Հայտարարություն ՀՀ ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ
Ս.թ. մայիսի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովն երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց ընտրական օրենսգրքի նախագիծը: Ցավոք, ընդունված իրավական ակտում հաշվի չառնվեցին ինչպես քաղաքական ուժերի ու քաղաքացիական հասարակության կողմից ներկայացված առաջարկությունները, այնպես էլ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ 2012թ. խորհրդարանական ու 2013թ. նախագահական ընտրություններից ու 2015թ. սահմանադրական հանրաքվեից հետո տրված հանձնարարականները և Ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ամփոփ կարծիքում ներառված առաջարկությունների զգալի մասը:
Ընտրական օրենսդրության բարելավման վերաբերյալ բազմաթիվ կարծիքների անտեսման ֆոնին առանձնապես մտահոգիչ է ընտրությունների օրինավորության նկատմամբ հանրային հսկողության  հիմնական սուբյեկտների՝ դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների իրավունքների էական սահմանափակումը և արհեստական արգելապատնեշների ներմուծումը: Վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցվել է ընտրական գործընթացների հանրային վերահսկողության արդյունավետության կտրուկ աճ, ինչը հատկապես դրսևորվեց 2015թ. դեկտեմբերին կայացած սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ, երբ դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների կողմից կանխարգելվեցին ու բացահայտվեցին հազարից ավել ընտրախախտումներ ու կեղծիքներ, որոնցից մոտ 70-ով առ այսօր իրականացվում է քննություն: Ընդունված նախագծով, տպավորությունն այնպիսին է, որ ընտրական օրենսգրքի հեղինակները ներդրել են բոլոր ջանքերը՝ նվազագույնի հասցնելու ընտրական գործընթացի արդյունավետ դիտարկման ու ընտրակեղծարարության բացահայտման հնարավորությունները: Մասնավորապես,
1. Նախագծով վերացվել է ընտրական մի շարք փաստաթղթերի (քվեաթերթիկներ, ելունդներ, ծրարներ) հատուկ հաշվառման պահանջը, որոնց անճշտությունների դիտարկման միջոցով հնարավոր էր բացահայտել լցոնումների և «կարուսել» քվեարկությունների դեպքերը:  Ի լրումն դրա, վերացվել է ընտրողների ցուցակներում քվեարկողների կողմից ստորագրելու պարտականությունը, որը հնարավորություն էր տալիս հայտնաբերել կեղծ ստորագրությունները, ստորագրությունների բացակայությունը և բազմակի քվեարկությունը: Դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար շարունակում է անհնարին մնալ քվեարկության ընթացքում, արդյունքների ամփոփման և/կամ վերահաշվարկի ժամանակ ընտրողների ցուցակների դիտարկման և ինքնուրույն դուրսգրումներ կատարելը (հոդված 32, մաս 1, կետ 3): Ի հեճուկս Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների, օրենսգրքում այդպես էլ տեղ չգտան վերահսկողության նպատակով ընտրողների ստորագրած ցուցակների հասանելիության իրական մեխանիզմներ, փոխարենը` վերացվեցին գոյություն ունեցողները:
2. Տեղական դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար հավատարմագրվելու դեպքում ՀԿ-ի կանոնադրական նպատակները նվազագույնը մեկ տարի պետք է ներառեն ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցեր (հոդված 30, մաս 1, կետ 2), իսկ լրատվական գործունեություն իրականացնողը կարող է հավատարմագրել իր ներկայացուցիչներին, եթե առնվազն մեկ տարի իր անունից տարածում է լրատվության միջոց (հոդված 31 մաս 8): Ընդ որում, վերջին պահանջը չի վերաբերում վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող լրատվամիջոցներին:
Գործունեության տարիների փորձով պայմանավորված շեմային սահմանափակումները որևէ իրավաչափ նպատակ չեն հետապնդում, անհրաժեշտ չեն ժողովրդավարական հասարակությունում և խախտում են հասարակական կազմակերպությունների և ԶԼՄ-ների արտահայտվելու  ազատությունը, տեղեկություններ ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու և տարածելու ազատությունը: Իսկ ԶԼՄ-ների առանձին խմբերի նկատմամբ կիրառվող տարբերակված մոտեցումը ակնհայտ խտրականություն է՝  հօգուտ վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող ԶԼՄ-ների:
3. Տեղական ՀԿ-ները շարունակելու են դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար վկայական ստանալ ստուգարքի հիման վրա (հոդված 32, մաս 1, կետ 1), մինչդեռ միջազգային կազմակերպությունները բազմիցս անդրադարձել են այս հարցին՝ առաջարկելով վերացնել պարտադիր թեսթավորումը:
Դիտորդական առաքելության մտադրություն ունեցող ՀԿ-ների համար սա լուրջ խոչընդոտ է, քանի որ հավատարմագրման գործընթացը ենթադրում է լրացուցիչ վարչարարական, կազմակերպչական և ֆինանսական բեռ: Մյուս կողմից, դիտորդական առաքելության որակը կազմակերպության խնդիրն է և այն չպետք է պետության և ընտրական օրենսդրության կարգավորման առարկա դառնա:
4. ՀՀ ընտրական օրենսդրության զարգացման պատմության մեջ առաջին անգամ ԶԼՄ-ների կողմից ընտրությունները լուսաբանելու համար նախագծով սահմանվել է ԶԼՄ-ի հավատարմագրման ինստիտուտը (հոդված 31, մաս 8): Ընդ որում, բացի  գործունեության վերոնշված մեկ տարվա շեմից, նախատեսվել է մեկ այլ սահմանափակում, այն է՝  յուրաքանչյուր լրատվական գործունեություն իրականացնող կարող է  կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրել իր անունից տարածվող միայն մեկ զանգվածային լրատվության միջոցի ոչ ավելի, քան 50 ներկայացուցիչների:
Այն դեպքում, երբ հանրապետությունում առկա է մոտ երկու հազար տեղամաս, ԶԼՄ ներկայացուցիչների քանակի այսպիսի սահմանափակումը, փաստորեն, նշանակում է արհեստականորեն խոչընդոտել նույն ԶԼՄ-ի կողմից բոլոր տեղամասերը լուսաբանելու հնարավորությունը:
5. Նախագծով ընտրական հանձնաժողովին հնարավորություն է տրվում սահմանափակել տեղական դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների՝ տեղամասում միաժամանակ գտնվելու թիվը, որը սակայն չի կարող պակաս լինել 15-ից: Ընդ որում այս սահմանափակումը չի տարածվում վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող հեռուստառադիոընկերությունների ներկայացուցիչների վրա (հոդված 65, մաս 8), ինչը ևս խտրականության կոպիտ դրսևորում է՝ ընտրական գործընթացը դիտարկող  ԶԼՄ-ների նկատմամբ:
Առավել լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս այդ սահմանափակման իրացման մեխանիզմը, որի համաձայն դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների քանակը սահմանափակվում է ընտրական հանձնաժողովը ձայների 2/3-ով կայացված որոշմամբ, իսկ այդպիսի որոշման անհնարինության դեպքում ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պահանջով այն իրականացվում է ոստիկանության օժանդակությամբ: Հարկ է նկատել, որ ընտրական հանձնաժողովի ձայների 2/3-ով որոշում կայացնելու իրավասությունն ակնհայտորեն ձևական է, քանի որ, ի վերջո, դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների քանակը սահմանափակելու իրավասությունը կարող է գործադրել հանձնաժողովի նախագահը՝ ոստիկանության միջոցով: Ընդ որում, սահմանված չեն այն սկզբունքներն ու չափորոշիչները, որով պետք է առաջնորդվեն հանձնաժողովները դիտորդներին և ԶԼՄ ներկայացուցիչներին ընտրատեղամասում թողնելու կամ տեղամասից դուրս հանելու հարցում, ինչը նշանակում է, որ այս սահմանափակումները կկիրառվեն  կամայականորեն:
Մյուս կողմից նման կարգավորումը նաև անտրամաբանական է այն առումով, որ կազմակերպությունները դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով անցնում են որոշակի գործընթաց և հավատարմագրվում պետական մարմնի կողմից, սակայն, փաստորեն, հավատարմագրումը դեռ բավարար երաշխիք չէ, որ դիտորդի կարգավիճակ ունեցող հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ դիտորդը կարող է քվեարկության օրը մուտք գործել ընտրատեղամաս և իրականացնել իր առաքելությունը:
6. ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագիծը դիտորդին այլևս իրավունք չի տալիս ընտրախախտումը վերացնելու պահանջ կամ առաջարկություն ներկայացնել հանձնաժողովի նախագահին, նրա ուշադրությունը հրավիրել խախտումների վրա, ինչպես նաև հարցեր տալ:
Սա էական հետընթաց է ոչ միայն գործող օրենսդրությունից, այլև նախագծի նախնական տարբերակներից, ինչը նշանակում է դիտորդի դերի ու նշանակության չեզոքացում ընդհանրապես:
7. Նախագծով խիստ թուլացել են դիտորդի՝ ընտրատեղամասում գտնվելու դեպքում իրավական պաշտպանվածության երաշխիքները: Եթե գործող իրավակարգավորմամբ դիտորդին տեղամասից կարելի է դուրս հանել միայն  ձերբակալման կամ կալանավորման դեպքում, ապա, ըստ նախագծի, ընտրական հանձնաժողովի նախագահը կարող է դիտորդին հեռացնել հանձնաժողովի նիստից կամ քվեարկության սենյակից այն դեպքում, եթե ընտրական հանձնաժողովը ներկա անդամների ձայների 2/3-ով  գտնի, որ դիտորդն աջակցում է որևէ թեկնածուի կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցության կամ խախտում է ընտրական օրենսգրքի պահանջները (հոդված 31, մաս 5):
Սա ընտրական հանձնաժողովներին տրված անվերահսկելի լայն լիազորություն է, որը հաշվի առնելով հայաստանյան պրակտիկան կարող է չարաշահվել, և հանձնաժողովների կամայական որոշումներով տեղամասերից դուրս հանելով անցանկալի դիտորդներին՝ քվեարկության ընթացքը հնարավորինս հեռու պահել հանրային վերահսկողությունից: Հարկ է նկատել նաև, որ նախագծի ընդունված տարբերակով հանձնաժողովի այդ լիազորությունը տարածվում է նաև ԶԼՄ ներկայացուցիչների վրա: Այսինքն, զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցչը կարող է հեռացվել հանձնաժողովի նիստից կամ քվեարկության օրը տեղամասային կենտրոնից, եթե ընտրական հանձնաժողովը ներկա անդամների ձայների 2/3-ով  գտնի, որ վերջինս խախտել է ընտրական օրենսգրքի պահանջները:
Սույն հայտարարությամբ մենք՝ ներքոստորագրյալներս մեր խորը մտահոգությունն ենք հայտնում ԱԺ-ի կողմից ընդունված ընտրական օրենսգրքի նախագծի բովանդակության և մասնավորապես՝ հանրային վերահսկողությանն առնչվող իրավակարգավորումների վերաբերյալ:
Արձանագրում ենք, որ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագիծն էապես սահմանափակում է դիտորդների ու ԶԼՄ ներկայացուցիչների՝ ՀՀ Սահմանադրության 29 և 42-րդ հոդվածներով, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով սահմանված իրավունքները, հակասում է Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ կողմից տրված առաջարկություններին և զգալի հետընթաց է գործող օրենսդրությունից:
Գտնում ենք, որ շարունակելով քաղաքացիներին զրկել հանրային վերահսկողության հնարավորությունից, իշխանություններն ընդամենը խորացնում են նախատեսվող ընտրությունների օրինավորության նկատմամբ կասկածները և անվստահությունը: Հանրության օտարումն ընտրությունների վերահսկման գործընթացից ի սկզբանե կասկածի տակ է դնում ցանկացած ընտրության արդյունքների արժանահավատությունը և վերջնականապես խզվում է երկխոսությունը ժողովրդի և պետության միջև:
Ընտրական համակարգի նկատմամբ հանրության ակնկալիքները վերջնականապես ի չիք չդարձնելու նպատակով՝ պահանջում ենք անհապաղ փոփոխություններ կատարել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծում՝ հաշվի առնելով համապատասխան միջազգային կառույցների և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության պահանջները՝ երաշխավորելով պատշաճ հանրային վերահսկողության ապահովում:
Շեշտում ենք, որ ընտրական գործընթացների նկատմամբ հանրային  լայն վստահությունը շահելու նպատակով անփոխարինելի է ընտրողների ստորագրված ցուցակների հրապարակումը և Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին ընտրությունների վերահսկողության գործընթացում ներգրավվելու հնարավորության ընձեռումը:
P.S. Հարկ ենք համարում հայտարարել, որ քաղաքացիական հասարակության սույն խմբի ներկայացուցիչներս որևէ քաղաքական ուժի և իշխանության մարմնի կամ դրանց ներկայացուցիչներին չենք լիազորել մեր անունից մասնակցել քննարկումների կամ բանակցությունների, համաձայնությունների հասնել կամ անել հայտարարություններ։

The Draft Electoral Code of the Republic of Armenia was adopted by the National Assembly of Armenia in its third reading on May 25, 2016. Unfortunately, neither the proposals submitted by the political forces and civil society, nor the recommendations on 2012 parliamentary and 2013 presidential elections by OSCE/ODIHR Election Observation Mission and on 2015 referendum by Referendum Expert Team and considerable part of the recommendations put forward in the Preliminary Joint Opinion on the Draft Electoral Code of Venice Commission and OSCE/ODIHR were considered.
