ԻՔՄ-ն երեք հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ ՆԳՆ-ի
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը, որը մինչև 2023 թվականի հունվար ամիսը ներգրավված էր Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող աշխատանքային խմբում, վերջերս տարբեր հարցումներով դիմել է ոստիկանություն, որը, սակայն, օրենքի խախտումով, չի պատասխանել դրանց:
Առաջին հարցումը վերաբերել է Պարեկային ծառայության վթարված մեքենաների վերանորոգման չափազանց երկար ժամկետներին: Օրինակ՝ վթարված «Տոյոտա» մակնիշի մեքենաների 52 տոկոսի դեպքում վերանորոգումը տևել է 5 ամսից ավելի: Հարցումով փորձել էինք պարզել, թե արդյո՞ք վերանորոգման համար ապահովագրական հատուցումները ստացվել են ժամանակին և ի՞նչ ժամկետում են կատարվել վերանորոգման վճարները: Հարցման պատասխանը չենք ստացել:
Մյուս հարցումը վերաբերում է սպայական կոչում ստացած՝ Պարեկային ծառայության Երևան քաղաքի գնդի չորս պարեկների առաջխաղացմանը, մասնավորապես՝ ի՞նչ չափորոշիչներով է կայացվել նշված պարեկների առաջխաղացման որոշումը: Ոստիկանությունից պատասխանել էին, որ առաջխաղացման որոշումները կայացվել են՝ նշված պարեկների առաջադիմությունը, պատրաստվածությունը և բարոյակամային հատկությունները հաշվի առնելով: Լրացուցիչ հարցմամբ մենք խնդրեցինք տրամադրել հանցագործությունների բացահայտման առավել բարձր ցուցանիշներ արձանագրած պարեկների ցուցանիշները՝ համեմատելու դրանք առաջխաղացում ստացած պարեկների ցուցանիշների հետ: Այս հարցման պատասխանը ևս չենք ստացել:
Եվ վերջապես երրորդ հարցումը վերաբերում էր հանրային վայրերում ոստիկանության ու ոստիկանության ենթակա մարմինների ու կառույցների կողմից տեղադրված կամ վերահսկվող ֆիքսված տեսախցիկներին: Մասնավորապես, խնդրել էինք տրամադրել դրանց ցանկը՝ հասցեները կամ տեղադրման վայրի նկարագրությունը։
Ոստիկանության կողմից այս հարցումներին 5-օրյա ժամկետում չպատասխանելը «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի խախտում է, ինչի կապակցությամբ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դիմել է Վարչական դատարան:
Հարկ է նշել, որ վերջին շրջանում ոստիկանության կողմից հարցումներին չպատասխանելը կրում է սիստեմատիկ բնույթ: ԻՔՄ-ն, հետամուտ լինելով ոստիկանության բարեփոխումները մշտադիտարկելու իր հանրային հանձնառությանը, հետևողականորեն պահանջելու է ոստիկանությունից և Ներքին գործերի նախարարությունից աշխատել հաշվետու և թափանցիկ կերպով, իսկ բոլոր այն դեպքերում, երբ ոստիկանությունը կամ Ներքին գործերի նախարարությունը չի պատասխանի կամ ոչ պատշաճ ժամկետներում կպատասխանի հարցումներին, կձեռնարկի անհրաժեշտ դատաիրավական գործողություններ:

The Union of Informed Citizens files three lawsuits against the Ministry of Internal Affairs
The Union of Informed Citizens NGO, which was involved in the Police Reform Coordination Working Group until January 2023, recently sent a number of inquiries to the Police, which, in violation of the law, did not respond to them.
The first inquiry concerned the excessively long repair times for broken-down vehicles of the Patrol Service. For example, in the case of 52 percent of damaged Toyota cars, the repair took more than 5 months. With the inquiry, we attempted to find out whether the insurance payments for the repairs were received on time and when the repair payments were made. We have not received any answer to the inquiry.
The other inquiry refers to the promotion of four patrol service officers of the Yerevan regiment of the Patrol Service, who received the rank of officer. We requested information on the criteria by which the decision to promote the mentioned patrol service oficers was made. The Police response to the inquiry read that promotion decisions were made based on the progress, training and moral qualities of the patrol service officers in question. With an additional inquiry, we asked for information on the patrol service officers with the highest crime detection rates to compare them with the achievements of the promoted patrol officers. We have not received an answer to this inquiry either.
And finally, the third inquiry concerned the fixed cameras in public places installed or controlled by the Police and police-subordinate bodies. In particular, we requested to provide a list of the cameras, the addresses or a description of the place of installation.
Failure of the Police to respond to these inquiries within 5 days is a violation of the Law of the Republic of Armenia on Freedom of Information, in connection with which the Union of Informed Citizens has filed a lawsuit in the Administrative Court.
It should be noted that the failure of the Police to respond to inquiries has been systematic in recent times. In pursuit of its public commitment to monitor police reform, the Union of Informed Citizens NGO will consistently demand that the Police and the Ministry of Internal Affairs operate in an accountable and transparent manner, and will take all necessary legal action whenever the Police or the Ministry of Internal Affairs do