Կաթնամթերքի արտահանման արգելքի ազդեցությունը Հայաստանի վրա
Ապրիլի 5-ից Ռուսաստանում արգելվեց հայկական արտադրության կաթնամթերքի ներմուծումը։ Պատճառը, ըստ ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսսելխոզնադզոր), «կողմերի բանակցությունների ու ստուգումների անբավարար արդյունքներն են»։
Ի՞նչ է սա նշանակում Հայաստանի համար և ի՞նչ ազդեցություն կունենա տեղական արտադրողի վրա արտահանման արգելքը դեպի Ռուսաստան։
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանից արտահանվող կաթնամթերքի հիմնական ուղղությունը Ռուսաստանն է, և այդ ուղղությամբ արտահանման արգելքը լրջագույն խնդիրներ կստեղծի տեղական արտադրողի համար։ Հետևապես, փորձենք հասկանալ, թե ինչ ծավալների մասին է խոսքը։
Ծավալները
Ուկրաինա ներխուժելուց հետո ՌԴ-ի դեմ կիրառվեցին տնտեսական պատժամիջոցներ, և Հայաստանը, ակամայից, դարձավ վերաարտահանող երկիր։ Դա են վկայում վիճակագրական տվյալները։
2022-ին դեպի ՌԴ արտահանված ապրանքների ծավալը 2021 թվականի համեմատ աճել է մոտ 3 անգամ, մինչդեռ Հայաստանում արդյունաբերությունն աճել է ընդամենը 7․9 տոկոսով։
Ինչ վերաբերում է արտահանված կաթնամթերքին, ապա 2020 թվականին արտահանված 12․4 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ կաթնամթերքից 11․2 միլիոնն ուղարկվել է ՌԴ, 2021-ին՝ 16․8 մլն դոլարից 15․3-ն է ուղարկվել Ռուսաստան։ Ակնհայտ է, որ հայկական կաթնամթերքի հիմնական սպառողը (Հայաստանը չհաշված) հենց ռուսական շուկան է։
Իսկ արդեն 2022 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 32․1 մլն դոլարի կաթնամթերք, որից 30․1 մլն դոլարի արտադրանքն ուղարկվել է հենց Ռուսաստան։
Որպեսզի ավելի պարզ լինի, 2021-ի համեմատ 2022-ին կաթնամթերքի արտահանման կրկնակի աճի ֆոնին Հայաստանում կաթնամթերքի արտադրությունն աճել է մոտ 16 տոկոսով, որից հիմնական արտահանվող ապրանքի՝ պանրի արտադրությունն ավելացել է ընդամենը 3,1 տոկոսով։ Այսինքն ակնհայտ է, որ նախորդ տարի արտահանված կաթնամթերքի մի զգալի մասը վերաարտահանված կաթնամթերքն է։
Իրանական ծագում
Հայաստանից արտահանվող կաթնամթերքի հիմնական տեսակներն են պանիրը, կարագն ու կաթնային յուղերը։
2022 թվականին կաթնամթերքի արտահանման ծավալները գրեթե կրկնակի աճել են՝ 32․1 մլն դոլար։ Այստեղ մեծ բաժին ունի վերաարտահանվող կաթնամթերքը, որի մեծ մասն ունի իրանական ծագում։ Սակայն կրկին արտահանման աշխարհագրության մեջ որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։ Ռուսաստան է արտահանվել ընդհանուր 30․1 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով կաթնամթերք։
Այս տարի ևս բավական ակտիվ է սկսվել։ Միայն հունվար ամսին, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, Հայաստանից արտահանվել է ավելի քան 17․4 մլն դոլարի կաթնամթերք։ Բնականաբար՝ դրա մեծ մասն ուղարկվել է հենց ՌԴ։
Մարտի վերջին ռուսական կողմը հայտարարեց, որ կաթնամթերքի մեջ հայտնաբերվել են իրանական ծագման բաղադրիչներ, որոնց նկատմամբ «Ռոսսելխոզնադզորն» ունի սահմանափակումներ։
Հայաստանից, ի պատասխան այս հայտարարության, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը տեղեկացրեց, որ կաթնամթերքի արտադրության ողջ շղթան տեսչական մարմնի կողմից պատշաճորեն վերահսկվում է, և դրանցում մարդու կյանքին և առողջությանը սպառնացող որևէ խնդիր չի հայտնաբերվել։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ հայտարարեց, որ հայկական արտադրողներն օգտագործում են իրանական հումք, և կան իրանական կազմակերպություններ, որ գտնվում են եվրասիականն ռեեստրի մեջ, և թույլատրված է իրենցից կաթնային սերուցք ներմուծել և օգտագործել դեպի Ռուսաստանի արտահանվող ապրանքի մեջ։
