Ադրբեջանի մարդը ԵՄ-ում. Հունգարիայի վարչապետը և Ալիևը
Հունգարիան 2010 թվականից ղեկավարվում է վարչապետ Վիկտոր Օրբանի և նրա պահպանողական «Ֆիդես» կուսակցության կողմից։ Օրբանի ղեկավարության տարիներին Հունգարիան դարձել է ավելի պակաս ժողովրդավար և հաճախ համարվում է Եվրամիության անդամ երկրներից ամենաավտորիտարը։
Ըստ Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության, Օրբանը քաղաքականացրել է Հունգարիայի դատարանները, թուլացրել անկախ մամուլը և քաղաքացիական հասարակությունը, վերջ դրել ակադեմիական ազատությանը և խրախուսում է այլատյացությունը (քսենոֆոբիա)։ Օրբանն ինքը Հունգարիան բնութագրել է որպես «ոչ լիբերալ ժողովրդավարություն» (illiberal democracy)։ Ըստ The Economist Intelligence Unit-ի (EIU) ժողովրդավարության 2019-ի ինդեքսի, Հունգարիան «թերի ժողովրդավարություն» (flawed democracy) է և ԵՄ անդամ երկրների շարքում զբաղեցնում է ամենացածր դիրքերից մեկը։
Ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2020-ի զեկույցի, մամուլի ազատության առումով ևս Հունգարիան ԵՄ երկրների ցանկում վերջից երկրորդ տեղում է (աշխարհում՝ 89-րդը), միայն Բուլղարիայում (111-րդ տեղը) է մամուլի ազատությունը ավելի վատ վիճակում։ Օրբանի իշխանությունը նաև երկրից հեռացրել է Եվրոպայի առաջատար համալսարաններից մեկը՝ Կենտրոնական եվրոպական համալսարանը (CEU), որը քաղաքական ճնշումների պատճառով 2019-ին տեղափոխվեց Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտից Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննա։
Քաղաքացիական հասարակության դեմ արշավը Օրբանի կառավարության կողմից ևս բավականին ուժգին է։ Այն, բռնապետական երկրների պես, ինչպիսիք են Թուրքիան և Ադրբեջանը, ճնշում է գործադրել Ջորջ Սորոսի հիմնած «Բաց հասարակության հիմնադրամների» վրա, որի հետևանքով այն դադարեցրել է գործունեությունը Հունգարիայում։
Օրբանի արտաքին կապերը
Արտաքին քաղաքականության մեջ Օրբանը մտերիմ կապեր է հաստատել մի քանի երկրների ավտորիտար ղեկավարների հետ, ինչպիսիք են Թուրքիանի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Նրանց շարքում է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Օրբանը նաև լավ հարաբերություններ ունի Թյուրքական խորհրդի հետ։ 2019-ի հոկտեմբերին Օրբանը Բաքվում մասնակցեց Թյուրքական խորհրդի գագաթնաժողովին, որտեղ հայտարարեց, որ Հունգարիան կարող է ծառայել որպես կամուրջ թյուրքական երկրների և ԵՄ-ի միջև։ Թուրքիայի հետ մտերիմ կապերի պատճառով Օրբանի Հունգարիան 2020-ի հոկտեմբերին և դեկտեմբերին երկու անգամ դեմ արտահայտվեց ԵՄ-ի կողմից Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու Հունաստանի նախաձեռնությանը:
Օրբան-Ալիև կապերը
Հունգարիան, ինչպես շատ այլ եվրոպական երկրներ, Ադրբեջանն առաջին հերթին դիտարկում է որպես բնական գազի աղբյուր։ Հունգարիայի վարչապետի պաշտոնում Օրբանը մի քանի անգամ այցելել է Ադրբեջան։ Առաջին անգամ՝ 2010-ի սեպտեմբերին, Օրբանը Բաքվում մասնակցեց Ադրբեջան-Վրաստան-Ռումինիա գազատարի նախագծի համաժողովին։ Երկրորդ անգամ Օրբանը Ադրբեջան այցելեց 2012-ի հունիսին և դեմ-առ-դեմ հանդիպում ունեցավ Ալիևի հետ։ 2014-ի հոկտեմբերին Ալիևը և Օրբանը ստորագրեցին ռազմավարական գործընկերություն մասին փաստաթղթեր։ Օրբանը Ադրբեջան է այցելել նաև 2016-ի մարտին և 2019-ի հոկտեմբերին։
Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը և հնարավոր շարժառիթները
Ադրբեջանի և Հունգարիայի միջև կապերը միջազգային ուշադրության արժանացան 2012-ի օգոստոսի 31-ին, երբ 2004-ին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելով սպանած Ռամիլ Սաֆարովը գաղտնի կերպով Հունգարիայից արտահանձնվեց Ադրբեջան։ Այս քայլն արժանացավ միջազգային դատապարտման, իսկ այն ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը խզում է դիվանագիտական կապերը Հունգարիայի հետ։ «Դա տեղի է ունեցել, քանի որ Եվրոպական միության և ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունգարիայի իշխանությունները գործարքի մեջ են մտել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ»,- այն ժամանակ ասել էր Սարգսյանը։
Ալիևի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության ղեկավար Նովրուզ Մամադովը հաստատել էր, որ Սաֆարովի արտահանձնումը իրականացել է գաղտնի բանակցությունների միջոցով, որոնք վարվել են Ալիևի հսկողության ներքո և արտահանձման վերջնական որոշումը կայացվել է Օրբանի՝ Ադրբեջան այցելության ժամանակ։
Սաֆարովի արտահանձման պատճառով Օրբանը քննադատության արժանացավ հունգարական ընդդիմության կողմից, և ամենամեծ ընդդիմադիր կուսակցությունը պահանջեց նրա հրաժարականը։ Օրբանը զղջում չհայտնեց և ավելին՝ հայտարարեց, որ Սաֆարովի արտահանձնումը «ճիշտ և իրավացի» որոշում էր։ «Հունգարիան պետք է հետապնդի սեփական, այլ ոչ թե Հայաստանի կամ Ադրբեջանի շահերը»,- ասել էր նա։
Իր այս խոսքում Օրբանը, հավանաբար, նկատի ուներ Ադրբեջանից ստացած ֆինանսական միջոցները, որոնք, ենթադրաբար, ազդել են Սաֆարովին արտահանձնելու որոշման վրա։ 2017-ին հետաքննող լրագրողները պարզեցին, որ Սաֆարովի արտահանձման ժամանակաշրջանում Ադրբեջանից 7 մլն դոլար է փոխանցվել հունգարական MKB բանկ։ Բանկային հաշիվը, ըստ հետաքննության, պատկանում է Ադրբեջանի փոխվարչապետի որդուն։ Արտահանձման որոշման վրա, հավանաբար, ազդել է նաև Ադրբեջանի պատրաստակամությունը՝ գնել Հունգարիայի 2-3 մլրդ եվրո արժողությամբ պարտատոմսեր։
Աջակցություն Ադրբեջանին՝ Արցախի հարցում, և խորացող տնտեսական կապեր
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Հունգարիան ԵՄ անդամ միակ երկիրն էր, որն անթաքույց կողմնակալ վերաբերմունք ցույց տվեց։ 2020-ի հոկտեմբերի 1-ին Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնեց, որ այդ երկիրը աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը՝ որպես միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունք։ Նմանատիպ հայտարարություն Հունգարիայի ԱԳՆ-ն արել էր նաև ավելի վաղ՝ 2020-ի հուլիսի կեսերին, Տավուշում սահմանային բախումների ժամանակ։
Պատերազմի ավարտից երկու ամիս անց Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Ադրբեջանի սոցիալական հարցերի նախարարի հետ զրույցից հետո հայտարարեց, որ հունգարական ընկերությունները պատրաստ են մասնակցել պատերազմից տուժած տարածքների վերակառուցմանը։ «Հունգարիան միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և աջակցել հակամարտությունների բանակցային լուծմանը»,- ասել էր Սիյարտոն և հավելել, որ Հունգարիայի կառավարությունը 25 հազար եվրո դրամաշնորհ է տրամադրել Ադրբեջանին ականազերծման աշխատանքների համար։
