Ադրբեջանի մարդը ԵՄ-ում. Հունգարիայի վարչապետը և Ալիևը
Հունգարիան 2010 թվականից ղեկավարվում է վարչապետ Վիկտոր Օրբանի և նրա պահպանողական «Ֆիդես» կուսակցության կողմից։ Օրբանի ղեկավարության տարիներին Հունգարիան դարձել է ավելի պակաս ժողովրդավար և հաճախ համարվում է Եվրամիության անդամ երկրներից ամենաավտորիտարը։
Ըստ Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության, Օրբանը քաղաքականացրել է Հունգարիայի դատարանները, թուլացրել անկախ մամուլը և քաղաքացիական հասարակությունը, վերջ դրել ակադեմիական ազատությանը և խրախուսում է այլատյացությունը (քսենոֆոբիա)։ Օրբանն ինքը Հունգարիան բնութագրել է որպես «ոչ լիբերալ ժողովրդավարություն» (illiberal democracy)։ Ըստ The Economist Intelligence Unit-ի (EIU) ժողովրդավարության 2019-ի ինդեքսի, Հունգարիան «թերի ժողովրդավարություն» (flawed democracy) է և ԵՄ անդամ երկրների շարքում զբաղեցնում է ամենացածր դիրքերից մեկը։
Ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2020-ի զեկույցի, մամուլի ազատության առումով ևս Հունգարիան ԵՄ երկրների ցանկում վերջից երկրորդ տեղում է (աշխարհում՝ 89-րդը), միայն Բուլղարիայում (111-րդ տեղը) է մամուլի ազատությունը ավելի վատ վիճակում։ Օրբանի իշխանությունը նաև երկրից հեռացրել է Եվրոպայի առաջատար համալսարաններից մեկը՝ Կենտրոնական եվրոպական համալսարանը (CEU), որը քաղաքական ճնշումների պատճառով 2019-ին տեղափոխվեց Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտից Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննա։
Քաղաքացիական հասարակության դեմ արշավը Օրբանի կառավարության կողմից ևս բավականին ուժգին է։ Այն, բռնապետական երկրների պես, ինչպիսիք են Թուրքիան և Ադրբեջանը, ճնշում է գործադրել Ջորջ Սորոսի հիմնած «Բաց հասարակության հիմնադրամների» վրա, որի հետևանքով այն դադարեցրել է գործունեությունը Հունգարիայում։
Օրբանի արտաքին կապերը
Արտաքին քաղաքականության մեջ Օրբանը մտերիմ կապեր է հաստատել մի քանի երկրների ավտորիտար ղեկավարների հետ, ինչպիսիք են Թուրքիանի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Նրանց շարքում է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Օրբանը նաև լավ հարաբերություններ ունի Թյուրքական խորհրդի հետ։ 2019-ի հոկտեմբերին Օրբանը Բաքվում մասնակցեց Թյուրքական խորհրդի գագաթնաժողովին, որտեղ հայտարարեց, որ Հունգարիան կարող է ծառայել որպես կամուրջ թյուրքական երկրների և ԵՄ-ի միջև։ Թուրքիայի հետ մտերիմ կապերի պատճառով Օրբանի Հունգարիան 2020-ի հոկտեմբերին և դեկտեմբերին երկու անգամ դեմ արտահայտվեց ԵՄ-ի կողմից Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու Հունաստանի նախաձեռնությանը:
Օրբան-Ալիև կապերը
Հունգարիան, ինչպես շատ այլ եվրոպական երկրներ, Ադրբեջանն առաջին հերթին դիտարկում է որպես բնական գազի աղբյուր։ Հունգարիայի վարչապետի պաշտոնում Օրբանը մի քանի անգամ այցելել է Ադրբեջան։ Առաջին անգամ՝ 2010-ի սեպտեմբերին, Օրբանը Բաքվում մասնակցեց Ադրբեջան-Վրաստան-Ռումինիա գազատարի նախագծի համաժողովին։ Երկրորդ անգամ Օրբանը Ադրբեջան այցելեց 2012-ի հունիսին և դեմ-առ-դեմ հանդիպում ունեցավ Ալիևի հետ։ 2014-ի հոկտեմբերին Ալիևը և Օրբանը ստորագրեցին ռազմավարական գործընկերություն մասին փաստաթղթեր։ Օրբանը Ադրբեջան է այցելել նաև 2016-ի մարտին և 2019-ի հոկտեմբերին։
Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը և հնարավոր շարժառիթները
Ադրբեջանի և Հունգարիայի միջև կապերը միջազգային ուշադրության արժանացան 2012-ի օգոստոսի 31-ին, երբ 2004-ին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելով սպանած Ռամիլ Սաֆարովը գաղտնի կերպով Հունգարիայից արտահանձնվեց Ադրբեջան։ Այս քայլն արժանացավ միջազգային դատապարտման, իսկ այն ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը խզում է դիվանագիտական կապերը Հունգարիայի հետ։ «Դա տեղի է ունեցել, քանի որ Եվրոպական միության և ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունգարիայի իշխանությունները գործարքի մեջ են մտել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ»,- այն ժամանակ ասել էր Սարգսյանը։
Ալիևի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության ղեկավար Նովրուզ Մամադովը հաստատել էր, որ Սաֆարովի արտահանձնումը իրականացել է գաղտնի բանակցությունների միջոցով, որոնք վարվել են Ալիևի հսկողության ներքո և արտահանձման վերջնական որոշումը կայացվել է Օրբանի՝ Ադրբեջան այցելության ժամանակ։
Սաֆարովի արտահանձման պատճառով Օրբանը քննադատության արժանացավ հունգարական ընդդիմության կողմից, և ամենամեծ ընդդիմադիր կուսակցությունը պահանջեց նրա հրաժարականը։ Օրբանը զղջում չհայտնեց և ավելին՝ հայտարարեց, որ Սաֆարովի արտահանձնումը «ճիշտ և իրավացի» որոշում էր։ «Հունգարիան պետք է հետապնդի սեփական, այլ ոչ թե Հայաստանի կամ Ադրբեջանի շահերը»,- ասել էր նա։
Իր այս խոսքում Օրբանը, հավանաբար, նկատի ուներ Ադրբեջանից ստացած ֆինանսական միջոցները, որոնք, ենթադրաբար, ազդել են Սաֆարովին արտահանձնելու որոշման վրա։ 2017-ին հետաքննող լրագրողները պարզեցին, որ Սաֆարովի արտահանձման ժամանակաշրջանում Ադրբեջանից 7 մլն դոլար է փոխանցվել հունգարական MKB բանկ։ Բանկային հաշիվը, ըստ հետաքննության, պատկանում է Ադրբեջանի փոխվարչապետի որդուն։ Արտահանձման որոշման վրա, հավանաբար, ազդել է նաև Ադրբեջանի պատրաստակամությունը՝ գնել Հունգարիայի 2-3 մլրդ եվրո արժողությամբ պարտատոմսեր։
Աջակցություն Ադրբեջանին՝ Արցախի հարցում, և խորացող տնտեսական կապեր
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Հունգարիան ԵՄ անդամ միակ երկիրն էր, որն անթաքույց կողմնակալ վերաբերմունք ցույց տվեց։ 2020-ի հոկտեմբերի 1-ին Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնեց, որ այդ երկիրը աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը՝ որպես միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունք։ Նմանատիպ հայտարարություն Հունգարիայի ԱԳՆ-ն արել էր նաև ավելի վաղ՝ 2020-ի հուլիսի կեսերին, Տավուշում սահմանային բախումների ժամանակ։
Պատերազմի ավարտից երկու ամիս անց Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Ադրբեջանի սոցիալական հարցերի նախարարի հետ զրույցից հետո հայտարարեց, որ հունգարական ընկերությունները պատրաստ են մասնակցել պատերազմից տուժած տարածքների վերակառուցմանը։ «Հունգարիան միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և աջակցել հակամարտությունների բանակցային լուծմանը»,- ասել էր Սիյարտոն և հավելել, որ Հունգարիայի կառավարությունը 25 հազար եվրո դրամաշնորհ է տրամադրել Ադրբեջանին ականազերծման աշխատանքների համար։
2021-ի հունվարին Հունգարիայի Exim բանկը 100 մլն դոլար արժողությամբ վարկային գիծ բացեց Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններում վերակառուցման ծրագրերում հունգարական ընկերություններին աջակցելու նպատակով։
Հունգարիայի և Ադրբեջանի միջև առևտուրը, սակայն, բավականին համեստ ծավալների է։ Ըստ Հունգարի վիճակագրական գործակալության, 2021-ին երկու երկրների միջև առևտուրը կազմել է ընդամենը 38 մլն դոլար և գրեթե ամբողջովին միակողմանի է։ Նախորդ տարի Հունգարիայից Ադրբեջան է արտահանվել 37․2 մլն դոլարի ապրանք։
Միաժամանակ, Հունգարիան հույս ունի առաջիկայում սկսել Ադրբեջանից գնել բնական գազ։ Արտգործնախարար Սիյարտոն դեռ 2021-ի մարտին հայտարարել էր, որ Հունգարիան հետաքրքրված է միանալու Տրանսադրիատիկ գազատարին, որը գազ է հասցնում Կասպից ծովից Իտալիա։ Սիյարտոն հայտնել է, որ Հունգարիան բանակցում է Ադրբեջանից արդեն 2023-ի վերջին գազ գնելու շուրջ։ Նա նաև հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը կդառնա Եվրոպայի համար գազի մատակարարող հիմնական երկիրը։
Մեղքերի քավու՞մ
Արդեն տասը տարի է անցել, ինչ Սաֆարովի արտահանձնումից հետո Հայաստանը խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Սակայն վերջին շրջանում Հունգարիայի կառավարությունը որոշ քայլեր է իրականացրել Հայաստանի հետ հարաբերությունների շտկման ուղղությամբ։
Նախ, 2020-ի նոյեմբերին Հունգարիայի՝ Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և hունգարական աջակցության ծրագրի պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյը հայտարարեց, որ Հունգարիան մեկ միլիոն դոլար է նախատեսում նվիրաբերել Մերձավոր արևելքում Հայ-առաքելական եկեղեցուն։ Մասնավորապես, Հունգարիան աջակցել է Սիրիայում Հայ-առաքելական եկեղեցու վնասված դպրոցի վերականգնմանը, Իրաքի Զախո քաղաքի հայկական եկեղեցու վերականգնմանը և օգնություն է տրամադրել Լիբանանում հայ կաթոլիկ ընտանիքներին։
2021-ի դեկտեմբերին Հունգարիան երկու նշանակալից քայլով աչքի ընկավ։ Նախ, դեկտեմբերին 29-ին Հունգարիայի միջնորդությամբ 5 հայ ռազմագերի վերադարձավ Ադրբեջանից։ Իսկ հաջորդ օրը հայտնի դարձավ, որ Հունգարիան 100 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ է նվիրաբերել Հայաստանին՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում։
Հատկանշական է, որ հինգ հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին հայտնող գրառման մեջ Հունգարիայի արտգործնախարար Սիյարտոն չի վարանել գովաբանել Ադրբեջանին: «Այսօր Ադրբեջանը որոշել է ազատ արձակել հինգ հայ զինվորների՝ դրանով իսկ ապացուցելով իր հավատարմությունը տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանը»,- գրել է նա:

Azerbaijan’s person in the EU: Hungarian Prime Minister and Aliyev
Hungary has been ruled by Prime Minister Viktor Orbán and his conservative Fidesz party since 2010. During Orbán’s leadership, Hungary has become less democratic and is often considered the most authoritarian of the European Union member states.
According to Human Rights Watch, Orban has politicized the Hungarian courts, weakened the independent press and civil society, put an end to academic freedom and encourages xenophobia. Orban himself has described Hungary as an “illiberal democracy”. According to the 2019 democracy index of The Economist Intelligence Unit (EIU), Hungary is a “flawed democracy” and occupies one of the lowest positions among EU member states.
According to the 2020 report of the “Reporters Without Borders” on press freedom, Hungary ranks second from the bottom among EU countries (89th in the world). Only Bulgaria (111th) has a worse index of press freedom. Orbán’s government also removed one of Europe’s leading universities from the country, the Central European University (CEU), which moved from the Hungarian capital Budapest to the Austrian capital Vienna in 2019 due to political pressure.
The campaign against civil society by Orbán’s government is also quite strong. Just like dictatorial countries such as Turkey and Azerbaijan, Orbán’s government put pressure on the “Open Society Foundations” founded by George Soros, as a result of which it stopped its activities in Hungary.
Orbán’s foreign connections
In foreign policy, Orbán has established close ties with authoritarian leaders of several countries, such as Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Russian President Vladimir Putin, and former US President Donald Trump. The President of Azerbaijan Ilham Aliyev is also among them.
Orbán also has good relations with the Turkic Council. In October 2019, Orbán participated in the Turkic Council summit in Baku, where he announced that Hungary can serve as a bridge between the Turkic countries and the EU. Due to its close ties with Turkey, Orban’s government twice opposed Greece’s initiative to impose EU sanctions against Turkey in October and December 2020.
Orban-Aliyev connections
Hungary, like many other European countries, views Azerbaijan primarily as a source of natural gas. Orbán visited Azerbaijan several times in his position as the Prime Minister of Hungary. For the first time, in September 2010, Orban took part in the Azerbaijan-Georgia-Romania gas pipeline project conference in Baku. Orbán visited Azerbaijan for the second time in June 2012 and had a face-to-face meeting with Aliyev. In October 2014, Aliyev and Orbán signed documents on strategic partnership. Orban also visited Azerbaijan in March 2016 and October 2019.
Ramil Safarov’s extradition and possible motives
Relations between Azerbaijan and Hungary received international attention on August 31, 2012, when Ramil Safarov, who had killed Armenian officer Gurgen Margaryan with an axe in 2004, was secretly extradited from Hungary to Azerbaijan. This step was condemned internationally, and the then President of Armenia Serzh Sargsyan announced that Armenia was breaking diplomatic ties with Hungary. “It happened because the authorities of Hungary, a member of the European Union and NATO, entered into a deal with the authorities of Azerbaijan,” Sargsyan said at that time.
Novruz Mamadov, head of the International Relations Department of Aliyev’s Office, confirmed that Safarov’s extradition was carried out through secret negotiations, which were conducted under Aliyev’s supervision, and the final decision on extradition was made during Orban’s visit to Azerbaijan.
Due to the extradition of Safarov, Orbán was criticized by the Hungarian opposition, and the largest opposition party demanded his resignation. Orbán did not express remorse. Moreover, he declared that the extradition of Safarov was a “right and just” decision. “Hungary should pursue its own interests, not those of Armenia or Azerbaijan,” he said.
Orban probably meant the financial resources he received from Azerbaijan, which supposedly influenced the decision to extradite Safarov. In 2017, investigative journalists found out that during the period of Safarov’s extradition, USD 7 million were transferred from Azerbaijan to the Hungarian MKB bank. According to the investigation, the bank account belongs to the son of the Deputy Prime Minister of Azerbaijan. The extradition decision was probably also influenced by Azerbaijan’s willingness to buy Hungarian bonds worth EUR 2-3 billion.
Support to Azerbaijan in the Nagorno Karabakh issue and deepening economic ties
During the 44-day war, Hungary was the only EU member state that showed an undisguised biased attitude. On October 1, 2020, the Ministry of Foreign Affairs of Hungary announced that the country supports Azerbaijan’s territorial integrity as a fundamental principle of international law. The Hungarian Foreign Ministry made a similar statement earlier, in mid-July 2020, during the border clashes in Tavush.
Two months after the end of the war, the Minister of Foreign Affairs of Hungary, Peter Szijártó, after a conversation with the Minister of Social Affairs of Azerbaijan, announced that Hungarian companies are ready to participate in the reconstruction of the territories affected by the war. “Hungary has always supported the territorial integrity of Azerbaijan and the negotiated resolution of conflicts,” said Szijjártó and added that the Hungarian government provided a grant of EUR 25,000 to Azerbaijan for demining works.
In January 2021, the Exim Bank of Hungary opened a credit line worth USD 100 million to support Hungarian companies in reconstruction projects in the regions adjacent to Nagorno Karabakh.
However, the trade between Hungary and Azerbaijan is quite modest. According to the Hungarian Statistical Agency, in 2021 the trade between the two countries amounted to only USD 38 million and is almost entirely one-sided. Last year, goods worth USD 37.2 million were exported from Hungary to Azerbaijan.
At the same time, Hungary hopes to start buying natural gas from Azerbaijan in the near future. Foreign Minister Szijjártó announced in March 2021 that Hungary is interested in joining the Trans-Adriatic gas pipeline, which delivers gas from the Caspian Sea to Italy. Szijjártó reported that Hungary is negotiating to buy gas from Azerbaijan by the end of 2023. He also expressed hope that Azerbaijan will become the main gas supplying country for Europe.
Atonement for sins?
Ten years have passed since Armenia severed diplomatic relations with Hungary after the extradition of Safarov. However, recently, the Hungarian government has taken some steps in the direction of improving relations with Armenia.
In November 2020, Tristan Azbey, the State Secretary for the Aid of Persecuted Christians and the Hungary Helps Program, announced that Hungary plans to donate USD one million to the Armenian Apostolic Church in the Middle East. In particular, Hungary supported the restoration of the damaged school of the Armenian-Apostolic Church in Syria, the restoration of the Armenian church in Zakho, Iraq, and provided assistance to Armenian Catholic families in Lebanon.
In December 2021, Hungary stood out with two significant steps. On December 29, five Armenian prisoners of war returned from Azerbaijan through the mediation of Hungary. And the next day it was reported that Hungary donated 100,000 doses of vaccine to Armenia as part of the fight against COVID-19.
It is noteworthy that in the post announcing the return of five Armenian prisoners of war, Hungarian Foreign Minister Szijártó did not hesitate to praise Azerbaijan. “Today, Azerbaijan has decided to release five Armenian soldiers, thereby proving its loyalty to the stability and security of the region,” he wrote.