«Անկախ դիտորդի» հայտարարությունը 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ի ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ
Ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների շրջանակներում ՏԻՄ ընտրակարգին վերաբերող ծավալուն փոփոխություններ իրականցվեցին 2020 թ․ հունիսին և 2021 թ․ մայիսին։ Էական փոփոխության ենթարկվեց ՏԻՄ ընտրակարգը։ 4000 և ավելի ընտրող ունեցող համայնքներում այլևս կիրառվում է համամասնական ընտրակարգը։ Արտակարգ և ռազմական դրություններով պայմանավորված՝ տևական ընդմիջումից հետո 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցան ՏԻՄ առաջին ընտրություններ ՀՀ 9-ը համայնքներում, որոնցից 6-ում՝ փոփոխված համամասնական ընտրակարգով։
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը դիտորդական առաքելություն է իրականացրել 128 դիտորդների, 7 իրավաբանների, 8 տեղեկատվության մուտքագրողների, դիտորդների 4 համակարգողների և  5 հոգանոց համակարգող թիմերի կազմով: Դիտարկվել է Գյումրի, Դիլիջան, Գորիս, Տեղ, Տաթև, Մեղրի համայնքներում ավագանու անդամների համամասնական ընտրակարգով իրականացվող և Ֆիոլետովո համայնքում մեծամասնական ընտրակարգով ՏԻՄ  ընտրությունների քվեարկության օրը:
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով համամասնական ընտրակարգով տարբեր համայնքներում առաջադրված կուսակցություններից և դաշինքներից ավագանու կազմ են անցել հետևյալ ուժերը․
Համայնք Առաջադրված կուսակցություններ Մասնակցություն Ընտրված ուժեր
Գյումրի 1.    «ՀԱՅՐԱՔԱՂԱՔ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԴԱՇԻՆՔ – «Ռամկավար Ազատական», «Ժառանգություն»
2.    «ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ՈՒՂԻ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3.    ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
4.    «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
5.    «ԶԱՐԹՈՆՔ» ԱԶԳԱՅԻՆ ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
6.    ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԿՈՄՈՒՆԻՍՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
7.    «ԳՅՈՒՄՐԻՆ ԿՌՆԱ´»  ԴԱՇԻՆՔ – Նժդեհյան Ցեղակրոն Կուսակցություն, «Հայք»  (Հայկազուններ) կուսակցություն
8.    «ԲԱԼԱՍԱՆՅԱՆ ԴԱՇԻՆՔ» ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
9.    «ԹԱՍԻԲՈՎ» ԴԱՇԻՆՔ – «Ազատություն» կուսակցություն, «Համերաշխություն» կուսակցություն
10. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
24.14%  «ԲԱԼԱՍԱՆՅԱՆ ԴԱՇԻՆՔ» ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 36.31%
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 29.36%
«ԶԱՐԹՈՆՔ» ԱԶԳԱՅԻՆ ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 10.42%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 6.49%
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 5.06%
Գորիս 1. «ԱՌՈՒՇ ԱՌՈՒՇԱՆՅԱՆ» ԴԱՇԻՆՔ  –  «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցություն, «Ազգային օրակարգ» կուսակցություն, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն
2.  «ՀԱՅ ԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3. «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
50.25% «ԱՌՈՒՇ ԱՌՈՒՇԱՆՅԱՆ» ԴԱՇԻՆՔ – 60.28%
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 34.31%
«ՀԱՅ ԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 2.71%
Մեղրի 1.  ԱԶԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2.  «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3.  «ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
4.  «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
62.66% «ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 41.84%
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 32.11%
ԱԶԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 14.04%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 9.55%
Տեղ 1. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2.  «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
60.64% «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ- 63.63%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ-34.17%
Տաթև 1. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2.  «ՇԱՆԹ» ԴԱՇԻՆՔ ԱԶԳԱՅՆԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3.  «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
59.47% «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 48.95%
«ՇԱՆԹ» ԴԱՇԻՆՔ ԱԶԳԱՅՆԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 36.29%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ -12.89%
Դիլիջան 1. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2. «ՀԱՅՐԵՆԻՔ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3. «ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
4. «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
5. «ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ՈՐՈՇՈՒՄ» ՍՈՑԻԱԼ-ԴԵՄՈԿՐԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
44.00% «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 56.78%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 23.83%
«ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ՈՐՈՇՈՒՄ» ՍՈՑԻԱԼ-ԴԵՄՈԿՐԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 7.48%
«ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 6.36%
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած տեղական ընտրությունների դիտորդական առաքելության շրջանակներում սեպտեմբերի 22-ից երկարաժամկետ դիտարկում է իրականացրել 12 դիտորդների միջոցով, որոնք դիտարկել են 33 նախընտրական հավաք, հարցազրույցներ են իրականացրել հավաքի 40 մասնակիցների, ավագանու 83 թեկնածուների և նախընտրական 25 շտաբերի ղեկավարների հետ, հանդիպել են ԸԸՀ՝ 7 և ՏԸՀ 29 անդամի հետ։
Կարճաժամկետ առաքելության կողմից 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ի առավոտյան 07:00-ից մինչև քվեարկության արդյունքների ավարտը 2-ական դիտորդներով մշտական դիտարկում է իրականացվել վերոնշյալ համայնքներում ձևավորված 150 տեղամասերից շուրջ 50 ընտրական տեղամասերում: Այդ համայնքների տարածքում գործել են դիտորդների 16 շրջիկ խմբեր: Քվեարկության ընթացքում շրջիկ խմբերն այցելել և դիտարկել են 118 տեղամասային կենտրոններ։ Երեկոյան Ժամը 20:00-ից հետո դիտարկվել է նաև վերոնշյալ համայնքների ընտրությունները սպասարկող 4 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը: Ընտրական հանձնաժողովներում և շրջիկ խմբերում դիտորդները հիմնականում աշխատել են զույգերով։ Առաքելությունում ներգրավված էր 25 հոգուց բաղկացած աջակցող աշխատակազմ, այդ թվում՝ իրավաբաններ, համակարգողներ և հաղորդակցության պատասխանատուներ։
Երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտարկումներն իրականացվել են ընտրական օրենսդրության կարգավորումների կիրառումը գնահատող հարցաշարերի հիման վրա։
Նախընտրական քարոզչության փուլում արձանագրված հիմնական խախտումները
Վարչական ռեսուրսի կիրառում, որը միախառնված էր աշխատանքային օրենսգրքի խախտումներով։
Հայաստանում վերջին ընտրություններն աչքի են ընկնում այն առանձնահատկությամբ, որ միայն իշխանությունը չէ, որ տիրապետում ու կիրառում է վարչական ռեսուրսներ։ Վարչական ռեսուրսի չարաշահումն առերևույթ առավել բնորոշ է ընդդիմադիր ուժերին՝ այնքանով, որքանով նրանք ղեկավարում են տեղական ինքնակառավարման մարմինները կամ հանդիսանում են փոքր համայնքներում հիմնական կամ միակ գործատուն։ ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ տեղային վարչական ռեսուրսների ազդեցությունը դրսևորվեց առավել ակնհայտորեն։
Թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության քաղաքական թիմերն առաջադրման և քարոզչության փուլում ապավինում էին բյուջետային հիմնարկներում աշխատանքի և համայնքային պաշտոններ նշանակելու խոստումներին՝ ինչպես ընտրողներին, այդպես էլ թեկնածուներին խրախուսելու, մոտիվացնելու համար:
Գյումրի և Գորիս համայնքների դեպքում թե՛ կառավարող, թե՛ ընդդիմադիր ուժերը կիրառում էին նաև աշխատողի հանդեպ գործատուի ունեցած ազդեցությունը: Առաքելության կողմից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ կամավոր-պարտադիր սկզբունքով քարոզարշավին մասնակից էին դարձնում կամ ներգրավում էին դպրոցների ուսուցիչներին և տնօրեններին, թեկնածուներին պատկանող կամ իրենց կողմից տնօրինվող մասնավոր թեթև արդյունաբերական, անվտանգային, համայնքային ծառայությունների աշխատակիցներին:
Արդյունքների անկանխատեսելիությունը, ուժերի բաշխման համեմատելի լինելը հնարավորություն ստեղծեցին «ձայնային ձեռներեցների», տարբեր թաղային հեղինակությունների համար տարբեր և հակընդդեմ քաղաքական ուժերի կողմից ներգրավվման համար: Այս փաստը լրացնում էր նախընտրական դաշտի մրցակցայնությունը:
Կուսակցությունների տիրապետած ռեսուրսները միանշանակ անհավասար էին, իսկ պատշաճ վերահսկողության բացակայությունն էլ ավելի էր խորացնում այդ ռեսուրսների կիրառումը:
Քվեարկության օրը 53 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նիստերի դիտարկման ընթացքում արձանագրվել են եզակի խախտումներ։ Այս փուլի վերաբերյալ «Անկախ դիտորդի» եզրակացություններն ամփոփվել են հոկտեմբերի 17-ին հրապարակված՝ ժամը 12-ի դրությամբ իրավիճակը ներկայացնող տեղեկանքում։
Քվեարկության ընթացքում դիտարկվող տեղամասերում և տեղամասային կենտրոնների շրջանակներում դիտորդների կողմից արձանագրված հիմնական խախտումները վերաբերել են ընտրողների քվեարկության գաղտնիության խախտմանը՝ քվեախցիկից դուրս քվեարկությանը և մեկից ավելի անձանց քվեախցիկ մուտք գործելուն: Մասնավորապես, քվեարկության ընթացքում դիտարկված 46 տեղամասերի 13%-ում արձանագրվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս ծրարի մեջ դնելու դեպքեր, ընդ որում՝ Մեղրիում այդ խախտումը կրել է առավել տարածված բնույթ:
Մեկից ավելի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 20%-ում (9 տեղամաս), ընդհանուր առմամբ՝ 60 դեպքից ավել։ Ըստ դիտարկումների, սակայն, այս դեպքերը մեծամասամբ հանդիսացել են քվեակարգի չիմացության հետևանք:
Քվեարկության գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունների տեղիք է տալիս Սյունիքի Տեղ գյուղում քվեարկությունը. 1069 ընտրողներից 96-ը (շուրջ 9%) քվեարկել են օգնողի միջոցով։ Ընդ որում, Տեղ այցելած դիտորդները նկատել են, որ քվեախցիկում օգնողները ընտրողներին չեն հարցնում, թե ում է ուզում վերջինս քվեարկել։
Վիճաբանություն է տեղի ունեցել 6 տեղամասերում (13%)՝ ընդհանուր 11 դեպք, որոնցից 5-ը կապված են եղել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը և «Առուշ Առուշանյան» դաշինքը ներկայացնող վստահված անձանց հետ։ Սյունիքի Տեղ համայնքում դիտորդը արձանագրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մի թեկնածուի կողմից մրցակից՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցության թեկնածուի հասցեին սպառնալիք հնչեցնելու դեպք։
Դիտարկված տեղամասերից 5-ում քվեասենյակ մուտք գործելու փորձ են կատարել կուսակցությունների երկրորդ կամ ավելի վստահված անձինք։ 2-ական դեպքում դրանք եղել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և «Առուշ Առուշանյան» դաշինքի ներկայացուցիչներ, իսկ 1 դեպքում «Արժանապատիվ ուղի» կուսակցության վստահված անձինք։ Բոլոր դեպքերում ներկա գտնվելու իրավունք չունեցող անձինք ընտրատեղամասի տարածքից կամ քվեարկության սենյակից հեռացվել են նախագահի կողմից՝ հիմնականում դիտորդների կողմից խնդրի մասին բարձրաձայնման արդյունքում։
