ՌԴ պատվիրակների քվեարկությունները ԵԽԽՎ հայամետ ու ադրբեջանամետ բանաձևերին․ ինչ են խոսում թվերը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) ներկայացված են եվրոպական և եվրասիական տարածաշրջանների ավելի քան 45 երկրների խորհրդարանների կողմից նշանակված պատվիրակություններ:
Վեհաժողովում քննարկվող բանաձևերին ու նիստերի օրակարգերին պատվիրակությունների անդամների քվեարկությունների միջոցով ուրվագծվում են նրանց ներկայացրած երկրների դիրքորոշումները միջազգային, տարածաշրջանային իրողությունների և զարգացումների վերաբերյալ, ինչպես նաև այդ երկրների վերաբերմունքն այլ երկրների հանդեպ:
Հայաստանը և Ադրբեջանը միջազգային այս կառույցին միացել են 2001 թվականին, իսկ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությունը կառույցին անդամակցում է դեռևս 1996 թվականից:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ամփոփել է 2001 թվականից ի վեր Ռուսաստանի՝ տարբեր տարիների պատվիրակությունների քվեարկությունները Հայաստանին, Ադրբեջանին և Արցախյան հիմնախնդրին առնչվող բոլոր բանաձևերի վերաբերյալ:
Նշենք, որ 2014 թվականին ԵԽԽՎ-ն, պայմանավորված Ղրիմի՝ ՌԴ-ին միացմամբ, զրկեց վերջինիս ձայնի, ինչպես նաև կառույցի ղեկավար մարմինների աշխատանքին ու դիտորդական առաքելություններին մասնակցելու իրավունքից, և միայն 2019 թվականի հունիսին Վեհաժողովը քվեարկությամբ վերադարձրեց ռուսական պատվիրակության լիազորությունները: Ուստի, ստորև ներկայացված տվյալներում և ինֆոգրաֆիկայում շրջանցել ենք այդ ժամանակահատվածում ԼՂ խնդրին, ՀՀ-ին ու Ադրբեջանին առնչվող բանաձևերն ու դրանց քվեարկությունները:
ԵԽԽՎ-ում ՌԴ-ն աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝  անտեսելով ազգերի ինքնորոշման ու ռազմագերիների հարցերը
2008 թվականին ԵԽԽՎ-ն ընդունել էր «Ժողովրդավարական ինստիտուտների աշխատանքը Ադրբեջանում» թիվ 1614 բանաձևը, որի 25-րդ կետում, նախ, արձանագրվում է Ադրբեջանի՝ Արցախյան հակամարտությունը «բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու հանձնառությունը», ապա նշվում․ «Վեհաժողովն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի կայուն ժողովրդավարական զարգացումը ծայրահեղ բարդ կլինի, քանի դեռ երկրի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնված չէ»:
Բանաձևում Վեհաժողովն ի գիտություն է ընդունում նաև ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 2008 թվականի մարտի 14-ի՝ «Իրավիճակն Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում» բանաձևը և «վերահաստատում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման անհրաժեշտությունը, աջակցում միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների վերականգնումը և միանում հայկական զինված ուժերի՝ գրավյալ տարածքներից անհապաղ դուրսբերման պահանջին»: Բանաձևում ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի որևէ հիշատակում չկա:
Հայաստանյան պատվիրակությունը, որի կազմում այդ ժամանակ ընդգրկված էին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ «Ժառանգությունից», Արմեն Ռուստամյանը՝ ՀՅԴ-ից, Դավիթ Հարությունյանը՝ ՀՀԿ-ից, դեմ է քվեարկել բանաձևին: ԵԽԽՎ ռուսական պատվիրակությունից քվեարկությանը մասնակցել է 8 պատգամավոր, որոնցից դեմ և ձեռնպահ քվեարկել են մեկական պատգամավոր: Պատվիրակության մեծամասնությունը աջակցել է հակահայկական ձևակերպումներով բանաձևը:
