ՀԷՑ-ի, ԲԷՑ-ի ու էլեկտրաէներգիա արտադրողների սակագները․ աղյուսակ
Հայաստանի էներգետիկ համակարգը վերջին տարիներին էական զարգացում էր ապրել՝ հիմնականում շնորհիվ Արցախի տարածքում շահագործվող նոր ՀԷԿ-երի:
Նախորդ տարվա պատերազմի հետևանքով, սակայն, այդ ՀԷԿ-երի մեծ մասն անցավ Ադրբեջանի հսկողության տակ։ Այս տարի դրան գումարվեցին նաև Մեծամորի ատոմակայանի պլանային կանգն ու Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի աշխատանքի դադարեցումը։
Կարելի է ասել, որ 2021 թվականը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար շոկային էր, ինչը մոտ ապագայում սակագների վերանայման և բարձրացման լուրջ հիմք է հանդիսանալու։
Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի խոշոր արտադրող կայանների և ծառայություններ մատուցող ընկերությունների սակագները վերջին անգամ վերանայվել և ուժի մեջ են մտել 2020 թվականի փետրվարի 1-ից, իսկ սպառողներին վաճառվող էլեկտրական էներգիայի սակագները՝ 2017 թվականի փետրվարի 1-ից, բացառությամբ սոցիալապես անապահով սպառողների, որոնց սակագները վերջին անգամ վերանայվել են 2019 թվականի փետրվարի 1-ին։
Համաձայն «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքի 22-րդ հոդվածի՝ էլեկտրաէներգիայի սակագները կարող են վերանայվել 6 ամսից ոչ շուտ, սակայն ՀԾԿՀ-ն սովորաբար էլեկտրաէներգետիկական համակարգի խոշոր արտադրող կայանների և ծառայություններ մատուցող ընկերությունների սակագները վերանայում է տարեկան արդյունքներով։ Հաշվի առնելով նշվածը՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 10-ից ՀԾԿՀ-ի նախաձեռնությամբ սկսվել էր էլեկտրաէներգետիկական համակարգի խոշոր արտադրող կայանների, ծառայություններ մատուցողների սակագների և ՀԷՑ-ի սակագնային մարժայի վերանայման գործընթացը:
Ըստ այդմ, նախնական հաշվարկների համաձայն, առաջիկայում էլեկտրական էներգիայի սակագինը, ամենայն հավանականությամբ, կթանկանա 2 դրամ 27 լումայով։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ներկայացնում է այս պահին Հայաստանում էլեկտրական էներգիա արտադրողների, տեղափոխողների և բաշխողների սակագները, դրանց սեփականատերերին և մի շարք այլ տեղեկություններ։

Armenia’s energy system has developed significantly in recent years, mainly due to the new HPPs operated in Artsakh.
However, as a result of last year’s war, most of those hydropower plants came under Azerbaijani control. This year, the planned shutdown of the Metsamor NPP and the shutdown of the 5th power unit of Hrazdan were added to it.
It can be said that 2021 was a shock for the energy system of Armenia, which will be a serious basis for reviewing and raising tariffs in the near future.
Tariffs for major power plants and service companies were last revised and entered into force on February 1, 2020, while revised tariffs for electricity sold to consumers came into force on February 1, 2017 (except for socially vulnerable consumers, revised tariffs for whom came into force on February 1, 2019).
According to Article 22 of the Law of the Republic of Armenia on Energy, electricity tariffs can be revised not earlier than every 6 months, but the Public Services Regulatory Commission (PSRC) usually reviews the tariffs of large power plants and service companies on an annual basis. Taking into account the aforementioned circumstance, on September 10, 2020, on the initiative of the PSRC, the process of reviewing the tariffs of large generating plants of the power system, service providers and the ENA tariff margin was launched.
Thus, according to preliminary calculations, in the near future the electricity tariff will most likely increase by 2 drams 27 lumas.
In the table below, the Union of Informed Citizens presents the tariffs of power generation, conveyance and distribution companies in Armenia, their owners and other relevant information.