ՀԷՑ-ի, ԲԷՑ-ի ու էլեկտրաէներգիա արտադրողների սակագները․ աղյուսակ
Հայաստանի էներգետիկ համակարգը վերջին տարիներին էական զարգացում էր ապրել՝ հիմնականում շնորհիվ Արցախի տարածքում շահագործվող նոր ՀԷԿ-երի:
Նախորդ տարվա պատերազմի հետևանքով, սակայն, այդ ՀԷԿ-երի մեծ մասն անցավ Ադրբեջանի հսկողության տակ։ Այս տարի դրան գումարվեցին նաև Մեծամորի ատոմակայանի պլանային կանգն ու Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի աշխատանքի դադարեցումը։
Կարելի է ասել, որ 2021 թվականը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար շոկային էր, ինչը մոտ ապագայում սակագների վերանայման և բարձրացման լուրջ հիմք է հանդիսանալու։
Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի խոշոր արտադրող կայանների և ծառայություններ մատուցող ընկերությունների սակագները վերջին անգամ վերանայվել և ուժի մեջ են մտել 2020 թվականի փետրվարի 1-ից, իսկ սպառողներին վաճառվող էլեկտրական էներգիայի սակագները՝ 2017 թվականի փետրվարի 1-ից, բացառությամբ սոցիալապես անապահով սպառողների, որոնց սակագները վերջին անգամ վերանայվել են 2019 թվականի փետրվարի 1-ին։
Համաձայն «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքի 22-րդ հոդվածի՝ էլեկտրաէներգիայի սակագները կարող են վերանայվել 6 ամսից ոչ շուտ, սակայն ՀԾԿՀ-ն սովորաբար էլեկտրաէներգետիկական համակարգի խոշոր արտադրող կայանների և ծառայություններ մատուցող ընկերությունների սակագները վերանայում է տարեկան արդյունքներով։ Հաշվի առնելով նշվածը՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 10-ից ՀԾԿՀ-ի նախաձեռնությամբ սկսվել էր էլեկտրաէներգետիկական համակարգի խոշոր արտադրող կայանների, ծառայություններ մատուցողների սակագների և ՀԷՑ-ի սակագնային մարժայի վերանայման գործընթացը:
Ըստ այդմ, նախնական հաշվարկների համաձայն, առաջիկայում էլեկտրական էներգիայի սակագինը, ամենայն հավանականությամբ, կթանկանա 2 դրամ 27 լումայով։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ներկայացնում է այս պահին Հայաստանում էլեկտրական էներգիա արտադրողների, տեղափոխողների և բաշխողների սակագները, դրանց սեփականատերերին և մի շարք այլ տեղեկություններ։

Энергетическая система Армении значительно развивалась в последние годы, в основном за счет новых гидроэлектростанций, эксплуатируемых в Арцахе.
Однако после прошлогодней войны большинство этих гидроэлектростанций перешло под контроль Азербайджана. В этом году к этому добавились плановая остановка Мецаморской АЭС и прекращение эксплуатации 5-го энергоблока Разданской ТЭС.
Можно сказать, что 2021 год стал шоком для энергосистемы Армении, что станет серьезной основой для пересмотра и повышения тарифов в ближайшем будущем.
Тарифы для крупных генерирующих станций электроэнергетической системы и компаний, предоставляющих услуги, последний раз пересматривались и вступили в силу 1 февраля 2020 года, а тарифы на электроэнергию для потребителей – с 1 февраля 2017 года, за исключением социально уязвимых категорий потребителей, для которых тарифы последний раз пересматривались 1 февраля 2019 года.
Согласно статье 22 Закона РА «Об энергетике», тарифы на электроэнергию могут быть пересмотрены не ранее, чем через 6 месяцев, но Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) обычно пересматривает тарифы крупных генерирующих станций электроэнергетической системы и компаний, предоставляющих услуги, по итогам каждого года. Принимая во внимание вышеизложенное, 10 сентября 2020 года по инициативе КРОУ был запущен процесс пересмотра тарифов для крупных генерирующих станций электроэнергетической системы, компаний, предоставляющих услуги и ЗАО «Электрические сети Армении».
Посему, по предварительным расчетам, в ближайшее время тариф на электроэнергию, по всей вероятности, подорожает на 2 драма 27 лм.
«Союз информированных граждан» представляет действующие на данный момент тарифы производителей, передатчиков, распределителей электроэнергии, их владельцев и ряд другой информации.