Հայկական եկեղեցիները ոչնչացվում են Ադրբեջանում․ Դանիել Իոաննիսյանը՝ ԵԱՀԿ-ում
Վարշավայում շարունակվում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի Մարդկային չափողականությունների կոնֆերանսը, որտեղ այսօր ելույթ է ունեցել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հայկական եկեղեցիների այլափոխմանը և ավերմանը:
Դանիել Իոաննիսյանի ելույթի տեսագրությունը և հայերեն տեքստը ներկայացնում ենք ստորև․
«Կրոնական ազատության համատեքստում ես կցանկանայի անդրադառնալ, նախ, Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի համապատասխան քաղաքականությանը։ Ենթադրում եմ, որ բոլորդ էլ գիտեք, որ 2020 թվականին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ պատերազմ սկսեց, որի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի բազմաթիվ տարածքներ անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Արդյունքում Բաքվի վերահսկողության տակ է անցել 149 հայկական եկեղեցի, այդ թվում՝ 1500 տարվա պատմություն ունեցող 3 եկեղեցի։
Այդ եկեղեցիները, տաճարներն ու վանքերը սկսեցին արժանանալ նույն ճակատագրին, ինչ ցանկացած բան, որ հայկական է կամ ցանկացած ոք, ով հայ է, որը երբևէ հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, այն է՝ ավերածություն և փոխակերպում:
Պետական մակարդակով հայտարարվեց, որ այդ կրոնական պաշտամունքի վայրերը հայկական եկեղեցիներ չեն, և դրանցից մի քանիսը սկսեցին պարզապես քանդվել, իսկ մյուսները՝ վերականգնողական աշխատանքների անվան տակ այլակերպվեցին։ Այդ թվում՝ Ղազանչեչոցի տաճարը, որտեղ, ի դեպ, ավելի քան 100 տարի առաջ որպես քահանա է ծառայել տատիկիս եղբայրը։
Ադրբեջանի հարգարժան ներկայացուցիչը երեկ այստեղ հայտարարեց, որ իրենք խաղաղություն են ցանկանում տարածաշրջանում։ Սակայն խաղաղություն ցանկացողները չէին քանդի մյուս կողմի կրոնական պաշտամունքի վայրերը։
Հարևան ազգի կրոնական պաշտամունքի վայրերի ոչնչացումը հանգեցնում է փոխադարձ ատելության աճին։ Եթե դուք ձեր հարևան ազգին զրկում եք կրոնական պաշտամունքի վայրից, որը ծառայել է որպես այդպիսին ավելի քան հազար տարի և, առավել ևս, եթե ոչնչացնում եք այն, ապա ի՞նչ արժեք ունեն ձեր խոսքերը խաղաղ համակեցություն ցանկանալու մասին:
Այս առումով մենք կարծում ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է Ադրբեջանից պահանջի անհապաղ դադարեցնել իր վերահսկողության տակ գտնվող հայկական եկեղեցիների և կրոնական այլ վայրերի ոչնչացումն ու աղավաղումը։
Ավելին, մենք կարծում ենք, որ այս առումով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներգրավումը գործընթացին կարող է շատ օգտակար լինել։
Տիկնայք և պարոնայք,
Ես կցանկանայի անդրադառնալ նաև Հայաստանում հավաքների ազատությանը վերաբերող հարցերին։ Հայաստանում դեռևս 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ սկսել էր ձևավորվել խաղաղ հավաքների նկատմամբ բարձր մակարդակի պետական հանդուրժողականություն։ Այն է՛լ ավելի բարձրացավ վերջին տարիներին, երբ ընդդիմությունը կարողացավ ամիսներ շարունակ առանց լուրջ խոչընդոտների փակ պահել Երևանի կենտրոնական փողոցներն ու խաչմերուկները։
Այնուհանդերձ, մենք նկատել ենք ոստիկանների և այլ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից ցուցարարների նկատմամբ անհամաչափ ուժի կիրառման դեպքեր։ Մենք համապատասխան բողոքներ ենք ներկայացրել դատախազություն տեսաապացույցների հետ միասին։ Այդ բոլոր գործերով հետաքննությունները, սակայն, առաջընթաց չեն արձանագրել, և որևէ ոստիկանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի սկսվել։
Այս կապակցությամբ կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին դադարեցնել հավաքների ազատության իրավունքը խախտած ոստիկանների ապօրինի պաշտպանությունը»։

- 28 September, 2022
The Human Dimension Conference of the OSCE/ODIHR continues in Warsaw, where Daniel Ioannisyan, the Programs Coordinator of the Union of Informed Citizens, gave a speech today, referring to the transformation and destruction of Armenian churches by Azerbaijan.
The video recording of Daniel Ioannisyan’s speech and the Armenian text are presented below.
«Firstly, in the context of religious freedom, I would like to refer to the relevant policy of Azerbaijan in Nagorno-Karabakh. I assume that you all know that in 2020 Azerbaijan launched a full-scale war, as a result of which many territories of Nagorno Karabakh came under Azerbaijani control. As a result, 149 Armenian churches came under the control of Baku, including 3 churches that are 1500 years old.
Those churches, cathedrals and monasteries began to suffer the same fate as anything and anyone Armenian that has ever appeared under the control of Azerbaijan, that is destruction and transformation.
At the state level, it was announced that those places of religious worship are not Armenian churches, and some of them began to be simply demolished, while others, under the name of rehabilitation works, were disfigured. Including Ghazanchechoc cathedral, where, by the way, my great-grandmother’s brother served as a priest more than 100 years ago.
The honorable representative of Azerbaijan announced here yesterday that they want peace in the region. But those who want peace would not destroy the places of religious worship of the other party.
The destruction of the places of religious worship of the neighboring nation leads to the rising of mutual hatred. If you deprive your neighboring nation of a place of religious worship that has served them for more than a thousand years and, even more, if you destroy it, then what is the value of your words about wanting peaceful coexistence?
In this regard, we consider that the international community should demand that Azerbaijan immediately stop the destruction and distortion of Armenian churches and other places of religious worship under its control.
Moreover, we believe that, in this respect, the involvement of UNESCO in the process could be very useful.
I would also like to address issues related to the freedom of assembly in Armenia. Even before the 2018 revolution in Armenia, a high level of state tolerance towards peaceful assemblies had started to form in the country. It increased in recent years, when the opposition was able to block the central streets and intersections of Yerevan for months without serious obstacles.
However, we have observed cases of use of disproportionate force against protesters by police officers and representatives of other law enforcement agencies. We have filed relevant complaints to the Prosecutor’s Office with video evidences. But the investigations in all those cases have not recorded progress, and no criminal prosecution was initiated against any police officer.
In this regard, we call on the Armenian authorities to stop the unlawful protection of the police officers who violated the right to freedom of assembly».