«Անկախ դիտորդի» հայտարարությունը 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ի ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ
Ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների շրջանակներում ՏԻՄ ընտրակարգին վերաբերող ծավալուն փոփոխություններ իրականցվեցին 2020 թ․ հունիսին և 2021 թ․ մայիսին։ Էական փոփոխության ենթարկվեց ՏԻՄ ընտրակարգը։ 4000 և ավելի ընտրող ունեցող համայնքներում այլևս կիրառվում է համամասնական ընտրակարգը։ Արտակարգ և ռազմական դրություններով պայմանավորված՝ տևական ընդմիջումից հետո 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցան ՏԻՄ առաջին ընտրություններ ՀՀ 9-ը համայնքներում, որոնցից 6-ում՝ փոփոխված համամասնական ընտրակարգով։
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը դիտորդական առաքելություն է իրականացրել 128 դիտորդների, 7 իրավաբանների, 8 տեղեկատվության մուտքագրողների, դիտորդների 4 համակարգողների և  5 հոգանոց համակարգող թիմերի կազմով: Դիտարկվել է Գյումրի, Դիլիջան, Գորիս, Տեղ, Տաթև, Մեղրի համայնքներում ավագանու անդամների համամասնական ընտրակարգով իրականացվող և Ֆիոլետովո համայնքում մեծամասնական ընտրակարգով ՏԻՄ  ընտրությունների քվեարկության օրը:
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով համամասնական ընտրակարգով տարբեր համայնքներում առաջադրված կուսակցություններից և դաշինքներից ավագանու կազմ են անցել հետևյալ ուժերը․
Համայնք Առաջադրված կուսակցություններ Մասնակցություն Ընտրված ուժեր
Գյումրի 1.    «ՀԱՅՐԱՔԱՂԱՔ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԴԱՇԻՆՔ – «Ռամկավար Ազատական», «Ժառանգություն»
2.    «ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ՈՒՂԻ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3.    ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
4.    «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
5.    «ԶԱՐԹՈՆՔ» ԱԶԳԱՅԻՆ ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
6.    ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԿՈՄՈՒՆԻՍՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
7.    «ԳՅՈՒՄՐԻՆ ԿՌՆԱ´»  ԴԱՇԻՆՔ – Նժդեհյան Ցեղակրոն Կուսակցություն, «Հայք»  (Հայկազուններ) կուսակցություն
8.    «ԲԱԼԱՍԱՆՅԱՆ ԴԱՇԻՆՔ» ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
9.    «ԹԱՍԻԲՈՎ» ԴԱՇԻՆՔ – «Ազատություն» կուսակցություն, «Համերաշխություն» կուսակցություն
10. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
24.14%  «ԲԱԼԱՍԱՆՅԱՆ ԴԱՇԻՆՔ» ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 36.31%
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 29.36%
«ԶԱՐԹՈՆՔ» ԱԶԳԱՅԻՆ ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 10.42%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 6.49%
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 5.06%
Գորիս 1. «ԱՌՈՒՇ ԱՌՈՒՇԱՆՅԱՆ» ԴԱՇԻՆՔ  –  «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցություն, «Ազգային օրակարգ» կուսակցություն, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն
2.  «ՀԱՅ ԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3. «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
50.25% «ԱՌՈՒՇ ԱՌՈՒՇԱՆՅԱՆ» ԴԱՇԻՆՔ – 60.28%
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 34.31%
«ՀԱՅ ԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 2.71%
Մեղրի 1.  ԱԶԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2.  «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3.  «ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
4.  «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
