Եռակողմ հայտարարությանը 10 ամիսը․ որ դրույթներն են կատարված, իսկ որոնք՝ ոչ
Շուտով կլրանա 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ստորագրված եռակողմ հայտարարության 10-րդ ամիսը, որով ավարտվեց 44-օրյա պատերազմն Արցախում:
Մոսկվայի ժամանակով նոյեմբերի 9-ի ուշ երեկոյան, իսկ Հայաստանի ժամանակով արդեն նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարությունը, բացի ռազմական գործողությունները դադարեցնելուց, ուներ մի շարք այլ դրույթներ ևս, որոնցից որոշները մինչև օրս չեն կատարվել կամ կատարվել են մասնակի:
Դեռևս անցած տարվա դեկտեմբերի 22-ին՝ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից շուրջ 40 օր անց, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» անդրադարձել էր այդ դրույթների կատարման ընթացքին, և այս հոդվածում կներկայացնենք, թե ինչ փոփոխություններ են եղել այդ ժամանակից ի վեր:
Հայտարարության 9 կետերը
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը բաղկացած էր հետևյալ 9 կետերից:
Այսպես, նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից շուրջ տասն ամիս անց ամբողջությամբ կատարվել են թերևս միայն այն կետերը, որոնք վերաբերում էին հայկական կողմի տարածքային զիջումներին: Մասնավորապես, հայտարարության համաձայն հայկական ուժերը լքել են Աղդամի, Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները: Կատարվել են նաև Արցախում շփման գծի երկայնքով ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը և նրանց վերահսկողությամբ Լաչինի շրջանով Հայաստանն ու Արցախը կապող միջանցքին վերաբերող կետերը:
Իրավիճակը, սակայն, բոլորովին այլ է այն դեպքերում, երբ պարտավորությունները վերաբերում են ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև Ադրբեջանին:
Մասնավորապես, ի հեճուկս եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի, որով պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում, Ադրբեջանը դեռ շարունակում է իր մոտ պահել որոշակի թվով հայ ռազմագերիների՝ ներկայացնելով նրանց անհիմն մեղադրանքներ և հարուցելով շինծու քրեական գործեր: Չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին ու հորդորներին, Ադրբեջանը, փաստացի, հրադադարի հաստատումից հետո անընդհատ ձգձգել ու բարդացրել է հայ գերիների վերադարձման գործընթացը՝ դարձնելով դա այլ հարցերի շուրջ սակարկումների և շահարկումների առարկա: Մասնավորապես, որոշ հայ գերիներ հայրենիք են վերադարձել միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանն Ադրբեջանին է հանձնել առանձին շրջանների ականապատման քարտեզներ:
Նույնքան ապակառուցողական մոտեցում ունի Ադրբեջանը նաև հրադադարի ռեժիմի պահպանման հարցում: Թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի սահմաններին ադրբեջանական կողմը պարբերաբար դիմում է սադրանքների, իսկ Արցախում տեղակայված խաղաղապահները օգոստոսի 11-ին արձանագրել են, որ հրադադարի ռեժիմը խախտել է Ադրբեջանը՝ կիրառելով հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի տարածքային սպառնալիքների ֆոնին բավական տևական ժամանակով փաստացի սառեցվել էր եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի իրագործումը:
Ինչպես հայտնի է, այս տարվա հունվարի 11-ին Մոսկվայում տեղի էր ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպում, որի ընթացքում ընդունվել էր համատեղ հայտարարություն տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու մասին, համաձայն որի, պետք է ստեղծվեր եռակողմ աշխատանքային խումբ՝ երկրների փոխվարչապետերի գլխավորությամբ, որի փորձագիտական ենթախմբերը պետք է մշակեին ու ներկայացնեին ապաշրջափակման քայլերն ու միջոցառումները:
Ու թեև այդ աշխատանքային խումբն իրոք ստեղծվեց ու նույնիսկ ունեցավ նիստ, այնուամենայնիվ, դրա գործունեությունը դեռ ոչ մի արդյունք չի տվել: Փոխարենը, Ադրբեջանը, մայիսին ներխուժելով Հայաստանի տարածք Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում, սկսեց ակտիվորեն շրջանառել, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի գաղափարը, որով Ադրբեջանը պետք է կապվի Նախիջևանի և հետևաբար նաև Թուրքիայի հետ:
Հայկական կողմը խստորեն դեմ է արտահայտվում որևէ հատուկ կարգավիճակով միջանցքի տրամադրմանն Ադրբեջանին՝ պնդելով, որ տարածաշրջանի ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա ճանապարհային ու երկաթուղային ենթակառուցվածքների և սահմանային անցակետերի միջոցով: Եվ միայն օգոստոսի 17-ին հայտնի դարձավ, որ տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի նախագահությամբ աշխատանքային խմբի ևս մեկ նիստ, որի ընթացքում կողմերը դիտարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնման հեռանկարները և «քննարկել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների հետագա ընթացքը»։
Ինչ վերաբերում է եռակողմ հայտարարության մյուս կետերին, ապա նշենք, որ ի փոփոխություն մեր նախորդ հրապարակման, հստակեցվել է հայտարարության 5-րդ կետի շուրջ իրավիճակը, և ներկայում ռուս-թուրքական խաղաղապահ կենտրոն է գործում Աղդամում:
Հայտարարության մյուս՝ ներքին տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձին վերաբերող կետի շուրջ, սակայն, հստակություն չկա, և ներկայում էլ պարզ չէ, թե արդյո՞ք Արցախի գրավյալ շրջանների՝ Հադրութի և Շուշիի բնակիչները կարողանալու են վերադառնալ իրենց տներ, թե՞ ոչ:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերի՝ Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունեցող կետերի հարցում Ադրբեջանը դրսևորում է ապակառուցողականություն, այնինչ Հայաստանի կողմից ստանձնված պարտավորությունները վաղուց կատարված են:

Скоро исполнится 10 месяцев с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года между лидерами Армении, России и Азербайджана, положившего конец 44-дневной войне в Арцахе.
В заявлении, подписанном поздним вечером 9 ноября по московскому времени и уже 10 ноября по ереванскому времени, помимо прекращения боевых действий содержался ряд других положений, некоторые из которых до сих пор не выполнены или выполнены частично.
Примерно через 40 дней после подписания трехстороннего заявления 22 декабря прошлого года «Союз информированных граждан» коснулся реализации этих положений. В этой статье мы представим изменения, которые произошли с тех пор.
9 пунктов заявления
6. Республика Армения до 15 ноября 2020 года возвращает Азербайджанской Республике Кельбаджарский район, а до 1 декабря 2020 года – Лачинский район. Лачинский коридор (шириной 5 км), который будет обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и при этом не будет затрагивать г.Шуши, остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации.
По согласованию Сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
Так, спустя десять месяцев после подписания заявления от 9 ноября полностью выполнены только те пункты, которые касаются территориальных уступок с армянской стороны. В частности, согласно заявлению, армянские силы покинули Агдамский, Кельбаджарский и Лачинский районы. Выполнены так же пункты, касающиеся размещения российских миротворцев вдоль линии соприкосновения в Арцахе и контролируемого ими коридора через Лачинский район, соединяющего Армению и Арцах.
Однако ситуация обстоит совершенно иначе в тех случаях, когда обязательства касаются не только Армении, но и Азербайджана.
В частности, вопреки пункту 8 трехстороннего заявления, по которому должен был быть произведен обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших, Азербайджан продолжает удерживать у себя определенное число армянских военнопленных, выдвигая против них необоснованные обвинения и возбуждая сфабрикованные уголовные дела. Несмотря на многочисленные призывы международного сообщества, с момента установления режима прекращения огня Азербайджан, по сути, неоднократно затягивал и усложнял процесс возвращения армянских пленных, сделав его предметом торга и спекуляций по другим вопросам. В частности, часть армянских пленных вернулась на родину только после того, как Армения передала Азербайджану карты минных полей отдельных районов.
У Азербайджана столь же деструктивный подход и к соблюдению режима прекращения огня. Как на границе с Арменией, так и на границе с Арцахом азербайджанская сторона регулярно прибегает к провокациям, а 11 августа миротворцы, дислоцированные в Арцахе, зафиксировали, что Азербайджан нарушил режим прекращения огня, применив ударные беспилотники.
Примечательно, что на фоне территориальных угроз Азербайджана в адрес Армении на довольно длительное время была фактически заморожена реализация пункта 9 трехстороннего заявления.
Как известно, 11 января текущего года в Москве состоялась трехсторонняя встреча лидеров Армении, России и Азербайджана, в ходе которой было принято совместное заявление о разблокировке всех экономических и транспортных связей в регионе, по которому должна была быть создана трехсторонняя рабочая группа под совместным председательством вице-премьеров 3 стран, экспертные подгруппы которой должны были разработать и представить шаги и мероприятия для разблокировки.
И хотя эта рабочая группа действительно была создана и даже провела заседание, тем не менее, ее деятельность пока не дала результатов. Вместо этого, вторгшись в мае на территорию Армении в Сюникской и Гегаркуникской областях, Азербайджан начал активно распространять идею так называемого Зангезурского коридора, через который Азербайджан должен быть связан с Нахиджеваном, а затем с Турцией.
Армянская сторона выступает категорически против предоставления коридора с каким-либо особым статусом Азербайджану, настаивая на том, что разблокировка региона должна произойти через автомобильную и железнодорожную инфраструктуру, а также пограничные пункты пропуска. И только 17 августа стало известно, что состоялось очередное заседание рабочей группы под председательством заместителей премьер-министров Армении, России и Азербайджана, в ходе которого стороны рассмотрели перспективы восстановления транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа и «обсудили ход дальнейшей работы, проводимой в рамках заявления лидеров Армении, Азербайджана и России от 11 января 2021 года».
Что касается остальных пунктов трехстороннего заявления, то следует отметить, что в противоположность нашей предыдущей публикации, была прояснена ситуация вокруг пункта 5 заявления, и в настоящее время в Агдаме действует российско-турецкий миротворческий центр.
Однако нет ясности по другому пункту заявления, касающегося возвращения внутренне перемещенных лиц и беженцев, и в настоящее время неизвестно, смогут ли жители захваченных районов Арцаха – Гадрута и Шуши – вернуться в свои дома.
Таким образом, можно констатировать, что Азербайджан демонстрирует деструктивность в вопросе выполнения важных для Армении пунктов заявления от 9 ноября 2020 года, в то время как Армения давно выполнила взятые на себя обязательства.