Արյուն, ապօրինություն, ինքնագործունեություն․ ՀՀ-ում ՌԴ սահմանապահների 30 տարին
1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին կնքվեց «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց գործունեության պայմանների մասին» պայմանագիրը։ Դրանով  ՀՀ-ն լիազորում էր ՌԴ սահմանապահ զորքերին վերահսկել Թուրքիայի և Իրանի հետ ՀՀ սահմանները։
Միևնույն ժամանակ, սակայն, պայմանագրով սահմանվում էր, որ ՀՀ-ն «հաջորդաբար իր պահպանության տակ է վերցնում Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանները՝ կազմակերպելով դրանց պաշտպանությունը»։ Այսինքն, ռուս սահմանապահները ժամանակավորապես պետք է վերահսկեին հայ-թուրքական ու հայ-իրականական սահմանները։
Տարիների ընթացքում, սակայն, ռուսների կողմից հայկական սահմանները վերահսկելու գործընթացում այնպիսի զարգացումներ եղան, որոնք հակասել ու խախտել են վերոհիշյալ պայմանագրի դրույթները։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ամփոփել է ռուս սահմանապահների 30-ամյա գործունեությունն ու դրա խնդրահարույց դրվագները։
30 տարում ՀՀ-ն այդպես էլ չի վերահսկել Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանը
ԻՔՄ-ն, ուսումնասիրելով ռուս սահմանապահների վերաբերյալ հայ-ռուսական համաձայնագիրը, պարզեց, որ դրանով նախատեսված մի շարք միջոցառումներ ու գործողություններ այդպես էլ կյանքի չեն կոչվել։
Դրանցից ամենաակնառուն, թերևս, պայմանագրի 4-րդ հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված գործողությունն է․ այն է նախատեսում է, որ ՀՀ-ն, սեփական սահմանապահ կառուցվածքների ստեղծմանը համընթաց, պետք է իր պահպանության տակ վերցներ իր արևմտյան ու հարավային սահմանների վերահսկողությունը։ Սակայն վերոհիշյալ պայմանագիրը կնքելուց 30 տարի անց էլ Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանի որևէ հատված չի անցել ՀՀ պահպանության տակ։
Ի պատասխան ԻՔՄ-ի՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հասցեագրված հարցմանը, թե ինչու ՀՀ-ն պայմանագրի կնքումից ի վեր չի վերահսկել նշված սահմանները կամ գոնե դրանց որոշ հատվածներ, գերատեսչությունից հայտնել են, որ «բարձրացված հարցը գտնվում է ՀՀ ԱԱԾ լիազորությունների շրջանակից դուրս»։
ԻՔՄ-ն նույն հարցը վերահասցեագրել է նաև ՀՀ կառավարությանը։ Պատասխանը ստանալուն պես այն կտեղադրվի հրապարակման մեջ։
Նույն հոդվածի 1-ին կետը նախատեսում է, որ պայմանագրի ստորագրման պահին ՌԴ սահմանապահ զորքերի «տեղաբաշխման վայրերը պահպանվում են մինչև ՀՀ և ՌԴ միջև հատուկ համաձայնագրերի կնքումը»։
Ի պատասխան ԻՔՄ հարցմանը, թե արդյո՞ք վերոհիշյալ պայմանագիրը կնքվել է, ԱԱԾ-ից բացասական պատասխան են տվել․ «հատուկ համաձայնագիր չի կնքվել»։
ԻՔՄ-ն պարզեց նաև, որ կյանքի չի կոչվել պայմանագրի 29-րդ հոդվածը, որը նախատեսում էր պայմանագրի կիրառման հետ կապված հարցերի լուծման համար Խառը հանձնաժողովի ստեղծում։ Դրա կազմում պետք է նշանակվեին կողմերից 3-ական ներկայացուցիչներ։ Հանձնաժողովը պետք է տեղակայվեր Երևանում։
Պայմանագրով նախատեսված միջոցառումներից մեկը, այնուամենայնիվ, իրականացվել է․ խոսքը 10-րդ հոդվածի մասին է, որով նախատեսվում է ռուս սահմանապահների ֆինանսավորման և նյութատեխնիկական ապահովման հարցերի մասին համաձայնագրի կնքում։ Համապատասխան գործողությունն իրականացվել է 1994 թվականի հունվարի 25-ին։
Ուշագրավ է համաձայնագրի 1-ին հոդվածը, որը սահմանում է՝ «ՀՀ-ում ՌԴ սահմանապահ զորքերի ֆինանսավորումն իրականացնում են կողմերը մասնային մասնակցության հիման վրա (ռուսական կողմ՝ 50%, հայկական կողմ՝ 50%)»։