62.66% «ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 41.84%
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 32.11%
ԱԶԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 14.04%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 9.55%
Տեղ 1. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2.  «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
60.64% «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ- 63.63%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ-34.17%
Տաթև 1. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2.  «ՇԱՆԹ» ԴԱՇԻՆՔ ԱԶԳԱՅՆԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3.  «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
59.47% «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 48.95%
«ՇԱՆԹ» ԴԱՇԻՆՔ ԱԶԳԱՅՆԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 36.29%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ -12.89%
Դիլիջան 1. «ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
2. «ՀԱՅՐԵՆԻՔ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
3. «ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
4. «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
5. «ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ՈՐՈՇՈՒՄ» ՍՈՑԻԱԼ-ԴԵՄՈԿՐԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
44.00% «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 56.78%
«ԱՊՐԵԼՈՒ ԵՐԿԻՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 23.83%
«ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ՈՐՈՇՈՒՄ» ՍՈՑԻԱԼ-ԴԵՄՈԿՐԱՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 7.48%
«ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ – 6.36%
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած տեղական ընտրությունների դիտորդական առաքելության շրջանակներում սեպտեմբերի 22-ից երկարաժամկետ դիտարկում է իրականացրել 12 դիտորդների միջոցով, որոնք դիտարկել են 33 նախընտրական հավաք, հարցազրույցներ են իրականացրել հավաքի 40 մասնակիցների, ավագանու 83 թեկնածուների և նախընտրական 25 շտաբերի ղեկավարների հետ, հանդիպել են ԸԸՀ՝ 7 և ՏԸՀ 29 անդամի հետ։
Կարճաժամկետ առաքելության կողմից 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ի առավոտյան 07:00-ից մինչև քվեարկության արդյունքների ավարտը 2-ական դիտորդներով մշտական դիտարկում է իրականացվել վերոնշյալ համայնքներում ձևավորված 150 տեղամասերից շուրջ 50 ընտրական տեղամասերում: Այդ համայնքների տարածքում գործել են դիտորդների 16 շրջիկ խմբեր: Քվեարկության ընթացքում շրջիկ խմբերն այցելել և դիտարկել են 118 տեղամասային կենտրոններ։ Երեկոյան Ժամը 20:00-ից հետո դիտարկվել է նաև վերոնշյալ համայնքների ընտրությունները սպասարկող 4 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը: Ընտրական հանձնաժողովներում և շրջիկ խմբերում դիտորդները հիմնականում աշխատել են զույգերով։ Առաքելությունում ներգրավված էր 25 հոգուց բաղկացած աջակցող աշխատակազմ, այդ թվում՝ իրավաբաններ, համակարգողներ և հաղորդակցության պատասխանատուներ։
Երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտարկումներն իրականացվել են ընտրական օրենսդրության կարգավորումների կիրառումը գնահատող հարցաշարերի հիման վրա։
Նախընտրական քարոզչության փուլում արձանագրված հիմնական խախտումները
Վարչական ռեսուրսի կիրառում, որը միախառնված էր աշխատանքային օրենսգրքի խախտումներով։
