Հավաքի մասնակիցների կողմից փողոց փակելու համաչափությունը ՄԻԵԴ որոշումներում
Հայաստանում՝ Երևանում, արդեն շուրջ մեկ ամիս է ամենօրյա ռեժիմով տեղի են ունենում ընդդիմության բողոքի ակցիաներ, որոնց շրջանակներում անցկացվում են երթեր, փակվում են փողոցներ և այլն: Հատկապես այս իրադարձությունների ֆոնին նորից արդիական են դարձել հավաքների ազատության, այդ ազատությունն իրացնելու ժամանակ այլոց ազատությունները չսահմանափակելու վերաբերյալ քննարկումները:
Ստորև կփորձենք անդրադառնալ վերոնշյալ թեմայի վերաբերյալ ՄԻԵԴ որոշումներին և միջազգային պրակտիկայում ընդունված մոտեցումներին:
ՄԻԵԴ որոշումները
Նախ անհրաժեշտ է նշել, որ հավաքների ազատությունը ամրագրված է ՀՀ Սահմանադրությամբ, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով և «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով։ Նույն օրենքով ամրագրված են նաև հավաքների մասին տեղեկացման, կազմակերպման, անցկացման կարգերը, ինչպես նաև հավաքների մասնակիցների և պետության իրավունքները, պարտականություններն ու լիազորությունները։
Ընդ որում, պետք է նշել, որ հավաքների ազատության իրավունքը, թեկուզ ունի ինքնուրույն նշանակություն և ուրույն գործածման առարկա, սակայն անմիջականորեն փոխկապակցված է խոսքի ազատության և արտահայտման իրավունքի հետ, իսկ խոսքի ազատության և ազատ կամարտահայտման իրավունքը հանդիսանում է հավաքների ազատության իրավունքի իրացման նպատակներից մեկը (տե՛ս ՄԻԵԴ որոշում՝ Էզելինն ընդդեմ Ֆրանսիայի 26.04.1991 թ. § 37)։ Այսինքն՝ հավաքներ կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու միջոցով իրացվում է նաև խոսքի ազատության և արտահայտման իրավունքը։
Հավաքների տեսակներից են երթերը, ցույցերը, քաղաքացիական անհնազանդությունները, այդ թվում՝ նաև ավտոերթերը, որոնք իրենց բնույթով կարող են հանդիսանալ քաղաքական ակցիաներ։ Այդ իրավունքի, ինչպես ցանկացած այլ իրավունքի իրացման ընթացքում պետք է հաշվի առնել նաև այլ քաղաքացիների ու անձանց իրավունքներն ու ազատությունները։ Մասնավորապես՝ փողոցներ, ճանապարհներ,  մայրուղիներ փակելը ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի իմաստով հանդիսանում է վարչական իրավախախտում և ենթակա է պատասխանատվության, և եթե իր մասնակցության ընթացքում հավաքի մասնակիցը խախտում է այլոց իրավունքները, կատարում է զանցանք, ապա այդ դեպքում նրա նկատմամբ կարող է կիրառվել հարկադրանքի միջոց՝ զանցանքը դադարեցնելու և հետագայում վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համար (տե՛ս ՄԻԵԴ որոշում՝ Էզելինն ընդդեմ Ֆրանսիայի 26.04.1991թ. § 53)։
Ճանապարհները փակելու դեպքում քաղաքացիների նկատմամբ հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու հնարավորության մասին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը արտահայտվել է նաև այլ գործերով։ Եվա Մոլնարն ընդդեմ Հունգարիայի գործով (07.10.2008 թ.) ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է, որ հավաքների ազատությունը անսահմանափակ չէ, դա չի կարող ունենալ ճանապարհներ փակելու կամ երթևեկությունը պարալիզացնելու նպատակ, այլ կարող է հանդիսանալ արտահայտման իրավունքի միջոց: Տվյալ գործով ճանապարհը փակվել էր 2-ից 6 ժամ (տարբեր տեղերում տարբեր էր տևողությունը) ժամկետով, որը Եվրոպական դատարանը գնահատել էր բավարար՝ կարծիք արտահայտելու համար։ Նման մոտեցում ՄԻԵԴ-ը արտահայտել է նաև մի շարք այլ գործերով՝ (Բառակոն ընդդեմ Ֆրանսիայի, Կուդրևեչիուսն ընդդեմ Լիտվայի և այլն)։
Համաչափության գնահատումը
Ի վերջո, ինչպե՞ս պետք է գնահատել հավաքների սահմանափակման սահմանները։ Այստեղ պետք է քննարկել համաչափության հասկացությունը և մեկնաբանման տարրերը՝ գնահատելով և՛ հավաքների բնույթը, և՛ պետության գործողությունները։ Եթե վերլուծենք ճանապարհները փակելու համաչափության վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ի դիրքորոշումներն ու մոտեցումները, կարող ենք սահմանել, որ այդ կանոնները օբյեկտիվ փաստերի վրա հիմնված գնահատողական կատեգորիաներ են։