Այսպիսով, հաշվի առնելով վերը թվարկված հանգամանքները, պաշտոնյաների ու պետական մարմինների հայտարարությունները՝ կարելի է ենթադրել, որ Ռուսաստանի կողմից կաթնամթերքի արտահանման արգելքը ավելի շատ քաղաքական ենթատեքստ ունի, և դա հիմնավորվում է մի քանի պատճառներով։
Նախ, ինչպես տեսնում ենք, հայկական կաթնամթերք արտադրողները մեծապես կախված են ռուսական շուկայից, հետևաբար՝ ներմուծման արգելքը լրջագույն խնդիրների առաջ է կանգնեցնելու տեղական արտադրողին։ Դա բերելու է արտադրանքի ծավալների նվազեցման, աշխատատեղերի կրճատման՝ դրանից բխող սոցիալական խնդիրներով։
Մյուս կողմից՝ «Ռոսսելխոզնադզորը» ստուգումներ է իրականացրել ընդամենը 2 արտադրողների արտադրանքի նկատմամբ, սակայն հայտնաբերված խնդիրների արդյունքում որոշում է կայացրել արգելել բոլոր արտադրողների արտադրանքի մուտքը Ռուսաստան։ Սա ևս ապացուցում է, որ նման որոշումն ունի ավելի շատ քաղաքական ենթատեքստ։
Կլուծվի՞
Ի դեպ, վերջերս Մոսկվայում ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավարների միջև տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում որոշում կայացվեց խնդիրը կարգավորել փուլ առ փուլ։
Ըստ այդմ՝ Հայաստանում կաթնամթերք արտադրող ու արտահանող այն կազմակերպությունները, որոնք աշխատում են միայն տեղական և Ռուսաստանում թույլատրված հումքով և Տեսչական մարմնի կողմից ստուգումների արդյունքում կբավարարեն սահմանված պահանջներին, կներկայացվեն «Ռոսսելխոզնադզորի» դիտարկմանը։
Սա, իրագործվելու դեպքում, հնարավորություն կտա որոշակի ժամանակահատվածում վերականգնել դեպի ռուսական շուկա հայկական կաթնամթերքի արտահանման ծավալները։ Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով առերևույթ քաղաքական պատճառները, դժվար է միրաժեք կանխատեսել, որ խնդիրը կլուծվի:
Արգելքի «իրավական հիմքերը»
Համաձայն «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագրի 28-րդ հոդվածի դրույթների՝ ապրանքների փոխադարձ առևտրում անդամ պետություններն իրավունք ունեն կիրառելու սահմանափակումներ (պայմանով, որ այդ միջոցներն անհիմն խտրականության միջոց կամ առևտրի քողարկված սահմանափակում չլինեն), եթե այդ սահմանափակումներն անհրաժեշտ են․
1․ մարդու կյանքի և առողջության պահպանման,
2․ հասարակական բարոյականության և իրավակարգի պաշտպանության,
3․ շրջակա միջավայրի պահպանության,
4․ կենդանիների և բույսերի, մշակութային արժեքների պաշտպանության,
5․ միջազգային պարտավորությունների կատարման,
6․ երկրի պաշտպանության և անդամ պետության անվտանգության ապահովման համար։
Վերը նշված հոդվածի առաջին կետում նշված հիմքով՝ ներքին շուկայում կարող են իրականացվել նաև սանիտարական, անասնաբուժական և կարանտինային բուսասանիտարական միջոցառումներ, ինչպես նաև առանձին կատեգորիայի ապրանքների շրջանառությունը կարող է սահմանափակվել։
Ըստ այդմ՝ «Ռոսսելխոզնադզորի» կողմից հայկական արտադրության կաթնամթերքի ներմուծման արգելքը «համապատասխանեցվել է» հենց այս կետի կարգավորումներին։

С 5 апреля в России ввели запрет на ввоз молочной продукции из Армении. Причиной, согласно Федеральной службе по ветеринарному и фитосанитарному надзору (Россельхознадзор), являются «результаты переговоров сторон и неудовлетворительные результаты инспекции».
Что это означает для Армении и как запрет на экспорт в Россию повлияет на местного производителя?
Не секрет, что основным направлением экспорта молочной продукции из Армении является Россия, и запрет экспорта в этом направлении создаст серьезные проблемы для местного производителя. Следовательно, попробуем разобраться, о каких объемах идет речь.
Объемы
После вторжения в Украину против России были введены экономические санкции, и Армения невольно стала страной-реэкспортером. Об этом свидетельствуют статистические данные.