Հայաստանում վերջին ընտրություններն աչքի են ընկնում այն առանձնահատկությամբ, որ միայն իշխանությունը չէ, որ տիրապետում ու կիրառում է վարչական ռեսուրսներ։ Վարչական ռեսուրսի չարաշահումն առերևույթ առավել բնորոշ է ընդդիմադիր ուժերին՝ այնքանով, որքանով նրանք ղեկավարում են տեղական ինքնակառավարման մարմինները կամ հանդիսանում են փոքր համայնքներում հիմնական կամ միակ գործատուն։ ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ տեղային վարչական ռեսուրսների ազդեցությունը դրսևորվեց առավել ակնհայտորեն։
Թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության քաղաքական թիմերն առաջադրման և քարոզչության փուլում ապավինում էին բյուջետային հիմնարկներում աշխատանքի և համայնքային պաշտոններ նշանակելու խոստումներին՝ ինչպես ընտրողներին, այդպես էլ թեկնածուներին խրախուսելու, մոտիվացնելու համար:
Գյումրի և Գորիս համայնքների դեպքում թե՛ կառավարող, թե՛ ընդդիմադիր ուժերը կիրառում էին նաև աշխատողի հանդեպ գործատուի ունեցած ազդեցությունը: Առաքելության կողմից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ կամավոր-պարտադիր սկզբունքով քարոզարշավին մասնակից էին դարձնում կամ ներգրավում էին դպրոցների ուսուցիչներին և տնօրեններին, թեկնածուներին պատկանող կամ իրենց կողմից տնօրինվող մասնավոր թեթև արդյունաբերական, անվտանգային, համայնքային ծառայությունների աշխատակիցներին:
Արդյունքների անկանխատեսելիությունը, ուժերի բաշխման համեմատելի լինելը հնարավորություն ստեղծեցին «ձայնային ձեռներեցների», տարբեր թաղային հեղինակությունների համար տարբեր և հակընդդեմ քաղաքական ուժերի կողմից ներգրավվման համար: Այս փաստը լրացնում էր նախընտրական դաշտի մրցակցայնությունը:
Կուսակցությունների տիրապետած ռեսուրսները միանշանակ անհավասար էին, իսկ պատշաճ վերահսկողության բացակայությունն էլ ավելի էր խորացնում այդ ռեսուրսների կիրառումը:
Քվեարկության օրը 53 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նիստերի դիտարկման ընթացքում արձանագրվել են եզակի խախտումներ։ Այս փուլի վերաբերյալ «Անկախ դիտորդի» եզրակացություններն ամփոփվել են հոկտեմբերի 17-ին հրապարակված՝ ժամը 12-ի դրությամբ իրավիճակը ներկայացնող տեղեկանքում։
Քվեարկության ընթացքում դիտարկվող տեղամասերում և տեղամասային կենտրոնների շրջանակներում դիտորդների կողմից արձանագրված հիմնական խախտումները վերաբերել են ընտրողների քվեարկության գաղտնիության խախտմանը՝ քվեախցիկից դուրս քվեարկությանը և մեկից ավելի անձանց քվեախցիկ մուտք գործելուն: Մասնավորապես, քվեարկության ընթացքում դիտարկված 46 տեղամասերի 13%-ում արձանագրվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս ծրարի մեջ դնելու դեպքեր, ընդ որում՝ Մեղրիում այդ խախտումը կրել է առավել տարածված բնույթ:
Մեկից ավելի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 20%-ում (9 տեղամաս), ընդհանուր առմամբ՝ 60 դեպքից ավել։ Ըստ դիտարկումների, սակայն, այս դեպքերը մեծամասամբ հանդիսացել են քվեակարգի չիմացության հետևանք:
Քվեարկության գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունների տեղիք է տալիս Սյունիքի Տեղ գյուղում քվեարկությունը. 1069 ընտրողներից 96-ը (շուրջ 9%) քվեարկել են օգնողի միջոցով։ Ընդ որում, Տեղ այցելած դիտորդները նկատել են, որ քվեախցիկում օգնողները ընտրողներին չեն հարցնում, թե ում է ուզում վերջինս քվեարկել։
Վիճաբանություն է տեղի ունեցել 6 տեղամասերում (13%)՝ ընդհանուր 11 դեպք, որոնցից 5-ը կապված են եղել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը և «Առուշ Առուշանյան» դաշինքը ներկայացնող վստահված անձանց հետ։ Սյունիքի Տեղ համայնքում դիտորդը արձանագրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մի թեկնածուի կողմից մրցակից՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցության թեկնածուի հասցեին սպառնալիք հնչեցնելու դեպք։
