на этот раз поступали аналогичные сигналы относительно злоупотребления оппозицией административным ресурсом.
Кроме того, спикеры выразили озабоченность касательно атмосферы, в которой проходила избирательная кампания, полной ненависти, манипуляций и непристойной лексики.
Спикеры также представили деятельность наблюдательной миссии в день голосования, которая предполагает присутствие 300 наблюдателей на избирательных участках, миссию мобильных групп и мониторинг СМИ.
Были подведены также итоги кампании по информированию общественности. Подготовленные в рамках этой кампании видео собрали 1.4 миллиона просмотров, транслировались более 120 раз по телевидению, а плакаты были размещены в более чем 1000 лифтов, а также в метро и на автобусных остановках.
Ознакомиться с итогами наблюдения миссии «Независимый наблюдатель» за предвыборной кампанией внеочередных выборов в Национальное Собрание 2021 года можно здесь.