Հայաստանի արտահանման կառուցվածքը 2021 թվականին
2020 թվականի կորոնավիրուսային համաճարակի ու պատերազմի հետևանքով խորը ճգնաժամի մեջ հայտնված հայրենի տնտեսությունը նախորդ տարի սկսեց «կենդանության» նշաններ ցույց տալ։ Դրա վկայություններից մեկն էլ արտաքին առևտրի աշխուժացումն էր։ Մասնավորապես, արտահանման ոլորտում Հայաստանը 2021 թվականին գրանցեց աննախադեպ ցուցանիշ՝ հատեց 3 մլրդ դոլարի շեմը․ նախորդ տարի երկրից արտահանումը կազմեց 3 մլրդ 22 մլն դոլար, ինչը 2020-ի համեմատ ավել է մոտ 480 մլն դոլարով կամ 19 տոկոսով։
Արտահանումն ըստ ամիսների
Նախորդ տարվա գրեթե բոլոր ամիսներին արտահանումը գերազանցել էր 2020 թվականի համադրելի ամսվա ցուցանիշը։ Բացառություն են կազմում, թերևս, հունվար և սեպտեմբեր ամիսները։
Նախորդ տարվա վերջին երկու ամիսներին արձանագրվեց արտահանման ռեկորդային ցուցանիշ, համապատասխանաբար՝ 299 և 303 մլն դոլար։
Ինչպես նշեցինք, 2020 թվականի համաճարակն ու պատերազմը էական նշանակություն ունեցան տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերի վրա։ Դա առավել ակնհայտ է դառնում նաև, երբ համեմատում ենք նախորդ տարվա ցուցանիշների հետ։
Արտահանման առավել մեծ աճ է արձանագրվել հենց այն ամիսներին, երբ Հայաստանը գտնվում էր լոքդաունի կամ պատերազմի մեջ։ Օրինակ՝ ապրիլ ամսին արտահանման ցուցանիշն ավելի քան 66 տոկոսով գերազանցել է 2020-ի ապրիլինը, նոյեմբերինը՝ 42 տոկոսով, և այլն։
Արտահանման ապրանքային կառուցվածքը
Ինչպես նշեցինք, նախորդ տարի Հայաստանից ապրանքների արտահանումն աճել է մոտ 20 տոկոսով։ Եթե դա դիտարկենք ըստ առանձին ապրանքային բաժինների, ապա աճ է արձանագրվել գրեթե բոլոր ճյուղերում։
Արտահանման մեջ ամենամեծ մասնաբաժին ունեցող հանքահումքային արտադրանքի արտահանումն աճել է 20․6 տոկոսով, պատրաստի սննդինը՝ 10․8 տոկոսով։
Խոշոր ապրանքային խմբերից, թերևս, բացառություն է կազմում թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, մետաղների ու դրանցից պատրաստված իրերի արտահանումը, որը 2020-ի համեմատ նվազել է 9․8 տոկոսով՝ 369 մլն դոլարից դառնալով 333 մլն դոլար։
Ի հակադրություն սրա՝ 59 տոկոսով աճել է ոչ թանկարժեք մետաղների ու դրանցից պատրաստված իրերի, մոտ 37 տոկոսով՝ կենդանի կենդանիների, բուսական ծագման արտադրանքի և մանածագործական իրերի արտահանումը։
Ի դեպ, արտահանման աճին մեծապես նպաստել է ապրանքների, մասնավորապես՝ հանքահումքային արտադրանքի համաշխարհային գնաճը։
Արտահանման աշխարհագրությունը
Նախորդ տարի արտահանման աճ է գրանցվել գրեթե բոլոր խոշոր առևտրային գործընկերների ուղղությամբ։ Դրա արդյունքում, օրինակ, դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումն աճել է մոտ 180 մլն դոլարով կամ 25․2 տոկոսով։ ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվող ապրանքները կազմում են Հայաստանից արտահանվող արտադրանքի 29․4 տոկոսը։ Համեմատության համար նշենք, որ 2020 թվականին այս ցուցանիշը 28 տոկոս էր։
Դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանվող ապրանքների առյուծի բաժինը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ 847 մլն դոլար, ինչը նախորդող տարվա համեմատ աճել է մոտ 167 մլն դոլարով կամ 24․5 տոկոսով։ Դեպի ՌԴ արտահանվում է հիմնականում թարմ և պահածոյացված ձկնամթերք, պտուղ-բանջարեղեն, կաթնամթերք, ալկոհոլային խմիչքներ, սիգարետ, տրիկոտաժ, քարե սալիկներ, ադամանդ և այլն։