Դիտարկված տեղամասերից 5-ում քվեասենյակ մուտք գործելու փորձ են կատարել կուսակցությունների երկրորդ կամ ավելի վստահված անձինք։ 2-ական դեպքում դրանք եղել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և «Առուշ Առուշանյան» դաշինքի ներկայացուցիչներ, իսկ 1 դեպքում «Արժանապատիվ ուղի» կուսակցության վստահված անձինք։ Բոլոր դեպքերում ներկա գտնվելու իրավունք չունեցող անձինք ընտրատեղամասի տարածքից կամ քվեարկության սենյակից հեռացվել են նախագահի կողմից՝ հիմնականում դիտորդների կողմից խնդրի մասին բարձրաձայնման արդյունքում։
Դիտարկված տեղամասերից 13%-ի շրջակայքում տարբեր եղանակով իրականացվել է քարոզչություն, ընդ որում՝ այդ դեպքերից երկուսը տեղի են ունեցել Տեղ համայնքում՝ ՔՊ կուսակցության օգտին: Մյուս համայնքներում այդ քարոզչությունն ունեցել է անկանոն, սպորադիկ՝ հատային, ոչ կազմակերպված բնույթ:
Դիտարկվող տեղամասերի 30%-ի (14 տեղամաս) մոտակայքում, դեպի տեղամասային կենտրոն տանող ճանապարհին նկատվել են մարդկանց կուտակումներ: Նման կուտակումները որոշ դեպքերում պարբերաբար կրկնվել են:
Գյումրիի տեղամասերից միայն մեկում գրանցվել են ընտրողներին ոչ բոլոր քվեաթերթիկները տալու դեպքեր և ևս մեկում՝ քվեաթերթիկները դուրս հանելու դեպքեր:
Գորիս համայնքում դիտորդական առաքելությունը ստացել է ահազանգեր կապված «Առուշ Առուշանյան» դաշինքի կողմից ընտրակաշառքի բաժանման վերաբերյալ: Միաժամանակ, քաղաքացուց ստացված ահազանգի հիման վրա արձանագրվել է, որ Գյումրիի թիվ 2 պոլիկլինիկայի կադրերի բաժնից նույն պոլիկլինիկայի աշխատակցից պահանջել են մասնակցել քվեարկության և քվեարկել գործող մարզպետի օգտին։
Մի շարք համայնքներում արձանագրվել են միևնույն մեքենաների միջոցով ընտրողների կազմակերպված տեղափոխման դեպքեր։ Առանձին դեպքերում տեղամասային կենտրոնին հարող տարածքում նկատվել է թեկնածուների կամ նրանց հարող անձանց տևական ներկայություն։ Սյունիքի Տեղ համայնքում ընտրողների կազմակերպված տեղափոխումը կրում էր սովորականից մեծ բնույթ, և դրա մեջ ներգրավված գրեթե բոլոր մեքենաներին առկա էր «Քաղաքացիական պայմանագրի» պաստառը, իսկ որոշ մեքենաներից հանված էին պետհամարանիշները։ «Անկախ դիտորդի» ներկայացուցիչները փորձեցին հետապնդել և պարզել այդպիսի մեքենաներից մեկի վարորդի ինքնությունը, սակայն վերջինիս հաջողվեց հեռանալ:
Գորիսի մի շարք տեղամասում արձանագրվել է նաև չհավատարմագրված լրատվամիջոցների ներկայություն («Զանգեզուր» Հ/Ը, news.am, «Արմենիա» Հ/Ը, «Արմենպրես», «Խճանկար», civic.am, «Մեդիահաբ», «Հրապարակ», «Տավուշ» Հ/Ը, Yerevan.Today): Ընդ որում, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովները փաստացի գրանցել են այդ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին առանց ԿԸՀ կողմից սահմանված վկայականի ներկայացման։
«Առուշ Առուշանյան» դաշինքը ներկայացնող Գորիսի համայնքապետի պաշտոնակատարը և «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ներկայացնող Տեղի համայնքապետը նույնատիպ վարչական ռեսուրսի չարաշահում են իրականացրել ամեն մեկն իր համայնքում՝ իր քաղաքական ուժի օգտին։ Մասնավորապես, երկուսն էլ չեն կատարել օրենքով սահմանված իրենց պարտականությունն ու 34-րդ տարածքային հանձնաժողովի օրինական պահանջը՝ չեն հեռացրել Գորիսում «Առուշ Առուշանյան» դաշինքի և Տեղում «Քաղաքացիական պայմանագրի»՝ ապօրինի տեղերում փակցված հարյուրավոր պաստառները։
Ինչ վերաբերում է քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ժամանակ արձանագրված խախտումներին, ապա դիտարկված 59 տեղամասերում ձայների հաշվարկի գործընթացը հիմնականում ընթացել է առանց խախտումների, սակայն տեղամասերի 12%-ում ներկա են գտնվել վկայականը տեսանելի չկրող անձինք, որոնցից 4-ը՝ ավագանու թեկնածուներ: Արձանագրվել է նիստին մասնակցելու իրավունք չունեցող անձանց մասնակցության փորձի ընդամենը երկու դեպք, որոնցից մեկում մուտքը արգելվել է միևնույն դաշինքի 2-րդ վստահված անձի և միևնույն տեղական կազմակերպության կողմից ներկայացված 2-րդ դիտորդի համար:
