Քննարկումներ ՀՀ արտաքին անվտանգային սպառնալիքների և Զինված ուժերի բարեփոխումների վերաբերյալ
2022 թ․ հունիսի 21-ին տեղի ունեցան Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» համատեղ կազմակերպած իրար հաջորդած երկու հանրային քննարկումներ՝ «ՀՀ ԱՐՏԱՔԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՄՈՏԵՑՈՒՄՆԵՐԸ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՍՊԱՌՆԱԼԻՔՆԵՐԸ», ապա և «ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԻ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԸ» թեմաներով: Քննարկումներին մասնակցում էին Հայաստանի քաղհասարակության շուրջ 50 ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ փորձագետներ, հանրային կարծիքի ձևավորողներ:
Առաջին քննարկման բանախոսն էր ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: Նա ներկայացրեց վերջին շրջանում Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները, Արցախյան խնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, Հայաստանի արտաքին քաղաքական հիմնական ուղենիշները, ապա և պատասխանեց մասնակիցներին հուզող հարցերին: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց առաջիկայում անցկացնել ևս մեկ նմանատիպ հանդիպում-քննարկում:
Երկրորդ քննարկման բանախոսներն էին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ներքին գործերի, անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, ՀՀ ՊՆ իրավաբանական վարչության պետ Սասուն Սիմոնյանը և ռազմական կրթության մասնագետ Վազգեն Ղազարյանը:
Նրանք ներկայացրեցին ռազմական բարեփոխումների ընթացքը, ծագող խոչընդոտներն ու դժվարությունները, առանցքային հիմնախնդիրները: Վերջում բանախոսները պատասխանեցին մասնակիցների հացերին:
Հանրային քննարկումները իրականացվում են ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի նախաձեռնած՝ ՀՀ գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանությունների և ՏԻ մարմինների հետ կառուցվածքային երկխոսության շրջանակներում: Միջոցառումները տեղի ունեցան առանց հղումների՝ «Չէթըմ հաուս» ձևաչափով: Դրանք մոդերացնում էր ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համակարգող, «Ազատ քաղաքացի» ՔՆԱԿ ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը:

Дискуссия об угрозах внешней безопасности РА и реформах Вооруженных сил
21 июня 2022 года состоялись две следующие друг за другом публичные дискуссии на темы «ВНЕШНЕПОЛИТИЧЕСКИЕ ПОДХОДЫ И УГРОЗЫ БЕЗОПАСНОСТИ РА» и «РЕФОРМЫ ВООРУЖЕННЫХ СИЛ», совместно организованные Армянской национальной платформой Форума гражданского общества восточного партнерства и «Союзом информированных граждан». В дискуссиях приняли участие около 50 представителей гражданского общества Армении, в том числе эксперты, деятели, формирующие общественное мнение.
В первой дискуссии в качестве спикера выступил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян. Он представил проблемы, с которыми Армения столкнулась за последнее время, усилия по урегулированию Арцахской проблемы, основные внешнеполитические векторы Армении, затем ответил на вопросы участников.
Достигнута договоренность о проведении в ближайшее время еще одной подобной встречи-дискуссии.
Спикерами второй дискуссии были председатель Комиссии НС по вопросам обороны, внутренних дел, безопасности Андраник Кочарян, начальник юридического управления МО РА Сасун Симонян и специалист по военному образованию Вазген Казарян.
Они представили процесс военных реформ, возникающие трудности и препятствия, ключевые проблемы. В завершение спикеры ответили на вопросы участников.
Публичные дискуссии проводятся в рамках структурного диалога с исполнительной, законодательной и судебной властями и органами местного самоуправления РА, организованного Армянской национальной платформой ФГО ВП. Мероприятия проходили без ссылок, в формате «Чатем-Хаус». Модератором на них был координатор Армянской национальной платформы ФГО ВП, председатель НПО ЦПГИ «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян.