Հանրային քննարկում և ճանաչողական այց ուսանողների համար՝ բարեփոխումների վերաբերյալ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» Երևանի պետական համալսարանում հանրային քննարկում էր կազմակերպել արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանի մասնակցությամբ՝ դատաիրավական համակարգում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ուսանողներ, որոնք հնարավորություն ունեցան ինչպես ծանոթանալ դատաիրավական իրականացվող բարեփոխումներին անմիջապես ոլորտի պատասխանատուի ներկայացմամբ, այնպես էլ ուղղել իրենց հուզող հարցերը նախարարին:
Բացի դա, նույն օրը «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ԵՊՀ Իջանի մասնաճյուղի ուսանողների համար կազմակերպել էր ճանաչողական այց նորաստեղծ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով:
Ճանաչողական այցի ընթացքում ուսանողները ծանոթացան հակակոռուպցիոն նորաստեղծ մարմնի կառուցվածքին ու գործունեությանը, ինչպես նաև ընդհանուր պատկերացումներ ստացան կոռուպցիայի դեմ պայքարում պետության որդեգրած նոր ռազմավարության ու դրա այլ բաղկացուցիչների մասին:
Վերոնշյալ միջոցառումներն իրականացվում են Freedom House կազմակերպության աջակցությամբ և մաս են կազմում միջոցառումների այն շարքի, որի նպատակն է իրազեկել և մասնակից դարձնել ուսանողներին երկրում ընթացող կարևորագույն բարեփոխումներին:

Сегодня, 28 сентября, «Союз информированных граждан» организовал в Ереванском государственном университете публичное обсуждение с участием министра юстиции Карена Андреасяна на тему реформ, проводимых в судебной системе.
В обсуждении приняли участие студенты ЕГУ, которые имели возможность познакомиться с судебными реформами, проводимыми непосредственно ответственным лицом, а также высказать свои опасения министру.
Кроме того, в тот же день «Союз информированных граждан» организовал ознакомительный визит в недавно созданную Комиссию по предотвращению коррупции для студентов Иджеванского филиала ЕГУ
В ходе ознакомительного визита студенты ознакомились со структурой и деятельностью недавно созданного антикоррупционного органа, а также получили общие представления о стратегии, принятой государством в борьбе с коррупцией, и других ее компонентов.
Вышеупомянутые мероприятия проводятся при поддержке международной правозащитной организации Freedom House и являются частью серии мероприятий, направленных на повышение осведомленности и вовлечение студентов в важнейшие реформы, происходящие в стране.