2021-ի հունվարին Հունգարիայի Exim բանկը 100 մլն դոլար արժողությամբ վարկային գիծ բացեց Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններում վերակառուցման ծրագրերում հունգարական ընկերություններին աջակցելու նպատակով։
Հունգարիայի և Ադրբեջանի միջև առևտուրը, սակայն, բավականին համեստ ծավալների է։ Ըստ Հունգարի վիճակագրական գործակալության, 2021-ին երկու երկրների միջև առևտուրը կազմել է ընդամենը 38 մլն դոլար և գրեթե ամբողջովին միակողմանի է։ Նախորդ տարի Հունգարիայից Ադրբեջան է արտահանվել 37․2 մլն դոլարի ապրանք։
Միաժամանակ, Հունգարիան հույս ունի առաջիկայում սկսել Ադրբեջանից գնել բնական գազ։ Արտգործնախարար Սիյարտոն դեռ 2021-ի մարտին հայտարարել էր, որ Հունգարիան հետաքրքրված է միանալու Տրանսադրիատիկ գազատարին, որը գազ է հասցնում Կասպից ծովից Իտալիա։ Սիյարտոն հայտնել է, որ Հունգարիան բանակցում է Ադրբեջանից արդեն 2023-ի վերջին գազ գնելու շուրջ։ Նա նաև հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը կդառնա Եվրոպայի համար գազի մատակարարող հիմնական երկիրը։
Մեղքերի քավու՞մ
Արդեն տասը տարի է անցել, ինչ Սաֆարովի արտահանձնումից հետո Հայաստանը խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Սակայն վերջին շրջանում Հունգարիայի կառավարությունը որոշ քայլեր է իրականացրել Հայաստանի հետ հարաբերությունների շտկման ուղղությամբ։
Նախ, 2020-ի նոյեմբերին Հունգարիայի՝ Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և hունգարական աջակցության ծրագրի պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյը հայտարարեց, որ Հունգարիան մեկ միլիոն դոլար է նախատեսում նվիրաբերել Մերձավոր արևելքում Հայ-առաքելական եկեղեցուն։ Մասնավորապես, Հունգարիան աջակցել է Սիրիայում Հայ-առաքելական եկեղեցու վնասված դպրոցի վերականգնմանը, Իրաքի Զախո քաղաքի հայկական եկեղեցու վերականգնմանը և օգնություն է տրամադրել Լիբանանում հայ կաթոլիկ ընտանիքներին։
2021-ի դեկտեմբերին Հունգարիան երկու նշանակալից քայլով աչքի ընկավ։ Նախ, դեկտեմբերին 29-ին Հունգարիայի միջնորդությամբ 5 հայ ռազմագերի վերադարձավ Ադրբեջանից։ Իսկ հաջորդ օրը հայտնի դարձավ, որ Հունգարիան 100 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ է նվիրաբերել Հայաստանին՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում։
Հատկանշական է, որ հինգ հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին հայտնող գրառման մեջ Հունգարիայի արտգործնախարար Սիյարտոն չի վարանել գովաբանել Ադրբեջանին: «Այսօր Ադրբեջանը որոշել է ազատ արձակել հինգ հայ զինվորների՝ դրանով իսկ ապացուցելով իր հավատարմությունը տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանը»,- գրել է նա:

Венгрией с 2010 года управляют премьер-министр Виктор Орбан и его консервативная партия «Фидес». За годы премьерства Орбана Венгрия стала менее демократичной и часто считается самой авторитарной из стран-членов Европейского Союза.