Against the backdrop of the failure to consider numerous opinions on the improvement of electoral legislation, it is of particular concern introduction of artificial barriers and significant restrictions put on observers and mass media representatives as the main subjects who carry out public oversight on legitimacy of elections. The effectiveness of public oversight of electoral processes has been promptly increased recently, which was obvious during referendum of constitutional amendments in December 2015, when the observers and mass media representatives prevented and revealed more than thousands of electoral violations and fraud, and investigations are still carried out on nearly 70% of them. Therefore, there is such an impression that the authors who drafted Electoral Code made every effort to minimize effective oversight of electoral processes and the opportunities to reveal electoral fraud. In particular,
1. The requirement for special registration of a number of election related documents (ballot papers, stubs, ballot envelops) has been abolished, while it was possible to reveal ballot box stuffing and “carousel” voting through observation of their irregularities. In addition, there is no longer an obligation for voters to sign the voter lists, which enables to find out false signatures, missing signatures and multiple voting. It is still impossible for observers and mass media representatives to observe voter lists and independently make extracts during voting process, summing up the results and/or recounting (article 32, part 1, point 3). Despite the recommendations of Venice Commission and OSCE/ODIHR, real mechanisms providing access to signed voter lists failed to find reflection in the Code, instead the existing mechanisms were abolished.
2. In order to act as local observation mission during elections NGO may accredit its representatives if its charter objectives include issues related to democracy and protection of human rights for at least one year (article 30, part 1, point 2) and the entity carrying out media activities may accredit its representatives, if it has been disseminating on its behalf mass media for at least one year (article 31, part 8). Moreover, the final requirement shall not apply where the entity carrying out media activities disseminates mass media through terrestrial on-air broadcasting.
The threshold restrictions conditioned by their experience of activity do not follow any lawful purpose, are not needed in democratic societies and violate freedom of expression, and freedom to seek, receive and disseminate information and ideas of NGOs and mass media representatives. The differentiated approach applied against certain groups of media is an obvious discrimination in favor of terrestrial on-air broadcasting media.
3. The local NGOs shall still receive certificates to carry out observation mission after they pass a test (article 32, part 1, point 1), whereas international organizations have repeatedly raised the issue that testing of observers should not be mandatory or prerequisite for accreditation.
This is a serious obstacle for the NGOs who intend to carry out election observation mission, since the accreditation process implies additional administrative, organizational and financial burden. On the other hand, the quality of observation mission matters for the organization, and it shall not be regulated by the state and electoral legislation.
4. It is the first time in the history of the development of the electoral legislation of Armenia that accreditation institute is set up for the representatives of mass media to conduct coverage of elections (article 31, part 8). Moreover, another restriction is stipulated besides the mentioned one year activity threshold, i.e. each entity carrying out media activities may accredit to the Central Electoral Commission no more than 50 representatives of only one mass media disseminated on its behalf.