Ռուս սահմանապահների՝ Պայմանագրին հակասող գործողությունները
«Զվարթնոցում» անձնագրեր ստուգող ռուս սահմանապահները
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում մեկնող և ժամանող քաղաքացիների անձնագրային ստուգումները հաճախ ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահների փոխարեն իրականացնում են մեր երկրում գտնվող ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության (ФСБ) սահմանապահները:
Այս խնդրին ԻՔՄ-ն անդրադարձել է դեռևս 2015 թվականին։ Այն ժամանակ ԱԱԾ-ից մեր հարցմանն ի պատասխան պնդել էին, թե ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ստորագրված պայմանագրով:
Սակայն այդ պայմանագրի ուսումնասիրությամբ պարզ է դառնում, որ չկա այնպիսի մի դրույթ, որը ՌԴ սահմանապահներին իրավունք կտար որևէ ծառայություն իրականացնել Հայաստանի որևէ օդանավակայանում:
Փոխարենը, պայմանագրի 3-րդ հոդվածում հստակ ամրագրված է, որ «Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանի պահպանության հետ չկապված այլ խնդիրների կատարմանը (բացառությամբ տարերային աղետների, վթարների և այլ աղետների վերացման աշխատանքների) ՌԴ սահմանապահ զորքերը չեն ներգրավվում»:
Ավելին՝ նույն պայմանագրի 6-րդ հոդվածն ասում է․ «ՌԴ սահմանապահ զորքերը  մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը իրականացնում են Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի վրա գտնվող անցումային կետերով»:
Խոսքն այստեղ բացառապես Թուրքիայի և Իրանի սահմանների անցակետերի մասին է, և որևէ խոսք չկա օդանավակայաններում գործող անցակետերի մասին:
Անցակետ՝ Մեղրի-Ագարակ ճանապարհին
2022 թվականի օգոստոսին Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահները Մեղրի-Ագարակ ավտոճանապարհին անցակետ տեղադրեցին՝   կանգնեցնելով ու ստուգելով ՀՀ քաղաքացիներին, ապա նոր թույլատրելով նրանց ազատ տեղաշարժը Մեղրիից դեպի Ագարակ։
Ըստ դաշնային ծառայության պարզաբանման՝ անցակետի տեղադրումը  «պայմանավորված է Իրանից ՀՀ թմրամիջոցների և հոգեներգործուն նյութերի ապօրինի տեղափոխման փորձերի ավելացմամբ, ինչը ստեղծել է լարված օպերատիվ իրավիճակ»։ Ծառայությունից անգամ պնդեցին, թե «նախորդ տարի զինյալների սահմանախախտման փորձեր են արձանագրվել»։
Չնայած ռուսական կողմը խոսում էր պետական սահմանի մասին, սակայն անցակետերը տեղադրվել էին փաստացի ՀՀ բնակավայրերի միջև ՀՀ տարածքով անցնող ճանապարհի վրա։ Բարձրացված աղմուկի արդյունքում այդ անցակետերը դադարեցին գործել (բայց շարունակեցին գործել Մեղրի-Շվանիձոր ճանապարհի անցակետերը):
ԻՔՄ-ն այս հարցով դիմեց ԱԱԾ, թե իրավական ի՞նչ կարգավորումների հիման վրա է տեղադրվել նշված անցակետը։ Ծառայությունից հայտնեցին, թե Մեղրի և Ագարակ համայնքների միջև ճանապարհը գտնվում է հայ-իրանական պետսահմանի «սահմանային շերտում»։
Ապա, հղում անելով 1992-ի պայմանագրին և չնշելով որևէ հստակ դրույթ, պնդեցին, թե «սահմանային շերտում ՌԴ զորքերի կողմից վերահսկիչ կետերի տեղադրումը մտնում է սահմանի պահպանության ուղղությամբ իրականցվող գործողությունների շրջանակի մեջ»։
Պարզվեց նաև, որ ռուսաստանցի սահմանապահների առջև այդպիսի գործողությունները ՀՀ կառավարության կամ էլ որևէ այլ պետմարմնի հետ համաձայնեցնելու պահանջ դրված չէ։
Իրականում, 1992 թվականի համաձայնագրում ռուսաստանցի սահմանապահների նմանօրինակ գործունեությունը կարգավորող որևէ դրույթ չկա։ Նշված արարքը հակասում է միջպետական պայմանագրին և անօրինական է։
