Քննարկումներ ՀՀ արտաքին անվտանգային սպառնալիքների և Զինված ուժերի բարեփոխումների վերաբերյալ
2022 թ․ հունիսի 21-ին տեղի ունեցան Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» համատեղ կազմակերպած իրար հաջորդած երկու հանրային քննարկումներ՝ «ՀՀ ԱՐՏԱՔԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՄՈՏԵՑՈՒՄՆԵՐԸ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՍՊԱՌՆԱԼԻՔՆԵՐԸ», ապա և «ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԻ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԸ» թեմաներով: Քննարկումներին մասնակցում էին Հայաստանի քաղհասարակության շուրջ 50 ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ փորձագետներ, հանրային կարծիքի ձևավորողներ:
Առաջին քննարկման բանախոսն էր ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: Նա ներկայացրեց վերջին շրջանում Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները, Արցախյան խնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, Հայաստանի արտաքին քաղաքական հիմնական ուղենիշները, ապա և պատասխանեց մասնակիցներին հուզող հարցերին: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց առաջիկայում անցկացնել ևս մեկ նմանատիպ հանդիպում-քննարկում:
Երկրորդ քննարկման բանախոսներն էին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ներքին գործերի, անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, ՀՀ ՊՆ իրավաբանական վարչության պետ Սասուն Սիմոնյանը և ռազմական կրթության մասնագետ Վազգեն Ղազարյանը:
Նրանք ներկայացրեցին ռազմական բարեփոխումների ընթացքը, ծագող խոչընդոտներն ու դժվարությունները, առանցքային հիմնախնդիրները: Վերջում բանախոսները պատասխանեցին մասնակիցների հացերին:
Հանրային քննարկումները իրականացվում են ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի նախաձեռնած՝ ՀՀ գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանությունների և ՏԻ մարմինների հետ կառուցվածքային երկխոսության շրջանակներում: Միջոցառումները տեղի ունեցան առանց հղումների՝ «Չէթըմ հաուս» ձևաչափով: Դրանք մոդերացնում էր ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համակարգող, «Ազատ քաղաքացի» ՔՆԱԿ ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը:

Discussions on RA external security threats and reforms of the Armed Forces
On June 21, 2022, two consecutive public discussions were held jointly organized by the Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum and the Union of Informed Citizens on the topics “FOREIGN POLICY APPROACHES AND SECURITY THREATS OF RA,” and ” REFORMS OF THE ARMED FORCES.” About 50 representatives of the civil society of Armenia, including experts, public opinion makers participated in the discussions.
The speaker of the first discussion was Armen Grigoryan, Secretary of the RA Security Council. He presented the recent challenges faced by Armenia, the efforts aimed at the settlement of the Artsakh conflict, the main benchmarks of Armenia’s foreign policy, and then answered the questions of the participants. An agreement was reached to hold another similar meeting-discussion in the near future.
Speakers of the second discussion were Andranik Kocharyan, Chairman of the Defense, Internal Affairs and Security Committee of the RA National Assembly, Sasun Simonyan, Head of the Legal Department of the RA Ministry of Defense, and Vazgen Ghazaryan, expert in military education.
They presented the process of military reforms, arising obstacles and difficulties, key issues. At the end, the speakers answered the questions of the participants.