Դիտարկված տեղամասերից 13%-ի շրջակայքում տարբեր եղանակով իրականացվել է քարոզչություն, ընդ որում՝ այդ դեպքերից երկուսը տեղի են ունեցել Տեղ համայնքում՝ ՔՊ կուսակցության օգտին: Մյուս համայնքներում այդ քարոզչությունն ունեցել է անկանոն, սպորադիկ՝ հատային, ոչ կազմակերպված բնույթ:
Դիտարկվող տեղամասերի 30%-ի (14 տեղամաս) մոտակայքում, դեպի տեղամասային կենտրոն տանող ճանապարհին նկատվել են մարդկանց կուտակումներ: Նման կուտակումները որոշ դեպքերում պարբերաբար կրկնվել են:
Գյումրիի տեղամասերից միայն մեկում գրանցվել են ընտրողներին ոչ բոլոր քվեաթերթիկները տալու դեպքեր և ևս մեկում՝ քվեաթերթիկները դուրս հանելու դեպքեր:
Գորիս համայնքում դիտորդական առաքելությունը ստացել է ահազանգեր կապված «Առուշ Առուշանյան» դաշինքի կողմից ընտրակաշառքի բաժանման վերաբերյալ: Միաժամանակ, քաղաքացուց ստացված ահազանգի հիման վրա արձանագրվել է, որ Գյումրիի թիվ 2 պոլիկլինիկայի կադրերի բաժնից նույն պոլիկլինիկայի աշխատակցից պահանջել են մասնակցել քվեարկության և քվեարկել գործող մարզպետի օգտին։
Մի շարք համայնքներում արձանագրվել են միևնույն մեքենաների միջոցով ընտրողների կազմակերպված տեղափոխման դեպքեր։ Առանձին դեպքերում տեղամասային կենտրոնին հարող տարածքում նկատվել է թեկնածուների կամ նրանց հարող անձանց տևական ներկայություն։ Սյունիքի Տեղ համայնքում ընտրողների կազմակերպված տեղափոխումը կրում էր սովորականից մեծ բնույթ, և դրա մեջ ներգրավված գրեթե բոլոր մեքենաներին առկա էր «Քաղաքացիական պայմանագրի» պաստառը, իսկ որոշ մեքենաներից հանված էին պետհամարանիշները։ «Անկախ դիտորդի» ներկայացուցիչները փորձեցին հետապնդել և պարզել այդպիսի մեքենաներից մեկի վարորդի ինքնությունը, սակայն վերջինիս հաջողվեց հեռանալ:
Գորիսի մի շարք տեղամասում արձանագրվել է նաև չհավատարմագրված լրատվամիջոցների ներկայություն («Զանգեզուր» Հ/Ը, news.am, «Արմենիա» Հ/Ը, «Արմենպրես», «Խճանկար», civic.am, «Մեդիահաբ», «Հրապարակ», «Տավուշ» Հ/Ը, Yerevan.Today): Ընդ որում, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովները փաստացի գրանցել են այդ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին առանց ԿԸՀ կողմից սահմանված վկայականի ներկայացման։
«Առուշ Առուշանյան» դաշինքը ներկայացնող Գորիսի համայնքապետի պաշտոնակատարը և «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ներկայացնող Տեղի համայնքապետը նույնատիպ վարչական ռեսուրսի չարաշահում են իրականացրել ամեն մեկն իր համայնքում՝ իր քաղաքական ուժի օգտին։ Մասնավորապես, երկուսն էլ չեն կատարել օրենքով սահմանված իրենց պարտականությունն ու 34-րդ տարածքային հանձնաժողովի օրինական պահանջը՝ չեն հեռացրել Գորիսում «Առուշ Առուշանյան» դաշինքի և Տեղում «Քաղաքացիական պայմանագրի»՝ ապօրինի տեղերում փակցված հարյուրավոր պաստառները։
Ինչ վերաբերում է քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ժամանակ արձանագրված խախտումներին, ապա դիտարկված 59 տեղամասերում ձայների հաշվարկի գործընթացը հիմնականում ընթացել է առանց խախտումների, սակայն տեղամասերի 12%-ում ներկա են գտնվել վկայականը տեսանելի չկրող անձինք, որոնցից 4-ը՝ ավագանու թեկնածուներ: Արձանագրվել է նիստին մասնակցելու իրավունք չունեցող անձանց մասնակցության փորձի ընդամենը երկու դեպք, որոնցից մեկում մուտքը արգելվել է միևնույն դաշինքի 2-րդ վստահված անձի և միևնույն տեղական կազմակերպության կողմից ներկայացված 2-րդ դիտորդի համար:
Վիճաբանություն գրանցվել է դիտարկված տեղամասերի շուրջ 15%-ում (7 տեղամաս)։ Հարկ է նշել, որ այս թվում ներառված է նաև շրջիկ դիտորդների այցելած 1 տեղամասային կենտրոն։
