Հայտարարություն օգոստոսի 24-ին ոստիկանության ապօրինի գործողությունների մասին
2022 թ. օգոստոսի 24-ին` ժամը 18:00-ին, մի խումբ ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիներ կազմակերպել էին բողոքի ցույց Երևանի Ազատության հրապարակում: Բողոքի ցույցը հակապատերազմական էր (օգոստոսի 24-ին լրացավ Ուկրաինայում Ռուսաստանի սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի կես տարին)։
Ակցիայի առաջին իսկ րոպեներից կազմակերպիչներին բերման ենթարկեցին ՀՀ ոստիկանի համազգեստ հագած մարդիկ։ Այնուհետև սկսեցին բերման ենթարկել նաև շարքային մասնակիցներին։ Փաստացի, ՀՀ ոստիկանությունն առանց պարզաբանումների ձերբակալություններ է իրականացրել: Նախնական տվյալներով՝ 20 անձ բերման է ենթարկվել ոստիկանական բաժանմունք: Ձերբակալվածների մեջ է ռուս հայտնի բլոգեր Ալեքսեյ Ռոմանովը:  ՀՀ ոստիկանությունը չի թույլատրել անգամ բացել բողոքի պաստառները:
Մենք, այդպիսով, ականատես ենք լինում մեր երկրում հետադիմական և բռնատիրական երկրներում կիրառվող պրակտիկայի ներդրման:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում ենք ոստիկանության գործողությունները: Մարդու իրավունքները, հավաքների ազատությունը և խոսքի ազատությունը գերագույն արժեք պետք է լինեն Հայաստանում: Ոստիկանությունից պահանջում ենք անհապաղ ազատ արձակել ձերբակալվածներին և հրապարակային բացատրություն տալ այս ապօրինության համար:

Statement on the illegal actions of the police on August 24
At 6pm on 24 August 2022, a group of Republic of Armenia citizens and foreign citizens organized a protest at the Freedom Square in Yerevan. The protest was against the war (24 August marks half a year from the start of the aggressive war unleashed by Russian in the Ukraine).
From the very first minutes of the demonstration, the organizers were taken away (apprehended) by individuals wearing uniforms of the Republic of Armenia Police. Then, they started apprehending also the ordinary participants of the protest. In effect, the Republic of Armenia Police conducted arrests without any explanations. According to preliminary data, 20 individuals were apprehended to police stations. Among those arrested is well-known Russian blogger Alexey Romanov. The Republic of Armenia Police did not even allow to open the protest posters. Thus, we are witnessing the introduction in Armenia of a practice employed in backward and dictatorial states.
We categorically denounce the actions of the Police. Human rights, the freedom of assembly, and the freedom of expression must be supreme values in Armenia. We demand from the Police to immediately set free the arrested and to provide a public explanation for this unlawfulness.