Ինչպես հայտնի է, երեկ հարյուրավոր քաղաքացիներ տարվել են ոստիկանության տարբեր բաժիններ և անգամ ոստիկանության զորքերի զորամաս: Ականատեսների վկայություններից  պարզ է դառնում, որ քաղաքացիների մեծ մասը 10 ժամից ավել պահվում էր առանց սնունդի, զանգի, փաստաբանի հետ տեսակցելու, պատշաճ բուժօգնության և չխոշտանգվելու իրավունքի:
Առաջիկա օրերին նման գործողություններից խուսափելու, տեղի ունեցածը փաստագրելու և հետագա իրավական ընթացքը ապահովելու նպատակով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» և Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը բացել են թեժ գծեր, որոնցով քաղաքացիներին հորդորում ենք հաղորդել տեղեկություններ բաժին տարված անձանց վերաբերյալ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» թեժ գծի հեռախոսահամարներն են՝ 011 355042 և 041 355042:
Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի թեժ գծի հեռախոսահամարներն են՝ 080 00 12 11 (անվճար), 0322 4 22 68, 094 04 22 68 և 010 53 61 72:
Նշենք, որ տեղեկությունների փաստագրումը խիստ կարևոր է թե անօրինական գործողությունների մեղավորներին պատասխանատվության կանչելու և թե առաջիկայում նման գործողությունները կանխարգելելու համար:

Как известно, вчера сотни граждан были доставлены в разные отделения и даже в войсковую часть полицейских войск. Из показаний очевидцев становится ясно, что большую часть граждан, более 10 часов насильственно держали без еды, без права на звонки, без права на встречу с адвокатом и без надлежащего медосмотра.
Чтобы избежать таких действий в ближайшие дни, с целью задокументировать инцидент и обеспечить последующий судебный процесс, «Союз Информированных Граждан» и Ванадзорский офис Хельсинкской Гражданской Ассамблеи, открыли горячие линии, с помощью которых мы призываем граждан сообщать информацию о задержанных лицах.
Номера горячей линии “Союза Информированных Граждан”: 011 355042 и 041 355042.
Номера горячей линии Хельсинкской Гражданской Ассамблеи: 080 00 12 11 (бесплатно), 0322 4 22 68, 094 04 22 68 и 010 53 61 72.
Обратите внимание, что документирование информации крайне важно, для того, чтобы привлечь к ответственности лиц виновных в незаконных действиях, и для того, чтобы предотвратить подобные действия в ближайшее время.