Վերջին մի քանի տարիներին անկում գրանցելուց հետո նախորդ տարի առաջին անգամ աճել է դեպի ԵՄ անդամ երկրներ արտահանումը։ Եթե 2020 թվականին Հայաստանից դեպի ԵՄ երկրներ արտահանվել էին ընդամենը 430 մլն դոլարի ապրանքներ, ապա նախորդ տարի այս ցուցանիշն աճել է ավելի քան 1․5 անգամ՝ կազմելով 656 մլն դոլար։
Աճել է նաև ԵՄ արտահանվող ապրանքների մասնաբաժինը՝ 16․9 տոկոսից դառնալով 21․7 տոկոս։
ԵՄ անդամ երկրներից հայկական արտադրանքն ամենից շատ արտահանվում է Բուլղարիա (198 մլն դոլար) և Նիդեռլանդներ (191 մլն դոլար): Մյուս երկրներից խոշոր առևտրային գործընկերներն են Գերմանիան (78 մլն դոլար), Իտալիան (63․5 մլն դոլար), Բելգիան (52 մլն դոլար), Լեհաստանը (20 մլն դոլար), Ֆրանսիան (11 մլն դոլար)։
Այս երկրները Հայաստանից գնում են առավելապես մոլիբդենի, պղնձի, ցինկի հանքաքար ու խտանյութ, ալյումինի փայլաթիթեղ, հագուստ և մանածագործական այլ իրեր, ադամանդ, երկաթամիահալվածք։
Այլ երկրներից Հայաստանի խոշոր առևտրային գործընկերը նախորդ տարի Չինաստանն էր՝ 393 մլն դոլար արտահանման ցուցանիշով։ 2020 թվականի համեմատ արտահանումը դեպի Չինաստան աճել է ավելի քան 100 մլն դոլարով կամ 35․7 տոկոսով։ Հայաստանը Չինաստանին վաճառում է հիմնականում պղնձի և մոլիբդենի հանքաքար և խտանյութ։
Մյուս խոշոր առևտրային գործընկեր Շվեյցարիան նախորդ տարի Հայաստանից գնել է մոտ 360 մլն դոլար արժողությամբ ապրանք (հիմնականում՝ պղնձի հանքաքար, խտանյութ), ինչը 2020 թվականի համեմատ պակաս է մոտ 100 մլն դոլարով կամ 20․8 տոկոսով։
Ի հակադրություն Շվեյցարիայի՝ աճել է արտահանումը դեպի Իրաք։ 2020 թվականի 164 մլն դոլարի փոխարեն նախորդ տարի այս երկիր են արտահանվել ավելի քան 177 մլն դոլարի ապրանքներ (մեծ մասը սիգարետ ու ծխախոտային այլ արտադրատեսակներ)։
Ավելի քան 72 տոկոսով աճել է դեպի Հնդկաստան արտահանումը։ Եթե 2020 թվականին այս երկիր էր արտահանվել 73 մլն դոլարի ապրանք, ապա նախորդ տարի այս ցուցանիշը կազմել է 127 մլն դոլար։ Հնդկաստանը Հայաստանից գնում է հիմնականում անմշակ կամ կիսամշակ ոսկի։
Ավելի քան 20 տոկոսով աճել է նաև դեպի Միացյալ Նահանգներ արտահանումը՝ 68 մլն դոլարից դառնալով 82 մլն դոլար։ Դեպի ԱՄՆ արտահանվում են առավելապես ոսկերչական իրեր և ալյումինի փայլաթիթեղ։
Բավական մեծ ծավալով ապրանքներ են արտահանվում նաև Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (74 մլն դոլար), Վրաստան (68 մլն դոլար), Իրանի Իսլամական Հանրապետություն (66 մլն դոլար)։ Այս երկրները Հայաստանից գնում են ծխախոտ, երկաթե և պողպատե կիսապատրաստուկ, էլեկտրաէներգիա, ապակե շշեր և տարաներ։

Armenia’s commodity structure of exports in 2021
The domestic economy, which found itself in a deep crisis due to the COVID-19 pandemic and the war in 2020, started to show signs of “life” last year. One evidence was the revival of foreign trade. In particular, Armenia registered an unprecedented exports index in 2021, exceeding the threshold of $ 3 billion․ In 2021, exports from the country amounted to USD 3 billion 22 million, which exceeds the indicator of 2020 by around USD 480 million or 19%.