Արցախյան հիմնահարցին առնչվող հաջորդ բանաձևը, որի քվեարկությանը մասնակցել է ռուսաստանյան պատվիրակությունը, «Վեհաժողովի մոնիթորինգի ընթացակարգի առաջընթացը (հունվար-դեկտեմբեր, 2020)» զեկույցն է: Հակամարտությանը վերաբերող 5-րդ, 8․11 և 11-րդ կետերում հավասարության նշաններ են դրվում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև․ առաջինում նշվում է, որ ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովը հետևել է 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին Արցախում սանձազերծված պատերազմին և հակամարտության խաղաղ կարգավորման կոչեր արել:
Բանաձևը ներառում է նաև կոշտ ձևակերպումներ՝ ՌԴ-ում մարդու իրավունքների, քաղաքական հետապնդումների, արդարադատության և այլ ոլորտների վերաբերյալ, և հենց սա է պատճառը, որ ռուսական ամբողջ պատվիրակությունը դեմ է քվեարկել դրան:
2021 թվականի սեպտեմբերին ընդունվեց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքների մասին» բանաձևը, որը, ի թիվս այլի,  վկայակոչում էր 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի օժանդակությամբ վարձկանների ներգրավումը, այդ երկրի՝ պետական մակարդակում հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության քարոզը («Ռազմավարի պուրակը»), ռազմագերիների իրավունքների խախտումները, խոշտանգման փաստերը, անհիմն ազատազրկումները, ռազմագերիների անհետացման, հնարավոր սպանության, նրանց անհապաղ հայրենիք վերադարձնելու հարցերը:
Ադրբեջանական ամբողջ պատվիրակությունը դեմ է քվեարկել բանաձևին, իսկ ռուսաստանյանը չի մասնակցել քվեարկությանը:
Ավելի ուշ, ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Ալեքսեյ Զայցևը, պատասխանելով հարցին, թե ինչպիսին է հայ-ադրբեջանական սահմանին ապառազմականացված գոտու ստեղծման վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշումը, որը ներառվել է բանաձևում, նշել է, թե «հաշվի առնելով Ռուսաստանի միջնորդական դերը՝ պատվիրակությունը չի մասնակցել փաստաթղթի քվեարկությանը, որի դրույթներն ի սկզբանե հակասություններ էին առաջացնում կողմերի միջև»:
Այսպիսով, ԵԽԽՎ-ում ռուսաստանյան պատվիրակությունը ԼՂ հարցին վերաբերող բանաձևերից մեկին իր քվեարկությամբ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, փոխարենը խուսափել է աջակցել հայկական կողմին՝ 44-օրյա պատերազմի հումանիտար հետևանքներն արձանագրող և ՌԴ միջնորդությամբ ստորագրված՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության (8-րդ կետ) ոգուց բխող ձևակերպումներով բանաձևի հարցում:
Մարդու իրավունքների ոտնահարում, ազատ խոսքի ճնշում, քաղբանտարկյալներ ՌԴ-ն ու Ադրբեջանը նույն «արժեքների» ծիրում
Ռուսական պատվիրակությունն աջակցել է Ադրբեջանին՝ այդ երկրի ժողովրդավարական ինստիտուտների աշխատանքում առաջխաղացում արձանագրող եզակի  բանաձևերին կողմ քվեարկելով: ՌԴ-ն 6 անգամ աջակցել է իր ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի հետ հակամարտության մեջ գտնվող Ադրբեջանին՝ հակաադրբեջանական ձևակերպումներ պարունակող բանաձևերին դեմ քվեարկելով․ բանաձևերը հիմնականում վերաբերել են այդ երկրում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին, խոսքի ազատության սահմանափակումներին, քաղաքական հակառակորդների հետապնդումներին, քաղբանտարկյալներին, ընտրական գործընթացների խնդիրներին, կոռուպցիային արդարադատության և այլ ոլորտներում: Նկատենք նաև, որ բանաձևերից 5-ում առկա են եղել նաև հակառուսական ձևակերպումներ:
Ռուսական պատվիրակությունը հակաադրբեջանական ընդամենը 1 բանաձևի է կողմ քվեարկել, որը վերաբերել է Ադրբեջանի և Մալթայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև կնքված կոռուպցիոն գործարքները բացահայտած մալթացի լրագրող Դաֆնե Կարուանա Գալիցիայի սպանության բացահայտման պահանջին:
Հայաստանին վերաբերող բանաձևեր
Ռուսական պատվիրակությունը 4 անգամ հիմնականում կողմ է քվեարկել ՀՀ-ի՝ ԵԽ անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքի մասին զեկույցներին, ժողովրդավարական ինստիտուտների աշխատանքին վերաբերող զեկույցներին: Երկու անգամ չի մասնակցել հայամետ ձևակերպումներ ունեցող բանաձևերի քվեարկությանը, երկու անգամ էլ դեմ է եղել այդպիսի բանաձևերին․ դրանցում առկա են եղել նաև հակառուսական ձևակերպումներ:
Ռուսաստանյան պատվիրակությունը հիմնականում չի աջակցել ՀՀ-ին Մարտի 1-ին և դրան հաջորդած զարգացումներին վերաբերող բանաձևերի մեծ մասի ժամանակ, ընդ որում՝ դրանցից ընդամենը մեկն էր պարունակում նաև հակառուսական ձևակերպումներ:
Ստորև ներկայացված ինֆոգրաֆիկայում ամփոփված է ԵԽԽՎ ռուսաստանյան պատվիրակության պատգամավորների՝ հայանպաստ/հակահայ և ադրբեջանամետ/հակաադրբեջանական ձևակերպումներով բանաձևերին քվեարկության վիճակագրությունը:

В Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) представлены делегации, назначенные парламентами более 45 стран европейского и евразийского регионов.
Из голосования делегатов по резолюциям и повесткам дня, обсуждаемым в Ассамблее, вырисовывается позиция представляемых ими стран по международным и региональным реалиям, а также отношение этих стран к другим странам.
Армения и Азербайджан присоединились к этой международной организации в 2001 году, а стратегический союзник Армении – Россия – является членом организации с 1996 года.
«Союз информированных граждан» обобщил результаты голосования российских делегаций разных лет с 2001 года по всем резолюциям, касающимся Армении, Азербайджана и Арцахского вопроса.
Отметим, что в 2014 году из-за присоединения Крыма к России ПАСЕ лишила последнюю права голоса, а также права участвовать в работе руководящих органов и наблюдательных миссий и только голосованием в июне 2019 года Ассамблея вернула полномочия российской делегации. Следовательно, в данных и инфографике, представленных ниже, мы обошли касающиеся нагорно-карабахского конфликта, Армении и Азербайджана резолюции и голосование по ним за этот период.
Россия поддержала территориальную целостность Азербайджана в ПАСЕ, проигнорировав вопросы самоопределения народов и военнопленных
В 2008 году ПАСЕ приняла Резолюцию 1614 «Функционирование демократических институтов в Азербайджане», в 25-м пункте которой сначала говорится о приверженности Азербайджана «исключительно мирному урегулированию Арцахского конфликта», а затем отмечается, что «устойчивое демократическое развитие Азербайджана затруднено до тех пор, пока не будет восстановлена территориальная целостность этой страны».
В резолюции Ассамблея принимает к сведению Резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН от 14 марта 2008 года «Положение на оккупированных территориях Азербайджана» и «подтверждает необходимость восстановления территориальной целостности Азербайджана, поддерживает восстановление международно признанных границ и присоединяется к требованию немедленного вывода армянских войск с оккупированных территорий». Упоминания о принципе самоопределения наций в резолюции нет.