Ընդհանուր առմամբ, քվեարկության օրը ներկայացվել է հանցագործության մասին 5 հաղորդում և վարչական վարույթի հարուցման վերաբերյալ 1 հարցում:
Ընտրական օրենսգրքի ծավալուն փոփոխություններից հետո 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ին անցկացված ՏԻՄ առաջին ընտրությունները, որոնց մասնակցում էին Գյումրիում՝ 10, Դիլիջանում՝ 5, Գորիսում՝ 3, Տեղում՝ 2, Տաթևում՝ 3, Մեղրիում՝ 4 կուսակցություններ և դաշինքներ, անցել են մրցակցային պայմաններում: Առաջին անգամ օրենքով սահմանված կարգով իրականացվել է 70,000-ից ավել ընտրող ունեցող համայնքի՝ Գյումրիի ավագանու ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների առաջին համարների բանավեճ հանրային հեռուստաընկերության եթերում։
Չնայած թե՛ քվեարկությանը նախորդող օրերին, թե՛ քվեարկության օրը վարչական ռեսուրսի, քաղաքացիների աշխատանքային իրավունքների խախտման և ընտրակաշառքի առանձին դեպքերի մասին ահազանգերին՝ ընտրողները մեծամասամբ ազատ են եղել իրենց ընտրական կամքն արտահայտելու առումով։
Նշվածից բացառություն էին Սյունիքի մարզի Գորիս և Տեղ համայնքները, որտեղ թե՛ երկարաժամկետ դիտարկման ընթացքում, թե՛ քվեարկության օրը արձանագրվել են ընտրողների և թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների, սպառնալիքների, վարչական ռեսուրսի էական չարաշահումների և ընտրակաշառքի վերաբերյալ ահազանգեր։ Ընդ որում, Գորիս համայնքում այդ ահազանգերը վերաբերել են «Առուշ Առուշանյան» կուսակցությունների դաշինքին, իսկ Տեղ համայնքում՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
Ընտրական օրենսդրության այդպես էլ չվերացված թերությունները հնարավորություն տվեցին որոշ մասնակից քաղաքական ուժերի, հատկապես՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը և «Առուշ Առուշանյան» դաշինքին ֆինանսատնտեսական ու վարչական ռեսուրսների չարաշահմամբ ապօրինի ազդեցության փորձեր կատարել ընտրողների ազատ կամքի արտահայտման վրա: Այս ընտրությունները տեսանելիորեն ցույց տվեցին ազատ և արդար ընտրության երաշխավորման համար օրենսդրական կարգավորումների ամբողջական ձևավորման անհրաժեշտությունը։
Ողջունելի է, որ բոլոր համայնքներում կար մրցակցություն, միևնույն ժամանակ՝ ընտրողների մասնակցությունը բավականին ցածր էր, բացառությամբ Սյունիքի մարզի համայնքների։
Շարունակում է մտահոգիչ մնալ ընտրական ոչ պատշաճ վարչարարությունը․ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների, անդամների ոչ պատշաճ պատրաստվածության հետևանքով առանձին տեղամասերում չէր ապահովվում ընտրական ընթացակարգերի գրագետ, անխափան իրականացումը, հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը, որը կապահովեր քվեարկության բնականոն ընթացքը։

В рамках реформы избирательного законодательства в июне 2020 года и мае 2021 года были осуществлены обширные изменения, касающиеся избирательной системы, применяемой на выборах в органы местного самоуправления. Значительные изменения претерпела избирательная система, применяемая на выборах в ОМС. В общинах, где число избирателей составляет более 4000 человек, уже применяется пропорциональная избирательная система. После длительного перерыва, связанного с чрезвычайным и военным положениями, 17 октября 2021 года в 9 общинах Республики Армения прошли первые выборы в ОМС, в 6 из которых по измененной пропорциональной избирательной системе.
Команда миссии«Независимый наблюдатель» из 128 наблюдателей, 7 юристов, 8 операторов ввода данных, 4 координаторов и координационной группы из 5 человек осуществила наблюдательскую миссию. Наблюдение было осуществлено за проводимыми по пропорциональной системе выборами в Совет старейшин в общинах Гюмри, Дилижан, Горис, Тег, Татев, Мегри и проводимыми по мажоритарной системе выборами в ОМС в общине Фиолетово.