Exports by months
In almost all months of 2021, the export exceeded the index of the comparable month of 2020. The months of January and September are an exception.
In the last two months of 2021, a record volume of exports was recorded, at USD 299 and 303 million, respectively.
As mentioned, the 2020 pandemic and the war had a significant impact on almost all sectors of the economy. It becomes even more obvious when we compare with the indicators of the previous year.
The largest increase in exports in 2021 was registered in the very months when Armenia was in a lockdown or war in 2020. For example, in April the export index exceeded that of April 2020 by more than 66%, in November by 42%, etc.
Commodity structure of exports
As noted, last year the export of goods from Armenia increased by about 20%. If we look at the data by separate commodity groups, we can see that increase was registered in almost all groups.
Exports of mineral commodities having the largest share in exports increased by 20.6%, ready-made food by 10.8%.
Perhaps exceptions to large commodity groups are the export of precious and semi-precious stones, metals and articles made from them, which decreased by 9.8% compared to 2020, from $ 369 million to $ 333 million.
In contrast, the export of non-precious metals and articles made of them increased by 59%, and the export of live animals, products of plant origin and textiles increased by about 37%.
By the way, the growth of exports was greatly facilitated by the world increase in prices for goods, in particular, mineral commodities.
Export geography
Last year, exports increased to almost all major trading partners. As a result, for example, exports to the EEU countries increased by about USD 180 million or 25․2%. Commodities exported to EEU countries make up 29․4% of the goods exported from Armenia. For comparison, in 2020 this figure was 28%.
The lion’s share of goods exported to the EEU member states belongs to the Russian Federation – USD 847 million, which is an increase of about USD 167 million or 24.5% compared to the previous year. Mainly fresh and canned fish products, fruits and vegetables, dairy products, alcoholic beverages, cigarettes, knitwear, stone tiles, diamonds, etc. are exported to Russia.
After a decline in the last few years, last year exports to EU member states increased for the first time. In 2020 only USD 430 million worth of goods were exported from Armenia to EU countries, while last year this figure increased more than 1.5 times, making USD 656 million.
The share of goods exported to the EU has also increased, from 16.9% to 21.7%.
Most of the Armenian products from EU member states are exported to Bulgaria (USD 198 million) and the Netherlands (USD 191 million). Other major trading partners are Germany (USD 78 million), Italy (USD 63.5 million), Belgium (USD 52 million), Poland (USD 20 million) and France (USD 11 million).
These countries mostly import molybdenum, copper, zinc ore and concentrate, aluminum foil, clothes and other textile items, diamonds, iron alloys from Armenia.
Among other countries, Armenia’s largest trade partner last year was China, with USD 393 million in exports. Compared to 2020, exports to China increased by more than USD 100 million or 3.7%. Armenia mainly sells copper and molybdenum ore and concentrate to China.
The other major trading partner, Switzerland, last year imported goods worth about USD 360 million from Armenia (mainly copper ore, concentrate), which is about $ 100 million or 20.8% less than in 2020.
In contrast to Switzerland, exports to Iraq have increased. Compared to USD 164 million in 2020, last year more than USD 177 million worth of goods were exported to this country (mostly cigarettes and other tobacco products).
Exports to India increased by more than 72% in 2021. In 2020 this country exported goods worth USD 73 million, last year this figure was USD 127 million. India mainly imports raw or semi-processed gold from Armenia.
Exports to the United States also increased by more than 20%, from $ 68 million to USD 82 million. Most jewelry and aluminum foil are exported to the USA.
Quite a large volume of goods are also exported to the United Arab Emirates (USD 74 million), Georgia (USD 68 million), and the Islamic Republic of Iran (USD 66 million). These countries import cigarettes, semi-finished iron and steel, electricity, glass bottles and containers from Armenia.