Արյուն և ապօրինություն․ միջադեպեր՝ ՌԴ սահմանապահների մասնակցությամբ
Սպանություններ, բռնություն
Ռուս սահմանապահների մասնակցությամբ արյունալի միջադեպ տեղի ունեցավ 1999 թվականին, երբ ռուսաստանցի երկու սահմանապահներ զինված դուրս եկան Գյումրիի փողոցներ և կրակ բացեցին պատահական անցորդների վրա։ Զինված միջադեպի հետևանքով զոհվեց ՀՀ երկու քաղաքացի։
2013 թվականին Սյունիքի մարզում միջադեպ գրանցվեց ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության նախկին պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի և ռուսաստանցի սահմանապահների միջև։
Այդ ժամանակ համանուն կուսակցությունը հայտարարություն էր տարածել, որ ՌԴ ԱԴԾ աշխատակիցները խոչընդոտել են Փոստանջյանի ու կուսակցության՝ Մեղրիում քարոզարշավ իրականացնող մյուս անդամների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը։
Նշված միջադեպի համար որևէ սահմանապահ պատասխանատվության այդպես էլ չենթարկվեց։
Ռուս սահմանապահները փախցնում են մարդասպան Պերմյակովին
2015 թվականի հունվարին ռուսաստանցի սահմանապահները Շիրակի մարզի Բայանդուր գյուղի մոտակայքից ՀՀ իրավապահներից փախցրեցին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության համար որոնվող ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին։
Այս գործողությունը խախտում էր միջպետական մի շարք համաձայնագրեր, այդ թվում՝ նաև 1992-ի սեպտեմբերի 30-ի՝ ռուս սահմանապահների վերաբերյալ պայմանագիրը՝ մասնավորապես դրա 3-րդ հոդվածը։ Դրանով սահմանվում է, որ սահմանապահների համար գերակա է Հայաստանի օրենսդրությունը, և եթե հակասություն կա Հայաստանի և Ռուսաստանի օրենսդրությունների միջև, ապա իրենք պետք է առաջնորդվեն ՀՀ օրենսդրությամբ:
Պայմանագիրը սահմանում է՝ սահմանապահները չեն կարող ներգրավվել որևէ գործունեության մեջ՝ բացառությամբ հայ-թուրքական, հայ-իրանական սահմանների պաշտպանության և բնական ու այլ տիպի աղետների հետևանքների վերացման:
Ներխուժում տներ, անձնական տվյալների արտահոսք
2015 թվականին ռուսաստանցի սահմանապահներն իրենց իրավունք վերապահեցին  ներխուժել Իրաքում պատերազմի հետևանքով տեղահանված և ՀՀ Արմավիրի մարզի Արաքս գյուղում օրինականորեն հաստատված եզդի փախստականների տուն, հավաքել նրանց անձնագրերը։
2016-ին պրոռուսական խմբերը հրապարակեցին ՀՀ սահմանային անցակետերը հատած քաղաքացիների ու տրանսպորտային միջոցների մասին տվյալները։ Համաձայն մամուլում հետաքննությունների՝ հիմնավոր կասկածներ կան, որ արտահոսքը կազմակերպվել է ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահների կողմից, որը, ինչպես բացահայտվեց այդ օրերին, հայկական կողմի թողտվությամբ անարգել հասանելիություն ունի ՀՀ սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգին, այն է՝ ՀՀ սահմանը հատող բոլոր քաղաքացիների անձնական տվյալներին։
Այս հարցով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ժամանակին դիմել էր ՀՀ ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն։
2017 թվականին ռուսաստանցի սահմանապահները Արագածոտնի մարզի Թլիկ գյուղի բնակիչներին չթույլատրեցին մոտենալ իրենց վերահսկողության տակ գտնվող՝ խմելու ջրի պոմպակայանին՝ այն վերանորոգելու նպատակով։ Դրա հետևանքով գյուղը 20 օր մնաց առանց խմելու ջրի։

30 сентября 1992 года был заключен Договор между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования. По этому договору РА уполномочила пограничные войска РА контролировать границы РА с Турцией и Ираном.