Армянская делегация, в которую на тот момент входили Раффи Ованнисян от партии «Наследие», Армен Рустамян от АРФ «Дашнакцутюн» и Давид Арутюнян от Республиканской партии Армении, проголосовала против резолюции. В голосовании приняли участие восемь депутатов от российской делегации в ПАСЕ, один из которых воздержался, а другой проголосовал против резолюции. Большинство делегатов поддержало резолюцию с антиармянскими формулировками.
Следующей резолюцией по нагорно-карабахскому конфликту, по которой проголосовала российская делегация, стал отчет ПАСЕ «Прогресс в процедуре мониторинга (январь-декабрь 2020 г.)». В 5-м, 8-м-11-м и 11-м пунктах, связанных с конфликтом, между Азербайджаном и Арменией поставлены знаки равенства. В первом говорится, что Мониторинговый комитет ПАСЕ следил за войной, развязанной в Арцахе 27 сентября 2020 года, и озвучил призывы к мирному урегулированию конфликта.
Резолюция также содержит резкие формулировки в отношении прав человека, политических преследований, правосудия и других сфер в России, и по этой причине вся российская делегация проголосовала против нее.
В сентябре 2021 года была принята резолюция «О гуманитарных последствиях конфликта между Арменией и Азербайджаном», в которой, среди прочего, говорилось об участии со стороны Азербайджана поддерживаемых Турцией наемников в 44-дневной войне, пропаганде на государственном уровне нетерпимости к армянам («Парк военных трофеев»), нарушении прав военнопленных, фактах пыток, необоснованном лишении свободы, исчезновении военнопленных, возможных убийствах, немедленном возвращении пленных на Родину.
Вся азербайджанская делегация проголосовала против резолюции, а российская делегация в голосовании не участвовала.
Позже заместитель Директора департамента информации и печати МИД РФ, отвечая на вопрос о позиции РФ по поводу включенного в резолюцию ПАСЕ предложения о создании демилитаризованной зоны на армяно-азербайджанской границе, ответил, что « с учетом посреднической роли России наша делегация в ПАСЕ не участвовала в голосовании по документу, положения которого заведомо вызывали противоречия сторон».
Таким образом, российская делегация в ПАСЕ проголосовала за одну из резолюций по нагорно-карабахскому конфликту, поддержав территориальную целостность Азербайджана, и уклонилась от поддержки армянской стороны в вопросе резолюции о гуманитарных последствиях 44-дневной войны, содержащей формулировки в духе подписанного при посредничестве России заявления от 9 ноября (пункт 8).
Нарушения прав человека, подавление свободы слова, политзаключенные․ Россия и Азербайджан разделяют одни и те же «ценности»
Российская делегация поддержала Азербайджан, проголосовав за единичные резолюции, способствующие прогрессу в работе демократических институтов этой страны. Россия шесть раз поддерживала Азербайджан, проголосовав против антиазербайджанских резолюций. Резолюции в основном касались грубых нарушений прав человека в этой стране, ограничений свободы слова, преследования политических оппонентов, политических заключенных, вопросов избирательных процессов, коррупции, правосудия и других сфер. Отметим, что в 5 резолюциях содержались также антироссийские формулировки.
Российская делегация проголосовала только за одну антиазербайджанскую резолюцию, касающуюся требования раскрыть убийство мальтийской журналистки Дафне Каруаны Галисии, которая раскрыла коррупционные сделки между высокопоставленными чиновниками Мальты и А.
Резолюции, касающиеся Армении
Российская делегация 4 раза в основном голосовала за отчеты о выполнении обязательств, взятых на себя Республикой Армения как член Совета Европы, а также за отчеты о работе демократических институтов. Дважды делегация не участвовала в голосовании по резолюцийям с проармянскими формулировками, дважды была против таких резолюций – в них содержались антироссийские формулировки.
Российская делегация в целом не поддержала Армению во время голосования по большинству резолюций касательно 1 марта и последующих событий, при том, что только одна из этих резолюций содержала антироссийские формулировки.
В инфографике ниже обобщена статистика голосования депутатов российской делегации в ПАСЕ по проармянским/антиармянским и проазербайджанским/ антиазербайджанским резолюциям.