По предварительным результатам выборов из партий и блоков, выдвинутых в различных общинах по пропорциональной избирательной системе, в Совет старейшин прошли следующие силы:
Община | Выдвинутые партии | Явка | Избранные силы |
Гюмри | 1. БЛОК ПАРТИЙ «АЙРАКАХАК»
2. ПАРТИЯ «ДОСТОЙНЫЙ ПУТЬ» 3. РЕСПУБЛИКАНСКАЯ ПАРТИЯ АРМЕНИИ 4. ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР» 5. НАЦИОНАЛЬНО-ХРИСТИАНСКАЯ ПАРТИЯ «ЗАРТОНК» 6. КОММУНИСТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ АРМЕНИИ 7. БЛОК ПАРТИЙ «ГЮМРИ МОЖЕТ» 8. СОЦИАЛИСТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ «БЛОК БАЛАСЯН» 9. БЛОК ПАРТИЙ «ТАСИБОВ» 10. ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ» |
24.14% | СОЦИАЛИСТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ «БЛОК БАЛАСЯН» – 36.31%
ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР» – 29.36% НАЦИОНАЛЬНО-ХРИСТИАНСКАЯ ПАРТИЯ «ЗАРТОНК» – 10.42% ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ» – 6.49% РЕСПУБЛИКАНСКАЯ ПАРТИЯ АРМЕНИИ – 5.06% |
Горис | 1. БЛОК «АРУШ АРУШАНЯН»
2. ПАРТИЯ «АРМЯНСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ КОНГРЕСС» 3. ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР» |
50.25% | БЛОК «АРУШ АРУШАНЯН» – 60.28%
ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР»- 34.31% ПАРТИЯ «АРМЯНСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ КОНГРЕСС» – 2.71% |
Мегри | 1. ЛИБЕРАЛЬНАЯ ПАРТИЯ
2. ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ» 3. ПАРТИЯ «РЕСПУБЛИКА» 4. ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР» |
62.66% | ПАРТИЯ «РЕСПУБЛИКА» – 41.84%
ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР»- 32.11% ЛИБЕРАЛЬНАЯ ПАРТИЯ – 14.04% ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ» – 9.55% |
Тег | 1. ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ»
2. ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР» |
60.64% | ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР»- 63.63%
ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ»-34.17% |
Татев | 1. ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ»
2. НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ «БЛОК ШАНТ» 3. ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР» |
59.47% | ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР»- 48.95%
НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ «БЛОК ШАНТ»- 36.29% ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ» -12.89% |
Дилижан | 1. ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ»
2. ПАРТИЯ «РОДИНА» 3. ПАРТИЯ «РЕСПУБЛИКА» 4. ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР» 5. СОЦИАЛНО-ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ «РЕШЕНИЕ ГРАЖДАНИНА» |
44.00% | ПАРТИЯ «ГРАЖДАНСКИЙ ДОГОВОР»- 56.78%
ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ»- 23.83% ПАРТИЯ «СТРАНА ЖИЗНИ»- 7.48% ПАРТИЯ «РЕСПУБЛИКА»- 6.36% |
Блок «Независимый наблюдатель» в рамках миссии по наблюдению за выборами в ОМС 17 октября 2021 года провел долгосрочное наблюдение с участием 12 наблюдателей, которые осуществили наблюдение за 33 предвыборными митингами, провели интервью с 40 участниками, 83 кандидатами в Совет старейшин и 25 руководителями предвыборных штабов, встретились с 29 членами окружных и участковых избирательных комиссий.
Начиная с 07:00 утра 17 октября 2021 года до окончания подсчета голосов на 50 избирательных участках из 150 избирательных участков, сформированных в вышеупомянутых общинах, от краткосрочной миссии находилось по двое наблюдателей, которые проводили постоянное наблюдение. В этих общинах действовали 16 мобильных групп наблюдателей. В ходе голосования мобильные группы посетили и провели наблюдение в 118 избирательных участках. После 20:00 вечера было осуществлено наблюдение за работой 4 окружных избирательных комиссий, обслуживающих выборы в вышеупомянутых общинах. В избирательных комиссиях и мобильных группах наблюдатели в основном работали парами. В миссии участвовал вспомогательный персонал из 25 человек, включая юристов, координаторов и операторов ввода данных.
Долгосрочное и краткосрочное наблюдение было осуществлено на основе анкет, оценивающих применение норм избирательного законодательства.
Основные нарушения, зафиксированные в ходе предвыборной кампании
Использование административного ресурса, смешанное с нарушениями Трудового кодекса.
Последние выборы в Армении отличились тем, что не только власти использовали административный ресурс. Злоупотребление административным ресурсом по своей сути более типично для оппозиционных сил, поскольку они управляют местными органами власти или являются основным или единственным работодателем в небольших общинах. Во время выборов в ОМС влияние местного административного ресурса было более очевидным.
И правящая, и оппозиционная политические команды на этапе выдвижения и агитации полагались на обещания устроить на работу в бюджетных учреждениях и назначить на должности общинного самоуправления с целью поощрения и мотивации как избирателей, так и кандидатов.
В случае с общинами Гюмри и Горис как правящая, так и оппозиционные политсилы использовали также влияние работодателя на работника. Согласно информации, полученной миссией, в агиткампанию на добровольно-обязательной основе были вовлечены учителя и директора школ, сотрудники частных предприятий легкой промышленности, охранных и общинных служб, принадлежащих или управляемых кандидатами.
Непредсказуемость результатов, сопоставимость распределения сил создали возможность для тасовщиков и дворовых авторитетов быть востребованными со стороны противоборствующих политических сил․
Ресурсы, которыми располагали стороны, были явно неравными, а отсутствие надлежащего надзора углубляло использование этих ресурсов.
Основные нарушения, зафиксированные в день голосования
В ходе мониторинга заседаний 53 участковых избирательных комиссий в день голосования были зафиксированы единичные нарушения. Выводы «Независимого наблюдателя» касательно данного этапа обобщены в опубликованной 17 октября справке, в которой представлена ситуация по положению на 12:00 часов.
Основные нарушения, зафиксированные наблюдателями на избирательных участках и участковых центрах во время голосования, касались нарушения тайны голосования: голосование вне кабины для голосования и вход в кабину для голосования более чем одного человека. В частности, во время голосования в 13 процентах из 46 наблюдаемых избирательных участков были зарегистрированы случаи, когда избиратели вкладывали в конверт бюллетень за пределами кабины для голосования, причем в Мегри это нарушение было более распространенным.
Вход в кабину для голосования более чем одного человека зарегистрирован в 20% наблюдаемых участков (9 участков), в целом более 60 случаев. Однако, по наблюдениям, эти случаи в основном были следствием незнания порядка голосования.
Что касается тайны голосования, то вызывает беспокойство голосование в селе Тег Сюникской области. Из 1069 избирателей 96 (около 9%) проголосовали с помощью помощника. Причем посетившие село Тег наблюдатели заметили, что помощники в кабине для голосования не спрашивали избирателей, за кого они хотят проголосовать.
В 6 избирательных участках (13%) произошло 11 случаев потосовок, 5 из которых были связаны с доверенными лицами партии «Гражданский договор» и блока «Аруш Арушанян». В общине Тег Сюникской области наблюдатель зарегистрировал случай, когда кандидат от партии «Гражданский договор» озвучил угрозы в адрес кандидата от партии «Страна для жизни».
В 5-и из наблюдаемых избирательных участках в комнату для голосования пытались войти второй и более доверенные лица политических сил. Эти лица были представителями партии «Гражданский договор» ( 2случая), блока «Аруш Арушанян» (2 случая) и доверенные лица партии «Достойный путь» (1 случай). Во всех случаях лица, не имеющие право присутствовать на территории избирательного участка или в комнате для голосования, выпроваживались председателем в основном после замечания наблюдателей.
В районе 13% наблюдаемых избирательных участков различными способами велась агитация, причем два из этих случаев имели место в общине Тег в пользу партии ГД. В других общинах агитация была беспредельно, спорадической, дезорганизованной.
Поблизости 30% наблюдаемых участков (14 участков), на дороге, ведущей к участковому центру, были замечены скопления людей. В некоторых случаях такие скопления периодически повторялись.
Только на одном из избирательных участков в Гюмри были зафиксированы случаи выдачи зарегистрированным избирателям неполного комплекта бюллетеней. Еще в одном участке – случаи выноса бюллетеней с участка.
Наблюдательная миссия в общине Горис получила сигнал о раздаче избирательных взяток блоком «Аруш Арушанян». В то же время, на основании поступившего от гражданина сигнала, было зафиксировано, что в отделе кадров гюмрийской поликлиники № 2 от сотрудника той же поликлиники потребовали принять участие в голосовании и проголосовать за действующего губернатора.
