Ռուսական պրոպագնդայի հրետանին Եվրոպայում
Ռուսաստանը վերջին շրջանում ինտենսիվ քարոզչական գործունեություն է տարածում Եվրոպայում՝ ուղղված փախստականների դեմ: Նպատակը եվրոպական աջ ծայրահեղական ուժերի ակտիվացման հրահրումն է, որոնք իրենց «աջակցությունն են ցուցաբերում» Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
Պուտինի եվրոպական ֆաշիստները
Այն, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի քաղաքականությունը հավանության է արժանանում եվրոպական ծայրահեղ աջակողմյա ազգայնական ուժերի կողմից, հայտնի է արդեն վաղուց: Դրա վառ օրինակներից էր 2013 թվականին Իտալական մայրաքաղաքում իրականացված ակցիան, որի ընթացքում իտալական «Ազգային ճակատ» շարժումը քաղաքով մեկ պաստառներ էր փակցրել ռազմական համազգեստով Պուտինի պատկերով եւ «Ես Պուտինի հետ եմ» գրությամբ: Հետաքրքիր է, որ այս շարժման հիմնադիր Ադրիանո Թիլգերն իր քաղաքական կարիերան սկսել էր նեոֆաշիստական «Ազգայնական ավանգարդ» շարժման շարքերում, իսկ հետո՝ 1990-ականներին, դատապարտվել էր Մոսոլինիի Ֆաշիստական կուսակցության վերաբացման փորձի համար: «Ազգային ճակատ» շարժումն իրենից ներկայացնում է իտալական ծայրահեղ աջական ուժերի միավորում, ուստի՝ հենց իտալացի ֆաշիստներն էին այն ժամանակ հայտնում, որ իրենք  Պուտինի հետ են:
Ռուսաստանի նախագահը մեծ հեղինակություն է վայելում նաեւ Գերմանիայի հասարակության որոշ շերտերի մոտ: Մասնավորապես՝ հիշատակման է արժանի 2007 թվականին Մեքլենբուրգի եւ Առաջավոր Պոմերանիայի դաշնային հողի խորհրդարանի նեոնացիստական խմբակցության ջերմագին ողջույնը՝ ուղղված Մեծ ութնյակի համաժողովին մասնակցելու համար Գերմանիա ժամանած Վլադիմիր Պուտինին: «Ձերդ պայծառություն» բառորով սկսվող նամակում նեոնացիստները Պուտինից խնդրում էին աջակցել Գերմանիայում ժողովրդավարության զարգացմանը:
Ռուսաստանը ու Պուտինի վարած քաղաքականությունը հավանության են արժանանում նաեւ Ֆրանսիայի ազգայնական ուժերի կողմից: Այս դեպքում խոսքը ֆրանսիական «Ազգայնական ճակատի» եւ նրա առաջնորդ Մարի լե Պենի մասին է, ով 2012 թվականի Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների ժամանակ զբաղեցրել էր երրորդ տեղը: «Ես ուրախ եմ, որ Պուտինը վճռականության եւ միջազգային իրավունքին հետեւելու օրինակ է ծառայում»՝ սա Ֆրանսիայի ազգայնական ուժերի առաջնորդ, ռասիզմի եւ այլատյացության համար բազմիցս մեղադրված Մարի լե Պենի խոսքերն են:
Ռուսական «շառը» Եվրոպայում
Եվրոպայում ծագած միգրացիոն ճգնաժամն ամենախոշորն է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո: Ճգնաժամը հաղթահարելու եւ ապաստան խնդրողներին ընդունելու համար Եվրոպան ահռելի ջանքեր է գործադրում, փաստացիորեն՝ իր վրա կրելով Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող ռազմական գործողությունների պատճառով առաջացած հումանիտար հետեւանքների մեծ մասը: Այս ֆոնին, սակայն, ռուսական քարոզչական մեքենան առիթը բաց չի թողնում Եվրոպայում ազգայնական հողի վրա խմորումներ առաջացնելու համար ընդդեմ փախստականների՝ այդպիսով, գործնականում, թափ հաղորդելով ազգայնական ուժերին:
Ռուսական այս քարոզչական հնարքն ակնհայտ դարձավ հունվարի 17-ին տարածված այն տեղեկատվությամբ, թե Բեռլինում մի քանի մերձավորարեւելյան փախստականների կողմից 13-ամյա ռուս աղջնակ է բռնաբարվել: Այս տեղեկատվությունը տարածվեց ոչ ավել-ոչ պակաս՝ Ռուսական առաջին ալիքով, այն էլ՝ հատուկ պատրաստված ռեպորտաժով: Ու թեև շատ արագ պարզվեց, որ տեղեկատվությունը ամբողջությամբ սուտ է, միեւնույնն է, Բեռլինում ռուս միգրանտները սկսեցին բողոքի ցույցեր անել արաբ միգրանտների դեմ «Բեռլինը մերն է» վանկարկումներով: Արդյունքում գերմանացի փաստաբան Մարտին Լյուտեն դիմում ներկայացրեց դատախազություն ընդդեմ Ռուսական առաջին ալիքի թղթակցի, ով, ապրելով Բեռլինում, փաստացիորեն, իր ռեպորտաժով ատելություն է սերմանել ազգային հողի վրա:
Ռուսական լրատվականները, ընդհանրապես, առիթը բաց չեն թողնում Եվրոպայում ազգայնական հողի վրա ցանկացած միջադեպ ամենայն մանրամասնությամբ չափազանցնելու համար: Օրինակ՝ ֆրանսիական Կալե քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ: Այդ քաղաքում, որը մոտ է Եվրաթունելին եւ որտեղ մշտապես մեծ քանակությամբ ներգաղթյալներ են լինում (ովքեր փորձում են տեղափոխվել Մեծ Բրիտանիա), մի քանի փախստականների ու տեղացինի միջև ծեծկռտուկ էր եղել, ինչը ռուսական պրոպագանդան մատուցեց  որպես ազգայնական հողի վրա աղետալի առճակատում ու զանգվածային անկարգություններ:
Իսկ օրերս Կրեմլի արեւմտյան խոսափողը համարվող «Russia Today» կայքը հաղորդում էր, որ դանիացի աղջկա են բռնաբարել, իսկ ոստիկանությունը մեղադրանք է ներկայացրել հենց այդ աղջկան՝ ինքնապաշտպանության համար: Նման հրապարակումների օրինակները շատ են եւ աղբյուրի՝ ռուսական լինելու պարագայում կարելի է նկատել նվազագույնը, գույների ակնհայտ մգացում, իսկ որպես կանոն՝ ակնհայտ սուտ:
Տխուր փորձը
Եվրոպայում միգրացիոն ճգնաժամի ֆոնին սադրիչ ապատեղեկատվության տարածումը ռուսական քարոզչամեքենայի համար առաջին նման գործողությունը չէ: Մասնավորապես՝ 2014 թվականի հուլիսին կրկին Ռուսական առաջին ալիքը տեղեկատվություն էր տարածել, թե Ուկրաինայի Սլավյանսկ քաղաքում ուկրաինացի զինվորականները երեքամյա տղայի են կենդանի-կենդանի խաչել: Հետգայում ապացուցվեց, որ տեսանյութը սուտ է: Ավելին, պարզվեց, որ Սլավյանսկ մտած ուկրաիանական ստորաբաժանումների առաջին գործը այդ քաղաքում հաց և այլ պարենամթերքի բաժանումն էր: Սակայն հեռուստաալիքը դիտող միլիոնավոր մարդիկ թշնամաբար տրամադրվեցին ուկրաինական բանակի հանդեպ… Իսկ Ուկրաինայում ապրոզ ռուսները սկսեցին պատերազմել ուկրաինական բանակի դեմ, մտածելով, որ վերջինը գալու է և իրենց երեխաներին էլ է խաչելու:
Ռուսաստան քարոզչամեքենան աշխատել է նաեւ ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ՝ 2008 թվականի օգոստոսին: Մասնավորապես՝ ռուսական աղբյուրները, ի դեմս լրատվամիջոցների եւ գերատեսչությունների, այն ժամանակ հայտնում էին, թե վրացական բանակի գործողությունների հետեւանքով Ցխինվալիում 1400-1600 մարդ է սպանվել: Որոշ դեպքերում այդ թիվը հասցվում էր մինչեւ 2100-ը և որակվում էր որպես ծրագրված ցեղասպանություն: Սակայն իրականությունն այս դեպքում էլ, մեղմ ասած այլ էր: Համաձայն