Վիճաբանություն գրանցվել է դիտարկված տեղամասերի շուրջ 15%-ում (7 տեղամաս)։ Հարկ է նշել, որ այս թվում ներառված է նաև շրջիկ դիտորդների այցելած 1 տեղամասային կենտրոն։
Ընդհանուր առմամբ, քվեարկության օրը ներկայացվել է հանցագործության մասին 5 հաղորդում և վարչական վարույթի հարուցման վերաբերյալ 1 հարցում:
Ընտրական օրենսգրքի ծավալուն փոփոխություններից հետո 2021 թ․ հոկտեմբերի 17-ին անցկացված ՏԻՄ առաջին ընտրությունները, որոնց մասնակցում էին Գյումրիում՝ 10, Դիլիջանում՝ 5, Գորիսում՝ 3, Տեղում՝ 2, Տաթևում՝ 3, Մեղրիում՝ 4 կուսակցություններ և դաշինքներ, անցել են մրցակցային պայմաններում: Առաջին անգամ օրենքով սահմանված կարգով իրականացվել է 70,000-ից ավել ընտրող ունեցող համայնքի՝ Գյումրիի ավագանու ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների առաջին համարների բանավեճ հանրային հեռուստաընկերության եթերում։
Չնայած թե՛ քվեարկությանը նախորդող օրերին, թե՛ քվեարկության օրը վարչական ռեսուրսի, քաղաքացիների աշխատանքային իրավունքների խախտման և ընտրակաշառքի առանձին դեպքերի մասին ահազանգերին՝ ընտրողները մեծամասամբ ազատ են եղել իրենց ընտրական կամքն արտահայտելու առումով։
Նշվածից բացառություն էին Սյունիքի մարզի Գորիս և Տեղ համայնքները, որտեղ թե՛ երկարաժամկետ դիտարկման ընթացքում, թե՛ քվեարկության օրը արձանագրվել են ընտրողների և թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների, սպառնալիքների, վարչական ռեսուրսի էական չարաշահումների և ընտրակաշառքի վերաբերյալ ահազանգեր։ Ընդ որում, Գորիս համայնքում այդ ահազանգերը վերաբերել են «Առուշ Առուշանյան» կուսակցությունների դաշինքին, իսկ Տեղ համայնքում՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
Ընտրական օրենսդրության այդպես էլ չվերացված թերությունները հնարավորություն տվեցին որոշ մասնակից քաղաքական ուժերի, հատկապես՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը և «Առուշ Առուշանյան» դաշինքին ֆինանսատնտեսական ու վարչական ռեսուրսների չարաշահմամբ ապօրինի ազդեցության փորձեր կատարել ընտրողների ազատ կամքի արտահայտման վրա: Այս ընտրությունները տեսանելիորեն ցույց տվեցին ազատ և արդար ընտրության երաշխավորման համար օրենսդրական կարգավորումների ամբողջական ձևավորման անհրաժեշտությունը։
Ողջունելի է, որ բոլոր համայնքներում կար մրցակցություն, միևնույն ժամանակ՝ ընտրողների մասնակցությունը բավականին ցածր էր, բացառությամբ Սյունիքի մարզի համայնքների։
Շարունակում է մտահոգիչ մնալ ընտրական ոչ պատշաճ վարչարարությունը․ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների, անդամների ոչ պատշաճ պատրաստվածության հետևանքով առանձին տեղամասերում չէր ապահովվում ընտրական ընթացակարգերի գրագետ, անխափան իրականացումը, հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը, որը կապահովեր քվեարկության բնականոն ընթացքը։

Statement of “Independent Observer” on local elections held on October 17, 2021
Within the framework of the reforms of the electoral legislation, extensive amendments related to the local government electoral system were made in June 2020 and May 2021. Proportional representation electoral system is no longer used in communities with 4,000 or more voters. Аfter a long break caused by the state of emergency and martial law, the first local elections were held in 9 communities of the Republic of Armenia on October 17, 2021 (with the amended proportional representation system in 6 of the communities).