Այսպես, ՄԻԵԴ-ի համար կարևոր են եղել հավաքի անցկացման նպատակը, այդ նպատակին հասնելու համար կիրառվող եղանակները, միջոցները, գործիքները, հավաքի (երթի, ցույցի, ճանապարհներ փակելու) տևողությունը, վայրը. այսինքն էական նշանակություն ունի, թե ինչպիսի ճանապարհներ են փակվում՝ միջպետական մայրուղինե՞ր, թե՞ փոքր ներհամայնքային չծանրաբեռնված ճանապարհներ, այդ գործողություններով որքա՞ն անձանց իրավունքներ են սահմանափակվում, մասնավորապես՝ ազատ տեղաշարժման իրավունքը, ի՞նչ վնաս են տալիս ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, համայնքներին և պետությանը, որքա՞ն անձանց քաղաքական կամ քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանությանն է ուղղված այդ հավաքը և որքա՞ն անձ է մասնակցում այդ հավաքներին:
Եվ, իհարկե, կարևորագույն նշանակություն ունի այն, թե արդյո՞ք հավաքները խաղաղ բնույթ են կրում, թե՞ ոչ։ ՄԻԵԴ-ն իր որոշումներում բազմիցս արտահայտել է իր մոտեցումը հավաքների մասնակիցների քանակի և ոչ բռնի լինելու անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ նաև 2008 թ. մարտի 1-ի գործով Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության գործով։ Տվյալ գործով նույնպես ՄԻԵԴ-ը մի քանի անգամ անդրադարձել է հավաքի մասնակիցների մեծաքանակ լինելուն և հավաքի խաղաղ բնույթին, որոնք էական նշանակություն են ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ և 11-րդ հոդվածների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների գործողությունները գնահատելիս։
Բնականաբար, բոլոր դեպքերում պետության կողմից հավաքների ազատության իրավունքի սահմանափակումը, այդ թվում՝ հարկադրանքի միջոցների կիրառումը, պետք է տեղի ունենա հայտնի սկզբունքների պահպանմամբ՝ լինի օրենքով նախատեսված, ունենա իրավաչափ նպատակ, անհրաժեշտ լինի ժողովրդավարական հասարակությունում և լինի համաչափ։ Համաչափությունը, իր հերթին, ենթադրում է, որ օրենքով նախատեսված դեպքերում և կարգով պետության կողմից հարկադրանքի կիրառումը պետք է համաչափ լինի կատարված իրավախախտման բնույթին, ինչը նշանակում է, որ պետական ծառայողը, օրինակ, չի կարող անհարկի ֆիզիկական կամ հոգեբանական բռնություն կիրառել (նման դեպքերում ոստիկանների գործողություններին պետք է տրվի քրեաիրավական գնահատական)։
Միաժամանակ, եթե իրավախախտ անձը կատարում է «դատապարտելի արարք» (reprehensible act), այն է՝ գործադրում է բռնություն կամ բռնության սպառնալիք, հավաքին ներկայանում է զենքով և որպես զենք օգտագործվող առարկայով, կատարում է ՀՀ «Հավաքների ազատության մասին» կամ այլ օրենքներով նախատեսված այլ իրավախախտումներ, ինչպես նաև ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջով չի դադարեցնում իրավախախտումը, ապա ոստիկանը կարող է հարկադրանք կիրառել, իսկ ֆիզիկական դիմադրության դեպքում՝ նաև լեգիտիմ համաչափ բռնություն (այնպիսի բռնություն, որը անհրաժեշտ և բավարար է իրավախախտումը դադարեցնելու և անձին բերման ենթարկելու համար)։
Հատկանշական է, որ նշվածի վերաբերյալ իր հայտարարության մեջ անդրադարձ է կատարել նաև ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ամրագրելով ինչպես ոստիկանության աշխատողների կողմից առկա խախտումները (որոնք նվազագույնը ծառայողական քննության առարկա պետք է հանդիսանան), այնպես էլ հստակ նշելով հնարավոր կարմիր գծերը՝ «դատապարտելի արարք» (reprehensible act) հավաքի մասնակիցների կողմից։
Վերջում, հարկ է նշել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը սահմանել են այն նվազագույն նշաձողը, որին պետք է ձգտեն անդամ պետությունները, սակայն ինչպես Սերժ Սարգսյանի օրոք գործող իշխանությանը, այնպես էլ ներկայում գործող իշխանության հանդուրժողականությունը շատ ավելի բարձր է սահմանված նշաձողից։

Соразмерность перекрытия улиц участниками собраний в решениях ЕСПЧ
В Армении, в Ереване, уже около месяца ежедневно проходят акции протеста оппозиции, в рамках которых проходят шествия, перекрываются улицы и так далее. Особенно в свете этих событий снова стали актуальными дискуссии о свободе собраний, не ограничении свободы других лиц при осуществлении этой свободы.
Ниже мы попытаемся коснуться решений ЕСПЧ по вышеуказанной теме и подходов, принятых в международной практике.
Решения ЕСПЧ
В первую очередь следует отметить, что свобода собраний закреплена в Конституции РА, Европейской конвенции о защите прав человека и законе РА «О свободе собраний». Этим же законом регламентируются процедуры информирования, организации и проведения собраний, а также права, обязанности и полномочия участников собраний и государства.
