ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաջարկների 75 տոկոսը ԸՕ նախագծում չկան
Ինչպես հայտնի է, ս.թ. փետրվարի 5-ին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը հրապարակեց Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ իր վերջնական զեկույցը։ Ի թիվս այլ դրույթների, զեկույցում ներառված են մի շարք հանձնարարականներ ՀՀ ընտրական վարչարարության բարելավման ուղղությամբ։ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» որոշեց ուսումնասիրել, թե այդ հանձնարարականներից որո՞նք են տեղ գտել մարտի 2-ին հրապարակված ընտրական օրենսգրքի նախագծում։
Այսպիսով, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հենց Ընտրական օրենսգրքին վերաբերվող 16 առաջարկություններից Ընտրական օրենսգրքի նախագծում ամբողջությամբ ներառված են 2-ը և ևս 2-ը՝ մասնակի: Առաջարկություններից 12-ը (այն է՝ 75 տոկոսը) որևէ կերպ տեղ չեն գտել օրենսգրքի նախագծում:
Իշխանությունների կողմից անտեսված պահանջների թվին է պատկանում՝ ընտրական օրենսգրքի նախապաատրստման հրապարակայնության ապահովումը, ընտրությունների վերահսկման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված բարեփոխումները, բողոքարկման արդյունավետության և կեղծիքներ կանխարգելող մեխանիզմների մասին առաջարկները:
ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ- հանձնարարականների և ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի նախագծում դրանց ներառման աղյուսակը՝ այստեղ (PDF):

Как известно, 5 февраля с.г. ОБСЕ/БДИПЧ опубликовало свой окончательный доклад по референдуму поправок к Конституции. В числе прочих положений, в доклад включен ряд рекомендаций по улучшению избирательного администрирования. «Союз информированных граждан» решил изучить, какие из этих рекомендаций включены в опубликованный 2 марта проект избирательного кодекса.
Таким образом, из относящихся к Избирательному кодексу 16 рекомендаций ОБСЕ/БДИПЧ в проект включены 2 рекомендации полностью и еще 2 – частично. 12 реконедаций (т.е. 75 процентов) в каком бы то ни было виде в проекте избирательного кодекса не фигурируют.
В числе рекомендаций, которыми власти пренебрегли – обеспечение гласности разработки проекта избирательного кодекса, проведение реформ, напревленных на повышение эффективности контроля за выборами, рекомендации по эффективности обжалования и предотвращению фальсификаций.
Рекомендации ОБСЕ/БДИПЧ и их отражение в проекте избирательного кодекса РА в виде таблицы – здесь (PDF).