նույն ՌԴ դատախազության և քննչական կոմիտեի տվյալների՝ Ցխինվալիում ռազմական գործողությունների հետեւանքով սպանվել էր միմիայն 133 հոգի: Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, օրինակ՝ Human Rights Watch-ը, արձանագրում էին, որ Ցխինվալիում իրականում խոսքը գնացել է մի քանի տասնյակ՝ շուրջ 50-ից  60 զոհերի մասին:  Սակայն այս դեպքում ևս, քարոզչությունն իր նպատակին հասավ և Ռուսաստանում հակավրացական տրամադրությունները զարգացան, իսկ պատերազմը ունեցավ հանրային սատարում:
Վրաստանի եւ Ուկրաինայի օրինակները ցույց են տալիս, թե ինչի է ունակ ռուսական քարոզչությունը: Հետեւապես, Եվրոպան այժմ, միգրացիոն ճգնաժամի պայմաններում, բախվել է եւս մեկ մարտահրավերի: Ու անհրաժեշտ է գիտակցել, որ նեոնացիստական պրո-ռուսական ուժերի մասով տարվող ռուսական քարոզչությունը կարող է հեռու գնացող նպատակներ ունենալ՝ հանգեցնելով աղետալի հետեւանքների:

Артиллерия российской пропаганды в Европе
В последнее время Россия проводит интенсивную пропагандистскую деятельность в Европе, направленную против беженцев. Цель – спровоцировать активизацию европейских праворадикальных сил, которые «оказывают поддержку» президенту России Владимиру Путину.
Европейские фашисты Путина
То, что политика президента РФ Владимира Путина одобряется европейскими праворадикальными националистическими силами, известно давно. Ярким примером этого является прошедшая в 2013 году в столице Италии акция, когда итальянское движение «Национальный фронт» по всему городу расклеило плакаты с портретом Путина в военной форме и с надписью «Я с Путиным». Интересно, что основатель этого движения Адриано Тиглер начал свою политическую карьеру в рядах неофашистского движения «Националистический авангард», а затем, в 1990-ых был осужден за попытку восстановления фашистской партии Муссолини. Движение «Национальный фронт» представляет собой объединение итальянских крайне правых сил, т.е. именно итальянские фашисты тогда заявляли, что они с Путиным.
Президент России пользуется большим авторитетом также и в некоторых слоях немецкого общества. В частности, достоин упоминания теплый привет неонацистской фракции парламента федеральной земли Мекленбурга и Верхней Померании, адресованный посетившему в 2007 году Германию Владимиру Путину для участия в саммите «Большой восьмерки». В письме, начинающемся словами «Ваша светлость» неонацисты просили Путина поддержать развитие демократии в Германии.
Россия и проводимая Путиным политика получает также одобрение националистических сил Франции. В данном случае речь идет о французском «Национальном фронте» и ее лидере Марин Ле Пен, которая в 2012 году на выборах Президента Франции заняла третье место. «Я рада, что Путин служит примером решительности и следования международному праву», – это слова лидера националитических сил Франции Марин Ле Пен, многократно обвиненной в расизме и ксенофобии.