При этом необходимо отметить, что право на свободу собраний, хотя и имеет самостоятельное значение и предмет специального пользования, однако напрямую связан с правом на свободу слова и правом на свободу выражения мнений, а право на свободу слова и право на свободу выражения мнений являются одной из целей осуществления права на свободу собраний (см. решение ЕСПЧ по делу «Эзелин против Франции» от 26 апреля 1991 г., § 37). То есть право на свободу слова и право на свободу выражения мнений реализуются через организацию собраний и участие в них.
К видам собраний относятся шествия, митинги, акции гражданского неповиновения, в том числе автопробеги, которые по своему характеру могут быть политическими акциями. При осуществлении этого права, как и любого другого права, должны учитываться права и свободы других граждан и лиц.
В частности, перекрытие улиц, дорог, автомагистралей, согласно Кодексу РА об административных правонарушениях, является административным правонарушением и влечет за собой привлечение к ответственности, и если во время своего участия участник собрания нарушает права других лиц, совершает проступок, то в этом случае в отношении него может быть применена мера процессуального принуждения – прекращение совершения проступка и впоследствии привлечение к административной ответственности (см. решение ЕСПЧ по делу «Эзелин против Франции» от 26.04.1991г., § 53).
Европейский суд по правам человека вынес решение и по другим делам о возможности применения меры процессуального принуждения к гражданам в случае перекрытия дорог. В деле «Ева Молнар против Венгрии» (7 октября 2008 г.) ЕСПЧ постановил, что свобода собраний не является неограниченной и не может носить цель закрытия дорог или парализации дорожного движения, а может выступать как средство осуществления права на свободу выражения мнений. По данному делу дорога была закрыта в течение 2-6 часов (продолжительность в разных местах разна), что Европейский суд счел достаточным для выражения мнения. Такой подход ЕСПЧ высказывал и в ряде других дел («Барако против Франции», «Кудревичюс и другие против Литвы» и т.д.).
Оценка соразмерности
Наконец, как оценить пределы ограничения собраний? Здесь следует обсудить понятие соразмерности и элементы толкования, оценивая как характер собраний, так и действия государства. Если проанализировать позиции и подходы ЕСПЧ касательно соразмерности перекрытия дорог, то можно определить, что эти правила являются оценочными категориями, основанными на объективных фактах.
Так, для ЕСПЧ были важны цель проведения собрания, методы, средства, инструменты, используемые для достижения этой цели, продолжительность собрания (шествия, митинга, перекрытия дорог), место. Иными словами, существенное значение имеет какие дороги перекрыты – межгосударственные автомагистрали или малые внутриобщинные незагруженные дороги, права какого числа людей ограничиваются этими действиями, в частности право на свободное передвижение, какой вред наносится физическим и юридическим лицам, на защиту политических или гражданских прав какого числа людей направлено это собрание и сколько людей участвует в этих собраниях?
И, конечно же, важное значение имеет то, носят ли собрания мирный характер или нет. ЕСПЧ неоднократно выражал в своих решениях свой подход касательно количества участников собраний и необходимости их мирного проведения, в том числе и по делу «Мушег Сагателян против Республики Армения». И в этом случае ЕСПЧ неоднократно отмечал большое количество участников собрания и его мирный характер, что сыграло важное значение при оценке действий властей Армении по статьям 10 и 11 Европейской конвенции о защите прав человека.
Естественно, что во всех случаях ограничение государством права на свободу собраний, в том числе с применением мер процессуального принуждения, должно происходить с соблюдением известных принципов – должно быть предусмотрено законом, должно преследовать правомерную цель, должно быть необходимым в демократическом обществе и быть соразмерным. Соразмерность, в свою очередь, предполагает, что в случаях, предусмотренных законом, применение государством принуждения должно быть соразмерно характеру совершенного правонарушения, а это означает, что государственный служащий, например, не может применять без необходимости физическое или психологическое насилие (в таких случаях действиям полиции должна быть дана уголовно-правовая оценка).
В то же время, если правонарушитель совершает «предосудительное деяние» (reprehensible act), т.е. совершает насилие или озвучивает угрозу его применения, приходит на собрание с оружием и предметом, используемым в качестве оружия, совершает иные правонарушения, предусмотренные законом РА «О свободе собраний» или другими законами, а также не прекращает правонарушения по законному требованию сотрудника полиции, то в данных случаях сотрудник полиции может применить принуждение, а в случае физического сопротивления – правомерное соразмерное насилие (такое насилие, какое необходимо и достаточно для прекращения правонарушения и задержания лица).
Примечательно, что вышесказанного коснулась и Защитник прав человека РА, зафиксировав как нарушения со стороны сотрудников полиции (которые как минимум должны стать предметом служебного расследования), так и четко обозначив возможные красные линии – «предосудительные поступки» (reprehensible act) со стороны участников собрания.
В заключение следует отметить, что Европейская конвенция о защите прав человека и Европейский суд по правам человека установили тот минимальный порог, к которому должны стремиться государства-члены, однако толерантность как действующих при Серже Саргсяне властей, так и нынешних властей намного выше установленного порога.