По данным правозащитной организации Human Rights Watch, Орбан политизировал венгерские суды, ослабил независимую прессу и гражданское общество, положил конец академической свободе и поощряет ксенофобию. Сам Орбан назвал Венгрию «нелиберальной демократией». Согласно Индексу демократии за 2019 год, составленному The Economist Intelligence Unit (EIU), Венгрия оценивается как «несовершенная демократия» (flawed democracy) и занимает одно из самых низких мест среди государств-членов ЕС.
Согласно отчету организации «Репортеры без границ» за 2020 год, по уровню свободы прессы Венгрия занимает второе место с конца в списке стран ЕС (89-е место в мире), ситуация со свободой прессы хуже только в Болгарии (111-е место). Правительство Орбана также выдавило из страны один из ведущих университетов Европы – Центрально-Европейский университет (CEU), который переехал из столицы Венгрии Будапешта в столицу Австрии Вену в 2019 году из-за политического давления.
Кампания правительства Орбана против гражданского общества также довольно сильная. Она, как и такие диктаторские страны, как Турция и Азербайджан, оказала давление на «Фонды открытого общества», основанные Джорджем Соросом, в результате чего фонды Сороса прекратили свою деятельность в Венгрии.
Внешние связи Орбана
Во внешней политике Орбан установил тесные связи с авторитарными лидерами ряда стран, такими как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, президент России Владимир Путин, бывший президент США Дональд Трамп. Среди них и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
У Орбана также хорошие отношения с Тюркским советом. В октябре 2019 года Орбан принял участие в саммите Тюркского совета в Баку, где заявил, что Венгрия может служить мостом между тюркскими странами и ЕС. Из-за тесных связей с Турцией Венгрия Орбана дважды выступала против инициативы Греции о введении санкций ЕС в отношении Турции в октябре и декабре 2020 года.
Связи Орбан–Алиев
Венгрия, как и многие другие европейские страны, рассматривает Азербайджан в первую очередь как источник природного газа. На посту премьер-министра Венгрии Орбан несколько раз посещал Азербайджан. В первый раз, в сентябре 2010 года, в Баку Орбан принял участие в съезде по проекту газопровода Азербайджан-Грузия-Румыния. Во второй раз Орбан посетил Азербайджан в июне 2012 года и встретился с Алиевым в формате тет-а-тет. В октябре 2014 года Алиев и Орбан подписали документы о стратегическом партнерстве. Орбан также посетил Азербайджан в марте 2016 года и октябре 2019 года.
Экстрадиция Рамиля Сафарова и возможные мотивы
Отношения между Азербайджаном и Венгрией привлекли внимание международного сообщества 31 августа 2012 года, когда Рамиль Сафаров, убивший топором армянского офицера Гургена Маргаряна в 2004 году, был тайно экстрадирован из Венгрии в Азербайджан. Этот шаг удостоился международного осуждения, а тогдашний президент РА Серж Саргсян заявил, что Армения разрывает дипломатические отношения с Венгрией. «Это произошло потому, что власти Венгрии, государства-члена ЕС и НАТО, пошли на сделку с властями Азербайджана», – сказал тогда Саргсян.
Заведующий отделом внешних связей Исполнительного аппарата президента Азербайджана Новруз Мамедов подтвердил, что экстрадиция Сафарова была осуществлена путем тайных переговоров, которые велись под контролем Алиева, а окончательное решение об экстрадиции было принято во время визита Орбана в Азербайджан.
В связи с экстрадицией Сафарова Орбан удостоился критики со стороны венгерской оппозиции, и крупнейшая оппозиционная партия потребовала его отставки. Орбан не выразил раскаяния и, более того, заявил, что экстрадиция Сафарова была «верным и справедливым» решением. «Венгрия должна преследовать свои интересы, а не интересы Армении или Азербайджана», – сказал он.
