Ովքեր են հիշել Հայոց Ցեղասպանության 108-րդ տարելիցը
Ինչպես ամեն տարի, 2023 թվականին էլ ապրիլի 24-ին նշվեց Օսմանյան Կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության տարելիցը: Այդ օրը հայտարարություններով է հանդես գալիս ոչ միայն Հայաստանի բարձր ղեկավարությունը, այլև Հայաստանը զորակցության և ցավակցության ուղերձներ է ստանում աշխարհի բազմաթիվ երկրներից:
Ընդ որում, ապրիլքսանչորսյան ուղերձներով, որպես կանոն, հանդես է գալիս նաև Թուրքիայի ղեկավարությունը՝ չանվանելով տեղի ունեցածը ցեղասպանություն և կոչելով տեղի ունեցածը ողբերգական իրադարձություն և օգտագործելով «առաջին աշխարհամարտի ժամանակ մահացած օսմանցի հայեր» կամ նմանատիպ այլ արտահայտություններ:
Այս՝ 108-րդ տարելիցը, սակայն, ուշագրավ է նրանով, որ 2023-ին հայտարարություններով հանդես չի եկել ոչ միայն Թուրքիայի ղեկավարությունը, այլև Ռուսաստանի:
Ովքեր են հանդես եկել հայտարարություններով
2023 թվականին Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարություններով են հանդես եկել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, Հունաստանը, Կանադան և Կիպրոսը: Բացի սա, դեսպանների, խորհրդարանականների և այլ պաշտոնյաների միջոցով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչել են նաև մի շարք այլ երկրների ներկայացուցիչներ (այդ թվում Ծիծեռնակաբերդ էր այցելել Հայաստանում ՌԴ դեսպանը):
Ուշագրավ է Հունգարիայի դեպքը․ 2012 թվականից հետո, երբ Հայաստանը խզել էր դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, առաջին անգամ այս տարի այդ երկրում անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում, որին ներկա են եղել Հունգարիայում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, Հունգարիայի խորհրդարանի և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Թուրքիան ու Ռուսաստանը
Թուրքիայի ղեկավարությունը՝ ի դեմս այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, վերջին տարիներին ապրիլի 24-ին ուղերձով դիմել է Պոլսի հայոց պատրիարքին՝ ինչպես վերը նշեցինք, անորոշ ու անհասցե արտահայտություններով նկարագրելով տեղի ունեցածը:
Այս տարի, սակայն, նման ուղերձ Պոլսո հայոց պատրիարքարան չի ուղարկվել:
ԼՐԱՑՈՒՄ 28․04․23
Այս հոդվածի հրապարակումից ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այս տարի ևս հանդես է եկել Պոլսո հայոց պատրիարքին հղված ուղերձով, որի մասին հրապարակումներ, սակայն, հոդվածի պատրաստման պահին հայկական ու թուրքական մամուլում գրեթե չեն եղել:
Վերջին տարիներին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդես չի եկել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ուղերձներով կամ հայտարարություններով: Վերջին նման ուղերձը տեղի է ունեցել 2015 թվականին, երբ Երևանում նշվում էր Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այդ ժամանակ Պուտինն այցելել էր Երևան և մասնակցել Ծիծեռնակաբերդում տեղի ունեցած հատուկ արարողությանը՝ հանդես գալով ելույթով: Հատկանշական է, որ այդ ժամանակ Պուտինի քայլը խիստ քննադատության էր արժանացել պաշտոնական Անկարայի կողմից, իսկ արդեն 2020 թվականին, երբ Հայաստանում նշվում էր Ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը, Պուտինը հանդես չէր եկել որևէ հայտարարությամբ:
Ուշագրավ է, որ հաջորդ՝ 2021 թվականի ապրիլի 24-ին տեղի էր ունեցել Պուտին-Փաշինյան հեռախոսազրույց, որի վերաբերյալ ո՛չ հայկական, ո՛չ ռուսական կողմի պաշտոնական հաղորդագրություններում չկա որևէ հիշատակում Ցեղասպանության մասին:
Այս պատկերը զարմանալի է այն կոնտեքստում, որ Ռուսաստանը, բացի Հայաստանի անվանական դաշնակիցը լինելուց, 1995 թվականին ճանաչել է Հայոց Ցեղասպանությունը:

Какие страны вспомнили о 108-й годовщине Геноцида армян?
24 апреля 2023 года, как и каждый год, отмечалась годовщина Геноцида армян в Османской империи. В этот день с заявлениями выступает не только высшее руководство Армении, но и Армения получает поддерживающие послания и соболезнования из многих стран мира.
При этом, как правило, с посланиями по случаю 24 апреля выступает и руководство Турции, не называя произошедшее геноцидом и именуя случившееся трагическим событием, употребляя «османские армяне, погибшие во время Первой мировой войны» или другие подобные выражения.
Однако 108-летие примечательно тем, что в 2023 году с заявлениями не выступило не только руководство Турции, но и России.
Какие страны выступили с заявлениями?
По случаю 108-й годовщины Геноцида армян с заявлениями на высшем уровне выступили Соединенные Штаты Америки, Франция, Греция, Канада и Кипр. Кроме того, через послов, парламентариев и других официальных лиц почтили память жертв Геноцида представители ряда других стран (посол России в Армении посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд»).
Примечателен случай с Венгрией: после 2012 года, когда Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией, впервые в этом году в этой стране было проведено мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида армян, в котором приняли участие представители аккредитованного в Венгрии дипломатического корпуса, представители венгерского парламента и академических кругов.
Турция и Россия
В последние годы руководство Турции в лице президента этой страны Реджепа Тайипа Эрдогана 24 апреля направляло послание Константинопольскому патриарху Армянской апостольской церкви (ААЦ), описывая произошедшее расплывчато и безадресно, как мы упоминали выше.
Однако в этом году в Константинопольский патриархат ААЦ такое послание не направлялось.
ДОПОЛНЕНИЕ 28.04.23
После публикации этой статьи выяснилось, что Реджеп Тайип Эрдоган в этом году также выступил с посланием, адресованным Константинопольскому патриарху Армянской апостольской церкви, однако на момент подготовки статьи публикаций об этом в армянской и турецкой прессе практически не было.
В последние годы президент России Владимир Путин не направлял никаких посланий и не выступал с заявлениями относительно Геноцида армян. Последнее послание было направлено в 2015 году, когда в Ереване отмечалось 100-летие Геноцида. Тогда Путин посетил Ереван и принял участие в специальной церемонии в Цицернакаберде, выступив с речью. Примечательно, что этот шаг Путина подвергся резкой критике со стороны официальной Анкары, и уже в 2020 году, когда в Армении отмечалось 105-летие Геноцида, с каким-либо заявлением Путин не выступал.
Примечательно, что 24 апреля 2021 года состоялся телефонный разговор Путина и Пашиняна, о котором нет никаких упоминаний в официальных пресс-релизах ни армянской, ни российской стороны.
Эта картина удивительна в контексте того, что Россия, помимо того, что является номинальным союзником Армении, в 1995 году признала Геноцид армян.