Ովքեր են հիշել Հայոց Ցեղասպանության 108-րդ տարելիցը
Ինչպես ամեն տարի, 2023 թվականին էլ ապրիլի 24-ին նշվեց Օսմանյան Կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության տարելիցը: Այդ օրը հայտարարություններով է հանդես գալիս ոչ միայն Հայաստանի բարձր ղեկավարությունը, այլև Հայաստանը զորակցության և ցավակցության ուղերձներ է ստանում աշխարհի բազմաթիվ երկրներից:
Ընդ որում, ապրիլքսանչորսյան ուղերձներով, որպես կանոն, հանդես է գալիս նաև Թուրքիայի ղեկավարությունը՝ չանվանելով տեղի ունեցածը ցեղասպանություն և կոչելով տեղի ունեցածը ողբերգական իրադարձություն և օգտագործելով «առաջին աշխարհամարտի ժամանակ մահացած օսմանցի հայեր» կամ նմանատիպ այլ արտահայտություններ:
Այս՝ 108-րդ տարելիցը, սակայն, ուշագրավ է նրանով, որ 2023-ին հայտարարություններով հանդես չի եկել ոչ միայն Թուրքիայի ղեկավարությունը, այլև Ռուսաստանի:
Ովքեր են հանդես եկել հայտարարություններով
2023 թվականին Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարություններով են հանդես եկել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, Հունաստանը, Կանադան և Կիպրոսը: Բացի սա, դեսպանների, խորհրդարանականների և այլ պաշտոնյաների միջոցով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչել են նաև մի շարք այլ երկրների ներկայացուցիչներ (այդ թվում Ծիծեռնակաբերդ էր այցելել Հայաստանում ՌԴ դեսպանը):
Ուշագրավ է Հունգարիայի դեպքը․ 2012 թվականից հետո, երբ Հայաստանը խզել էր դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, առաջին անգամ այս տարի այդ երկրում անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում, որին ներկա են եղել Հունգարիայում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, Հունգարիայի խորհրդարանի և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Թուրքիան ու Ռուսաստանը
Թուրքիայի ղեկավարությունը՝ ի դեմս այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, վերջին տարիներին ապրիլի 24-ին ուղերձով դիմել է Պոլսի հայոց պատրիարքին՝ ինչպես վերը նշեցինք, անորոշ ու անհասցե արտահայտություններով նկարագրելով տեղի ունեցածը:
Այս տարի, սակայն, նման ուղերձ Պոլսո հայոց պատրիարքարան չի ուղարկվել:
ԼՐԱՑՈՒՄ 28․04․23
Այս հոդվածի հրապարակումից ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այս տարի ևս հանդես է եկել Պոլսո հայոց պատրիարքին հղված ուղերձով, որի մասին հրապարակումներ, սակայն, հոդվածի պատրաստման պահին հայկական ու թուրքական մամուլում գրեթե չեն եղել:
Վերջին տարիներին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդես չի եկել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ուղերձներով կամ հայտարարություններով: Վերջին նման ուղերձը տեղի է ունեցել 2015 թվականին, երբ Երևանում նշվում էր Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այդ ժամանակ Պուտինն այցելել էր Երևան և մասնակցել Ծիծեռնակաբերդում տեղի ունեցած հատուկ արարողությանը՝ հանդես գալով ելույթով: Հատկանշական է, որ այդ ժամանակ Պուտինի քայլը խիստ քննադատության էր արժանացել պաշտոնական Անկարայի կողմից, իսկ արդեն 2020 թվականին, երբ Հայաստանում նշվում էր Ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը, Պուտինը հանդես չէր եկել որևէ հայտարարությամբ:
Ուշագրավ է, որ հաջորդ՝ 2021 թվականի ապրիլի 24-ին տեղի էր ունեցել Պուտին-Փաշինյան հեռախոսազրույց, որի վերաբերյալ ո՛չ հայկական, ո՛չ ռուսական կողմի պաշտոնական հաղորդագրություններում չկա որևէ հիշատակում Ցեղասպանության մասին:
Այս պատկերը զարմանալի է այն կոնտեքստում, որ Ռուսաստանը, բացի Հայաստանի անվանական դաշնակիցը լինելուց, 1995 թվականին ճանաչել է Հայոց Ցեղասպանությունը:

Who remembered the 108th anniversary of the Armenian Genocide?
As is done every year, the anniversary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire was commemorated on April 24 in 2023. On that day, not only the senior leadership of Armenia issues statements, but Armenia also receives messages of support and condolences from many countries of the world.
Moreover, as a rule, the leadership of Turkey also issues statements on April 24th, failing to call what happened a genocide and, instead, calling it a tragic event and using the expression “Ottoman Armenians who died during the First World War” or other similar expressions.
However, the 108th anniversary is remarkable in that not only the leadership of Turkey but also that of Russia did not make any statements in 2023.
Which countries issued statements?
On the occasion of the 108th anniversary of the Armenian Genocide, the United States of America, France, Greece, Canada and Cyprus made statements at the highest level. In addition, representatives of a number of other countries also commemorated the victims of the Genocide through statements by ambassadors, parliamentarians and other officials (among them, the Russian Ambassador to Armenia visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex).
The case of Hungary is noteworthy. After 2012, when Armenia severed diplomatic relations with Hungary, this year, for the first time, an event dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide was held in the country, which was attended by representatives of the diplomatic corps accredited in Hungary, the Hungarian Parliament and academic circles.
Turkey and Russia
The leadership of Turkey, represented by the president of the country, Recep Tayyip Erdogan, usually addresses the Armenian Patriarch of Constantinople with a message on April 24, describing what happened in vague terms.
This year, however, such a message was not sent to the Armenian Patriarchate of Constantinople.
In recent years, Russian President Vladimir Putin has not issued any messages or statements regarding the Armenian Genocide. The last message was published in 2015, when the 100th anniversary of the Genocide was commemorated in Yerevan. Back then, Putin visited Yerevan and participated in a special ceremony held in Tsitsernakaberd, and even gave a speech. It is noteworthy that at that time Putin’s move was strongly criticized by official Ankara. In 2020, when the 105th anniversary of the Genocide was commemorated in Armenia, Putin did not make any statement.
It is noteworthy that on April 24, 2021, a Putin-Pashinyan telephone call took place, with no mention of the Genocide in the official press releases of either the Armenian or the Russian side.
This situation is peculiar in that in addition to being the strategic ally of Armenia, Russia recognized the Armenian Genocide in 1995.