The Independent Observer Alliance carried out an observation mission with a team of 128 observers, 7 lawyers, 8 data entry specialists, 4 observer coordinators and 5 members of the core team. The Independent Observer Alliance observed elections of members of the Council of Elders with the proportional representation system in the communities of Gyumri, Dilijan, Goris, Tegh, Tatev, Meghri, and local elections in Fioletovo (with the majoritarian representation system).
According to the preliminary results of the elections, the following parties/alliances have won the electoral threshold:
Community Nominated parties Turnout Elected parties/alliances
Gyumri 1.   “HAYRAKAGHAK” PARTY ALLIANCE “Ramkavar-Azatakan” Party, Heritage Party
2.    “DIGNIFIED WAY” PARTY
3.    REPUBLICAN PARTY OF ARMENIA
4.    CIVIL CONTRACT PARTY
5.    “ZARTONK” NATIONAL CHRISTIAN PARTY
6.    COMMUNIST PARTY OF ARMENIA
7.    “GYUMRI CAN DO IT” NZHDEHIAN NATIONALIST PARTY, Hayk (Haykazunner) Party
8.    “BALASANYAN ALLIANCE” SOCIAL PARTY
9.    “TASIBOV” ALLIANCE
Freedom Party, Solidarity Party
10. “APRELU YERKIR” PARTY
24.14%  “BALASANYAN ALLIANCE” SOCIAL PARTY – 36.31%
CIVIL CONTRACT PARTY – 29.36%
«.    “ZARTONK” NATIONAL CHRISTIAN PARTY – 10.42%
“APRELU YERKIR” PARTY – 6.49%
REPUBLICAN PARTY OF ARMENIA – 5.06%
Goris 1. “ARUSH ARUSHANYAN” ALLIANCE –  Reviving Armenia Party, National Agenda Party, ARF Dashnaktsutyun Party, Prosperous Armenia Party
2.  “ARMENIAN NATIONAL CONGRESS” PARTY
3. CIVIL CONTRACT PARTY
50.25% “ARUSH ARUSHANYAN” ALLIANCE – 60.28%
CIVIL CONTRACT PARTY – 34.31%
“ARMENIAN NATIONAL CONGRESS” PARTY – 2.71%
Meghri 1.  “AZATAKAN” PARTY
2.  “APRELU YERKIR” PARTY
3.  HANRAPETUTYUN PARTY
4.  CIVIL CONTRACT PARTY
62.66% HANRAPETUTYUN PARTY – 41.84%
CIVIL CONTRACT PARTY – 32.11%
“AZATAKAN” PARTY – 14.04%
“APRELU YERKIR” PARTY – 9.55%
Tegh 1. “APRELU YERKIR” PARTY
2.  CIVIL CONTRACT PARTY
60.64% CIVIL CONTRACT PARTY – 63.63%
“APRELU YERKIR” PARTY -34.17%
Tatev 1. “APRELU YERKIR” PARTY
2.  “SHANT ALLIANCE” NATIONAL PARTY
3.  CIVIL CONTRACT PARTY
59.47% CIVIL CONTRACT PARTY – 48.95%
“SHANT ALLIANCE” NATIONAL PARTY – 36.29%
“APRELU YERKIR” PARTY -12.89%
Dilijan 1. “APRELU YERKIR” PARTY
2. “HAYRENIK” PARTY
3. HANRAPETUTYUN PARTY
4. «CIVIL CONTRACT PARTY
5. “CITIZEN’S DECISION” SOCIAL-DEMOCRATIC PARTY
44.00% CIVIL CONTRACT PARTY – 56.78%
“APRELU YERKIR” PARTY – 23.83%
“CITIZEN’S DECISION” SOCIAL-DEMOCRATIC PARTY – 7.48%
HANRAPETUTYUN PARTY – 6.36%
As part of its observation mission for the October 17, 2021 local elections, the Independent Observer Alliance conducted a long-term observation mission since September 22 with 12 observers, who observed 33 pre-election rallies, interviewed 40 rally participants, 83 Council of Elders candidates and 25 heads of party headquarters. They also had meetings with 7 TEC members and 29 PEC members.