Российская «клевета» в Европе
Возникший в Европе миграционный кризис является самым крупным после Второй Мировой Войны. Европа прилагает огромные усилия, чтобы преодолеть кризис и принять просителей убежища, фактически взяв на себя большую часть гумманитарных последствий, возникших   вследствие военных действий на Ближнем Востоке. На этом фоне, однако, российская пропагансистская машина не упускает повода для того, чтобы породить в Европе волнения против беженцев на националистической почве, таким образом, на практике придавая обороты националистическим силам.
Этот российский пропагандистский прием стал очевидным после распространения 17 января информации о том, что в Берлине несколькими беженцами с Ближнего Востока была изнасилована 13-летняя русская девочка. Эта информация распространялась, ни больше, ни меньше, по Первому российскому каналу, в специально подготовленном репортаже. И хотя очень скоро выяснилось, что информация полностью лживая, все равно в Берлине российские мигранты начали проводить митинги протеста против арабских мигрантов с выкриками «Берлин наш». В результате немецкий адвокат Мартин Люте  обратился с заявлением в прокуратуру против корреспондента Первого российского канала, который, проживая в Берлине, фактически, своим репортажем разжег рознь на национальной почве.
Росиийские СМИ, как правило, не упускают случая для преувеличения со всеми подробностями любого инцидента, имевшего место в Европе на национальной почве. Например, насчет событий, произошедших во французском городе Кале. В этом близком к Евротоннелю городе, где всегда есть многочисленные мигранты (пытающиеся переправиться в Великобританию), случилась потасовка между несколькими беженцами и местными жителями, что российской пропагандой было преподнесено как катастрофическое столкновение на национальной почве и массовые беспорядки.
А на днях считающийся западным микрофоном Кремля сайт «Russia Today» сообщал, что изнасиловали девочку-датчанку, а полиция предъявила обвинения именно этой девочке в выходе за рамки самообороны. Примеров подобных сообщений много и в случае наличия российского источника можно как минимум заметить очевидное сгущение красок, а, как правило, и очевидную ложь.
Горький опыт
Распространение провокационной дезинформации на фоне миграционного кризиса в Европе для российской проганды не впервой. В частности, в июле 2014 года Первый российский канал распространил информацию, согласно которой в украинском городе Славянск украинские военные заживо распяли на кресте трехлетнего мальчика. В дальнейшем было доказано, что видеоматериал лживый.  Более того, выяснилось, что первым делом вступивших в Славянск была раздача хлеба и другого продовольствия. Однако, миллионы телезрителей были настроены враждебно пртив украинской армии. А проживающие на Украине русские начали воевать против украинской армии, считая, что последняя придет и распнет и их детей.
Российская пропагандистская машина работала и во время российско-грузинской войны в августе 2008-го года. В частности, российские источники, в лице СМИ и ведомств тогда заявляли, чтов результате действий грузинской армии в Цхинвали было убито 1400-1600 человек.  В некоторых случаях эта цифра доводилась до 2100 и квалифицировалась как запланированный геноцид.  Однако, действительность и в этом случае была, мягко говоря, другая. Согласно данным Прокуратуры и Следственного комитета РФ, в результате военных действий в Цхинвали было убито 133 человека. Международные правозащитные организации, например, Human Rights Watch зафиксировали, что в Цхинвали на самом деле речь шла о нескольких десятках жертв – около 50-60.  Однако, и в этом случае пропаганда достигла своей цели и в России получили развитие антигрузинские настроения, а война получила общественную поддержку.
Примеры Грузии и Украины показывают, на что способна российская пропаганда. Следовательно, Европа ныне, в условиях миграционного кризиса,  столкнулась с еще одним вызовом. И необходимо осознавать, что проводимая в отношении неонацистских пророссийских сил российская пропаганда может иметь далеко идущие цели, что может привести к катастрофическим последствиям.