If there are nearly 2000 precincts in the republic such restriction for mass media representatives may imply creation of artificial barriers to the opportunities to conduct coverage of all precincts by the same media.
5. The electoral commission shall be entitled by the Draft to limit the total number of observers and mass media representatives having the right to be in the voting room at the same time, this number may not be less than 15. Moreover, this restriction does not extend on the representatives of terrestrial on-air broadcasting television companies (article 65, part 8), which is also a manifestation of serious discrimination against the mass media that observe the electoral process.
More serious concern is caused by the mechanism of exercising restriction conditioned by the provision according to which total number of observers and mass media representatives is limited upon a decision adopted by 2/3 of the votes of attending members. In case of impossibility to make such decision it shall be ensured with the support of the police, upon request of the chairperson of the electoral commission. It should be mentioned that the authority to make decision by 2/3 of the votes of attending election commission members is obviously formalistic, since in the end it is the commission chairperson who has the authority to limit the number of observers and mass media representatives with the support of the police. Moreover, the principles and standards are not set up for the commissions to allow the observers and mass media representatives to be present in the precincts or to remove them, which means that these restrictions shall be applied arbitrarily.
On the other hand, such restriction is also illogical, since the organizations pass a certain process and are accredited by a state body in order to carry out election observation mission. However, it turns out that accreditation is not a sufficient guarantee for a representative of NGO with a status of local observers to enter the precinct on the day of election and carry out his/her mission of monitoring elections.
6. The Draft Electoral Code does not enable the observer any more to come up with requirement or recommendation for elimination of the electoral violation to the chairperson of the commission, draw his/her attention on the violations and ask questions.
This is a serious setback not only regarding the legislation in force but also the initial version of the draft which implies neutralization of observer’s role and significance on the whole.
7. The safeguards of legal protection of the observers when they are in the polling station have been largely weakened by the Draft. If according to the legal regulation in force the observer may be removed from the precinct only in case of arrest or detention, according to the draft the chairperson of the electoral commission may remove the observer from the sitting of the commission, and from the polling station on the voting day, upon a decision adopted by 2/3 of the votes of attending members of the electoral commission in case an observer supports a candidate, political party running in elections, violates the requirements of this Code (article 31, part 5).
This is uncontrollably wide authority granted to electoral commissions, which may be abused given Armenia’s practice, by removing undesirable observers from the polling stations through arbitrary decisions of the commissions to keep the voting process away from public oversight. It should also be noted that by the adopted version of the draft this authority of the commission shall be extended on mass media representatives as well. That is, mass media representative may be removed from the sitting of the commission, and from the polling station on the voting day, upon a decision adopted by 2/3 of the votes of attending members of the electoral commission in case they consider that the latter has violated the requirements of the Electoral Code.
By this statement, we, the below signed organizations, express our deep concern about the content of the Draft Electoral Code adopted by National Assembly and in particular, on the legal regulations regarding public oversight.
We record that the Draft Electoral Code of Armenia significantly restricts the rights of observers and mass media representatives, stipulated by articles 29 and 42 of the Constitution of Armenia and article 10 of European Convention on Human Rights; contradicts the recommendations made by Venice Commission and OSCE/ODIHR and is a significant setback compared with the legislation in force.
We find that by continuing to deprive citizens of their opportunity to public oversight, the authorities only deepen the doubts and mistrust of the credibility of the provided elections. Alienation of the public from the process of public oversight from the very beginning casts doubts on legitimacy of the election results and lead to final breaking off the dialogue between the people and the state.
For public expectations not to be completely vanished on electoral system we demand that amendments be immediately made in the Draft Electoral Law in view of the requirements of respective international structures and Armenia’s civil society by ensuring safeguards for proper public oversight.
We emphasize that providing public access to the signed voter lists and giving opportunity to all the citizens of the Republic of Armenia to be engaged in the public oversight process of the elections is indispensable for gaining vast public trust in the electoral processes.
P.S. We would like to state that the representatives of this group of civil society have not authorized any political force and government body or their representatives to take part in discussions or negotiations on our behalf, reach consensus of make statements.