В то же время, однако, договор предусматривал, что РА «последовательно берет под свою охрану участки границы с Турцией и Ираном, организуя их прикрытие». То есть, российские пограничники должны были временно контролировать армяно-турецкую и армяно-иранскую границы.
Однако на протяжении многих лет в процессе контроля русскими границ Армении происходили такие события, которые противоречили и нарушали положения вышеупомянутого договора.
«Союз информированных граждан» (СИГ) подвел итоги 30-летней деятельности российских пограничников и зарегистрированных за этот период проблемных эпизодов.
За 30 лет Армения так и не взяла под свою охрану границу с Турцией и Ираном
Изучив армяно-российский Договор относительно российских пограничников, СИГ обнаружил, что ряд предусмотренных им мер и актов так и не был реализован.
Самым примечательным из них, пожалуй, является акт, предусмотренный пунктом 4 статьи 4 Договора, которым РА, наряду с созданием собственных пограничных структур, должна была взять под свою защиту свои западные и южные границы. Однако даже через 30 лет после заключения вышеупомянутого Договора ни один участок границы с Ираном и Турцией не перешел под защиту РА.
В ответ на запрос СИГ, адресованный Службе национальной безопасности (СНБ) РА, почему с момента заключения Договора РА не взяла под контроль указанные границы или хотя бы некоторые их участки, в ведомстве ответили, что «поднятый вопрос не входит в компетенцию СНБ РА».
СИГ направил этот же вопрос правительству РА. Как только ответ будет получен, он будет размещен в публикации.
Пункт 1 той же статьи предусматривает, что к моменту заключения Договора «места дислокации пограничных войск РА сохраняются до заключения специальных соглашений между Российской Федерацией и Республикой Армения».
На запрос СИГ о том, было ли заключено вышеуказанное соглашение, в СНБ дали отрицательный ответ: «Специальное соглашение не заключалось».
СИГ также выяснил, что не была реализована и статья 29 Договора, которая предусматривала создание Смешанной комиссии для решения вопросов, связанных с применением Договора. В его состав должны были быть назначены по 3 представителя от каждой из сторон. Местом пребывания Смешанной комиссии должен был быть город Ереван.
Однако одна из мер, предусмотренных Договором, все же была реализована. Речь идет о статье 10-й, предусматривающей заключение соглашения по вопросам финансирования и материально-технического обеспечения российских пограничников. Соответствующее соглашение было заключено 25 января 1994 года.
Примечательна статья 1 соглашения, которая устанавливает, что «финансирование содержания Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, осуществляется обеими Сторонами на основе долевого участия (Российской Стороной – 50%, Армянской Стороной – 50%).
Противоречащие Договору действия российских пограничников
Российские пограничники, проверяющие паспорта в аэропорту «Звартноц»
В международном аэропорту «Звартноц» паспортный досмотр вылетающих и прибывших граждан часто, вместо пограничников СНБ Армении, осуществляют находящиеся в нашей стране пограничники Федеральной службы безопасности (ФСБ) РФ.
СИГ коснулся этой проблемы еще в 2015 году. Тогда в ответ на наш запрос в СНБ отметили, что пограничники ФСБ РФ несут службу в соответствии Договором, заключенным 30 сентября 1992 года.
Однако при изучении этого Договора становится ясно, что в нем нет такого положения, которое давало бы российским пограничникам право нести какую-либо службу в каком-либо аэропорту Армении.
Вместо этого статья 3 Договора четко закрепляет, что «пограничные войска РФ не привлекаются для выполнения других задач, не связанных с охраной границы с Турцией и Ираном (за исключением работ по ликвидации стихийных бедствий, аварий и катастроф)».
Более того, статья 6 того же Договора гласит: «Пограничные войска Российской Федерации осуществляют пропуск лиц, транспортных средств, грузов, товаров и иных предметов через существующие пункты пропуска, расположенные на границе Республики Армения с Турцией и Ираном».
Речь здесь идет исключительно о пунктах пропуска на границах Турции и Ирана, и нет ни слова о пунктах пропуска, действующих в аэропортах.