Within the framework of the short-term observation mission, 50 polling stations (out of 150 polling stations formed in the above-mentioned communities) were observed by 2 observers each from 07:00 in the morning of October 17, 2021. There were 16 mobile groups of observers operating in those communities. During the voting, the mobile groups visited 118 polling stations. After 20:00 in the evening, the work of 4 Territorial Electoral Commissions in charge of the elections was observed by our team. The observers mainly worked in pairs in the election commissions and mobile groups. The mission involved a support staff of 25 people, including lawyers, coordinators, and communications officers.
Long-term and short-term observations were made using questionnaires evaluating the implementation of the regulations of the electoral legislation.
Main violations during the pre-election campaign
Misuse of administrative resources, mixed with violations of the Labor Code
The recent elections in Armenia were remarkable in that it was not only the ruling party that possessed and misused administrative resources. Misuse of administrative resources was apparently more widespread among opposition forces, insofar as they run local self-government bodies or are the main or sole employer in small communities. During the local elections, the influence of local administrative resources was more evident.
During the nomination and campaign phase, both the ruling and opposition political teams relied on promises to ensure employment in budgetary institutions and in the community positions in order to encourage and motivate both voters and candidates.
In the case of Gyumri and Goris, both the ruling and opposition parties also used the influence of the employer on employees. According to information received by the observation mission, school teachers and principals, employees of private light industry enterprises, security and communal services owned or managed by candidates participated in the pre-election campaigns on a voluntary-compulsory basis.
The unpredictability of the results, the comparability of the distribution of forces created an opportunity for the involvement of “vote entrepreneurs” representing different parties. This circumstance complemented the competitiveness of the pre-election environment.
The resources possessed by the parties were clearly unequal, and the lack of proper oversight exacerbated the use of those resources.
Main violations on the voting day
Isolated cases of violations were registered during the monitoring of the sessions of 53 Precinct Electoral Commissions on the voting day. The relevant conclusions of the “Independent Observer” were summarized in the reference published on October 17, presenting the situation as of 12 pm․
The main violations observed in and around the polling stations on the voting day were the violation of the secrecy of the ballot, namely, voting outside the voting booth and presence of more than one person into the voting booth. In 13% of the 46 polling stations observed during the voting, cases of putting the ballot papers in the envelope outside the voting booth were registered. Moreover, in Meghri this violation was more common.
More than one person entered the voting booth in 20% of the observed polling stations (9 polling stations), a total of more than 60 cases. According to the observations, however, these cases were mostly due to voters’ ignorance of the voting system.
Voting in Tegh village of Syunik Province raises special concerns about the secrecy of the ballot. Out of 1069 voters, 96 (about 9%) voted with the help of another person. Moreover, the observers who visited Tegh noticed that the helpers in the voting booth did not ask the voters who they wanted to vote for.
Arguments took place in 6 polling stations (13%), a total of 11 cases, 5 of which were related to the proxies representing the Civil Contract Party and the “Arush Arushanyan” Alliance. In Tegh community of Syunik Province, the candidate of the Civil Contract Party was observed threatening the candidate of the “Aprelu Yerkir” Party.
Two or more proxies of the parties tried to enter the polling station in 5 of the observed polling stations. In 2 cases they were representatives of the Civil Contract Party and “Arush Arushanyan” Alliance, and in 1 case they were proxies of the “Dignified Way” Party. In all cases, persons not entitled to be present were removed from the polling station by the PEC chairperson, mainly as a result of the observers raising the issue.
In the vicinity of 13% of the polling stations observed, campaigning was carried out in various ways, and two of these cases took place in the Tegh community in favor of the Civil Contract Party. In other communities, these incidents were of irregular and isolated nature.
