Վրացական «Անտիսորոսի» համառոտ պատմությունը
Հայաստանում 2018 թվականին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո, երբ քաղաքացիների բացարձակ մեծամասնությունը մերժեց նախկին իշխանություններին ու ընդդիմության առաջնորդն արտահերթ ընտրությունների արդյունքում դարձավ երկրի վարչապետը, ակտիվացավ քարոզչական թեզը, թե հեղափոխության հետևում կանգնած էին ինչ-որ դավադիր ուժեր, մասնավորապես՝ Ջորջ Սորոսի «Բաց հասարակության հիմնադրամները»: Նախորդ իշխանություններին սատարող որոշ քաղաքացիներ սկսեցին հանդես գալ «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի» գործունեության դեմ՝ նշելով, թե նրանք «երկիրը քանդելու նպատակ ունեն», իսկ հեղափոխությունից հետո իշխանության եկած քաղաքացիներից շատերին, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության մեծ մասին սկսեցին անվանել «սորոսական»:
Իսկ բոլորովին վերջերս փաստաբաններ Տիգրան Աթանեսյանը և Մարգարիտա Գյուլումյանը դիմել են դատարան՝ «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» կազմակերպությունը լուծարելու հայցով:
Վրաստան
Այս երևույթը, սակայն, հատուկ չէ միայն Հայաստանին: Հակասորոսական պայքարները կարծես նույն մարդու սցենարով գրված լինեն աշխարհի մյուս երկրներում ևս: Օրինակ՝ Վրաստանում 2003-ի նոյեմբերին տեղի ունեցած «Վարդերի հեղափոխությունից» մոտ 2 տարի անց ստեղծվեց «Անտիսորոս» շարժումը, որը միավորեց մինչ այդ Սորոսի հիմնադրամի դեմ հանդես եկող տարբեր ուժերի, որոնք հիմնականում ուլտրաաջերից էին կազմված: Դրանց թվում էր նաև Վրաստանի առաջին նախագահ Զվիադ Գամսախուրդիայի այրի Մանանա Արչվաձե-Գամսախուրդիան: Նրանք պահանջում էին հիմնադրամի գործունեության դադարեցում:
Թեև Վրաստանում «Բաց հասարակության հիմնադրամների» գրասենյակի մոտ ցույցերը շատ ավելի վաղ էին սկսվել, սակայն 2005 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ստեղծվեց նոր «հակասորոսական» շարժում՝ «Անտիսորոս»: Այս շարժման ներկայացուցիչները Սորոսին մեղադրում էին «Վրաստանը վաճառելու, անեքսիայի» մեջ: Շարժման առաջնորդներից մեկը` Թեմուր Ժորժոլիանին, այդ օրը հայտարարել էր, թե բոլոր այն պրոբլեմները, որոնք կան երկրում, կապված են Սորոսի հետ. «Կրթության համակարգի ոչնչացում, գիտությունների ակադեմիայի ոչնչացում, հոգևոր ճգնաժամ․ այս ամենը կապված է Սորոսի հետ»: Այս շարժման հիմնադիրները երկրորդ նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեի և Աջարիայի ինքնավար հանրապետության նախագահ Ասլան Աբաշիձեի համախոհներն ու գործընկերներն էին:
«Անտիսորոս» շարժման հիմնադիրներից մեկը Մայա Նիկոլեիշվիլին էր: Վերջինս նաև «Առաջ, Վրաստան» շարժման հիմնադիրն էր, որը միավորում էր հեղափոխության արդյունքում պաշտոնաթող եղած նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեի համախոհ քաղաքական գործիչներին: Մայա Նիկոլեիշվիլին նախկինում դրամաշնորհներ էր վերցրել «Բաց հասարակության հիմնադրամներից»: Շարժման հիմնադրման ժամանակ Նիկոլեիշվիլին հայտարարել էր, թե չի իմացել ինչ նպատակով են օգտագործվել իր ծրագրերը:
