«Սասնա ծռերն» ու Ղարաբաղյան հակամարտությունը
Երեւանում հուլիսի 17-ին «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումը տեղի ունեցավ Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային կարգավորման վճռորոշ փուլի ֆոնին:
Երեւանյան իրադարձություններին նախորդող ժամանակահատվածում Ղարաբաղյան կարգավորման մասնակիցների, մասնավորապես, Հայաստանի, Ադրբեջանի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների ղեկավարների եւ արտգործնախարարների մակարդակով տեղի էին ունեցել ինտենսիվ բանակցություններ, իսկ հնչած արձագանքներից ու հայտարարություններից ընդհանուր տպավորությունն այնպիսինն էր, որ Հայաստանի ղեկավարությունը կանգնած է փակուղու առջեւ: Ռուսաստանը, որը ստանձնել է հակամարտության կարգավորման գլխավոր միջնորդի նախաձեռնությունը, հայակական եւ ադրբեջանական կողմերի հետ հանդիպումներից հետո բանակցային սեղանին է դրել այնպիսի առաջարկներ-պահանջներ, որոնք չեն կարող հայանպաստ համարվել: Խոսքը այսպես կոչված «Լավրովի պլանի» մասին էր, համաձայն որի, հայկական կողմը Ադրբեջանին պետք է հանձնի ԼՂՀ հինգ շրջաններ, անորոշ ժամանակում եւ տարածքում Ղարաբաղում հանրաքվե անցկացնելու եւ Ղարաբաղին մինչ այդ որոշակի կարգավիճակ տրամադրելու դիմաց:
Երեւանում, սակայն, առաջին պլան դուրս եկած  «Սասնա ծռերը» փոխեցին հայաստանյան ներքին իրավիճակը, ի թիվս այլի, իշխանություններից պահանջելով հստակ դիրքորոշում հայտնել Ղարաբաղյան հարցում:
Նման համատեքստում «Սասնա ծռերի» գործողությունները, փաստացի ձեռնտու չէին Մոսկվային, քանի որ «Լավրովյան պալանին» համաձայնվելու դեպքում լուրջ ընդվզում էին խոստանում Հայաստանում: ՌԴ դժգոհությունը առաջին հերթին արտահայտվեց «Սասնա ծռերի» նկատմամբ Ռուսաստանի արտգործնախարարության դիրքորոշմամբ: Մասնավորապես, ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, ի տարբերություն ԱՄՆ եւ ԵՄ կառույցների ներկայացուցիչների, որոնք կոչ էին անում զսպվածության եւ խաղաղ հանգուցալուծման, ասաց, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է ամեն գնով վերջ տան զինված խմբի գործողություններին: Երեւանում, սակայն, «Սասնա ծռերի» ստեղծած իրավիճակը հանգուցալուծվեց մի փոքր այլ կերպ, քան դա պահանջում էր Մոսկվան:
Զենքերը վայր դնելով եւ հանձնվելով, «Սասնա ծռերի» անդամները, փաստացի, կարողացեն ձեւավորել հասարակական այնպիսի տրամադրվածություն եւ մթնոլորտ, որը ուղղակիորեն ճնշում է գործադրում ՀՀ իշխանությունների վրա եւ կաշկանդում նրանց գործողությունները Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններում, ռուսական առաջարկ-պահանջներին համաձայնվելու մասով: Մյուս կողմից սակայն, օգտագործելով Հայաստանում հասարակական ընդվզման հավանականությունը եւ գոյություն ունեցող ճնշումը, ՀՀ իշխանությունները Ղարաբաղյան բանակցություններում փորձելու են դա օգտագործել որպես խաղաթուղթ, ցույց տալով Ռուսաստանին, որ չեն կարող հենց այնպես գնալ տարածքների զիջումների:
Սակայն, Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցած վերջին ամենաբարձր մակարդակով բանակցությունները ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանը հիշեցնում է Հայաստանին «Սասնա ծռերի» նկատմամբ ի դիրքորոշման մասին, այդպիսով, փաստացիորեն, պնդելով, որ չի ընդունում այդ թեմայի շահակումը բանակցությունների ընթացքում:
Մասնավորապես, օգոստոսի 10-ին Կրեմլում Սերժ Սարգսյանի հետ բանակցություններից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնեց, որ անընդունելի է հակասահմանադրական գործողությունների օգնությամբ հարցեր լուծելը, նկատի ունենալով «Սասնա ծռերի» ակցիան: Բացի սա, Վլադիմիր Պուտինը նշեց, որ Ռուսաստանն ամենասկզբից դատապարտել է, ինչպես ինքն է ասում, «զինյալների գործողությունները Երեւանում»:
Ռուսաստանի նախագահի այս հայտարարություններից կարելի է ենթադրել, որ Կրեմլը շարունակում է Հայաստանի իշխանություններին պարտադրել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իր տարբերակը, այն է, «Լավրովի պլանը», հաշվի չառնելով, հայաստանյան հասարակության կողմից իշխանությունների նկատմամբ ճնշումը: Մոսկվայի այս դիրքորոշումը պայմանավորված է, թերեւս, նրանով, որ ավտորիտար ռեժիմները սովոր չեն հաշվի նստել հասարակական ճնշման հետ:

«Сасна Црер» и нагорно-карабахский конфликт
17 июля в Ереване, захват полка ППС со стороны группы “Сасна Црер”, произошел на решающем этапе переговорного процесса по карабахскому конфликту.
В период, предшествовавший ереванские события, состоялись интенсивные переговоры участников урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в частности на уровне министров и руководителей стран Армении, Азербайджана, стран-членов Минской группы ОБСЕ, а общее впечатление от отзывов и заявлений было одно, что лидеры Армении зашли в тупик. Россия, которая взяла на себя инициативу главного посредника в разрешении конфликта, после встречи с армянской и азербайджанской сторонами, поставила на стол переговоров предложения-требования, которые нельзя считать благоприятным для Армении. Речь идет о так называемом “плане Лаврова”, согласно которому армянская сторона должна передать Азербайджану пять областей НКР, в течение неопределенного срока и на неопределенной территории Карабаха  провести референдум, и перед этим предоставить ему определенный статус.
В Ереване, однако, вышедшие на первый план “Сасна Црер” изменили внутреннюю ситуацию, вдобавок потребовав у властей высказать четкую позицию по карабахскому вопросу.
В таком контексте, действия “Сасна Црер” фактически были не выгодны России, так как в случае принятия “плана Лаврова” были обещаны серьезные стычки. Недовольство России действиями “Сасна Црер” было выражено, в первую очередь, позицией МИД России. В частности, представитель МИД России Мария Захарова, в отличие от представителей США и ЕС, которые призывали к сдержанности и мирному разрешению, заявила, что правительство РА должно прекратить операции вооруженной группы любой ценой. В Ереване, однако, ситуация разрешилась немного по-другому, чем требовалось в Москве.
Сложив оружие и сдавшись, члены группы “Сасна Црер”, фактически, смогли сформировать такое социальное отношение и атмосферу, которая непосредственно оказывает давление на правительство РА и ограничивает ее действия в переговорах по Карабаху, по части соглашения соблюдать предложения-требования российской стороны. С другой стороны, однако,  общественный протест и существующее давление, власти попытаются использовать как козырь в переговорном процессе по Карабаху, показывая России, что не могут просто так пойти на уступку территорий.
Тем не менее, последние переговоры по Карабаху на самом высоком уровне показали, что Россия напоминает Армении свою позицию в вопросе “Сасна Црер”, тем самым фактически настаивая, что она не принимает использование этой темы во время переговоров.
В частности, после переговоров в Кремле 10 августа c Сержем Саргсяном, президент России Владимир Путин заявил, что решение вопросов посредством неконституционных действий являются неприемлемыми, имея ввиду действия “Сасна Црер”. Кроме того, Владимир Путин заявил, что Россия с самого начала осуждала, как он выразился, “действия боевиков в Ереване”.
Из заявление президента России можно сделать вывод, что Кремль продолжает навязать властям Армении свою версию карабахского урегулирования, которой является “план Лаврова”, независимо от давления армянского общества на правительство. Эта позиция Москвы, вероятно обусловлена тем, что авторитарные режимы не привыкли считаться с общественным давлением.