Երևանի անպատասխան սերը հայ-բելառուսական հարաբերություններում
Փետրվարի 7-ին ռուսաստանցի հայտնի իշխանամերձ լրագրող Վլադիմիր Սոլովյովի հետ զրույցում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն որոշ տարակուսելի հայտարարություններ հնչեցրեց Հայաստանի մասին:
Հայաստանի նոմինալ դաշնակիցը համարվող պետության ղեկավարը, մասնավորապես, հարցազրույցի ընթացքում խոսելով Ռուսաստանի և Բելառուսի միութենական պետության մասին՝ նշեց նաև, որ հետխորհրդային երկրների մեծ մասը, այդ թվում և Հայաստանը, ուշ թե շուտ նույնպես միանալու է այդ միութենական պետությանը:
«Դե Հայաստանը տեղ չունի գնալու։ Կարծում եք՝ նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են։ Նրանք դա արդեն տեսան»,- ասաց Լուկաշենկոն իր խոսքում՝ նշելով, որ Բելառուսն արդեն իսկ այդ անվտանգության տարածքում է, Ղազախստանը՝ լավ դաս է ստացել (նկատի ունի հունվարին Ղազախստանում տեղի ունեցած բողոքի ալիքներն ու ՀԱՊԿ խաղաղապահների մուտքն այդ երկիր – խմբ), Ուկրաինան, հնարավոր է, միանա առաջիկա 15 տարիների կտրվածքում, իսկ ահա Ադրբեջանը՝ ոչ, քանի որ Թուրքիան շատ է օգնում ադրբեջանցիներին:
Մեկ օր անց Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակն անդրադարձավ Լուկաշենկոյի այս «ինքնատիպ աշխարհքաղաքական վերլուծությանը»՝ նշելով, որ նրա ասածները նպատակ ունեն սպասարկելու առաջին հերթին սեփական երկրի ներքին քաղաքական օրակարգերը:
Այդուհանդերձ, Լուկաշենկոյի այս, իրոք, ինքնատիպ հայտարարությունն առիթ հանդիսացավ, որպեսզի քննարկումներ ծավալվեն հայ-բելառուսական հարաբերությունների շուրջ:
Ստորև կներկայացնենք ամփոփ տեղեկություններ այդ հարաբերությունների և դրանց ուշագրավ դրվագների մասին:
Հարաբերություններ
Ըստ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» պատրաստած Արտաքին քաղաքականության քարտեզի, որտեղ հակիրճ տեղեկություններ են հավաքված բոլոր երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունների մասին և որի հիմնական աղբյուրն է Հայաստանի ԱԳՆ-ն, հայ-բելառուսական դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1993 թվականի հունիսի 12-ին: Հայաստանը, ինչպես և մյուս հետխորհրդային երկրների մեծ մասը, ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ձևավորված Անկախ պետությունների համագործակցության՝ ԱՊՀ անդամ է:
Բացի դա, սակայն, Հայաստանն ու Բելառուսը անվտանգային դաշնակիցներ են Հավաքական անվտանգության կազմակերպության պայմանագրի՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, ինչպես նաև մաս են կազմում նույն տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ-ի: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի ու Բելառուսի հարաբերությունները հիմնված են նաև թվով 82 միջպետական փաստաթղթերի վրա:
Այս ամենով հանդերձ՝ հայ-բելառուսական ապրանքաշրջանառությունն աչքի չի ընկնում միջպետական փաստաթղթերի թվերի պես բարձր ցուցանիշներով: Այսպես, ըստ armstat.am-ի, 2021 թվականին Հայաստանի և Բելառուսի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է ընդամենը շուրջ 86 միլիոն դոլար: Համեմատության համար նշենք, օրինակ, Հայաստանի հետ նույն տնտեսական միությունում չգտնվող Ուկրաինան, որի հետ ապրանքաշրջանառությունը 2021-ին կազմել է շուրջ 169 միլիոն դոլար:
Ուշագրավ դրվագներ
Չնայած վերը նշված պատկառելի ընդհանրություններին, Հայաստանի ու Բելառուսի միջև հարաբերությունների ուշագրավ դրվագներն առավելապես բացասական են:
2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, օրինակ, Բելառուսի ԱԳՆ-ն տարածել էր հաղորդագրություն՝ բացառապես շեշտ դնելով հակամարտող կողմերի տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անձեռնմխելիության վրա, ինչից հետո ՀՀ ԱԳՆ էր կանչվել Երևանում Բելառուսի դեսպանը:
Մեկ այլ բացասական դրվագ էլ կապված էր Արցախ այցելած բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի հետ, որին ձերբակալել էին Բելառուսում և հանձնել Ադրբեջանին, որտեղ վերջինս ենթարկվել էր քրեական հետապնդման: Բացասական դրվագներից էր նաև Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին «Պոլոնեզ» տեսակի համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի մատակարարումը, որոնք, ի դեպ, օգտագործվեցին հայկական կողմի դեմ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:
Ու մի դրվագ ևս
Հայ-բելառուսական հարաբերությունների պատմության մեջ, սակայն, մեկ «լուսավոր» դրվագ էլ կա:
2020 թվականի օգոստոսին Բելառուսում տեղի էին ունեցել նախագահական ընտրություններ, որոնք միջազգային կազմակերպությունների ու աշխարհի քաղաքակիրթ երկրների մեծ մասի գնահատմամբ, մեղմ ասած, անցկացվել էին խայտառակ խախտումներով ու որևէ կերպ չէին արտահայտում Բելառուսի ժողովրդի կամքը: Այդուհանդերձ, ընտրությունների նախնական «արդյունքների» հրապարակումից անմիջապես հետո, այն ժամանակ, երբ Մինսկի ու բելառուսական մյուս քաղաքների փողոցներում ոստիկանությունը բռի ուժ էր կիրառում խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շտապել էր շնորհավորել Լուկաշենկոյին ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ՝ գտնվելով ավելի արագ ու օպերատիվ, քան, օրինակ, ազատության ու ժողովրդավարության ցուցանիշներով Բելառուսի հետ համեմատելի մակարդակում գտնվող երկրների, ասենք, Ադրբեջանի ղեկավարը:
Ամփոփելով, թերևս, մնում է եզրակացնել, որ հայ-բելառուսական հարաբերություններն առնվազն չեն համապատասխանում երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող պայմանագրերի, ընդհանուր կառույցների ու կազմակերպությունների նոմինալ տրամաբանությանը:

Президент Беларуси Александр Лукашенко 7 февраля в интервью известному российскому провластному журналисту Владимиру Соловьеву сделал несколько озадачивающих заявлений об Армении.