Блокпост на дороге Мегри-Агарак
В августе 2022 года пограничники ФСБ России установили блокпост на трассе Мегри-Агарак, останавливая и проверяя граждан РА, и только после этого разрешая их свободное передвижение из Мегри в Агарак.
Согласно разъяснению ФСБ, установка блокпоста обусловлена «напряженной оперативной обстановкой, вызванной увеличением попыток незаконного перемещения наркотических средств и психотропных веществ из Ирана в Армению». Служба даже утверждала, что «в прошлом году были зафиксированы случаи нарушения государственной границы представителями экстремистских и террористических организаций».
Хотя российская сторона и говорила о государственной границе, однако блокпосты фактически были размещены на дороге, проходящей через неселенные пункты РА. В результате поднявшейся шумихи эти блокпосты перестали функционировать (но продолжили функционировать блокпосты на дороге Мегри-Шванидзор).
СИГ обратился в СНБ с вопросом о том, на основании каких правовых норм установлен указанный блокпост. В СНБ сообщили, что дорога между общинами Мегри и Агарак находится в «пограничном пласте» армяно-иранской госграницы.
Далее, ссылаясь на соглашение 1992 года и не уточняя какого-либо конкретного положения, отметили, что «установка войсками РФ блокпостов в пограничном пласте входит в круг действий, осуществляемых в направлении защиты границы».
Выяснилось также, что перед российскими пограничниками не стоит требование согласовывать такие действия с правительством РА или каким-либо другим государственным органом.
В действительности в соглашении от 1992 года нет положения, регулирующего такую деятельность российских пограничников. Указанный акт противоречит межгосударственному договору и является незаконным.
Кровь и беззаконие: инциденты с участием российских пограничников
Убийства, насилие
Кровавый инцидент с участием российских пограничников произошел в 1999 году, когда двое российских пограничников вышли с оружием на улицы Гюмри и открыли огонь по случайным прохожим. В результате вооруженного инцидента погибли двое граждан РА.
В 2013 году в Сюникской области был зарегистрирован инцидент между бывшим депутатом от фракции «Наследие» НС Заруи Постанджян и российскими пограничниками.
Тогда одноименная партия распространила заявление о том, что сотрудники ФСБ РФ препятствовали свободному передвижению Постанджян и других членов партии, проводящих агиткампанию в Мегри. Ни один пограничник не был привлечен к ответственности за указанный инцидент.
Российские пограничники похищают убийцу Пермякова
В январе 2015 года в окрестностях села Баяндур Ширакской области российские пограничники похитили у сотрудников правоохранительных органов РА военнослужащего 102-й российской военной базы Валерия Пермякова, разыскиваемого за убийство 7 членов семьи Аветисян в Гюмри.
Это действие нарушило ряд межгосударственных соглашений, в том числе Договор от 30 сентября 1992 года относительно российских пограничников, в частности его 3 статью. Эта статья устанавливает, что пограничники соблюдают законодательство Армении, и если возникает противоречие между законодательством Армении и России, то они должны руководствоваться законодательством Армении.
Договор устанавливает, что пограничники не могут привлекаться к какой-либо деятельности, за исключением охраны армяно-турецкой, армяно-иранской границы и ликвидации последствий стихийных и иных бедствий.
Вторжение в дома, утечка личных данных
В 2015 году российские пограничники позволили себе вторгнуться в дом беженцев-езидов, перемещенных в результате войны в Ираке и законно обосновавшихся в селе Аракс Армавирской области Республики Армения, и забрать их паспорта.
В 2016 году пророссийские группы опубликовали данные о гражданах и транспортных средствах, пересекших пограничные пункты РА. Согласно расследованиям СМИ, есть обоснованные подозрения, что утечку организовали пограничники ФСБ РФ, которые, как выяснилось в те дни, благодаря попустительства армянской стороны имеют беспрепятственный доступ к Системе пограничного электронного управления Армении (СПЭУ), то есть к персональным данным всех граждан, пересекающих границу РА.
По этому вопросу «Союз информированных граждан» в свое время обратился в Агентство по защите персональных данных министерства юстиции Армении.
В 2017 году российские пограничники не допустили жителей села Тлик Арагацотнской области к находящемуся под их контролем помповому насосу для ее ремонта, в результате чего село на 20 дней осталось без питьевой воды.