В ряде общин были зафиксированы случаи организованной перевозки избирателей на одних и тех же машинах. В отдельных случаях наблюдалось длительное присутствие кандидатов или примыкающих к ним лиц на территории, прилегающей к участковому центру. Организованная перевозка избирателей в общине Тег Сюникской области носила более чем привычный характер: почти на всех машинах были плакаты партии «Гражданский договор», а с некоторых машин были сняты номерные знаки. Представители «Независимого наблюдателя» попытались проследить и установить личность водителя одной из таких машин, однако ему удалось скрыться.
В ряде избирательных участков в Горисе было также зафиксировано присутствие неаккредитованных СМИ (HP.am, телеканал «Зангезур», news.am, телеканал «Армения», «Арменпресс», «Хчанкар», civic.am, «Медиахаб», «Грапарак», телеканал «Тавуш», Yerevan.Today). Причем участковые избирательные комиссии фактически регистрировали представителей этих СМИ без предъявления удостоверения, выданного ЦИК.
Представляющий блок «Аруш Арушанян» и.о. руководителя общины Горис и представляющий партию «Гражданский договор» руководитель общины Тег злоупотребили административным ресурсом, каждый в своей общине, в пользу своей политической силы. В частности, оба они не выполнили свои установленные законом обязанности и законное требование 34-й территориальной комиссии: они не сняли размещенные в незаконных местах сотни плакатов блока «Аруш Арушанян» в Горисе и партии «Гражданский договор» в селе Тег.
Что касается нарушений, зафиксированных в ходе подведения итогов голосования, то процесс подсчета голосов на 59 наблюдаемых избирательных участках в целом прошел без нарушений, но на 12% избирательных участков находились лица с труднозаметными бейджами, 4 из которых были кандидатами в члены Совета старейшин. Зафиксировано только два случая, когда в заседании пытались принять участие лица, не имеющие на это право. В одном случае был отказан вход второму доверенному лицу того же блока и второго наблюдателя той же местной организации.
Примерно в 15% наблюдаемых избирательных участках зарегистрированы потасовки (7 избирательных участков). Стоит отметить, что сюда входит один участковый центр, который посетили разъездные наблюдатели.
Всего в день выборов было представлено 5 сообщений о преступлениях и 1 иск о возбуждении дела об административном правонарушении.
После обширных поправок в Избиретельном кодексе 17 октября 2021 года в конкурентной обстановке прошли первые выборы в ОМС, в которых приняли участие 10 партий и блоков в Гюмри, 5 в Дилижане, 3 в Горисе, 2 в Теге, 3 в Татеве, 4 в Мегри.
Впервые в соответствии с законом на общественном телевидении прошли дебаты с участием первых номеров в списке партий, участвующих в выборах в Совет старейшин общины Гюмри, насчитывающей более чем 70 тысяч избирателей.
Несмотря на сообщения об использовании административного ресурса, нарушениях трудовых прав граждан и отдельных случаях подкупа на выборах, как в дни, предшествующие дню выборов, так и в день выборов, в большинстве случаев избиратели были свободны в плане изъявления своей воли на выборах.
Исключением были общины Горис и Тег в Сюникской области, где как во время длительного наблюдения, так и в день выборов поступали сообщения о давлении на избирателей, угрозах, значительном злоупотреблении административным ресурсом и подкупе на выборах. Причем в общине Горис эти сообщения относились к блоку «Аруш Арушанян», а в общине Тег – к партии «Гражданский договор».
Неустраненные недостатки избирательного законодательства позволили некоторым участвующим политическим силам, в особенности партии «Гражданский договор» и блоку «Аруш Арушанян», попытаться незаконно повлиять на свободу волеизъявления избирателей, злоупотребляя финансовыми, экономическими и административными ресурсами. Эти выборы ясно продемонстрировали необходимость полноценного формирования законодательных регулировок для обеспечения свободных и справедливых выборов.
Похвально, что во всех общинах была конкуренция, при этом явка избирателей была довольно низкой, за исключением общин Сюникской области.
Продолжает вызывать беспокойство ненадлежащий бюрократизм: из-за плохой подготовки председателей и членов участковых избирательных комиссий на некоторых участках не было обеспечено грамотное, бесперебойное проведение избирательных процедур, соблюдение антиэпидемических правил, что обеспечило бы нормальный процесс голосования.