Կայացավ «Ոստիկանության բարեփոխումներ․ ընթացքն ու մարտահրավերները» խորագրով սեմինար-քննարկումը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հոկտեմբերի 23-24-ին Ծաղկաձորում կազմակերպել էր 2-օրյա սեմինար-քննարկում լրագրողների համար՝ «Ոստիկանության բարեփոխումներ․ ընթացքն ու մարտահրավերները» խորագրով։
Միջոցառմանը մասնակիցների համար բանախոսությամբ հանդես եկան ոլորտի բարեփոխումների անմիջական պատասխանատուները, մասնավորապես ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը, Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը, Պարեկային ծառայության պետ, գնդապետ Արթուր Ումրշատյանը և Արդարադատության նախարարության խորհրդական Ամալյա Հովսեփյանը։ Ոստիկանության բարեփոխումներին ԱՄՆ ցուցաբերած աջակցության վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ նաև ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի իրավապահ մարմինների աջակցության գլխավոր խորհրդական Օդի Հոլուեյը։
Քննարկման ընթացքում լրագրողներին ներկայացվեցին ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը, ռազմավարությունն ու գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև բավականին ուշագրավ մանրամասներ պարեկային նոր ծառայության ընդունելության, կրթության և առօրյայի վերաբերյալ։
Միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ հանդիպում նաև ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության աշխատակիցների հետ, որոնք, իրենց հերթին, ներկայացրեցին ծառայության առաջին ամիսների ընթացքն ու պատասխանեցին մասնակիցներին հուզող հարցերին:

The Union of Informed Citizens organized a 2-day seminar-discussion for journalists on October 23-24 in Tsakhkadzor entitled “Police Reforms: Process and Challenges.”
The participants in the event were directly responsible for the reforms in the sphere, in particular the RA Deputy Chief of Police Ara Fidanyan, the First Deputy Minister of Justice Kristine Grigoryan, the Head of the Patrol Service, Colonel Arthur Umrshatyan, and the Adviser of the Ministry of Justice Amalya Hovsepyan. The report on US support for police reform was also delivered by Odi Holloway, Chief Advisor for Law Enforcement Support at the US Embassy’s Office of Fight Against Drug and Law Enforcement Cooperation.
During the discussion, the journalists were introduced to the process of police reform, strategy and action plan, as well as quite remarkable details about the admission of the new patrol service, education and daily life.
Within the framework of the event, a meeting was held with the new patrol police officers, who, in turn, presented the course of the first months of service and answered the questions of the participants.