ՊՊԾ գնդի գրավման միջազգային արձագանքը
«Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՊՊԾ գնդի գրավումը, դրան հաջորդած հայաստանյան քաղհասարակության դեմ ոստիկանական զանգվածային բռնությունների և դրանց արդյունքում բողոքի ակցիաների էլ ավելի լայնածավալ դառնալու ֆոնին հարկ ենք համարում անդրադառնալ Հայաստանում ազդեցիկ դերակատարություն ստանձնած երեք հիմնական քաղաքական ուժերի արձագանքին՝ ԵՄ, ԱՄՆ և Ռուսաստանի Դաշնության արձագանքին:
Դիրքորոշումները
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մարք Թոները հուլիսի 19-ին՝ երեքշաբթի օրը Վաշինգտոնում անցկացվող մամուլի բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել էր,- «Մենք խստորեն դատապարտում ենք քաղաքական նպատակներով բռնությունների օգտագործումը Հայաստանում կամ ցանկացած այլ վայրում»: Այնուհետև նա կոչ էր արել հայկական իշխանություններին իրավիճակին մոտենալ հարկ եղած զսպվածությամբ: Բացի այդ՝ Թոները ցավակցություն էր հայտնել զոհված ոստիկանի ընտանիքին:
Մի քանի ժամ անց ԱՄՆ դեսպանը ՀՀ-ում գրեթե նույնությամբ կրկնել էր Թոների խոսքերը, սակայն հավելել. «Այժմ պետք է, որ բոլոր հայաստանցիները հարգեն օրենքը, որպեսզի իրավիճակը կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, ինչը, կարծում եմ, բոլոր հայաստանցիների ցանկությունն է»: Դեսպան Միլզը նաև հայտնել էր, որ միջադեպից հետո ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ-ի միջև քննարկում չի եղել:
ԵՄ պատվիրակությունը Հայաստանում իր հերթին դատապարտել էր ուժի կիրառումը, ցավակցել զոհված գնդապետ Արթուր Վանոյանի ընտանիքին, արագ ապաքինում մաղթել Էրեբունու բաժանմունքում տեղի ունեցած դեպքերից տուժողներին, և ապա մտահոգություն հայտնել անհամաչափ ուժի կիրառման և ոստիկանության կողմից իրականացված զանգվածային ձերբակալությունների մասին զեկույցների վերաբերյալ: ԵՄ պատվիրակությունը ցուցարարներին հորդորել է «ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից՝ իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում», և դատապարտել ոստիկանության կողմից իրավախախտումները, ինչպես, օրինակ, նրանց կողմից ոչ պատշաճ վերաբերմունքը բերման ենթարկվածների հանդեպ, և վերջիններիս բուժօգնություն և իրավապաշտպան տրամադրել մերժելը:
ՌԴ-ի հայտարարությունը, ի տարբերություն ԱՄՆ և ԵՄ հայտարարությունների շատ ավելի միակողմանի է: Եթե ԱՄՆ և ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցիչները դատապարտել էին երկկողմանի բռնությունն ու կոչ արել օրենքի պահպանմանը, ապա ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հուլիսի 21-ին իր երկրի անունից արել էր հստակ միակողմանի հայտարարություն՝ խստիվ դատապարտելով ՊՊԾ գնդի գրավումը, այն անվանելով «կրիմինալ դրսևորում», ապա՝ սատարել ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող գործողություններին: Զախարովան նաև հայտարարել էր, որ ՌԴ-ն հույս ունի, որ ՀՀ իշխանությունները կարճ ժամանակում կկարողանան «ապաշրջափակել իրավիճակը, ազատ արձակել պատանդներին, անցկացնել միջադեպի սպառիչ հետաքննություն եւ պատժել պատասխանատու անձանց»:
Իհարկե, միամտություն կլիներ հուսալ, որ իր իսկ երկրում մարդու իրավունքների խախտման գործընթացում աննախադեպ «ձեռքբերումներ» գրանցած ՌԴ կառավարությունը կդատապարտեր նաև անհիմն և օրենքի խախտմամբ բերման ենթարկված, դաժան ծեծի ու ստորացումների ենթարկված ու միջադեպի կազմակերպման հետ առանձնահատուկ կապ չունեցող հարյուրավոր մարդկանց հանդեպ բռնությունները Հայաստանում:
Սակայն ՌԴ կառավարությունը էլ ավելի հեռու գնաց և Հայաստանի ներքին պայթյունավտանգ իրավիճակն օգտագործեց Եվրամիության հետ «լեզվակռիվ» տալու համար:
Հուլիսի 22-ին ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, որում ՌԴ ԱԳՆ-ն համարում է, որ ԵՄ հայտարարությունում տարօրինակ կերպով «տեղ չի գտնվել հանցավոր գործողությունների` ոստիկանության ստորաբաժանման շենքի վրա զինված հարձակման, ոստիկանի սպանության, պատանդառության առնչությամբ ուղիղ և հստակ քննադատության համար»: Մինչդեռ նախապես հրապարակված ԵՄ պատվիրակության հայտարարության մեջ հստակ տեքստով նշված են բոլոր այդ կետերը:
Ռուսաստանի խնդիրը
Այսպիսով՝ կամ ՌԴ ԱԳՆ-ն չունի անգլերենից և հայերենից ռուսերեն որակյալ թարգմանություններ անող կադրեր, որոնք կթարգմանեին ԵՄ հայաստանյան ներկայացուցչության հայտարարությունն առանց աղավաղումների կամ էլ պարզապես մանիպուլիացիաներ է անում՝ հօգուտ սեփական շահերի:
ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության վերջում նշվում է, որ «դժվար է ձերբազատվել այն զգացողությունից, որ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակները բացահայտ խրախուսում են այդ ուժերին, որոնք ձգտում են ցնցել ներքաղաքական իրավիճակը»:
Եթե հաշվի առնենք, որ զգացողությունները խոշոր պետության ԱԳՆ-ի համար պաշտոնական դիվանագիտական տեսակետ հայտնելու հիմք երբեք չպետք է հանդիսանան, ապա առնվազն կարելի է անլուրջ համարել ՀՀ-ում նմանօրինակ աննախադեպ և վտանգավոր իրավիճակի վերաբերյալ ՌԴ դիրքորոշման հիմքում զգացողություններ դնելը:
Ավելին, հարկ է արձանագրել, որ Ռուսաստանը հերթական անգամ Հայաստանում զուտ ներքաղաքական գործընթացում փորձում է տեսնել «արևմուտքի հետքը»: Սա, թերևս կարող է պայմանավորված լինել այն հանգամանքով, որ բողոքի ալիքը բարձրացել է Ռուսաստանի ճնշումների ներքո Արցախյան հարցում հայկական կողմի զիջումների հեռանկարով, իսկ այս բողոքները, անկախ հանգուցալուծումից, կօգտագործվեն ճնշումներին հակազդելու համար:

На фоне захвата полка ППС группой «Сасна црер» и последовавшего масштабного насилия со стороны полиции по отношению к гражданскому обществу, в результате которого акции протеста приняли широкий масштаб мы считаем необходимым обратиться к реакции политических сил, имеющих наибольшее влияние в Армении – ЕС, США и РФ.
Позиции
США Пресс-секретарь Госдепартамента Марк Тонер во вторник 19 июля на проходящем брифинге в Вашингтоне заявил: «Мы резко осуждаем применение насилия для достижения политических целей в Армении и любом другом месте». Вместе с этим он призвал власти Армении с соответствующей сдержанностью. Кроме того, Тонер выразил соболезнования семье погибшего полицейского.
Через несколько часов посол США в РА почти в точности повторил слова Тонера, однако добавил: «Сейчас нужно, чтобы все люди в Армении уважали закон, чтобы ситуация стабилизировалась мирным путём, что, я считаю, всеобщее желание». Посол Милз также объявил, что после происшествия между правительством РА и США обсуждений не велось.
Делегация ЕС в Армении в свою очередь тоже осудила применение силы в Ереване, передала соболезнования семье погибшего полковника Артура Ванояна, пожелала скорейшего поправления пострадавшим в ходе событий в Эребуни, вместе с этим, выразив обеспокоенность чрезмерным применением силы и сообщениями о массовых задержаниях со стороны полиции. Они призвали демонстрантов «отказаться от жёстких действий в процессе отстаивания своих прав» и осудили правонарушения со стороны полиции, в том числе, например, непристойное отношение к подвергнутым приводу и отказ в медицинской и юридической помощи.
Заявление России, в отличии от заявлений США и ЕС было односторонним. Если официальные представители США и ЕС осудили применение силы с обоих сторон и призвали к соблюдению закона, то представитель МИД Мария Захарова 21 июля от имени своей страны сделали чёткое одностороннее заявление, резко осудив атаку на полк ППС, назвав его «проявлением криминала» и выразив поддержку действиям власти. Захарова, также, заявила, что РФ имеет надежды, что власть Армении в скорейшие сроки смогут «разблокировать ситуацию, освободить заложников, провести полное расследование инцидента и наказать ответственных лиц
Конечно, было бы наивно полагать, что имея в своей собственной стране такие беспрецедентные «достижения» в нарушениях прав человека, правительство РФ может осудить насилие в отношении незаконно подвергнутых приводу, избитых, униженных людей, в том числе, не имевших никакого отношения к инциденту в Армении.
Однако, правительство РФ пошло дальше и взрывоопасную ситуацию в Армении использовало для «разбирательств» с Евросоюзом.
22 июля МИД РФ распространило сообщение, в котором считает, что в заявление ЕС странным образом «не нашлось места для прямого и четкого осуждения преступных акций – вооруженного нападения на здание подразделения полиции, убийства полицейского, захвата заложников», в то время как в тексте заявления ЕС чётко обозначены эти пункты.
Проблема России
Таким образом, или МИД РФ не имеет грамотного переводчика с армянского или английского языка, который перевёл бы без искажений заявление представителей ЕС в Армении, или просто манипулирует информацией в своих интересах.
В конце заявления МИД РФ написано, что «Трудно отделаться от ощущения, что дипломаты Евросоюза откровенно подыгрывают тем силам в Армении, которые стремятся «раскачать» внутриполитическую ситуацию»․
Если учесть, что «ощущения» не должны быть основанием для выражения официальной позиции МИДа крупного государства, то можно считать как минимум несерьёзным основывать на ощущениях позицию России в подобных опасных и беспрецедентных условиях.
К тому же, необходимо заметить, что Россия в очередной раз пытается видеть во внутренних политических процессах Армении «западный след». Это может быть обусловлено тем обстоятельством, что против перспективы уступок в вопросе Арцаха под давлением России поднялась волна протеста, а эти протесты, вне зависимости от разрешения вопроса, будут использованы для противостояния давлению.