В 2022 году объем экспорта товаров в РФ увеличился почти в 3 раза по сравнению с 2021 годом, в то время как объем промышленного производства в Армении вырос на 7.9%.
Что касается молочной продукции, то в 2020 году в Россию было поставлено продукции на сумму 11,2 млн долларов, а в 2021 году – на 15,3 млн долларов. Очевидно, что основным потребителем армянской молочной продукции (за исключением Армении) является российский рынок.
А уже в 2022 году из Армении было экспортировано молочной продукции на 32.1 млн долларов. Продукция на 30.1 млн долларов была экспортирована в Россию.
Чтобы было понятнее, на фоне двукратного увеличения экспорта молочной продукции в 2022 году по сравнению с 2021 годом производство молочной продукции в Армении выросло примерно на 16 процентов. Производство основного экспортируемого продукта – сыра увеличилось всего на 3,1 процента. То есть, очевидно, что значительная часть молочной продукции, экспортированной в прошлом году, является реэкспортной молочной продукцией.
Иранское происхождение
Основными видами молочных продуктов, экспортируемых из Армении, являются сыр, сливочное масло и молочный жир.
В 2022 году объем экспорта молочной продукции увеличился почти вдвое и составил 32,1 млн долларов. Здесь большую долю составляют реэкспортируемые молочные продукты, большая часть которых имеет иранское происхождение. Однако, опять же, никаких изменений в географии экспорта не произошло. В Россию была экспортирована молочная продукция на общую сумму 30,1 млн долларов.
Текущий год также достаточно активно начался. Только за январь, по данным Статистического комитета, из Армении было экспортировано молочной продукции на сумму более 17,4 миллиона долларов. Естественно, большая его часть была отправлена в Россию.
В конце марта российская сторона заявила, что молокоперерабатывающие предприятия Армении используют сырье, произведенное предприятиями Исламской Республики Иран, в отношении которых Россельхознадзором введены ограничительные меры.
В ответ на это заявление Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении сообщил, что вся цепочка производства продуктов питания должным образом контролируется Инспекционным органом, и никаких проблем безопасности пищевых продуктов, угрожающих жизни и здоровью людей, не выявлено.
В свою очередь министр экономики Ваан Керобян заявил, что армянские производители используют в производстве молочной продукции сырье из Ирана, и есть иранские компании, которые находятся в реестре ЕАЭС и разрешено ввозить их молочную продукцию в Россию.
Таким образом, учитывая перечисленные выше обстоятельства, заявления официальных лиц и государственных органов, можно предположить, что запрет России на ввоз молочной продукции имеет скорее политический подтекст, и это обосновывается рядом причин.
Прежде всего, как мы видим, армянские производители молочной продукции сильно зависят от российского рынка, поэтому запрет на экспорт поставит местного производителя перед серьезными проблемами. Это приведет к сокращению объемов производства, сокращению рабочих мест с вытекающими социальными проблемами.
С другой стороны, «Россельхознадзор» провел проверки продукции только 2-х производителей, однако в результате выявленных проблем принял решение о запрете ввоза продукции всех производителей в Россию. Это также доказывает, что решение имеет политический подтекст.
Решится ли вопрос?
Кстати, на недавней встрече глав Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении и «Россельхознадзора» в Москве было принято решение поэтапно решать вопрос.
Посему, те армянские организации по производству и экспорту молочной продукции, которые работают только с местным и разрешенным в России сырьем и соответствуют установленным требованиям Инспекционного органа, будут переданы под наблюдение «Россельхознадзора».
В случае реализации это даст возможность через определенный период времени восстановить объемы экспорта армянской молочной продукции на российский рынок. Однако, учитывая очевидные политические причины, трудно однозначно прогнозировать, что вопрос решится.
«Правовые основания» для запрета
Согласно положениям статьи 28 Договора «О Евразийском экономическом союзе», государства-члены во взаимной торговле товарами вправе применять ограничения (при условии, что такие меры не являются средством неоправданной дискриминации или скрытым ограничением торговли) в случае, если такие ограничения необходимы для:
1) охраны жизни и здоровья человека;
2) защиты общественной морали и правопорядка;
3) охраны окружающей среды;
4) охраны животных и растений, культурных ценностей;
5) выполнения международных обязательств;
6) обеспечения обороны страны и безопасности государства-члена.
По основаниям, указанным в пункте 1 вышеуказанной статьи, на внутреннем рынке могут быть введены также санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры, а также может быть ограничен оборот отдельных категорий товаров.
Посему запрет на ввоз молочной продукции армянского производства со стороны «Россельхознадзора» был «подогнан» под положения именно этого пункта.