Սակայն պարադոքսն այն էր, որ «Անտիսորոս» շարժման իրական հիմնադիրը Վրաստանի ազգային անվտանգության ծառայության նախկին պետ Իգոր Գիորգաձեն էր, որը մեղադրվում էր Շևարդնաձեի դեմ ահաբեկչություն իրականացնելու մեջ և գտնվում էր Ռուսաստանում: Վրաստանում նրա նկատմամբ քրեական գործ էր հարուցված: Գիորգաձեն 1995 թվականից փնտրվում էր Ինտերպոլի կողմից: Այդ ընթացքում լուրեր էին շրջանառվում, որ Գիորգաձեն համագործակցում է ՌԴ հատուկ ծառայությունների հետ, ինչպես նաև, Վրաստանի իշխանությունները հայտարարում էին, որ Գիորգաձեին Ռուսաստանում ապաստան են տվել: Թեև 2002 թվականի ապրիլի 23-ին Ռուսաստանի դաշնային անվտանգության ծառայության փոխտնօրեն Վիկտոր Կամագորովը հայտարարել էր, որ իրենք Գիորգաձեի գտնվելու վայրը չգիտեն և որևէ կապ չունեն նրա հետ, սակայն ավելի ուշ` 2006 թվականին, Ռուսաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալը Գիորգաձեին ապաստան էր առաջարկել: Վերջինս, չնայած հայտարարում էր, որ չի ուզում քաղաքական ապաստան ստանալ, բայց դե ֆակտո ստացել էր և հիմա էլ շարունակում է ապրել Ռուսաստանում: Նա Վրաստանում համարվում է ռուսական շահերը պաշտպանող անձ:
2006 թվականին Գիորգաձեին պատկանող «Արդարություն» կուսակցության 12 անդամներ ձերբակալվեցին: Նրանք մեղադրվում էին զինված հեղաշրջում, իշխանության տապալում և իշխանությանը բռնի տիրանալու նախապատրաստման մեջ: Նույն մեղադրանքով ձերբակալվեց նաև «Անտիսորոս» շարժման առաջնորդներից մեկը` Մայա Նիկոլեիշվիլին: Ավելի ուշ նա ճանաչեց իրեն առաջադրված մեղադրանքը և մնացածների դեմ ցուցմունք տվեց: Նիկոլեիշվիլիին ցուցմունքից հետո ազատ արձակեցին: Նրա համախոհներից մեկը` Կոկա Կվինիկաձեն, բանտից դուրս գալուց հետո հայտարարել էր, որ Նիկոլեիշվիլիի ամուսինը դատախազ է եղել: Նույն հարցազրույցում Կվինիկաձեն նաև հայտարարել էր, որ իրենք Ռուսաստանի հետ «ագրեսիվ քաղաքականություն վարելու» դեմ էին հանդես գալիս: «Հարկավոր էր ստեղծել շարժում, որը բոլորին ցույց կտար, թե ուր կարող է հասցնել իշխանությունների անգիտակից քաղաքականությունը»,- հայտարարել էր Կվինիկաձեն:
Հատկանշական է նաև այն, որ այս ամենը տեղի էր ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններից առաջ, իսկ անվտանգության նախկին նախարար Գիորգաձեն Ռուսաստանից Վրաստանի իշխանություններին սպառնում էր «Եղինջե հեղափոխությունով»: Գիորգաձեն նաև պնդում էր, որ «Ռուսաստանի հետ համագործակցությունն իր առաջնահերթություններից մեկը կլինի»:
Ջորջ Սորոսի գործունեության դեմ Վրաստանում ցույցերն ավարտվեցին այսքանով: Գիորգաձեն մինչ այժմ գտնվում է Ռուսաստանում և հաճախ հանդես գալիս տարբեր հայտարարություններով: Նա 2018 թվականին հանդես էր եկել ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ Վրաստանում գործող Լագուրի լաբորատորիաների դեմ՝ հայտարարելով, թե «մարդկանց վրա փորձեր են իրականացում և բիոլոգիական զենք պատրաստում»:
2012 թվականին Վրաստանում իշխանափոխություն տեղի ունեցավ: Երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ իշխանությունը փոխվեց ընտրությունների արդյունքում: «Հակասորոսական» շարժման երկրորդ ալիքը սկիզբ առավ հենց նոր իշխանությունների՝ «Վրացական երազանքի» ժամանակ: 2017 թվականի ՏԻՄ ընտրություններից առաջ երկրում ստեղծվեց «Վրացիների քայլերթ» շարժումը, որը հանդես էր գալիս ապօրինի միգրանտների դեմ, իսկ այնուհետև սկսեց հոմոֆոբ ցույցեր կազմակերպել: Հատկանշական է, որ այս շարժումը նորից գործում էր նախկին իշխանությունների՝ Սահակաշվիլիի «Միացյալ ազգային շարժման» դեմ: Այսպես, օրինակ, 2018 թվականի մարտի 19-ին շարժումը «մարդկանց կրոնական զգացմունքները վիրավորելու համար» ցույց կազմակերպեց ընդդիմադիր «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության բակում:
Նույն թվականի սեպտեմբերին շարժումը ցույց էր կազմակերպել Վրաստանում «Բաց հասարակության հիմնադրամների» գրասենյակի մոտ, այնուհետև ցույցը տեղափոխվել էր նաև Թբիլիսիի քաղաքապետի թեկնածու Կախա Կալաձեի գրասենյակ: Ցուցարարները պահանջում էին արգելել Սորոսի գրասենյակի գործունեությունը Վրաստանում, ինչպես նաև իշխանություններից պահանջում էին գյուղատնտեսության համար նախատեսված հողերը չվաճառել օտարերկրացիներին: Թեև ցույցը նաև իշխող թիմի կարկառուն դեմքերից մեկի` Կախա Կալաձեի գրասենյակի մոտ էր տեղափոխվել, այնուամենայնիվ, ցուցարարները նրանից ընդամենը պահանջում էին հայտնել իր դիրքորոշումը: Հատկանշական է, որ իշխող թիմի անդամներից ոմանց «Վրացիների քայլերթը» անվանում էր «Սորոսի ստրուկներ»: Այդ թվում էր նաև խորհրդարանի նախկին խոսնակ Իրակլի Կոբախիձեն:
Հետագայում «Վրացիների քայլերթը» բազմիցս հանդես եկավ ընդդիմության դեմ փողոցային պայքարում: Մասնավորապես, նրանք մի քանի հակաակցիա իրականացրեցին «Եվրոպական Վրաստան» ընդդիմադիր կուսակցության դեմ: Այդ թվում նրանք հակաակցիա էին իրականացրել նաև հակաֆաշիստական ակցիաների ժամանակ:

Краткая история грузинского движения «Анти-Сорос»
После Бархатной революции в Армении в 2018 году, когда подавляющее большинство граждан отвергло прежние власти, а лидер оппозиции по итогам досрочных выборов стал премьер-министром страны, активизировался пропагандистский тезис о том, что за революцией стоят некие заговорческие силы, в частности, «Фонды открытого общества» Джорджа Сороса.
Некоторые граждане, поддерживающие прежние власти, стали выступать против деятельности «Фондов Открытого общества – Армения», отмечая, что они «нацелены на разрушение страны», а многих граждан, пришедших к власти после революции, а также большинство представителей гражданского общества стали называть «соросовцами».
А совсем недавно адвокаты Тигран Атанесян и Маргарита Гюлумян обратились в суд с иском о ликвидации «Фондов Открытого общества-Армения».
Грузия
Однако это явление характерно не только для Армении. Борьба против Сороса как будто написана по сценарию одного и того же человека и в других странах мира. Например, в Грузии примерно через два года после произошедшей в ноябре 2003 года «Революции роз» было сформировано движение «Анти-Сорос», которое объединило различные выступавшие ранее против Фонда Сороса силы, состоявшие в основном из ультралевых. Среди них была также Вдова первого президента Грузии Звиада Гамсахурдия Манана Арчвадзе-Гамсахурдия. Они требовали прекращения деятельности Фонда.
Протесты у офиса «Фондов Открытого общества» в Грузии хотя и начались намного раньше, однако 3 октября 2005 г. было создано новое «антисоросовское» движение «Анти-Сорос». Представители этого движения обвиняли Сороса в «продаже Грузии, ее аннексии».Один из лидеров движения Темур Жоржолиани заявил в тот день, что все проблемы в стране связаны с Соросом. «Уничтожение системы образования, уничтожение Академии наук, духовный кризис – все это связано с Соросом», – сказал он. Учредителями этого движения были сторонники и партнеры второго президента Эдуарда Шеварднадзе и президента автономной республики Аджария Аслана Абашидзе.
