«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դեկտեմբերի 7-ին Գավառի պետական համալսարանի ուսանողների համար կազմակերպել է ճանաչողական այց ոստիկանության ակադեմիա:
ԳՊՀ ավելի քան 30 ուսանողներին ոստիկանության կրթահամալիրում դիմավորեցին և նրանց հարցերին պատասխանեցին կրթահամալիրի պետ Մանուկ Մուրադյանը և նրա առաջին տեղակալ Միսակ Մարկոսյանը:
Այցի ընթացքում ուսանողներին ներկայացվեցին կրթահամալիրում ուսումնական պրոցեսը,  ոստիկանությունում իրականացվող բարեփոխումներն ու դրանց ընթացքը, ինչպես նաև նրանք հնարավորություն ունեցան անմիջապես ծանոթանալ ակադեմիայում սովորողների հրաձգային և տակտիկական պարապմունքներին:

Study visit to the Police Academy for Gavar State University students
On December 7, the Union of Informed Citizens organized a study visit to the Police Academy for the students of Gavar State University.
More than 30 students of the University were welcomed at the Police Educational Complex, their questions were answered by the Head of the Educational Complex Manuk Muradyan and his First Deputy Misak Markosyan.
During the visit, the students were introduced to the educational process in the educational complex, the reforms being carried out in the police and their course, as well as they had the opportunity to get acquainted with the shooting and tactical exercises of the students at the academy.
The event is supported by Freedom House and is part of a series of events aimed at raising awareness and involving students in key reforms in the country.