В этой своей речи Орбан, по всей вероятности, имел в виду финансовые средства, полученные от Азербайджана, которые, предположительно, повлияли на решение об экстрадиции Сафарова. В 2017 году журналисты-расследователи выяснили, что в период экстрадиции Сафарова из Азербайджана в венгерский банк МКБ было переведено 7 миллионов долларов. По данным расследования, банковский счет принадлежит сыну вице-премьер-министра Азербайджана. Вероятно, на решение об экстрадиции повлияла также готовность Азербайджана купить венгерские облигации стоимостью 2-3 миллиарда евро.
Поддержка Азербайджану в вопросе Арцаха и углубление экономических связей
Во время 44-дневной войны Венгрия была единственной страной-членом ЕС, проявившей неприкрытую предвзятость. Министерство иностранных дел Венгрии 1 октября 2020 года сообщило, что эта страна поддерживает территориальную целостность Азербайджана как основной принцип международного права. С аналогичным заявлением МИД Венгрии выступил и ранее, в середине июля 2020 года, во время пограничных столкновений в Тавуше.
Через два месяца после окончания войны министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто после беседы с министром труда и социальной защиты Азербайджана заявил, что венгерские компании готовы участвовать в восстановлении пострадавших от войны территорий. «Венгрия всегда поддерживала территориальную целостность Азербайджана и поддерживала урегулирование конфликтов путем переговоров», — сказал Сийярто и добавил, что правительство Венгрии предоставило Азербайджану грант в размере 25 тысяч евро для работ по разминированию.
В январе 2021 года «Эксимбанк» Венгрии открыл кредитную линию на сумму 100 миллионов долларов для поддержки венгерских компаний, вовлеченных в проекты реконструкции в районах, прилегающих к Нагорному Карабаху.
Однако объем торговли между Венгрией и Азербайджаном весьма скромен. По данным Статистического агентства Венгрии, товарооборот между двумя странами в 2021 году составил всего 38 миллионов долларов и почти полностью является односторонним. В прошлом году из Венгрии в Азербайджан было экспортировано товаров на сумму 37.2 миллиона долларов.
В то же время Венгрия надеется в ближайшее время начать покупать природный газ у Азербайджана. Министр иностранных дел Сийярто еще в марте 2021 года заявил, что Венгрия заинтересована в присоединении к Трансадриатическому газопроводу, по которому газ из Каспийского моря доставляется в Италию. Сийярто сообщил, что Венгрия ведет переговоры о покупке газа у Азербайджана до конца 2023 года. Он также выразил надежду, что Азербайджан станет для Европы основной страной-поставщиком газа.
Искупление грехов
Прошло уже десять лет с тех пор, как Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией после экстрадиции Сафарова. Однако в последнее время правительство Венгрии предприняло некоторые шаги в направлении улучшения отношений с Арменией.
Прежде всего, в ноябре 2020 года государственный секретарь Венгрии по вопросам помощи преследуемым христианам Тристан Азбей заявил, что Венгрия планирует пожертвовать один миллион долларов Армянской апостольской церкви на Ближнем Востоке. В частности, Венгрия поддержала восстановление разрушенной школы при Армянской апостольской церкви в Сирии, восстановление армянской церкви в иранском городе Захо, оказала помощь семьям армян-католиков в Ливане.
В декабре 2021 года Венгрия отличилась двумя важными шагами. Сначала 29 декабря из Азербайджана при посредничестве Венгрии вернулись 5 армянских военнопленных. А на следующий день стало известно, что Венгрия пожертвовала Армении 100 тысяч доз вакцины в рамках борьбы с коронавирусом.
Примечательно, что в сообщении о возвращении пяти армянских военнопленных министр иностранных дел Венгрии Сийярто поспешил похвалить Азербайджан. «Сегодня Азербайджан принял решение об освобождении пятерых армянских солдат, тем самым доказав свою приверженность стабильности и безопасности в регионе», – написал он.