Одним из основателей движения «Анти-Сорос» была Майя Николеишвили. Она была также основателем движения «Вперед, Грузия», объединившего политиков-единомышленников президента Эдуарда Шарднадзе, ушедшего в отставку в результате революции. Ранее Майя Николеишвили получала гранты от «Фондов Открытого общества». Во время основания движения Николеишвили заявила, что не знала в каких целях использовались ее программы.
Однако парадокс заключался в том, что настоящим основателем движения «Анти-Сорос» был находившийся в России бывший министр госбезопасности Грузии Игорь Гиоргадзе, обвиняемый в совершении теракта против Шеварднадзе. Против него было возбуждено уголовное дело в Грузии. Гиоргадзе с 1995 года разыскивается Интерполом. Тем временем муссировались сведения о том, что Гиоргадзе сотрудничает с российскими спецслужбами, а власти Грузии заявляли, что Гиоргадзе предосатвили убежища в России.
Хотя 23 апреля 2002 года заместитель директора ФСБ России Виктор Комогоров заявил, что им неизвестно о местонахождении Гиоргадзе, поскольку они не имеют к нему никакого отношения, однако позже, в 2006 году, заместитель генерального прокурора России предложил Гиоргадзе убежище. Последний, хотя и заявлял, что не хочет получать политическое убежище, но де-факто получил его и по сей день продолжает жить в России. В Грузии его считают лицом, защищающим интересы России.
В 2006 году были арестованы 12 членов партии Гиоргадзе «Справедливость». Их обвинили в совершении вооруженного переворота, свержении правительства и подготовке силового захвата власти. По тому же обвинению была арестована и Майя Николеишвили, одна из лидеров движения «Анти-Сорос». Позже она признала выдвинутые против нее обвинения и дала показания против других. После дачи показаний Николеишвили была освобождена.
Один из ее единомышленников, Кока Квиникадзе, после освобождения из тюрьмы заявил, что муж Николеишвили был прокурором. В том же интервью Квиникадзе также заявил, что они выступали против «ведения агрессивной политики» с Россией. «Необходимо было создать движение, которое показало бы всем, к чему может привести неосознанная политика властей», – заявил Квиникадзе.
Примечательно также то, что все это происходило перед выборами в органы местного самоуправления, а бывший министр госбезопасности Гиоргадзе из России угрожал грузинским властям «Крапивной революцией». Гиоргадзе также утверждал, что «сотрудничество с Россией будет одним из его приоритетов».
На этом протесты в Грузии против деятельности Джорджа Сороса закончились. Гиоргадзе до сих пор находится в России и часто выступает с различнымы заявлениями. В 2018 году он выступил против финансируемой США Lagour Laboratories в Грузии, заявив, что «на людях проводятся эксперименты и создается биологическое оружие».
В 2012 году в Грузии произошла смена власти. Впервые в истории страны власти сменились в результате выборов. Вторая волна «антисоросовского» движения началась при новых властях, во времена «Грузинской мечты». В преддверии выборов в ОМС 2017 года в стране было сформировано движение «Грузинский марш» которое выступало против нелегальных мигрантов, а затем стало проведить гомофобные демонстрации. Примечательно, что это движение вновь выступило против прежних властей – «Единого национального движения» Саакашвили. Так, например, 19 марта 2018 года «за оскорбление чувств верующих» движение организовало акцию протеста во дворе оппозиционного телеканала «Рустави 2».
В сентябре того же года движение организовало митинг перед офисом «Фонды Открытого общества» в Грузии, после чего участники митинга направились к офису кандидата в мэры Тбилиси Кахи Каладзе. Митингующие требовали запретить деятельность офиса Сороса в Грузии, а также требовали от властей не продавать иностранцам земли сельскохозяйственного назначения.
Хотя митинг и проходил в кабинете одного из видных деятелей правящей партии – Кахи Каладзе, тем не менее протестующие всего лишь потребовали от него изложения своей позиции. Примечательно, что «Грузинский марш» называл некоторых членов правящей команды «рабами Сороса». Среди них был и бывший спикер парламента Ираклий Кобахидзе.
В дальнейшем «Грузинский марш» неоднократно выступал уличной борьбой против оппозиции. В частности, они организовали несколько контрпротестов против оппозиционной партии «Европейская Грузия». Они также провели контракции во время антифашистских протестов.