Overcrowding was observed on the way to the polling station near 30% of the observed polling stations (14 polling stations). Such instances were repeated periodically in some cases.
In only one of the polling stations in Gyumri there were cases of not providing all the ballot papers to the registered voters, and in one of them there were cases of taking ballot papers out of the polling station.
The observation mission in Goris community received alarms regarding the distribution of electoral bribes by the “Arush Arushanyan” Alliance. According to an alarm received from a citizen, the Human Resources Department of Gyumri Polyclinic No. 2 required the staff to take part in the voting and vote for the incumbent governor of Shirak Province.
Cases of organized transportation of voters by the same vehicles were registered in a number of communities. In some cases, presence of candidates or persons affiliated with them was observed in the area adjacent to the precinct center. In the Tegh community of Syunik Province, the organized transportation of voters was much more common, and almost all the cars involved had the “Civil Contract” poster, and some of the cars had their license plates removed. Representatives of the “Independent Observer” tried to track down and find out the identity of the driver of one of the cars, but the latter managed to escape.
The presence of non-accredited media outlets was also registered in a number of polling stations in Goris (HP.am, “Zangezur” TV, news.am, “Armenia” TV, “Armenpress”, “Mosaic”, civic.am, “Mediahub”, ” Hraparak “,” Tavush “TV, Yerevan.Today). Moreover, the representatives of those media outlets were actually registered by the PECs without presenting a certificate issued by the CEC.
The acting mayor of Goris, representing the “Arush Arushanyan” Alliance, and the mayor of Tegh, representing the Civil Contract Party, misused administrative resources in a similar way, each in their own community, and in favor of their political party.  In particular, none of them fulfilled their duty defined by law and the legal requirement of the 34th Territorial Electoral Commission, failing to remove the hundreds of posters of the “Arush Arushanyan” Alliance in Goris and Civil Contract Party in Tegh.
As for the violations registered during the vote tabulation session, the counting process in the 59 polling stations observed was generally without violations, but in 12% of the polling stations there were people with not visible badges, 4 of whom were candidates for the Council of Elders. Only two cases of attempts by persons not eligible to attend the vote tabulation session were reported.
Arguments were observed in about 15% of the observed polling stations (7 polling stations). It should be noted that this includes one precinct center visited by mobile observers.
In total, 5 crime reports and 1 inquiry on administrative proceedings were submitted on election day.
The first local elections held on October 17, 2021, following the extensive amendments to the Electoral Code, were held in a competitive environment. Ten parties and party alliances participated in local elections in Gyumri, 5 in Dilijan, 3 in Goris, 2 in Tegh, 3 in Tatev, and 4 in Meghri. For the first time ever, a debate of candidates representing the first numbers in the candidate lists participating in the Gyumri Council of Elders elections (a community with more than 70,000 voters) was held on Public TV in accordance with the law.
Despite alarms about misuse of administrative resources, violations of citizens’ labor rights, and individual cases of electoral bribes, both in the days leading up to and on election day, voters were largely free to express their will.
Exceptions to this were the Goris and Tegh communities of Syunik Province, where both during the long-term observation and on election day, allegations of pressure, threats, significant misuse of administrative resources and electoral bribery were registered. In Goris community those allegations referred to the “Arush Arushanyan” Aliiance, while in Tegh community they referred to the Civil Contract Party.
The unresolved shortcomings of the electoral legislation allowed some of the participating political parties, especially the Civil Contract Party and the Arush Arushanyan Alliance, to try to illegally influence the free will of the voters by misusing financial, economic and administrative resources. These elections have clearly demonstrated the need for full legislative regulation to ensure free and fair elections.
It is commendable that there was competition in all the communities. However, the voter turnout was quite low, except for the communities in Syunik Province.
Inappropriate electoral administration remains a concern․ Due to the inappropriate training of the chairpersons and members of the Precinct Electoral Commissions, the competent, uninterrupted implementation of the electoral procedures, the observance of COVID-19 preventive measures, which would ensure the normal course of the voting, were not ensured in some polling stations.