Глава государства, которое считается номинальным союзником Армении, в частности, говоря о Союзном государстве России и Беларуси, заявил, что большинство постсоветских стран, в том числе и Армения, рано или поздно присоединятся к этому Союзному государству.
«Армении деваться некуда. Думаете, что они кому-то нужны? Они уже увидели», – сказал Лукашенко, отметив, что Беларусь уже находится в этой зоне безопасности, Казахстан усвоил хороший урок (имеются в виду протесты в Казахстане в январе и ввод в страну миротворцев ОДКБ, – прим.ред.), Украина, возможно, присоединиться в ближайшие 15 лет, а вот Азербайджан – нет, потому что Турция очень серьезно поддерживает азербайджанцев.
Днем позже представитель МИД Армении прокомментировал этот «своеобразный геополитический анализ» Лукашенко, отметив, что сказанное им «преследует цель обслуживать, в первую очередь, собственную внутриполитическую повестку».
Тем не менее, это действительно своеобразное заявление Лукашенко стало поводом для обсуждений вокруг армяно-белорусских отношений.
Ниже мы приведем сводные данные об этих отношениях и их примечательных эпизодах
Отношения
Согласно Карте внешней политики, подготовленной «Союзом информированных граждан», которая содержит краткую информацию об отношениях Армении со всеми странами и основным источником которой является сайт МИД Армении, армяно-белорусские дипломатические отношения были установлены 12 июня 1993 года. Армения, как и большинство других постсоветских стран, является членом Содружества Независимых Государств (СНГ), образованного после распада Советского Союза.
Помимо этого, Армения и Беларусь являются союзниками в сфере безопасности в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и входят в один и тот же экономический союз – ЕАЭС. В целом отношения Армении и Беларуси базируются на 82 межгосударственных документах.
Вместе с тем армяно-белорусский товарооборот не выделяется столь высокими показателями, как количество межгосударственных документов. Так, по данным armstat.am, в 2021 году внешнеторговый оборот Армении и Беларуси составил всего около 86 млн долларов. Для сравнения отметим, что в 2021 году товарооборот с Украиной, не состоящей в одном экономическом союзе с Арменией, составил около 169 млн долларов.
Примечательные эпизоды
Несмотря на отмеченное выше приличное сходство, примечательные эпизоды в отношениях между Арменией и Беларусью носят в основном негативный характер.
Например, во время Апрельской войны 2016 года МИД Беларуси выступил с заявлением, в котором подчеркивалась исключительно территориальная целостность и неприкосновенность границ конфликтующих сторон, после чего в МИД Армении был вызван посол Беларуси в Ереване.
Еще один негативный эпизод был связан с посетившим Арцах блогером Александром Лапшиным, которого арестовали в Беларуси и экстрадировали в Азербайджан, где он подвергся уголовному преследованию. Другим негативным эпизодом стала поставка в Азербайджан белорусских реактивных систем залпового огня «Полонез», которые, кстати, были применены против армянской стороны во время 44-дневной войны осенью 2020 года.
Еще один эпизод
Однако в истории армяно-белорусских отношений есть один «яркий» эпизод.
В августе 2020 года в Беларуси прошли президентские выборы, которые, по мнению международных организаций и большинства цивилизованных стран мира, были, мягко говоря, были проведены с позорными нарушениями и никоим образом не выражали волеизъявления народа Беларуси. Тем не менее, вскоре после оглашения предварительных «итогов» выборов, в момент, когда полиция на улицах Минска и других белорусских городов применяла силу против мирных демонстрантов, премьер-министр Армении Никол Пашинян поспешил поздравить Лукашенко с победой на выборах, оказавшись намного быстрее и оперативнее, чем, например, лидеры стран со сравнимым с Беларусью уровнем свободы и демократии, например, глава Азербайджана.
В заключение, пожалуй, остается заключить, что армяно-белорусские отношения, как минимум, не соответствуют номинальной логике существующих между двумя странами договоренностей, общих структур и организаций.